Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Ostatnio na blogu KWIETNIK pisaliśmy...

Uprawa pomidorów na balkonie lub tarasie - najlepsze odmiany

Mieszkańcy miast coraz częściej zakładają niewielkie balkonowe warzywniki. Pomidory to warzywa, które możemy uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również na niewielkim balkonie lub tarasie. Rośliny te bardzo dobrze rosną i owocują posadzone w dużych donicach albo skrzyniach. Ich uprawa nie jest trudna, choć wymaga zaangażowania i systematycznej pielęgnacji.

Do uprawy pojemnikowej na małym balkonie w bloku najodpowiedniejsze są niskie odmiany pomidorów o niewielkich owocach jak na przykład różne rodzaje pomidorków koktajlowych, czy śliwkowych. Z kolei, jeżeli mamy większy taras lub balkon, wówczas w skrzyni do uprawy warzyw, czy w dużej donicy możemy zasadzić także te wyższe i wielkoowocowe odmiany pomidorów, jak choćby pyszne pomidory malinowe. Sprawdź, jakie odmiany pomidorów warto posadzić na balkonie.

Uprawa pomidorów w pojemnikach - siew czy rozsada?

Rozsadę pomidorów do posadzenia w donicy lub skrzyni na balkonie możemy kupić, lub pozyskać wysiewając nasiona samodzielnie.

Pamiętajmy, że siewu nasion trzeba dokonać już w lutym- marcu w domu w niewielkich doniczkach lub palecie do produkcji rozsady. Doniczki ustawiamy w ciepłym miejscu na słonecznym parapecie i dbamy, aby podłoże było stale wilgotne. Po 7-10 dniach pojawią się młode rośliny pomidora.

uprawa pomidorów

Rozsadę trzymamy w domu do momentu, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków, czyli do około 15 maja. Wtedy przesadzamy je do pojemników docelowych. Wcześniej możemy już jednak wystawiać rośliny na balkon na kilka godzin w słoneczne dni, aby nieco się zahartowały. Aby uzyskać zdrowe ładne sadzonki, wybierzmy dobrej jakości nasiona. Warto poszukać takich otoczkowanych, ponieważ są one pokryte warstwą środków kondycjonujących, które zapobiegają chorobom siewek i przyspieszają ich wzrost.

Samodzielna produkcja rozsady pomidora jest dosyć czasochłonna i wymaga sporego zaangażowania, dlatego większość z nas woli kupić gotowe sadzonki na bazarku lub w centrum ogrodniczym. Młode rośliny pomidora sadzimy w skrzynkach balkonowych lub donicach, podobnie jak te samodzielnie wyhodowane, w połowie maja, gdy minie ryzyko nocnych chłodów, które mogłyby zaszkodzić roślinom.

Jak wybrać dobre sadzonki pomidora? Dokonując zakupu sadzonek pomidora, zwróćmy uwagę na kilka ważnych aspektów.

- rośliny nie powinny być wybiegnięte, czyli wysokie, wiotkie, z chudymi jasnymi pędami z dużymi przerwami pomiędzy liśćmi;
- kolor liści - powinny one być soczyście zielone, bez żadnych plam, przebarwień, uszkodzeń, ani czarnych podwiniętych brzegów. To bardzo ważne, ponieważ rośliny z przebarwionymi liśćmi są prawdopodobnie chore.
- pokrój roślin - powinny one być zwarte, krępe i ładnie rozgałęzione. Nigdy nie kupujmy krzewów pomidorów z jednym cienkim pędem i niewielką ilością liści.
- kondycja roślin. Nie kupuj roślin zwiędniętych, pogniecionych, z połamanymi, zniszczonymi liśćmi, z mocno przerośniętymi wystającymi z doniczki korzeniami. Zwróć też uwagę na podłoże w doniczce- jeśli jest bardzo mokre, a pęd u podstawy ma jakieś podejrzane plamy, jest czarny lub miękki, nie bierz takiej sadzonki. Prawdopodobnie była przelewana i roślina została już zaatakowana przez chorobę grzybową.

Najlepsze odmiany do uprawy pomidorów na balkonie lub tarasie

uprawa pomidorów na balkonie

Na balkony zwykle wybieramy odmiany pomidorów o niewielkich owocach. Wybór jest naprawdę szeroki:

- pomidorki koktajlowe,
- pomidory śliwkowe,
- różne kolory owoców- czerwone, żółte, pomarańczowe, a nawet bardzo ciemne brązowo- wiśniowe,
- różne kształty pomidorów- okrągłe, podłużne, z zaokrąglonymi czubkami, z zaostrzonymi czubkami, gruszko kształtne, wieloczłonowe.

Popularne odmiany pomidorów polecane na balkony i tarasy to:

1. Venus

Jest to karłowa odmiana pomidora o krzaczastym wzroście i niewielkich kulistych koktajlowych owocach. Wyrastają one w dużych gronach i mają one piękny bardzo intensywny żółto- pomarańczowy kolor i niezwykle słodki smak. Owocowanie trwa od lipca aż do października. Odmiana ta jest bardzo odporna i łatwa w uprawie, dlatego cieszy się ogromną popularnością.

2. Perun

Jest to również niska odmiana o małych gruszkowatych żółto- cytrynowych owocach. Są one bardzo słodkie i niezwykle dekoracyjne. Ta odmiana pomidora koktajlowego owocuje obficie w pełni lata (lipiec i sierpień). Rośliny mają krzaczasty pokrój i są bardzo łatwe w prowadzeniu. Ponadto plon owoców jest zwykle bardzo obfity, dlatego ta odmiana jest również bardzo lubiana przez właścicieli balkonów i tarasów.

3. Pinokio.

Jest to karłowa wczesna odmiana pomidora koktajlowego typu cherry. Owoce mają piękny intensywnie pomarańczowo- czerwony kolor i są bardzo słodkie. Owocowanie jest bardzo obfite- pomidorki wyrastają w długich równomiernie dojrzewających gronach. Rośliny mają ładny krzaczasty pokrój, są odporne i bardzo łatwe w uprawie. Owocują aż do późnej jesieni.

4. Mirabell

Jest to wysoka odmiana pomidora koktajlowego, która z reguły wybierana jest do uprawy gruntowej w ogrodzie. Z powodzeniem można ją jednak posadzić również w dużej donicy lub skrzyni na balkonie, czy tarasie, trzeba tylko zapewnić roślinie porządną podpórkę. Mirabell zawiązuje bardzo liczne grona i obficie owocuje. Owoce tej odmiany są niewielkie kuliste i intensywnie żółte, przez co przypominają do złudzenia śliwki mirabelki.

5. Maskotka

Jest to samo kończąca karłowa odmiana pomidora koktajlowego typu cherry. Liczne czerwone kuliste owoce pojawiają się od lipca do września i mają słodki soczysty miąższ. Ta odmiana jest bardzo łatwa w uprawie i cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników amatorów zakładających małe warzywniaki na balkonach.

6. Koralik

Choć jest to odmiana silnie rosnąca, to jeśli zapewnimy jej palikowanie lub ustawimy skrzynię, czy donicę z pomidorami przy balustradzie, to doskonale będzie rosła również na balkonie lub tarasie. Koralik jest odmianą średnio wczesną owocującą od lipca do końca września. Małe kuliste czerwone owoce wyrastają po 30-40 sztuk w gronach.

7. Black Cherry

To bardzo ciekawa dosyć wysoka odmiana pomidora koktajlowego o owocach w kolorze brązowo-zielonym, zarówno jeśli chodzi o miąższ, jak i skórkę. Są one okrągłe i wyrastają w gronach po 8-10 sztuk. Ich smak jest słodko- wytrawny. Black Cherry to odmiana średnio późna, która zaczyna owocować w pełni lata.

8. Tigerella

Jest to niezwykle oryginalna odmiana pomidora o czerwono- pomarańczowych owocach, których skórka jest wyraźnie prążkowana. Ponadto owoce są mięsiste i wyraziste w smaku. Choć Tigerella jest odmianą wysoką, to jest łatwa w uprawie i nadaje się również do dużych pojemników. Oczywiście powinniśmy zapewnić roślinom podpory. Tigerella owocuje od lipca do września, a jej owoce są średniej wielkości- 60-70 g.

9. Malinowy Retro

Jest to wysoka odmiana o średnich i dużych owocach w pięknym malinowym kolorze. Są one niezwykle smaczne, słodkie, o różowym masłowym miąższu. Owocuje późno, bo od sierpnia do października. Niedojrzałe jedynie lekko zarumienione owoce z powodzeniem możemy zerwać i położyć na parapecie w domu, a po kilku dniach całe ładnie się zaróżowią. Pomidory mają owalny kształt i wyrastają po 4-5 w gronie. Malinowy retro to odmiana o specyficznym wzroście. Rośliny bardzo szybko wyrastają w górę, ale ich pokrój jest wąski. Konieczne jest więc ich palikowanie i podwiązywanie, aby się nie połamały.

10. Malinowy Kapturek

Jest to wysoka odmiana pomidora koktajlowego typu cherry o drobnych intensywnie różowych, słodkich i bardzo smacznych owocach. Rośliny bardzo ładnie rosną i owocują w dużych donicach na balkonach i tarasach. Owoce zebrane są w grona o długości 50 cm i pojawiają się od sierpnia do października.

pomidory na tarasie

Uprawa pomidorów na balkonie lub tarasie - zasady.

1. Stanowisko

Pomidor to roślina wybitnie ciepłolubna, która najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Rośliny będą się dobrze czuły zarówno na bardzo nasłonecznionym balkonie, czy tarasie o wystawie południowej pod warunkiem, że będziemy dbać o ich regularne podlewanie, jak i na stanowiskach o wystawie wschodniej lub zachodniej. Niestety balkon wychodzący na północ to nieodpowiednie miejsce do uprawy pomidorów. Rośliny będą tam mieć zbyt mało światła. Mogą słabo się krzewić, mieć zbyt cienkie i wybujałe pędy i kiepsko owocować. Ponadto zacienione stanowisko sprawi także, że będą znacznie bardziej podatne na choroby oraz szkodniki.

2. Podłoże

Pomidory wymagają dobrego żyzne, próchnicznego podłoża. Powinno ono również mieć odczyn obojętny, być przepuszczalne, oraz umiarkowanie wilgotne.
W praktyce sprawdzi się klasyczna ziemia do uprawy warzyw, którą kupimy w każdym centrum ogrodniczym i kwiaciarni. Zadbajmy też w postaci keramzytu lub pumeksu ogrodniczego na dnie doniczki.
Unikajmy sadzenia pomidorów w bardzo ciężkiej zbitej ziemi, ale również w lekkim szybko przesychającym podłożu z przewagą torfu, czy piasku.

3. Podlewanie i nawożenie

Pomidory to rośliny bardzo żarłoczne. Do prawidłowego wzrostu i owocowania potrzebują dużej ilości składników pokarmowych. Konieczne jest więc ich regularne nawożenie wieloskładnikowym nawozem mineralnym do warzyw.
Jeśli nie chcemy stosować sztucznych nawozów, zaopatrzymy się w kompost lub biohumus i zasilajmy nimi rośliny. Biohumus to wyjątkowo lubiany przez pomidory nawóz naturalny, który w dodatku jest bezpieczny i wygodny w stosowaniu. Można nim podlewać rośliny w formie nierozcieńczonej nawet kilka razy w tygodniu. Nie ma ryzyka przenawożenia pomidorów, pomylenia dawki, czy spowodowania nadmiernego zasolenia podłoża, na co trzeba uważać przy nawozach syntetycznych.
Bardzo ważne jest również podlewanie pomidorów. Nigdy nie dopuśćmy do więdnięcia krzewów. Musimy się liczyć z tym, że w trakcie upalnego lata konieczne będzie podlewanie roślin nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem), zwłaszcza jeśli uprawiamy je na bardzo słonecznym południowym balkonie.
Do podlewania pomidorów przygotujmy ustaną wodę o temperaturze pokojowej. Od czasu do czasu możemy rośliny również podlać słabym naparem z pokrzyw, dzięki również dostarczymy im cennych składników mineralnych i wzmocnimy ich odporność na choroby.

4. Pielęgnacja

W zależności od odmiany pomidorów, jaką wybraliśmy, pielęgnacja roślin będzie wyglądać różnie. W przypadku niskich typowo balkonowych odmian o krzewiastym pokroju wystarczy jedynie raz na dwa tygodnie delikatnie uszczypnąć pojawiające się w nadmiarze boczne pędy. Dbajmy również o regularne usuwanie uszkodzonych liści. Niskie odmiany nie wymagają też z reguły palikowania.
Z kolei, jeśli zdecydujemy się na uprawę odmian pomidorów o średnim wzroście lub wyższych, wówczas nawet kilka razy w tygodniu powinniśmy usuwać nadmiar szybko wyrastających pędów bocznych, aby zachować odpowiedni pokrój rośliny. Trzeba też zapewnić krzewom oparcie w postaci palików, czy kratownicy, albo postawić donice lub skrzynie z nimi bezpośrednio przy balkonowej balustradzie, tak aby można było przywiązać do nich łodygi. Jeśli tego nie zrobimy, niestety mogą się one połamać pod wpływem wiatru, lub ciężaru owoców.

Domowa uprawa pomidorów to bardzo przyjemne i satysfakcjonujące zajęcie, a własnoręcznie wyhodowane warzywa są pyszne i zdrowe. W uprawie pojemnikowej pomidorów na balkonie lub tarasie gwarancją uzyskania wysokich plonów jest regularne dbanie o krzewy pomidorów- ich podlewanie, nawożenie, oraz przycinanie wybujałych pędów.

pomidory z własnego ogródka

Pomidory w zależności od odmiany zaczynają owocować już nawet po 2-3 tygodniach od posadzenia w donicach. Jeśli chcemy cieszyć się świeżymi pomidorami przez całe lato, to wybierzmy do naszego balkonowego warzywnika kilka różnych odmian pomidorów o innych terminach owocowania. Krzewy pomidorów to piękne rośliny, które nie tylko dają smakowity plon, ale również zdobią balkon, czy taras. Pięknie wyglądają na przykład w towarzystwie popularnych balkonowych roślin kwitnących takich jak pelargonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl