Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Tunele foliowe ogrodowe — efektywna uprawa warzyw, owoców i ziół

Tunele foliowe ogrodowe to konstrukcje, które wspierają hodowcę w uprawie pod osłoną. Pamiętaj, że nie jest to magiczna konstrukcja, która zrobi za Ciebie wszystko. Aby przynosi obfite i pomyślne zbiory, należy zadbać nie tylko o rośliny, ale także o sam tunel. Hobbyści często decydują się na zakup foliaków ogrodowych, aby przedłużyć bezpieczny czas dojrzewania roślin chronionych barierą foliową. Dzięki takim zabezpieczeniom rośliny, zyskają idealną osłonę  przed zimnem i chorobotwórczymi drobnoustrojami, będą mogły rozwijać się w sprzyjającym mikroklimacie, przynosząc obfite plony.

Dlaczego tunele foliowe okazały się najlepszym wyborem?

Stworzono lepsze powłoki o wysokiej przepuszczalności światła. Dzięki nim promienie słoneczne są rozpraszane, eliminują również szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Parametry izolacyjności termicznej są porównywalne z osłoną szklaną, a mikroklimat panujący w tunelach foliowych nie odbiega od warunków szklarniowych. Tunele ogrodowe wytrzymują nawet ekstremalne warunki pogodowe i przewyższają szklarnie. Nic dziwnego, że wielu hodowców roślin decyduje się na nowoczesne tunele foliowe. Ich cena to tylko ułamek struktury szkła. Gdy zadbamy o ogrzewanie tunelu foliowego żadne warunki pogodowe nie zaburzą wzrostu roślin. Pozostaje jedynie problem z wyborem, na rynku jest ogromny wybór foliaków, dlatego do zakupu trzeba podejść w przemyślany sposób i dostosowany do konkretnej uprawy i lokalizacji.  

tunel foliowy

Stelaż tuneli ogrodowych – co trzeba wiedzieć?

Tunel ogrodowy ze stelażem metalowym powstaje z rur oraz profili pokrytych ocynkiem. Dzięki temu elementy są zabezpieczone przed korozją. Jest to istotne, ponieważ w czasie pielęgnowania roślin, podlewania, dochodzi do wzrostu poziomu wilgotności w foliaku. Na folii oraz częściach tunelu osadza się para wodna, która się skrapla i przylega do konstrukcji. Zastosowana warstwa antykorozyjna doskonale zabezpiecza metal.

Czy warto wybrać tunel foliowy z rur pe, czyli z tworzyw sztucznych?

Tak, przykładem jest tunel foliowy 3x5 zapewniający powierzchnię 13 m2. W tym przypadku producent zastosował rury PCV na tunel foliowy a złączki z polipropylenu. Stelaż foliaka nie ulega korozji i jest prosty w składaniu, natomiast jego elementy są tanie i można je bez problemu dokupić. Rura PCV w  tunelu foliowym sprawdza się bardzo dobrze w mniejszych modelach, dlatego ogórek w tunelu foliowym w takich wymiarach będzie dojrzewał doskonale. Polskie tunele foliowe zawierają czterosezonową folię, dlatego są idealne pod takie uprawy, ale przy zimniejszych okresach warto ją zdjąć.To wygodny foliak z drzwiami, co daje możliwość uzyskania prawidłowej temperatury oraz cyrkulacji powietrza.  

Najbardziej poszukiwane tunele ogrodowe ze stelażem

Tunel foliowy 3x6 jest jednym z najczęściej poszukiwanych modeli, jego metalowy ocynkowany stelaż gwarantuje doskonałą wytrzymałość całego obiektu oraz odporność na korozje. Do produkcji tego tunelu foliowego producent zastosował folię warstwową z filtrem. Jakie ma to znaczenie dla uprawy roślin? Taki foliak ogrodowy posiada właściwości termoregulacyjne a także odpowiednią przepuszczalność światła. Ponadto to bardzo wytrzymała folia na tunel ogrodowy, ponieważ w jej strukturę została wtopiona siatka, co zabezpiecza tunel przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym. Czy taki tunel ogrodowy ze stelażem zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza? Tak, jak najbardziej, jest on wyposażony w okna z moskitierami (zamykane), które gwarantują takie warunki, ponadto doskonale regulują one zarówno temperaturą wewnątrz oraz wilgotność powietrza.

tunele foliowe

To niezwykle funkcjonalny tunel foliowy wyposażony w wystarczająco szerokie drzwi, które są rolowane do góry i zaopatrzone w podwójne zatrzaski i zamek. Okazuje się, że tunel foliowy 3x6 to tak naprawdę aż 18m2 obszaru do uprawy roślin. Jakie rośliny można hodować w takim solidnym tunelu foliowym? Na pewno kwiaty, owoce i warzywa bez względu na warunki atmosferyczne. Ponadto ogrodnik może swobodnie poruszać się po tunelu ogrodniczym, ponieważ jego wysokość to aż 2 metry. Oczywiście można kupić mniejszy tunel foliowy 2x3, tunel foliowy 2x4 czy też tunel foliowy 3x4, wszystko zależy od potrzeb i jego przeznaczenia. Tego rodzaju tunel foliowy castorama posiada w swojej stałej ofercie, dlatego warto zapoznać się z cennikiem, aby wybrać najlepszą opcję.

Przygotowanie podłoża w tunelu foliowym

Intensywny wzrost roślin wymaga wybrania odpowiedniego miejsca na tunel foliowy i przygotowania podłoża. Obszar uprawy musi być dokładnie oznaczony. Najlepiej wybrać słoneczne miejsce z lekkim nachyleniem na południe. Miejsce powinno znajdować się w pobliżu dobrego źródła wody i być chronione przed silnymi wiatrami, który mógłby uszkodzić lub zniszczyć konstrukcję folii ogrodowej.

Gleba przeznaczona do tunelu ogrodowego i uprawy roślin w takich warunkach powinna być żyzna, ciepła i umiarkowanie wilgotna. W przypadku braku naturalnych warunków glebowych zawsze można nawozić odpowiednią glebę i tym samym ją przygotować. W tym czasie najlepsza będzie gleba torfowa lub mieszanka z dużą zawartością takiej gleby.

Wyściółka w tunelu foliowym, ze względu na intensywne użytkowanie, szybko staje się sterylna, dlatego co jakiś czas trzeba ją wymieniać. Warto też  dokładnie ją przekopać przed rozpoczęciem sezonu wraz z zielonymi nawozami. Tunel ogrodowy powinien być również wentylowany, aby zapobiec rozwojowi szkodników i chorób.

Najlepsi producenci tuneli foliowych

W kategorii tunele foliowe dostępne są produkty różnych producentów, które różnią się rozmiarem i konstrukcją. Można wybrać foliaki ogrodowe ze stelażem metalowym lub z tworzywa sztucznego.

 • Poszukując polskich tuneli foliowych warto zwrócić uwagę na producenta z Rzeszowa – firmę Lemar, która sprzedaje foliaki z rurkami PCV. Tunele ogrodowe posiadają 5 warstwową folię PE i odpowiednią przepuszczalnością światła i wejściem z dwóch stron zamykane na suwak. Przykładem jest tunel foliowy 30 m z wgrzanymi w folię sznurkami, przywiązywanymi od wewnątrz do poprzeczek zapewniając lepsze napięcie i stabilność.

 • Innym równie dobrym wyborem będą polskie tunele foliowe ze stelażem metalowym pochodzące z firmy Butimex.Takie foliaki są odpowiednie dla działkowiczów oraz do produkcji towarowej. Przykładem jest tunel foliowy 6m na stelażu metalowym, bez konieczności demontażu na zimę. Elementy metalowe są ocynkowane, dzięki czemu odporne na korozję. Producent tunelu foliowego zastosował folią ogrodniczą stabilizowaną przeciwko promieniowaniu UV oraz wgrzane sznurki dla uzyskania lepszej stabilności i trwałości

 • Oczekując wyjątkowo wytrzymałego tunelu foliowego, który jest produkowany z folią zbrojeniową trzeba postawić na producenta Focus Garden. Ocynkowane metalowe rurki, rolowane, szerokie drzwi z dwóch stron tunelu, warstwowa folia z filtrem to gwarancja wydajnych i bezpiecznych plonów. Przykładem jest solidny tunel foliowy 4x2 ze wzmocnioną folią 8m2 z wgrzanymi sznurkami.To idealny foliak na sałatę, rzodkiewki i ogórki.

 • Tunele foliowe oferowane są również firmę przez PTF Polska, które pokrywane są 3 warstwową folią 4 sezonową od znanej firmy Marma.To wysoce wytrzymałe foliaki dostępne ze sporym zapasem, dzięki czemu można je wkopywać na potrzebną głębokość. Przykładem jest chociażby tunel foliowy 2x2 (wysokość 180cm), który jest chętnie wykorzystywany do uprawy papryki i pomidorów. Folia ogrodowa UV4, profile wykonane z PCV dają możliwość zapewnienia roślinom prawidłowej termoizolacji i przepuszczalność światła.

 • Tunele ogrodowe firmy Krosargo cechują się świetną wytrzymałością i oryginalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Foliaki tego producenta są z powodzeniem stosowane do przedłużenia okresu wegetacyjnego, uzyskania lepszej wydajności uprawy kwiatów, warzyw i owoców. Do tuneli foliowych wykorzystywana jest folia UV-2 i UV-5, produktywnie chroniąca uprawy przed deszczem i wiatrem. Ponadto zapewnia stałą temperaturę w tunelu, gwarantując odpowiedni mikroklimat roślinom. Przykładem są mini tunele foliowe na warzywa z konstrukcją, która opiera się na ramie, dzięki czemu cechuje się dużą mobilnością. Długość foliaków od 2,5 m do 10 m.

Co włożyć do tunelu foliowego?

uprawa pod tunelem foliowym

Większy tunel foliowy umożliwia wygodne przenoszenie mebli, ułatwiając sadzenie i pikowanie. Nie ma potrzeby usuwania sadzonek z folii, poddając je zmianom warunków atmosferycznych, jakie mogą panować na zewnątrz. W tunelu z folii można je zamontować na stałe, pod ściankami szklanych półek, na których zamontujemy sadzonki przeznaczone do sadzenia w gruncie. Powierzchnię z folii ogrodowej można wykorzystać do zamontowania półek, blatów, a nawet stołu. Łatwiej nam będzie przechowywać rośliny w pojemnikach. Regały z wieloma półkami umożliwiają układanie tych roślin jedna na drugiej i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Efektywne zagospodarowanie tuneli foliowych to duże ułatwienie dla pracy ogrodnika podczas sadzenia, pielęgnacji i obfitych zbiorów. Warto o to zadbać, aby cieszyć się przyjemną pracą bez odczuwania znużenia. Co można jeszcze wstawić? Na pewno przyda się ogrzewacz do tunelu foliowego, który zadba o prawidłową temperaturę a to przełoży się do dobry wzrost pomidorów, ogórków rzodkiewki czy pięknych róż i gerber. 

Jakie wybrać folie na tunel ogrodowy?

Zastanawiając się jak zrobić tunel foliowy, wybór wysokiej jakości folii jest kluczowym czynnikiem, ponieważ wpłynie na wegetację roślin w foliaku.To powłoki o odpowiedniej przepuszczalności światła wspomagające proces wzrostu roślin oraz zapewniające barierę chroniącą uprawy przed niekorzystnym działaniem czynników pogodowych takich jak deszcz, grad czy silny wiatr. Przykładem wysokiej jakości produktu jest folia na tunel 2x3 ze sznurkiem posiadająca siatkę. Dzięki jej wykorzystaniu można uzyskać foliak o powierzchni 6m2, który będzie idealny do ogródków przydomowych.

Taka folia zbrojona wzmocniona siatką to powłoka powszechnie stosowana, jako pokrycie tuneli ogrodowych. Posiada filtr UV, efektywnie zapewnia odpowiednią temperaturę roślinom a wykorzystany ciemniejszy kolor przyciągając promienie słoneczne gwarantuje skuteczniejsze oświetlenie. Rurki do tunelu foliowego można dokupić oddzielnie. Nie trzeba wcale wydawać dużych kwot aby prawidłowo hodować warzywa i kwiaty.

Jaka folia jest dostępna w sklepach do pokrycia tunelu?

Może to być folia perforowana doskonale sprawdzająca się przy stawianiu małych tuneli foliowych oraz dużych obiektów. Otwory zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, co powoduje, że rośliny nie będą tak narażone na choroby. Innym rodzajem folii na tunele foliowe jest produkt bez perforacji, której zadaniem jest utrzymanie ciepła przez dłuższy czas, dlatego jest wybierana w przypadku uprawy roślin wymagających wysokich temperatur. Osoby, które nie mają czasu lub możliwość samodzielnego wykonania foliaka mogą zakupić gotowy model. Aby dowiedzieć się jak wykonać instalację, należy zapoznać się z instrukcją montażu tunelu foliowego.To wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Kto oferuje sprzedaż folii i tuneli foliowych: allegro, mrówka, obi, leroy merlin, bricomarche. Aby dowiedzieć się, jaki tunel foliowy kupić forum ogrodnicze będzie dobrym miejscem, aby zasięgnąć opinii. Warto wspierać się informacjami pochodzącymi ze źródła, czyli od ludzi którzy mają za sobą budowę takiego tunelu foliowego. Można także korzystać z doświadczenia specjalistów którzy sprzedają taki asortyment.

Mobilny tunel foliowy – to korzyści dla zdrowia i budżetu

Zaletą nowoczesnego tunelu foliowego jest to, że jest całkowicie mobilny. Konstrukcję można przenosić na kilka sposobów, ponadto ważny jest szybszy montaż i jeszcze szybszy demontaż. Jeśli folia na tunel ogrodowy i konstrukcja tunelu foliowego wzajemnie się uzupełniają, mamy pewność, że poradzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Uprawa pod osłonami daje najlepsze rezultaty i chroni rośliny przed uszkodzeniem. Należy zauważyć, że pozwala to również na oszczędności.

Posiadając ogród mamy już potencjał do stworzenia nowoczesnego ogródka warzywnego, z którego będziemy systematycznie zbierać owoce, warzywa i zioła. Mając pod ręką najpopularniejsze rośliny, szybko widzimy, że w naszym portfelu zostaje o wiele więcej pieniędzy, ponieważ nie musimy już kupować ich ze sklepu. Kolejną bardzo ważną zaletą jest to, że uprawiając samodzielnie rośliny, możemy być pewni, że to, co jemy, jest dobre dla naszego zdrowia. A wiadomo, że warzywa to bogactwo witamin i mikroelementów, dlatego nie może ich zabraknąć w diecie dorosłych i dzieci.

Jak duży może być tunel ogrodowy?

Bardzo ważną decyzją przy wyborze tunelu foliowego jest określenie jego rozmiaru. Musimy wziąć pod uwagę wielkość działki, którą mamy do dyspozycji oraz jakie rośliny i w jakich ilościach chcemy w takim miejscu uprawiać. Wysokość tunelu foliowego powinna zapewnić jego komfort użytkowania. Standardowy tunel ma wysokość 180 cm, ale są też takie, które w najwyższym punkcie mają 150 lub 200 cm wysokości. Wysokość to kwestia indywidualna dla posiadaczy foliaków. Dla wysokich osób, które będą uprawiać rośliny w tunelu, zalecane są konstrukcje tuneli foliowych o maksymalnej wysokości.

Niskie tunele, które nie przekraczają 150 cm wysokości, szybciej się nagrzewają, są lekkie i pozwalają na harmonijne zagospodarowanie terenu. Jednak trudniej jest przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne i zbiory. Wysokie tunele, które w najwyższym punkcie mają 180-200 cm, zapewniają komfort poruszania się w ich wnętrzu nawet osobom wysokim. Jednak ich konstrukcja będzie cięższa i bardziej widoczna w ogrodzie.

Ważna jest również szerokość tunelu. Najczęściej będzie to dwa lub trzy metry. Im wyższe i szersze rośliny, będąc w nich rosnąć, tym szersze powinny być tunele ogrodowe. Optymalnie byłoby, gdyby szerokość wynosiła 120 cm, tunel powinien mieć, co najmniej 260-270 cm szerokości i mieć wąski pas o szerokości 20-30 cm między nimi. W tym celu należy wziąć pod uwagę odległość od ścian do minimum 15 cm, dzięki czemu szerokość tunelu 300 cm w dwóch warstwach będzie absolutną koniecznością.Taka szerokość tunelu z folii pozwala na efektywne wykorzystanie obszaru. Długość tunelu uzależniona jest od wielkości terenu, na którym się znajduje, a także od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych osób, które będą uprawiać i pielęgnować rośliny. Najpopularniejsze tunele mają długość od 3 do 6 metrów.

Mały tunel foliowy - czy warto?

Mały tunel foliowy to stały element działek, które coraz częściej zdobią przydomową zieleń. Wewnątrz rozwijają się warzywa wypełniając jego przestrzeń. Swój harmonijny rozwój zawdzięczają temu, że rosną w sprzyjającym mikroklimacie, chronionym przed zimnem i niskimi temperaturami. Skupiają się, więc na rozwijaniu zielonej masy zamiast ochrony przed zimnem. Ich sezon wegetacyjny zaczyna się znacznie wcześniej i trwa znacznie dłużej niż tradycyjne uprawy polowe. Gwarantuje to, że rozwiną się w pełni niezależnie od warunków zewnętrznych. Nawet w małym ogrodzie konstrukcja tunelu foliowego znajdzie swoje zastosowanie. Ilość możliwych opcji i produktów pozwala dobrać foliaka do własnych potrzeb, kształtu i wielkości. Mini tunele foliowe doskonale sprawdzają się przy dopiero wschodzących sadzonkach roślin oraz do uprawy poziomek, truskawek i borówek. Stanowią one wyjątkową ochronę przed agrofagami oraz przymrozkami.

Kupić lub zbudować tajną strukturę uprawy – tunele foliowe

Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostanie wykonana budowa tunelu foliowego. Choć niektóre materiały kuszą ceną i zachęcają do użytkowania, to nie nadają się na ramę. Aluminium i PVC to materiały zbyt kruche aby wybrać je, na duże tunele ogrodnicze, ale można z powodzeniem wykorzystać wiele modeli na przykład pod ogórki. Drewno, choć estetyczne, najlepiej nawet impregnowane, jest podatne na próchnicę. Wadą będzie również to, że gromadzą się na nim patogeny, które mogą stać się ogniskiem choroby.

szklarnia ogrodowa foliowa

Mądrym wyborem jest użycie metalowych pałąków do tunelu foliowego i zastosowanie folii z siatką polipropylenową. Przykładem solidnego rozwiązania jest tunel foliowy 3x8 dający powierzchnię pod uprawę – 24m2. Metalowa konstrukcja tunelu foliowego będzie odpowiednia do większych upraw. Folia na tunel ogrodowy zabezpiecza rośliny przez promieniowaniem UV i zapewnia dopływ odpowiedniej ilości światła do hodowanych roślin. A gdzie można kupić tunel foliowy 2 5x4? Na allegro tunele foliowe dostępne są w różnych rozmiarach, również w tym jak i w mniejszych. Różne tunele foliowe olx posiada w swojej ofercie, trzeba jednak zawsze sprawdzić, z jakich materiałów są wykonane.

Co wziąć pod uwagę budując tunel ogrodowy?

Niektórzy decydują się na samodzielnie wykonanie foliaka. W tym przypadku trzeba liczyć się z koniecznością zakupu stelaża do tunelu foliowego, na który składa wiele elementów:

 • Rurki do tunelu foliowego z PCV lub metalowe

 • Pałąki do tunelu foliowego

 • Przęsła do tunelu foliowego

 • Kształtki do tuneli foliowych.

Ponadto do wykonania tunelu foliowego potrzebne będzie:

 • Folia na tunel ogrodowy

 • Zamek do tunelu foliowego

Może przydać się:

 • Wentylator do tunelu foliowego

 • Ogrzewanie tunelu foliowego

 • Termometr do tunelu foliowego

 • Oraz inne akcesoria do tuneli foliowych.

Trzeba wybrać mocowanie tunelu foliowego do podłoża, przemyśleć jak zrobić drzwi.

Estetyczny i praktyczny design tuneli ogrodowych

Kupując tunel ogrodowy ze stelażem warto zwrócić uwagę by posiadał trochę więcej folii niż jest to wymagane. Warto wkopać dodatkową folię w ziemię, aby jeszcze bardziej ustabilizować konstrukcję. Folię nieużytkową należy docinać nożem tapicerskim, aby zachować porządek. Przezroczysta, matowa pokrywa wygląda szczególnie atrakcyjnie o zachodzie słońca, gdy pojawiają się na niej refleksy. Elementy stalowe korodują pod wpływem warunków atmosferycznych, podlewania roślin, zmian wilgotności i stałego zanieczyszczenia gleby. Aby uniknąć starzenia elementów metalowych, jako warstwę ochronną stosuje się cynk. Powłoka cynkowa obejmuje rury i profile na etapie produkcji poprzez galwanizację lub ochronę przeciwpożarową. Tunel foliowy ocynkowany ogniowo gwarantuje długą żywotność konstrukcji, która zachowa swoją funkcjonalność i trwałość przez wiele lat. Taki zakup przyniesie wiele zadowolenia z długiego i przyjemnego użytkowania.

Jak wybrać tunel foliowy?

Ich wymiary, akcesoria i rodzaj folii widoczne są na pierwszy rzut oka. Po zapoznaniu się ze specyfikacją techniczną można dowiedzieć się, jaka średnica rur została użyta do produkcji i jakie rury są zabezpieczone przed korozją. Może to być warstwa cynku nałożona przez powlekanie. Rama metalowa jest w stanie wytrzymać obciążenia śniegiem, obfite opady deszczu i porywisty wiatr. Jak zrobić tunel foliowy? Można kupić folię i samodzielnie wykonać konstrukcję lub kupić tunel ogrodowy do złożenia i być pewnym doskonałego wyboru.

Czy tunele ogrodowe z poliwęglanu sprawdzają się przy uprawie roślin?

Tak, takie tunele ogrodowe umożliwiają prowadzenie uprawy przez cały rok, przyspieszają wzrost roślin i uzyskanie lepszych plonów. W tym przypadku rurki PCV na tunel będą odporne na korozje i doskonale sprawdzą się podczas długotrwałego użytkowania. Takie produkty można wbić bezpośrednio w ziemię lub ustawić na fundamencie. Tunele ogrodowe z poliwęglanu doskonale przepuszczają światło, są odporne i gwarantują właściwą termoizolację.

Dzięki posiadanym drzwiom tunel ogrodowy zapewni wentylację, co uniemożliwi przegrzanie roślin. Warto wybrać polski tunel foliowy, do którego dostępne są wszystkie części zamienne. Zagospodarowanie tunelu o niewielkich rozmiarach należy jak najefektywniej wypełnić roślinami, które zajmują mało miejsca, a co najważniejsze lubimy je. Rośliny narażone na szkodniki należy umieszczać w takiej szklarni, wymagają one dużo ciepła, a także bardziej specyficznego mikroklimatu, który można w niej wytworzyć. Tunele ogrodowe z poliwęglanu sprawdzają się przy uprawie pomidorów.

Tunel ogrodowy z poliwęglanu na ogórki

Najlepiej zbudować tunel ogrodowy w zacisznym zakątku ogrodu. Nie można zaprzeczyć skuteczności takiego obiektu. Koszty zwrócą się już po pierwszych zbiorach. Nawet, jeśli tunel jest bez ogrzewania to będzie można uprawiać rośliny od połowy lutego do początku października i listopada. Jesień to najlepszy czas na budowę tunelu ogrodowego. Najłatwiej byłoby kupić gotową konstrukcję, która będzie odporna na wpływy atmosferyczne. Latem, zarówno w szklarniach szklanych, jak i tunelach foliowych, temperatura wewnątrz może osiągnąć 50 stopni C.

Jeżeli temperatura przekracza 35 stopni C, wzrost zostaje zahamowany. Dlatego tak ważne jest zapewnienie otworów wentylacyjnych. To klasyczny sposób na poprawę klimatu. W takim przypadku każda roślina otrzyma najwięcej światła. Jest to szczególnie ważne wiosną, kiedy dni są jeszcze krótsze. Ogórki w tunelu najlepiej zamontować na palikach, których długość dostosowana jest do wysokości tunelu (pozostawić, co najmniej 15 cm od dachu). Lina jest rozciągana między rzędami, a roślina wspina się po niej. 

Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym?

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw i nic dziwnego, kto nie lubi tych soczystych, pożywnych czerwonych warzyw. Większość ludzi lubi jeść je od razu z krzaka, a nie stymulowanie ich chemikaliami zapewnia ekologiczną i zdrową uprawę. Wykorzystując tunel foliowy można zapewnić pomidorom optymalne warunki do wzrostu. Dzięki zastosowaniu folii rośliny będą owocować szybciej i dłużej oraz będą niezawodnie chronione przed warunkami zewnętrznymi. Pomidor jest bardzo wrażliwą rośliną. Nawet niewielki mróz może zniszczyć sadzonki, a wahania wilgotności powietrza mogą doprowadzić do pękania owoców. Tunel ogrodowy pozwoli uniknąć takich zagrożeń.

Większość dostępnych gatunków pomidorów nadaje się do folii. Pomidor koktajlowy uwielbia ciepło i najlepiej rozwija się w słonecznych i przewiewnych miejscach. Byłoby fajnie wykorzystać te pomidory do uprawy, szczególnie, gdy foliak posiada drzwiczki umieszczone na obu końcach, co znacznie poprawia wentylację. Ważne! Ocieplająca, żyzna gleba piaszczysto-gliniasta najlepiej nadaje się do uprawy pomidorów.

Uprawa pomidorów będzie wymagała podpór - jeśli nasz tunel foliowy posiada metalową ramę, możemy bez problemu zawiązać sadzonki na sznurkach, a następnie owinąć rozwijający się pęd wzdłuż sznurka. W tunelach foliowych z rur pe może się zdarzyć, że nasze rozsadniki przeciążają konstrukcję, dlatego lepiej podpierać pomidory tradycyjnymi palikami. Najlepszy czas na zbieranie pomidorów to poranek. Dzięki zastosowaniu tunelu foliowego do uprawy pomidorów nasze rośliny będą lepiej chronione, a uzyskany z nich plon będzie wyższy.

Jakie pytania często nurtują kupujących tunele foliowe?

Jaka ziemią do tunelu foliowego?

Ziemia do tunelu ogrodowego powinna być odpowiednio użyźniona, do tego celu odpowiedni będzie obornik i kompost. Trzeba pamiętać o jej oczyszczeniu i spulchnieniu, jest to ważne przy uprawie roślin. Po roku trzeba zadbać także o wapnowanie ziemi, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego roślin.

Co uprawiać w tunelu foliowym?

W tunelu foliowym można uprawiać warzywa, owoce, zioła i oczywiście kwiaty.

Jakie warzywa uprawiać w tunelu foliowym?

W tunelu foliowym można z powodzeniem uprawiać:

 • Pomidory

 • Ogórki

 • Paprykę

 • Dynie

 • Fasole

 • Groch

 • Marchew

 • Pietruszkę

 • Rzodkiewkę

 • Kalarepę

 • Sałatę

 • Szpinak

 • Warzywa kapustne.

Kiedy sadzić pomidory w tunelu foliowym?

W przypadku tunelu foliowego bez dogrzewania pomidory należy sadzić w kwietniu. Jeżeli zostaną wysiane na początku marca to po upływie około 8 tygodni posadzić je w tunelu.

Czy możliwa jest uprawa boczniaka w tunelu foliowym?

Tak, boczniaki zaraz po pieczarkach należą do najczęściej uprawianych grzybów w tunelach foliowych. Podłoże trzeba przygotować ze słomy żytniej, pszennej lub jęczmiennej. Przygotowanie podłoża wiąże się z koniecznością rozdrobnieniu słomy, nawilżenia i wykonania obróbki termicznej.

Czy jest możliwa uprawa arbuza w tunelu foliowym?

Tak, sadzonka wymaga ciepłej gleby (21˚C), należy wystrzegać się przymrozków, dlatego niezbędny będzie mini tunel foliowy.      

Jaki wybrać system nawadnianie tunelu foliowego?

Polecaną metodą jest kropelkowy system nawadniana gleby.

Czy zamykać tunel foliowy na noc?

Tak, tunel ogrodowy należy zamykać na noc, aby nie dopuścić do nagłego spadku temperatury powietrza.

Jak zabezpieczyć tunel foliowy przed wiatrem?

Nie posiadając wzmocnionego tunelu, można go zabezpieczyć specjalną siatką ochronną na tunele foliowe.

Podsumowanie

Pierwsze zbiory pomidorów, kalarepy czy rzodkiewki na pewno zakończą się sukcesem. Ogrodnicy używają teraz wielu sposobów na przyspieszenie zbiorów warzyw. Budują tunele foliowe, okrywają rośliny agrowłókniną. Ten ostatni przyspieszy zbiory do trzech tygodni.Tworzą odpowiednie warunki i mikroklimat sprzyjający wcześniejszemu i szybszemu wzrostowi warzyw. Dzięki tunelom foliowym można zbierać plony kilka razy w ciągu roku. Jaka może być folia do tuneli ogrodowych?

 • Czterosezonowa

 • Perforowana, dzięki czemu nie trzeba wietrzyć tunelu

 • Odporna na warunki atmosferyczne i promienie UV

 • Dobrze przepuszczająca światło, co zapewni roślinom szybszy wzrost.

Tunel foliowy można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy na bazie rur PCV lub na bazie metalowego stelaża.

tunel ogrodowy z folii

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl