Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Zadaszenie tarasu - nowoczesne rozwiązanie aluminiowe od Skylux

Taras w ostatnich latach stał się nieodłączną częścią każdego nowoczesnego budownictwa. Mało tego, nierzadko bywa wręcz wizytówką domu, stanowiącą o gustach i standardach domowników. Doskonały taras to jednak ten, na którym można spędzać czas, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Niezbędnym elementem każdego projektu przydomowej przestrzeni, który pozwoli na codzienny relaks w ogrodzie będzie zatem zadaszenie tarasu. To dzięki niemu domownicy mogą korzystać z uroków tarasu, nie tylko w pełni słoneczne dni, ale także w razie nagłych opadów deszczu, czy porywistego wiatru, których niemało jest w naszym regionie geograficznym.

I mimo, że jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem na ochronę przed zmienną pogodą były po prostu tradycyjne parasole ogrodowe, tak dziś producenci zadaszeń, stawiają na trwałe i solidne rozwiązania. W ofertach możemy znaleźć zadaszenia tarasów w wielu wariantach, spełniające kryteria najbardziej wymagających klientów. A nie da się ukryć, że projektanci zaczęli stawiać poprzeczkę naprawdę wysoko, biorąc pod uwagę nie tylko preferencję domowników, ale także predyspozycje i warunki przydomowej przestrzeni.

Zadaszenie tarasu – co warto wiedzieć, nim zlecisz wykonanie zadaszenia tarasu?

zadaszenie tarasu

Otóż, zanim zdecydujemy się na zadaszenie tarasu, należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę całego budynku, ale także wymagany stopień bezpieczeństwa przed czynnikami atmosferycznymi. Należy bowiem określić, czy zadaszenie tarasu ma wyłącznie chronić domowników przed deszczem, czy także przed ostrymi promieniami słonecznymi i wiatrem.

Nie należy bagatelizować także strony, z której znajduje się taras. Zupełnie inne rozwiązanie sprawdzi się bowiem od strony wschodniej, a zupełnie inne od zachodniej. Południowy taras jest mocno nasłoneczniony, dlatego w tym wypadku rekomenduje się zadaszenie tarasu rozsuwane lub pełne, wykonane z odpornych na nagrzewanie materiałów. Północny taras to natomiast doskonały wariant dla zadaszenia tarasu w formie pergoli. Zwijane zadaszenie tarasu lub zadaszenie tarasu z poliwęglanu to z kolei dobry wybór dla posiadaczy wschodniego tarasu. Najbardziej nowoczesne zadaszenie tarasów, czyli te z ruchomymi lamelami sprawdzi się natomiast na zachodnim tarasie. Dzięki niemu, można płynnie dostosowywać natężenie wpadających promieni słonecznych. Niektórzy posiadacze zachodniego tarasu, decydują się w tym wypadku także na szklane zadaszenie tarasu.

Nie zapominajmy także o roślinności, która ma się znaleźć w obrębie naszej przydomowej przestrzeni. Zadaszenie tarasu lub jego brak może mieć bowiem wpływ na optymalny wzrost kwiatów lub krzewów.

Zadaszenia tarasów – normy prawne

Zadaszenie tarasu najlepiej ująć już na etapie projektu całego domu. Zapewni to poczucie kompletności i uchroni przed rozpoczynaniem kolejnych prac remontowych w późniejszym terminie.

Jeśli jednak chcemy tą inwestycję odłożyć na później, warto wiedzieć, iż zadaszenie tarasu nie wymaga dodatkowej zgody. Zgodnie z prawem budowlanym, według art. 29 ust.1 pkt 2 prawo przewiduje bowiem, iż „ pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, wiat, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.”SKYLUX – zadaszenia tarasów dla każdego ogrodu

Producenci zadaszeń, których obecnie jest naprawdę sporo na polskim rynku, prześcigają się w rozwiązaniach, tworząc coraz ciekawsze innowacje. Im więcej jednak możliwości, tym ciężej zdecydować się na zadaszenie tarasu, spełniające nasze oczekiwania. Najważniejsze jest, by projektowanie zadaszenia tarasu powierzyć rzetelnej firmie, o sporym doświadczeniu, która posiada renomę i uznanie na całym świecie.

zadaszenie tarasu aluminiowe

Taką firmą z pewnością jest Skylux – rodzinne, belgijskie przedsiębiorstwo, z pięćdziesięcioletnim doświadczeniem, zatrudniające ponad 250 pracowników. Jego filarem jest naturalne światło dzienne, które firma wykorzystuje do tworzenia systemów zadaszeń, świetlików dachowych i pasm świetlnych. To lider w swojej dziedzinie, doceniany na całym świecie, specjalizujący się w dostarczaniu komplementarnych rozwiązań w zakresie zadaszeń tarasów już nie tylko w Belgii, ale i na całym świecie. Otóż, aby zwiększyć dostęp do swoich produktów także Europie Wschodniej, Skylux uruchomiło w Republice Czeskiej kolejny zakład produkcyjny. Dzięki niemu, możemy Państwu przedstawić ich najwyższej jakości produkty także w naszym sklepie.

Skylux proponuje nie tylko samonośne zadaszenia tarasów, ale także rozwiązanie nie będące zadaszeniem samonośnym. Mowa mianowicie o systemie Pergolux.

PERGOLUX – Zadaszenie tarasów nie będące zadaszeniem samonośnym

Pergolux to system zadaszeń, który spełnia oczekiwania wymagających klientów. Zapewnia użytkownikowi bowiem nie tylko najwyższą jakość, ale także bezpieczeństwo, funkcjonalność i nowoczesny wygląd. A przy tym Pergolux jest przyjazny dla budżetu przyszłego właściciela werandy, tarasu czy ogrodu zimowego.

Co wyróżnia ten system od samodzielnych rozwiązań ślusarskich? Otóż tego typu zadaszenie tarasu jest wyposażone w mosty termiczne, rynnę i systemowe mocowania.

Zadaszenie tarasów Pergolux opracowano z myślą o istniejącej już konstrukcji np. drewnianej, stalowej lub betonowej. Takie profile muszą być zamontowane na krokwiach drewnianych lub stalowych przed zamocowaniem w nich paneli. Płyty komorowe nie są z kolei przykręcane, gdyż ciepło może powodować rozszerzanie się płyt komorowych i ich późniejsze pękanie. Dzięki profilom aluminiowym, panele mogą przesuwać się w takim zakresie, które zapobiega powstawaniu takich pęknięć.

Skylux oferuje 6 różnych serii do mocowania zatrzaskowego lub przywiercenia w tworzywie sztucznym czy aluminium:

 • zadaszenie tarasu Pergolux seria Alu

 • zadaszenie tarasu Pergolux seria Color

 • zadaszenie tarasu Pergolux seria Therm

 • zadaszenie tarasu Pergolux seria Colot Therm

 • zadaszenie tarasu Pergolux seria Color-Therm Glas

 • zadaszenie tarasu Pergolux seria D – która jako jedyna może być montowana w postaci kompletnych prętów lub z użyciem taśmy regulacyjnej.

Samonośne zadaszenia tarasów

Nowoczesne zadaszenia tarasów to jednak także samonośne konstrukcje, których popularność wzrasta z roku na rok. Firma Skylux przygotowała ofertę, w której proponuje systemy zadaszenia tarasów zarówno dla dachów nieocieplanych, jak i tych izolowanych termicznie.

aluminiowe zadaszenie tarasu

CLIMALUX

System Climalux to przede wszystkim prosty montaż w krótkim czasie. Rynna i profile ścienne tego samonośnego systemu składają się bowiem z jednego kawałka, dzięki czemu całe zadaszenie tarasu można zbudować przy pomocy zaledwie kilku profili. System Cimalux jest samonośny do szerokości 4m i głębokości 4,5m. Nachylenie dachu można regulować w zakresie od 5° do 10°. Możliwe jest również wykonanie okapu dachowego.

CLIMAX

Za pomocą profili Climax można konstruować zarówno zadaszenie tarasów z izolacją termiczną jak i bez niej. Dzięki ruchomemu zawiasowi, zadaszenie można nachylać pod kątem 5° do 45°, co pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych aranżacji.

Różnorodność kombinacji gwarantuje zadowolenie każdego klienta. Odmienne kształty, rynny, słupki z wbudowanym system odprowadzania wody lub bez niego, różne wykończenia boków listwami lub klipsami sprawiają, że każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Zadaszenie tarasu Climax jest samonośny do szerokości 7m i głębokości 5,5m. Nachylenie zadaszenia można z kolei regulować w zakresie od 5° do 45°. Do przeszklenia bariery termicznej można zaś użyć paneli o grubości 16mm, paneli izolujących 32mm lub szkła o grubości 34mm.

CLIMAX PANORAMA

Najbardziej unikalny i wyróżniający się system pokryć dachowych na świecie, ze względu na profil rynnowy GDG, w którym rynna i jej uchwyt wykonane są z jednego elementu. Dzięki temu możliwe jest zachowanie 7 metrowej odległości pomiędzy dwoma podporami, zapewniającej panoramiczny widok z tarasu.

Ostatecznie, dzięki systemowi Climax Panorama jesteśmy w stanie zbudować przestrzeń o wymiarach 7x5,5m bez dodatkowych podpór i słupów środkowych .

Zadaszenia tarasów Skylux – dodatkowe wyposażenie

Projektowanie zadaszenia tarasu można uatrakcyjnić o inteligentne, dodatkowe wyposażenie, które ułatwi nam korzystanie z zadaszenia i sprawi, że będzie ono jeszcze bardziej funkcjonalne.

zadaszenie tarasu Skylux

Zdecydować możemy się między innymi na:

 • ClimaGlide– czyli system panoramicznych, bezramowych szklanych paneli przesuwnych, tzw. szyn. Wykonuje się je na indywidualne zamówienie, gdyż stanowią one dodatkowy element wyposażenia tarasu, oranżerii czy werandy. System ten zapewnia ochronę przed wiatrem i deszczem, a jego nowoczesny i elegancki wygląd przyczynia się do zwiększenia walorów estetycznych całej konstrukcji. Mimo, iż profile aluminiowe są powlekane zgodnie z normą Qualicoat, to wymagają minimalnej konserwacji. Najbardziej wytrzymała i bezpieczną całość tworzą ze szkłem laminowanym o grubości 8mm.

 • ClimaLED – to profil świetlny z zamontowanymi punktami LED. System kompatybilny ze wszystkimi zadaszeniami dostępnymi w ofercie Skylux. Zapewnia użytkownikowi pełne oświetlenie wnętrza tarasu lub werandy za pomocą radiowej regulacji natężenia światła, pozwalając tym samym na stworzenie zarówno romantycznego i nastrojowego oświetlenia lub pełnego, mocnego światła. Idealnie komponuje się z krokwiami zadaszeń Skylux, a w dodatku jest prosty w montażu.

 • Trójkąt systemowy – to boczna zabudowa, wykonana z tłoczonych profili aluminiowych. Zapewnia możliwość zabudowania ścian bocznych poprzez stworzenie belki poprzecznej – horyzontalnej, do której można przymocować wyposażenie dodatkowe. Zwieńczeniem trójkątów są profile klinowe, które pozwalają uzyskać optymalne wykończenie zadaszenai tarasu lub ściany.

 • ClimaCar – system, który skutecznie ochroni samochód lub rowery zarówno przed silnym wiatrem, mocnymi promieniami słonecznymi, jak i przed śniegiem i niebezpiecznym gradem. Łatwy w montażu i dostępny w wielu standardowych rozmiarach ( 3 x 5 m / 3,5 x 5 m / 3 x 7 m / 3,5 x 7 m) i kolorach. Wiata ClimaCar została wykończona panelem poliwęglanowym o grubości 16mm. Można ją nabyć w wersji przezroczystej lub wersji Heatstop, która dodatkowo blokuje nagrzewanie się elementów, znajdujących się pod zadaszeniem.

Materiały na zadaszenie tarasu

Możliwości zadaszenia tarasów jest wiele. Niegdyś najpopularniejszych i najprostszym sposobem na stworzenie zadaszenia tarasów był parasol ogrodowych, którego czaszę stanowiła dobra jakościowo tkanina, wykazująca wysoką odporność na promienie UV. Obecnie spotkać możemy proste rozwiązania w formie żagla tarasowego lub markizy, ale także bardziej trwałe i funkcjonalne zadaszenia tarasów. Takie właśnie oferuje firma Skylux. Wśród nich znajdziemy między innymi:

 • Szklane zadaszenie tarasu – idealne dla miłośników pięknych widoków. Zadaszenie tarasu ze szkła pozwala bowiem podziwiać niebo, bez względu na panującą pogodę. Ponadto szkło charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki specjalnym powłokom zabezpieczającym przed promieniowaniem UV oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Montaż takiego szkła zarówno w systemie ramowym jak i bezramowym jest bowiem niezwykle skutecznym sposobem na ochronę wnętrza. Szklany taras jest praktycznie niemożliwy do zbicia, a w razie uszkodzenia, pozostaje ono na swoim miejscu. Dodatkowym atutem zadaszenia tarasu ze szkła jest także ich niewątpliwie elegancki wygląd.

 • Akrylowe płyty komorowe – bardziej znane jako Röhm PLEXIGLAS®. Gwarantuje jasne światło dzienne, dzięki użytemu transparentnemu tworzywu. Akryl jest ponadto z natury odporny na promieniowanie UV i charakteryzuje się długą żywotnością. Po wielu latach użytkowania nie przebarwia się i nie wykazuje zmniejszonej przepuszczalności świata.

 • Poliwęglanowe płyty komorowe Polyclear® – zadaszenia tarasu z poliwęglanu są przede wszystkim lekkie, trwałe i niezawodne. To doskonała alternatywa szkła, która zachowuje swoje kształty nawet podczas działania wysokich temperatur. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu jest także odporne na zadrapania i pęknięcia. Nie sprawia kłopotów z utrzymaniem czystości. Płyty poliwęglanowe są również proste w montażu dzięki wyjątkowej elastyczności i łatwe w formowaniu. Poddają się wyginaniu, dzięki czemu można uzyskać zadaszenie półokrągłe lub spadziste. Duża odporność poliwęglanu chroni także przed silnym wiatrem, deszczem czy gradobiciem. Firma Skylux oferuje płyty poliwęglanowe Polyclear, które wykazują właściwości dobrego szklenia. Dzięki konstrukcji X panele te wykazują jednak o 250 razy większą wytrzymałość niż szkło. Ponadto poliwęglan cechuje właściwość samogaśnięcia, co gwarantuje bezpieczeństwo i zapobiega pożarom.

 • Pergotop® Panele warstwowe – wykonane z ekstrudowanego styropaniu, który łączy dwie lakierowane płyty aluminiowe, wykazując doskonałe właściwości izolacyjne.

 • Pergotop®-Soft Panele warstwowe – to propozycja Skylux wykonana tym razem z ekstrudowanego polistyrenu, którego pokryto z obu stron warstwą odporną na promieniowanie słoneczne i warstwą SOFT, która pochłania dźwięk. Tego typu zadaszenia tarasów stosuje się w miejscach, wymagających szczególnej izolacji akustycznej i termicznej.


nowoczesne zadaszenie tarasu

zadaszenie tarasu nowoczesne

nowoczesne zadaszenie tarasu aluminiowe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl