Racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych w naszych czasach to już nie tylko piękny frazes, ale realna szansa na znaczne zaoszczędzenie pieniędzy. I więcej niż wyraźny przykład takiej oszczędności w prywatnym domu, a nawet we własnym przedsiębiorstwie, może stać się wykorzystanie deszczówki. Zbiornik na deszczówkę to znaczna oszczędność, dziś, co najmniej nierozsądne jest używanie drogiej wody pitnej do celów technicznych. A jeśli oprócz potrzeb domowych konieczne jest również pojenie zwierząt w gospodarstwie, nawadnianie pól, ogródków warzywnych lub wykorzystanie wody w produkcji, to jest to z reguły poważny wydatek finansowy.
Dlaczego trzeba wykorzystywać deszczówkę?
Czysta woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych. Dlatego do nawadniania nie należy używać wody z kranu. Większość roślin radzi sobie bez sztucznego nawadniania. Ale są wyjątki: są to trawniki, wszelkie rośliny w doniczkach lub skrzynkach, a także użyteczne rośliny, takie jak warzywa, zioła, krzewy ogrodowe. Do podlewania roślin zaleca się stosowanie wody deszczowej zamiast wody z kranu. I nie chodzi tylko o łatwość zbierania, ponieważ nie zawiera wapna, lepiej nadaje się do nawadniania niż kranówka. Aby stale mieć wystarczającą ilość wody deszczowej do nawadniania, można ją zbierać w specjalnych zbiornikach na deszczówkę.
Zbiorniki na deszczówkę to ekonomiczne rozwiązanie
Zbiorniki do zbierania wody deszczowej umożliwiją magazynowanie małych i dużych ilości wody. Dzięki instalacji ze zintegrowaną pompą można podlewać cały teren przydomowy. Istnieją również kompletne zbiorniki na deszczówkę z pompami do zaopatrzenia w wodę użytkową. Zebrana woda deszczowa jest w nich filtrowana i może być następnie wykorzystana, jako woda do celów domowych – do spłukiwania toalety i prania ubrań. Ale w tym przypadku dom musi mieć osobną instalację wodno-kanalizacyjną. Zbiorniki na deszczówkę są umieszczone na ziemi lub pod ziemią, aby woda nie zamarzała w zimie. W przypadku zamówienia montażu zbiornika na deszczówkę cena będzie uzależniona od zakresu prac do wykonania, wielkości zbiornika i zastanego terenu.
Metody zbierania wody deszczowej
Zbierając wodę deszczową do późniejszego wykorzystania, można zaoszczędzić na scentralizowanych kosztach hydraulicznych. W prywatnym domu do podlewania ogrodu racjonalne jest umieszczenie dużego zbiornika do zbierania wody deszczowej. Woda zebrana z deszczu ma wiele zalet. Dzięki swojej miękkości na naczyniach nie osadza się kamień. Zebrana woda nadaje się również do bezpiecznej pracy pralki. Jednym z pozytywnych aspektów tej działalności jest niski koszt zbiorników na deszczówkę.
Dofinansowanie do zbiorników na deszczówkę
Wiele osób na pewno zastanawia się czy można zakupić zbiornik na deszczówkę z dofinansowaniem?Tak, obecnie jest taka możliwość, dzięki programowi Moja Woda (2021-2024), którego celem jest ochrona wody pitnej dzięki zwiększeniu retencji w domkach jednorodzinnych i wykorzystanie deszczówki. Składając odpowiedni wniosek można uzyskać dofinansowanie na zbiornik na deszczówkę w wysokości 80% poniesionych kosztów (do 5000 złotych). Jest to jednorazowe wsparcie finansowe. Uwarunkowania do otrzymanie takiej dotacji to:
- Zakup podziemnego zbiornika na deszczówkę 2000l, nie może niż mniejszy, jedynie większy.
- Zakup naziemnego zbiornika na deszczówkę 2000l, również nie mniejszy (odstępstwo w przypadku zakupu 2 zbiorników na deszczówkę powyżej 1000l).
Drugi program to Złap Deszcz (do 5000 złotych) dla mieszkańców Wrocławia. Może to być także dekoracyjny zbiornik na deszczówkę 500l i podziemny zbiornik na deszczówkę 5000l. Czy na zamontowanie zbiornika na deszczówkę podziemnego pozwolenie jest wymagane? Jest to uzależnione od czasu, w którym zostanie on zainstalowany na działce. Jeżeli zamontowanie naziemnego zbiornika na deszczówkę zostanie wykonane jeszcze w czasie budowy domu nie będzie potrzebne żadne pozwolenie a jedynie zgłoszenie. W przypadku już stojącego budynku, należy uzyskać informacje o trybie zgłoszenia zbiornika na deszczówkę w nadzorze budowlanym lub w starostwie.
Co trzeba wiedzieć o zbiornikach na deszczówkę?
Istnieje kilka sposobów na to, aby woda deszczowa była opłacalna dla gospodarstwa. Jednym z nich jest stworzenie całego systemu zbierania opadów wraz z mediami, począwszy od ponownego wyposażenia dachu, a skończywszy na piwnicy, gdzie znajduje się zbiornik na deszczówkę. A także ten projekt obejmuje pompy i automatykę kontrolującą proces zbierania i dozowania cieczy.
Taki system jest w stanie zaopatrzyć w wodę wszystkie potrzeby gospodarstwa domowego: pranie, mycie podłóg i samochodów – przykładów zastosowania jest wiele. A biorąc pod uwagę, że taka woda jest w rzeczywistości destylowana, doskonale nadaje się nawet do stosowania w systemach grzewczych, co jest dość realistyczne z technicznego punktu widzenia.
Ale nawet bez tworzenia skomplikowanej komunikacji inżynierskiej i budowlanej można zbierać wodę opadową w zbiorniku na deszczówkę znajdującym się tuż obok domu i używać jej przynajmniej do podlewania ogrodu. Wilgoć zgromadzona w zbiorniku najbardziej odpowiada właściwościom biochemicznym tej, którą rośliny otrzymują naturalnie, dlatego podlewanie taką wodą skuteczniej stymuluje metabolizm i wzrost roślin. A biorąc pod uwagę fakt, że taka woda jest w nadmiarze nasycona tlenem, jej zawartość jest idealna do każdego rodzaju upraw. Takie zbiornik na deszczówkę OBI, Mrówka, Castorama, Leroy Merlin, Bricomarche, Allegro, posiadają w szerokim zakresie.
Jakie rodzaje zbiorników na deszczówkę OBI proponuje swoim klientom?
Można wybrać zbiornik na deszczówkę naziemny:
- Zbiornik na deszczówkę 300l oraz zbiornik na deszczówkę 500l z polipropylenu – odporne na promieniowanie UV, warunki atmosferyczne oraz wysoką temperaturę. Można podłączyć takie zbiorniki na deszczówkę do rynny.
- Zbiornik na deszczówkę prosperplast – z tworzywa sztucznego z możliwością ubiegania się o dopłatę do zbiornika na deszczówkę (do 5000 zł). Mrozoodporny zbiornik na deszczówkę 360l umożliwi odzysk wody opadowej.
- Zbiorniki na deszczówkę slim – to dekoracyjny zbiornik na deszczówkę (300l) wykonany z plastiku, odporny na warunki środowiskowe, posiadający designerski kamienny front efektownie harmonizujący z otoczeniem.
- Zbiornik na deszczówkę 1000l – wykonany polietylenu o dużej gęstości, przeznaczony do montażu na poziomie ziemi. Jest odporny zarówno na promieniowanie UV i zmienne warunki atmosferyczne. Zielony kolor zapobiega tworzeniu się glonów.
Zbiorniki na deszczówkę OBI – podziemne
- Zbiornik na deszczówkę 3000l – to zbiornik na deszczówkę podziemny o płaskiej konstrukcji z materiału poddającego się recyklingowi.
- Zbiornik na deszczówkę 10000l – zbiornik na deszczówkę podziemny o płaskiej konstrukcji odpowiedni do niedużych wykopów.
Przykładowe zbiorniki na deszczówkę – Castorama
- Zbiornik na deszczówkę 200l – z pokrywą zabezpiecza zebraną wodę przed zanieczyszczeniem, wykonany z tworzywa sztucznego.
- Zbiornik na deszczówkę 100l – z tworzywa PCV, wyposażony w zawór wylotowy praz kranik, ułatwiający dozowanie wody. Można go składać, jest lekki i odporny na warunki atmosferyczne.
- Zbiornik na deszczówkę woodcan 265l – z tworzywa sztucznego, ozdobny zbiornik na deszczówkę oddający formą tradycyjną drewnianą beczkę.To wytrzymały produkt odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki środowiskowe.
- Zbiornik na deszczówkę bioclean 2500 l – wykonany z polietylenu do umieszczenia w gruncie. Niezwykle wytrzymały, dzięki czemu będzie można z niego korzysta przez wiele lat.
- Zatapialna pompa do zbiornika na deszczówkę – wykonana z tworzywa sztucznego, posiada wbudowany filtr i pływak, jest w stanie w ciągu godziny wypompować 5000 litrów wody.
Przykładowe zbiorniki na deszczówkę – Leroy Merlin
- Zbiornik na deszczówkę prostokątny (240l) – wykonany z polietylenu, ze względu na swój kształt jest wygodny do ustawienia przy ścianie domu.To zbiornik na deszczówkę z kranem, jest przewidziany do samodzielnego montażu.
- Zbiornik na deszczówkę canyon – wykonany z tworzywa sztucznego, o pojemności 310 l. Jest to dekoracyjny zbiornik na deszczówkę o ciekawym kształcie kątowym, spełniający właściwości ozdobne.
Przykładowe zbiorniki na deszczówkę – Allegro
- Zbiorniki betonowe na deszczówkę – w 100% szczelne, w różnych rozmiarach, produkowane z betonu klasy B-25, wibrowane i zbrojone stalą żebrowaną. Zabezpieczone od strony zewnętrznej izolbetonem, dzięki czemu zbiorniki są bardzo wytrzymałe.
- Zbiornik na deszczówkę beczka – wykonany z tworzywa sztucznego o pojemności do 220 litrów, posiada szczelnie zakręcane wieko z uszczelką.
- Kompletny zbiornik na deszczówkę 220l – wykonany z tworzywa sztucznego, wyposażony w filtr i wygodny do pobierania wody przy pomocy kranika. To ozdobny zbiornik na deszczówkę z redukcją z wężykiem do podłączenia do rynny.
- Zbiornik na deszczówkę 4000l z pompą (automatyczna zatapialna) – wykonany z polietylenu PEHD, odpornego na kruszenie i korozje. Można otrzymać dotacje na zbiorniki na deszczówkę z programu Moja Woda.
- Zbiornik betonowy na deszczówkę 12m3 – szczelny zbiornik wzmocniony żelbetonem.
- Zbiornik na deszczówkę 20000l – do przechowywania i dystrybucji wody deszczowej. Istnieje możliwość ubiegania się o dotacje na zbiorniki na deszczówkę.
Na Allegro zbiorniki na deszczówkę występują w dużej gamie rozmiarów i pojemności, dzięki czemu można kupić zarówno tanie zbiorniki na wodę i droższe do wszechstronnego zastosowania.Tanie zbiorniki na deszczówkę można kupić również w Mrówce. Poszukując plastikowego zbiornika na deszczówkę bricomarche o pojemności 210 litrów, wystarczy wejść na stronę tego sprzedawcy Także serwisy ogłoszeniowe są dobrym miejscem na zakup takich produktów jak zbiorniki na deszczówkę. OLX jest jednym z najczęściej wybieranych serwisów, można tam kupić zbiornik na deszczówkę 10m3 i 14m3 wykonane z betonu.
Zbiorniki na deszczówkę podziemne i naziemne
Zbieranie wody deszczowej z jej dalszym wykorzystaniem na potrzeby techniczne, jest już w naszym kraju rzeczywistością. Powody, dla których i właściciele domów podejmują takie działania, są różne: woda ze studni nie nadaje się do nawadniania terenu, podziemne zaopatrzenie w wodę jest niewystarczające, po prostu w regionie brakuje wody itp. Schematycznie instalacja zbierania wody deszczowej wygląda tak: woda z dachu domu przez rynny i rury spustowe, przechodząc przez filtr, odprowadzana jest do zbiornika na deszczówkę, który można zakopać na działce własnej lub zainstalować w piwnicy domu.
Istnieją również naziemne zbiorniki na deszczówkę ozdobne, których objętość nie jest duża.Takie systemy najlepiej wkomponować w projekt domu, gdy można przewidzieć wszystkie możliwe źródła wody opadowej i roztopowej i wykonać dokładniejsze obliczenia. Jeśli dom został już wybudowany, a odpływ jest zorganizowany, system poboru wody jest projektowany i wyposażany lokalnie. Jednocześnie zbiornik na deszczówkę można zainstalować w pewnej odległości od rynny za pomocą rur i węży. Nie należy stosować wody deszczowej zbieranej z dachów pokrytych materiałami zawierającymi azbest. W tym celu nadają się niepomalowane, odporne na korozję metalowe dachy, a także dachówki cementowe, ceramiczne i bitumiczne, łupki.
Zbiorniki na deszczówkę podziemne
Zbiorniki występują w różnych rozmiarach i kształtach. Jeśli są małe, muszą być ze sobą połączone, wtedy zbiorniki na deszczówkę 2000l będą miały połączoną objętość. W sprzedaży są również duże zbiorniki jednoczęściowe. Pojemność jednoczęściowego zbiornika pozwoli na odbiór dużych ilości wody deszczowej. Domy posiadają rury do rynien, przez które woda będzie odprowadzana do zbiornika na deszczówkę do rynny. Są producenci, którzy projektują systemy zbiorników na deszczówkę z filtrami.Takie innowacje umożliwiają wykorzystanie zebranej wody na przykład do mycia samochodu.
Zbiorniki na deszczówkę naziemne
Tradycyjne zbiorniki na deszczówkę plastikowe lub betonowe mają wiele zalet. Jaki zbiornik na deszczówkę betonowy czy plastikowy wybrać? Będzie to uzależnione od sposobu ustawienia. W przypadku opcji podziemnej można zamontować zbiornik betonowy i plastikowy a naziemnej plastikowy.
Naziemne plastikowe zbiorniki na deszczówkę mają szereg istotnych zalet:
- Praktyczność – zbiorniki na deszczówkę można bez problemu postawić w pobliżu domu, w pomieszczeniu technicznym budynku lub np. bezpośrednio na ziemi, w pobliżu ogródka warzywnego.
- Mobilność – nawet przy roboczej objętości dziesiątek metrów sześciennych wody nie będzie trudno go przenieść, przetransportować lub wnieść do dowolnego magazynu, piwnicy.
Zbiorniki na deszczówkę wykonane są materiału odpornego na światło ultrafioletowe, korozję, wpływy chemiczne i klimatyczne. Są również obojętne na zawartość i zapobiegają namnażaniu się bakterii i glonów w wodzie. I jeszcze jeden ważny niuans – cena zbiornika na deszczówkę plastikowego jest przystępna i każdy może pozwolić sobie na jego zakup. Zbiorniki zna deszczówkę naziemne znajdują się od frontu budynku.Typowy zbiornik na deszczówkę – 300l do 2000l wody. Nie wolno montować zbiorników wykonanych z metalu. Woda deszczowa zawiera kwasy powodujące rdzę. W takim przypadku nastąpi zwiększone nagromadzenie żelaza w wodzie. Należy wybrać plastikowy zbiornik na deszczówkę.
Ozdobne pojemniki do zbierania wody deszczowej
Zbieranie wód opadowych to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale także możliwość poprawienia estetyki domu. Nowoczesne ozdobne zbiorniki na deszczówkę pozwalają na efektywne magazynowanie wody, mają atrakcyjny wygląd, a także doskonałe parametry użytkowe. Najnowocześniejsze zbiorniki są atrakcyjne i mogą ozdobić lokalny krajobraz. Właściciel może wybrać dekoracyjny zbiornik na deszczówkę, który najlepiej pasuje do stylu jego posesji.. Dlatego, jeśli lubi się ogrodnictwo, zdecydowanie należy pomyśleć o podlewaniu roślin najbardziej naturalną, deszczówką. A dla najprostszego, najbardziej kreatywnego i skutecznego rozwiązania tego problemu wystarczy umieścić na miejscu ozdobny zbiornik na deszczówkę.
Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?
Kupując zbiornik na deszczówkę naziemny trzeba wybrać optymalne miejsce do jego ustawienia. Im bliżej rury spustowej tym lepiej. Pod uwagę trzeba wziąć również miejsce zainstalowania kraniku, ponieważ dostęp do niego musi być wygodny, jeżeli będzie położony nisko np. zbiornik na deszczówkę 300l można ustawić na podwyższeniu.
W następnej kolejności:
- Postawić np. zbiornik na deszczówkę 500l na odpowiednim miejscu i dokonać zaznaczenia na rurze spustowej punktu montażu zbieracza wody.
- Wywiercić otwór w zbiorniku (górna część) i zainstalować szczelne przejście.To za jego pomocą woda będzie przedostawała się do zbiornika.
- Zainstalować zbieracz wody, może być z filtrem, a następnie połączyć go szczelnym przepustem przy użyciu elastycznego węża.
Ważne! Nie można w takim zbiorniku na deszczówkę pozostawiać wody na zimę. Instalacja zbiorników na deszczówkę naziemnych jest prosta do wykonania i można ją wykonać samodzielnie, jednak w przypadku zbiorników podziemnych lepiej takie zadanie powierzyć profesjonalistom.
Wybór miejsca na zbiornik na wodę deszczową
Większość wody jest zbierana z dachów i balkonów. W zależności od rodzaju stropu i konstrukcji stropu zależy wielkość i właściwości zbieranej wody. Łatwiej będzie zebrać wodę deszczową z dachów o dużym nachyleniu. Są to dachy dwuspadowe i czterospadowe. Są zbudowane pod kątem ponad 12 stopni. Na takich dachach nie gromadzi się woda. Szybko spływa przez rury odpływowe. Dachy te są w większości pokryte dachówką i prawie nie gromadzi się na nich brud ani kurz. Na płaskich powierzchniach dachów gromadzi się duża ilość mułu, który wraz z wodą dostanie się do zbiornika na deszczówkę. Na powierzchni niektórych dachów tworzy się zielony nalot. Oznacza to, że powierzchnia dachu zawiera bakterie i brud. Gromadzenie wody z takiego dachu jest niebezpieczne.
Ilość wody, którą można pobrać w sezonie
Duży przydomowy zbiornik na deszczówkę może pomieścić dużo wody. Przez rok średnio około 600 milimetrów na metr kwadratowy opadów przypada na powierzchnię dachu 200 metrów kwadratowych. W przeliczeniu uzyskuje się 120 metrów sześciennych wody deszczowej. W rzeczywistości nie da się zebrać takiej ilości wody. Zbierana jest tylko część, nawet, jeśli pada ulewny deszcz. W praktyce w jednym sezonie można zebrać około 60% opadów. W podanym przykładzie będzie to 72 m3. Oznacza to, że zbieranie wody deszczowej może być dobrym sposobem na obniżenie kosztów. Można zdecydować się na praktyczne rozwiązanie, jakim jest wskaźnik poziomu wody w zbiorniku na deszczówkę.
Najlepsze rozwiązanie do pobierania deszczówki
Cena zbiornika na deszczówkę będzie ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu jej zbierania. Jeśli dom prywatny nie jest duży, można zainstalować zbiornik na deszczówkę naziemny, który jest instalowany pod rynną. Wodę ze zbiornika można czerpać za pomocą kranu wbudowanego w zbiornik.Trzeba przyznać, że zbiornik na deszczówkę z kranikiem jest najczęściej poszukiwanym modelem do zastosowania na działce. Alternatywnie w zbiorniku można zanurzyć pompę wysokociśnieniową. Konieczne jest dokładne rozważenie miejsca, w którym będzie stać zbiornik. Realnym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie zbiornika w cieniu. Jeśli zbiornik będzie wystawiony na słońce, pojawią się w nim glony i bakterie.
Co polecają eksperci?
Eksperci w tym profilu zalecają zainstalowanie zbiornika na deszczówkę podziemnego. Efektywność będzie wyższa, ale zalety znacznie większe.Taki zbiornik będzie schowany pod ziemią i nie zablokuje przestrzeni na podwórku. Zbiornik na deszczówkę betonowy można zamontować w piwnicy lub zakopać w ziemi. Jest to bardzo wygodne, jeśli powierzchnia podwórka nie jest duża i znajduje się na niej wiele budynków. Każde rozwiązanie na oszczędzanie wody jest dobre bez względu na to czy zostanie zamontowany podziemny czy naziemny zbiornik na deszczówkę.