Truskawki to ukochane owoce wielu osób posiadających działkę lub ogród. Wielu z nich z utęsknieniem czeka na sezon. Uprawa truskawek jednak nie jest zbyt prosta. Jeżeli zapoznasz się z poniższymi poradami, w sezonie będziesz cieszyć się wspaniałymi truskawkami.
Stanowisko i ziemia pod truskawki
Jeżeli chcesz wyhodować duże, smaczne i zdrowe owoce, przede wszystkim musisz zapewnić roślinom odpowiednie stanowisko.
Truskawki wymagają przede wszystkim dużej ilości słońca. Źle radzą sobie one w półcieniu i podatne będą na takim stanowisku między innymi na choroby grzybicze. Znajdź taki obszar ogrodu, w którym przynajmniej przez 6-8 godzin dziennie jest silne słońce. Jeżeli owoce będą rosnąć w słońcu, pięknie się wybarwią, a do tego będą bardzo słodkie.
Gleba pod truskawki musi być próchnicza, a więc bardzo bogata w przetworzoną materią organiczną. Powinna być ona dobrze przepuszczalna, a więc nie powinny się tworzyć w miejscu, w którym umieścisz swoją małą plantację, wodne zastoiska po deszczu.
Najlepiej truskawki będą rosnąć, jeżeli przestrzegasz zasad organicznego nawożenia ogrodu. Jesienią ziemia pod uprawę powinna być więc przekopana, podczas czego powinno się ją przemieszać z obornikiem i kompostem. Truskawki mają bardzo wysokie wymagania w zakresie odżywiania.
Ziemia, w której będziesz sadzić truskawki, powinna mieć pH od 5,5 do 6,5, a więc powinna być ona nieco kwaśna. Dobrze jest przeprowadzić test gleby przed zakładaniem takiej uprawy. W sklepach ogrodniczych dostępne są niedrogie zestawy temu przeznaczone. Jeżeli pH gleby pod truskawki wychodzi poza ten zakres, możesz zakwasić ziemię, wkopując w nią torf, lub zobojętnić ją, stosując naturalne preparaty zawierające wapń.
Ziemię musisz spulchnić. Weź motyczkę lub grabki i spulchnij grunt, usuwając przy tym chwasty. Bardzo ważne jest ich usunięcie, gdyż będą one bardzo szkodzić truskawkom, a po ich posadzeniu ich pozbycie się będzie bardzo trudne.
Chwasty usuwaj najlepiej przez pielenie. W sklepach są co prawda dostępne herbicydy, ale nie zaleca się ich używania na działkach. Dla wielu osób też mija się ono z celem, gdyż własna uprawa truskawek powinna być pozbawiona chemii, której pełne są owoce sklepowe.
Sadzonki truskawek do ogrodu — jakie i kiedy siać?
Bardzo ważny w przypadku truskawek jest wybór sadzonek. To, jakie kupisz, określi też, kiedy możesz je zasadzić. Tradycyjnie w ogrodach i na działkach sadziło się przeważnie sadzonki zielone, zwane świeżymi. Takie sadzonki oddzielane są od matecznika przed samą sprzedażą, a więc są dostępne w nich jesienią i wiosną.
Sadzonki zielone trzeba posadzić od razu po zakupie, gdyż są sprzedawane z gołym korzeniem i bardzo podatne są na wyschnięcie i inne czynniki zewnętrzne. Ich sporą zaletą jest to, że są tanie.
Lepiej jest wsadzić je w grunt jesienią, ale rozwiązanie to ma wadę w postaci zbioru dopiero w kolejnym sezonie, najczęściej w czerwcu.
Jeżeli zależy Ci na zbiorze owoców jeszcze w tym samym roku, to od marca dostępne są tak zwane truskawki frigo. Są to sadzonki, które zostały pobrane z matecznika w momencie, w który roślina macierzysta przeszła w zimowy spoczynek.
Takie sadzonki umieszczane są na zimę w chłodni w temperaturze około -2 stopnie, a w marcu pokazują się w sprzedaży. Sadzonki frigo dotychczas były używane przede wszystkim przez plantatorów, ale coraz popularniejsze są wśród amatorów. Posadzone w ogrodzie, szybko się rozwijają i są one też odporniejsze na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych. Owoce z nich uzyskasz w tym samym sezonie. Plony uzyskuje się zazwyczaj w 6-10 tygodni od ich posadzenia. Najczęściej jest to 8 tygodni, jednak jeżeli jest ciepło, to zbiór po sześciu tygodniach jest jak najbardziej możliwy.
Możesz też sadzić sadzonki doniczkowane i robi się to przez cały okres, jednak zbiór owoców będzie mógł mieć miejsce najczęściej również w przyszłym sezonie.
Dodatkowo istnieją odmiany truskawek owocujące raz w sezonie, a także odmiany truskawek powtarzające owocowanie
Truskawki owocujące raz w sezonie najczęściej dają owoce jedynie w czerwcu, chociaż jeżeli warunki są dobre i jest ciepło, owocować mogą również drugi raz, jesienią, jednak wtedy zbiór będzie znacznie mniejszy.
Odmiany truskawek powtarzające owocowanie dają owoce aż do późnej jesieni, do pierwszych przymrozków. Kwitną one stale i dają owoce w sposób ciągły, jednak — w przeciwieństwie do odmian owocujących jednorazowo — nie dają one wielkich plonów w jednym momencie. Całkowita ilość owoców w sezonie jest jednak w ich przypadku taka sama (lub większa) jak u odmian truskawek owocujących raz w sezonie.
Jak sadzić sadzonki truskawek w ziemi?
Ogromny wpływ na zdrowie i jakość truskawek ma proces ich sadzenia. Przede wszystkim nie należy ich wkopywać zbyt głęboko. Wykopując dołek na truskawki, wykop go tak, by przy ich wkładaniu korzenie swobodnie się w nim mieściły, bez ich zawijania. Jeżeli zawiniesz korzenie, roślina nie będzie rozwijać się prawidłowo.
Tuż nad korzeniami znajduje się pąk, zwany serduszkiem. Musisz tak posadzić sadzonki, by znajdował się on nad ziemią. Jeżeli znajdzie się on pod poziomem gruntu, roślina będzie się nieprawidłowo rozwijała, a do tego będzie zapadać na choroby grzybicze i bakteryjne.
Pomiędzy sadzonkami zachowaj rozstaw 40-50 centymetrów. Odległość pomiędzy rzędami powinna za to wynosić około 60-70 centymetrów. Dopuszczalne jest gęstsze posadzenie truskawek, jeżeli gleba jest bardzo żyzna i zdrowa, dobrze nawieziona.
Ściółkowanie
Sadząc truskawki, nie zapominaj o ściółkowaniu. Gra ono bardzo ważną rolę. Po pierwsze, ściółka hamuje parowanie wody z podłoża, a więc utrzymuje jego odpowiednią wilgotność, która w przypadku truskawek jest bardzo ważna. Nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej truskawek, więc ziemia musi być cały czas wilgotna, ale nie mokra.
Drugim zadaniem ściółki jest hamowanie wzrostu chwastów — będzie ona naturalną barierą.
Jako ściółki najczęściej używa się warstwy słomy lub kory, usypanej w 10-centymetrową warstwę. Dodatkową zaletą takiej ściółki jest to, że będzie się ona rozkładać i zasilać ziemię w materię organiczną, a po sezonie będziesz mógł ją wkopać w ziemię podczas spulchniania.
Bardzo popularna jako ściółka jest też agrowłóknina. Jest to lekki, oddychający materiał, który chroni glebę przed wysychaniem, a jednocześnie daje jej oddychać, bardzo skutecznie hamując wzrost chwastów. Podczas sadzenia sadzonek na grządki, umieść na nich agrowłókninę i zrób otworki na sadzonki truskawek.
Agrowłóknina pod truskawki o wiele lepiej powstrzymuje wzrost chwastów niż słoma. Słoma dobrze hamuje wzrost tych jednorocznych jednak z hamowaniem wzrostu bylin radzi sobie o wiele gorzej. Agrowłóknina jest też preferowaną ściółką w ogrodach, którymi mają zajmować się osoby starsze, gdyż prawie całkowicie wykluczy konieczność uporczywego dla nich pielenia.
Nawożenie truskawek
Jeżeli posadzisz truskawki w dobrej, żyznej ziemi, która była nawożona materią organiczną, nie musisz ich specjalnie nawozić. Wiele osób jednak stosuje podczas sadzenia truskawek nawóz o spowolnionym działaniu, używając jego większej dawki.
Możesz jednak także podlewać płynnym nawozem truskawki w sposób regularny. Jeżeli jesteś z tych osób, które unikają nawozów mineralnych, podlewaj truskawki rozcieńczonym biohumusem.
Istnieją również nawozy stosowane jesienią, przed zimowaniem, jednak są one zazwyczaj całkowicie zbędne. Stosuje się je tylko wtedy, jeżeli rośliny nie wyglądają zdrowo i wykazują objawy niedoboru między innymi fosforu i wapnia. Takie nawozy jesienne nie zawierają zazwyczaj w ogóle azotu, w który bogate są nawozy wiosenne i letnie.
## Pielęgnacja truskawek po zbiorze ostatnich owoców
Pielęgnacja truskawek nie kończy się na ostatnim zbiorze. Jest wręcz przeciwnie — kiedy już zbierzesz ostatnie pyszne owoce latem, musisz szczególnie zadbać o roślinę. Pielęgnację taką zaczyna się zazwyczaj 2-4 tygodnie po ostatnim zbiorze, a więc najczęściej w lipcu, w przypadku odmian truskawek owocujących jednokrotnie.
Przede wszystkim truskawki musisz pozbawić liści i rozłogów (jeżeli nie masz zamiaru ich rozmnażać). Robi się to przez koszenie ich na wysokość 5 centymetrów. Celem tego zabiegu jest usunięcie wszystkich słabych i chorych części roślin. Jeżeli nie przeprowadzisz takiego koszenia i usuwania słabych rozłogów, rośliny będą chorować i porażone zostaną między innymi przez grzyby.
Skoszone liście i usunięte rozłogi usuń z gruntu, wygrab je. Jednocześnie spulchnij ziemię grabkami lub motyczką. Spulchnij ja jednak tylko do głębokości 2-3 centymetrów, by nie uszkodzić korzeni truskawek. Jest to doskonała okazja, by wmieszać w ziemię ułożoną uprzednio ściółkę ze słomy lub kory, by zasilić nią glebę.
Po skoszeniu truskawek, przed zimowaniem zdążą one wytworzyć nowe, zdrowe zielone części. Aby ten proces przyspieszyć, zastosuj płynny nawóz bogaty w azot.
W przypadku odmian truskawek powtarzających owocowanie nie przeprowadza się tych zabiegów, gdyż po prostu najczęściej nie zostawia się ich na następny rok, usuwając uprawę po każdym sezonie. Dzieje się tak dlatego, że owoce w przypadku takich odmian zbiera się jeszcze nawet podczas pierwszych przymrozków i zwyczajnie nie da się przygotować rośliny do przejścia w zimowy spoczynek.
Na miejscu zlikwidowanej uprawy przygotowuje się wtedy po prostu uprawę nową, co ma zaletę w postaci obfitszych zbiorów. Truskawki bowiem rodzą owoce obficie zazwyczaj przez 2-3 lata. Po tym czasie i tak uprawę się likwiduje. Zakładanie nowej co roku daje gwarancję, że każdego roku zbiór będzie obfity, a pielęgnacja truskawek — mniej uporczywa.
Przygotowanie truskawek do zimowania
Jeżeli zostawiasz swoją uprawę truskawek, musisz przygotować ją na zimę. Musisz okryć rośliny, aby ich pąki nie przemarzły.
Na przełomie października i listopada liście truskawek zmieniają barwę na purpurową i to powinien być dla Ciebie znak, że pora zapewnić im odpowiednie warunki na zimę. Najlepiej jest okryć je agrowłókniną, która przepuszcza wilgoć i nie dopuści do przesuszenia gruntu. Jednocześnie będzie ona osłaniać rośliny przed mrozem i pozwoli im ona oddychać.
Tradycyjnie wiele osób używa na działce i w ogrodzie słomy, ale nie jest to dobry pomysł, szczególnie obecnie, gdzie zimą na przemian występują mrozy i odwilże. W takich warunkach słoma będzie mokra i zacznie gnić. Pojawią się na niej grzyby, które zaatakują truskawki i cała uprawa będzie do likwidacji.
Tańsza od agrowłókniny jest perforowana folia, ale przez nią rośliny mogą się przegrzać, przez co zbiór owoców będzie bardzo ubogi. Dodatkowo pod taką folią zbiera się wilgoć, przez co warunki staną się idealne między innymi dla szarej pleśni, która niszczy wiele upraw truskawek.
Początek kolejnego sezonu
Rośliny odkrywa się w połowie marca, kiedy to zaczynają one rodzić po zimie pierwsze nowe liście.
Wtedy to przeprowadza się typowe prace rozpoczynające sezon. Usuwa się chwasty przez pielenie, spulchnia się znów ziemię na głębokość 2-3 centymetry, a także nawozi.
Czasami wiosną możesz zauważyć brunatne plamy na pąkach i owocach. Jest to oznaka, że zaczyna rozwijać się na nich szara pleśń. W takim przypadku możesz opryskać rośliny biopreparatem. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie fungicydów, jednak najczęściej jest ono zbyteczne i sam biopreparat działa świetnie, pozwalając uniknąć pryskania roślin szkodliwą chemią. Przy zastosowaniu biopreparatu Twoja uprawa nadal będzie klasyfikować się jako ekologiczna, gdyż jego skład jest całkowicie naturalny.
Jeżeli nie wiedziałeś więc, jak uprawiać truskawki, to ten przewodnik doskonale wprowadził Cię w to zagadnienie. Stosując powyższe wskazówki, staniesz się właścicielem zdrowej uprawy, która da ci liczne, bardzo smaczne owoce i nie będą się jej imać choroby.