Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Taras – Jak urządzić? Aranżacje, pomysły, inspiracje, galeria

Taras na wymiar z drewna lub kompozytu z zadaszeniem szklanym, aluminiowym lub z poliwęglanu

Przydomowa strefa relaksu, jaką bez wątpienia ma stać się taras, musi zostać odpowiednio przemyślana, zaprojektowana i wreszcie wykonana. Przed inwestorem stoi sporo wyzwań – jakie podłoże i zadaszenie wybrać, czym obsadzić, jak oświetlić i ogrzać to miejsce. Oto nasze wskazówki i pomysły, które pomogą Ci krok po kroku zaplanować wygląd tarasu.

Planujesz zrobić taras przy domu? A może masz już wydzielone miejsce do rekreacji czy wypoczynku tylko chcesz odświeżyć je i unowocześnić? Czeka Cię sporo planowania i kilka ważnych decyzji do podjęcia. Z naszą pomocą dowiesz się:

  • Gdzie zlokalizować taras – czym się kierować przy wyborze miejsca?

  • Na czym posadowić taras – na gruncie, na palach, na płycie betonowej?

  • Z czego wykonać taras – z deski kompozytowej, kamienia naturalnego, płytek drewna, kostki brukowej?

  • Z czego wykonać zadaszenie tarasu – drewniane pergole, daszki poliwęglanowe, markizy i żagle przeciwsłoneczne?

  • Jakie rośliny zasadzić na tarasie?

  • Jakie meble tarasowe sprawdzą się najlepiej?

  • Jakie oświetlenie i ogrzewanie wybrać na taras?

taras aranżacja

Jak widzisz inwestycja jest wieloetapowa i nie może być mowy o spontanicznych czy nieprzemyślanych decyzjach. Jeśli dobrze zaplanujesz aranżację tarasu, to będzie on cieszył oko, współgrał z wyglądem domu i stanowił subtelne przejście między budynkiem a ogrodem.

Lokalizacja tarasu – zacieniony czy nasłoneczniony?

Wybór lokalizacji tarasu dokonuje się już na etapie projektowania domu. Zazwyczaj bowiem wyjście na taras mieści się w salonie, który może mieć ekspozycję na jedną z czterech stron świata. Zazwyczaj jednak wybór pada na południe lub południowy zachód. Pozwala to cieszyć się słońcem przez większą część dnia. Jeżeli jednak nie jesteś miłośnikiem kąpieli słonecznych to możesz zadbać o odpowiednie zacienienie. Tutaj do wyboru masz co najmniej kilka różnych systemów, o których piszemy poniżej.

Posadowienie tarasu – jaka podstawa i nawierzchnia będzie najlepsza?

Gdy już zdecydujesz o ekspozycji tarasu na którąś ze stron świata przychodzi czas na wybranie technologii budowlanej. Do wyboru jest kilka opcji:

  • tarasy naziemne – są one posadowione bezpośrednio na gruncie i mieszczą się w tej samej linii co salon i ogród. Wybiera się humus, podsypuje żwirem i piaskiem, a na podbudowie układa się kamienne płyty lub kostkę brukową. Aby wykończyć całość i zapewnić dobre odprowadzanie wody opadowej, trzeba pamiętać o niewielkim spadku i wykonaniu obrzeży z krawężników lub palisady. Można też wykonać konstrukcje na fundamencie betonowym i legarach lub płycie betonowej,

  • tarasy nadziemne – są na wysokości salonu, ale nad powierzchnia ogrodu (do ogrodu trzeba zejść po kilku stopniach). Zazwyczaj znajdują się przy domach posadowionych na wysokich fundamentach. Stabilizację konstrukcji zapewniają betonowe stopy posadowione na fundamentach, słupy ze zbrojonego betonu lub cegieł. Na nich opiera się konstrukcja z legarów, która podtrzymuje żelbetową płytę. Płytę można wykończyć drewnem, kompozytem, płytkami ceramicznymi. Każdy z materiałów ma swoje zalety. Drewno prezentuje się elegancko, ale jest bardziej wymagające w utrzymaniu, impregnacji i konserwacji niż kompozyt. Ten drugi z kolei przypomina drewno, ale jest bardziej odporny na słońce i wilgoć, w dodatku nie nagrzewa się tak bardzo jak np. płytki ceramiczne. Jeżeli decydujesz się na glazurę, to musisz wybrać kafle, które mają antypoślizgową powierzchnię i są mrozoodporne.

Do aranżacji tarasu możesz też wykorzystać wolną przestrzeń nad garażem, a nawet dach budynku. Popularne w ostatnim czasie są płaskie zielone dachy, które umożliwiają wypoczynek na powietrzu, a przy okazji pozwalają cieszyć się pięknymi widokami. Więcej o lokalizacji i posadowieniu pisaliśmy w artykule projektowanie tarasu.

Zadaszenie tarasu – cień na upalne dni

Nawet, jeśli kochasz słońce i mógłbyś przebywać na nim wiele godzin, nie rezygnuj z zadaszenia tarasu. Pamiętaj, że chroni ono nie tylko przed promieniowaniem UV i jego skutkami, ale też zabezpiecza przed wiatrem czy deszczem. Nie da się przecenić znaczenia dekoracyjnego tego elementu, dlatego oprócz funkcjonalności zwróć uwagę na estetykę daszku. Zastanów się też, czy chcesz, aby był on mobilny czy raczej nie zmieniał swojej pozycji. Pierwsze rozwiązanie da Ci większą kontrolę nad stopniem zacienienia oraz temperaturą na tarasie, z kolei drugie będzie bardziej solidne i odporne na wiatr.

Co masz do wyboru?

  • Dach – konstrukcja zbliżona formą i kolorem do właściwego dachu nad domem. Za wyborem konstrukcji pokrytej blachodachówką przemawia co prawda spójność stylistyczna, ale z drugiej strony widzimy sporo wad tego rozwiązania. Wysoki koszt, masywność wymagająca solidniejszej podstawy, odcięcie od źródła światła – taras może wydawać się ciemny i przytłoczony.

  • Zabudowa lekka – do jej wykonania stosuje się konstrukcję szkieletową z drewna lub aluminium. Na niej osadza się pokrycie wykonane z płyt poliwęglanowych lub wykonanych ze szkła hartowanego. Zaletą takiego zadaszenia jest wizualna lekkość, a także to, że przez przezroczyste daszki słońce, choć mniej intensywne, to jednak wpada na taras i pozwala siedzącym wygrzewać się w swoich promieniach.

  • Markiza lub żagiel – nie chcesz decydować się na stałą zabudowę? Wybierz markizę materiałową lub żagiel. Z łatwością dopasujesz je do koloru elewacji i stylistyki budynku.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby taras użytkować bez względu na pogodę i pory roku, rozważ całkowitą zabudowę. Tzw. ogrody zimowe prezentują się nie tylko efektownie, a często są też oranżeriami, w których kwitną rozmaite gatunki nawet egzotycznych roślin.

Wybieramy rośliny na taras

Taras to przejście między domem, a ogrodem. Wiele osób dysponujących taką przestrzenią rekreacyjną, chce stworzyć na niej przyjemny dla oka wystrój. Stąd konieczność zaplanowania zielonych nasadzeń – trawy, krzewów, kwiatów. Niektórzy idą o krok dalej i łączą przyjemne z pożytecznym, zakładając małe warzywniaki, ogródki ziołowe, sadząc owocowe krzaki. Możesz umieścić je bezpośrednio w ziemi albo w donicach, jednak wcześniej zaplanuj rozmieszczenie roślin oraz dobierz pasujące do siebie gatunki. Do wyboru masz ich mnóstwo:

  • rośliny sezonowe – kwitną tylko w danym roku, ale za to dają Ci możliwość regularnej zmiany aranżacji. Na polskich tarasach królują petunie, pelargonie i begonie, ale ogrodnicy amatorzy chętnie sięgają też po bardziej egzotyczne gatunki, jak werbeny czy koleusy o niesamowicie bujnych kwiatach,

  • rośliny całoroczne – są to tzw. rośliny zimozielone i cieszą oko przez cały rok. Zalicza się do nich bluszcz pospolity, barwinek, golterię pełzającą czy cyprysik groszkowy. Ich zaletą jest nie tylko to, że pięknie się prezentują, ale też fakt, że pozostają bardzo łatwe w uprawie. Odmiany, które pną się lub zwisają pozwolą Ci stworzyć imponującą zieloną kaskadę dającą cień i budującą prywatność na tarasie,

  • rośliny rabatowe – bez względu na to, czy planujesz kwiatową rabatę czy obsadzasz tarasową skarpę, możesz pokusić się o wielokolorowe rośliny rabatowe. Wśród nich są stokrotki, niezapominajki, bratki czy nasturcje. Bardzo dobrze prezentują się po prostu zasadzone w rządkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby z ich pomocą zaaranżować efektowny skalniak z kamieni,

  • drzewka i krzewy – jeżeli zależy Ci na tym, żeby taras miał więcej zieleni, a zarazem był skąpany w naturalnym cieniu, postaw na drzewka i krzewy: tuje, jałowce, azalie, berberysy, cyprysiki, świerki. Niektóre mają słabo rozwinięty system korzeniowy, więc zmieszczą się nawet w donicy. Inne posadzisz bezpośrednio w ziemi. Tu do wyboru masz odmiany liściaste oraz iglaki. Dobrym wyborem okażą się owocowe drzewka (jabłonie, wiśnie, czereśnie, cytryny) oraz krzewy (malin, jagód, agrestu).

Wybór roślinności, która ozdobi Twój balkon jest imponujący. Z łatwością znajdziesz gatunki łatwe w uprawie, a dające dużo radości wyglądem swoich kwiatów i liści. Jednocześnie przy większych tarasach oraz ogrodach dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy architekta krajobrazu, który pomoże w podziale przestrzeni na strefy i zagospodarowaniu każdej z nich zgodnie z przeznaczeniem.

rośliny na taras

rośliny tarasowe

Meble tarasowe – co wybrać, aby wygodnie wypocząć?

Taras to miejsce, które wykorzystujesz na wiele sposobów. Do opalania się, odpoczywania, spożywania posiłków w gronie rodziny i przyjaciół. Jeżeli stoisz przed wyborem mebli ogrodowych musisz zastanowić się, jakie będzie ich główne przeznaczenie. Najlepiej oczywiście, jeśli posiadasz na tyle dużą przestrzeń, aby podzielić ją na dwie strefy:

  • miejsce przyrządzania, serwowania i spożywania dań,

  • miejsce odpoczynku i rekreacji.

Na podstawowe wyposażenie tarasu zawsze składa się stół z krzesłami lub/i ławkami. W ostatnich latach ogromną popularność zdobywają eleganckie i bardzo wygodne narożniki. Meble mogą być wykonane z różnych materiałów:

  • drewna,

  • technorattanu,

  • metalu.

Każdy z nich sprawdzi się w innej aranżacji, jednak ze względu na cenę, komfort użytkowania, trwałość oraz gustowny design, najwięcej zwolenników ma technorattan. Jest to specjalnie wytworzona plecionka z tworzywa sztucznego, która cechuje się odpornością na promieniowanie UV. Nie blaknie, nie przeciera się i nie niszczenie na słońcu, ale też w wyniku kontaktu z deszczem. Dla poprawienia komfortu użytkowników siedziska w meblach są pokryte poduszkami (ich pokrowce można ściągać do prania w pralce).

Oprócz strefy „jadalnianej” ważnymi elementami tarasu są meble wypoczynkowe, czyli leżaki. Tutaj najbardziej popularne są modele składane z regulowanymi oparciami. Zazwyczaj można je też rozłożyć na płasko, aby móc wypoczywać w każdej ze swoich ulubionych pozycji.

Jaki mebel jeszcze przyda się na tarasie? Bez wątpienia będzie to stolik kawowy z blatem ze szkła hartowanego lub innym oraz skrzynia na poduszki (często to ona pełni też funkcję stolika). Jeżeli Twój taras nie jest zadaszony, uzupełnij zestaw mebli o parasol ogrodowy.

Oświetlenie i ogrzewanie tarasu – czy jest potrzebne?

Jeżeli chcesz użytkować taras także po zmroku i w pochmurne dni, pamiętaj o tym, aby zaplanować oświetlenie. W tym miejscu doskonale sprawdzą się:

  • kinkiety lub plafoniery – pomyśl o nich jeszcze na etapie rozprowadzania instalacji elektrycznej w domu. Montaż lamp za zewnątrz, na fasadzie budynku wymaga podłączenia do źródła prądu. Aby oświetlenie było funkcjonalne, postaw na oprawy z czujnikiem ruchu. Uruchamiają się one automatycznie, gdy ktoś przechodzi obok,

  • lampa „sufitowa” – jeżeli nad tarasem masz solidne zadaszenie, to do konstrukcji możesz zainstalować lampę sufitową. Wisząca oprawa świetnie oświetli zwłaszcza stół i krzesła,

  • dekoracyjne lampki LED – na tarasie, oprócz głównych źródeł światła nie powinno zabraknąć także lampek dekoracyjnych. LED to energooszczędna technologia, która świetnie sprawdzi się na zewnątrz. Dobrym wyborem są wiszące girlandy świetlne, czyli cotton balls, jak również listwy ledowe. Umieszczone na krawędziach stopni zapewniają podświetlenie schodów i poprawiają bezpieczeństwo po zmroku,

  • latarenki i lampiony – aranżacje tarasów bardzo często wymagają skupienia się na detalach. Dekoracyjne oprawy, takie jak latarenki i lampiony wolnostojące postawisz na stole lub na ziemi. W środku możesz umieścić prawdziwe świece lub świece zasilane bateriami,

  • lampki słupki – oświetlenie tarasu i terenu, który do niego przynależy czasem nie jest możliwe przy pomocy klasycznych lamp podpinanych do sieci elektrycznych. W takim wypadku alternatywą stają się wolnostojące lampki słupki często zasilane energią słoneczną. Możesz swobodnie zdecydować o ich rozmieszczeniu, np, wzdłuż ogrodowej ścieżki.

Jeżeli wybierasz lampy na taras kieruj się nie tylko sposobem ich montażu czy designem, ale też jakością wykonania. Wystawione na ekspozycję zewnętrzną powinny mieć wysoką klasę szczelności i wodoodporności, oznaczaną symbolem IP44.

Oświetlenie i ogrzewanie w jednym

Taras może służyć Ci znacznie dłużej niż tylko latem. Możesz zdecydować się na połączenie oświetlenia z ogrzewaniem i wybrać promiennik ciepła. Dostępne są różne modele, które różnią się w zależności od zasilania:

  • gazowe – zasilane gazem z butli umieszczonej w stalowo-aluminiowej konstrukcji przypominającej parasol,

  • elektryczne – halogenowe i z włókien węglowych.

Konstrukcje prezentują się niezwykle nowocześnie, a emitują nie tylko ciepło, ale też przyjemny dla oka blask. Pozwalają relaksować się nawet po zmroku i w chłodniejsze wieczory. Możesz wybrać model stojący, naścienny lub wiszący, a nawet bardziej kompaktowe panele prostokątne.

Jeżeli kupujesz promiennik ciepła na taras, to zwróć uwagę nie tylko na jego kształt i sposób montażu, ale też moc. Zazwyczaj waha się ona w granicach od 800 do nawet 5000 W. Im większa powierzchnia tarasu, tym większa rekomendowana moc podczerwieni. Podobnie jak w przypadku lamp, również tutaj liczy się klasa szczelności, aby oprawa nie niszczała pod wpływem wilgoci oraz dodatkowe opcje – sterowanie pilotem, automatyczne wyłącznie, skrętna głowica i stabilna podstawa.

taras z paleniskiem

O czym jeszcze pamiętać przy urządzaniu tarasu?

Taras to miejsce odpoczynku, ale też dobrej zabawy. W okresie od wiosny do jesieni z powodzeniem może pełnić rolę zewnętrznej jadalni. Dlatego, aby ułatwić sobie przygotowywanie i serwowanie dań, postaw tutaj grill elektryczny. Niektórzy decydują się na budowie kominków kamiennych z rusztem.

Ważne są również dekoracje. Na tarasie powinny znaleźć się:

  • poduszki, podkładki na siedziska,

  • sezonowe dekoracje: zimą – lampiony, krasnale i inne figurki, jesienią – dynie,

  • podwieszane fotele, hamaki.

Bardzo często taras jest miejscem zabaw dziecięcych. Zaaranżuj najmłodszym wygodny kącik z piaskiem, zabawkami, małymi leżaczkami i parasolką. Jeżeli taras mieści się na podwyższeniu to warto „połączyć” go z ogrodem za pomocą zjeżdżalni. Na pewno będzie bardziej atrakcyjna od klasycznych schodów. Inni członkowie rodziny również chcą mieć na tarasie swoje miejsce. Powinno więc znaleźć się tu legowisko dla psa lub kota.

Pozostałe wyposażenie tarasu zależy głównie od tego, jaką powierzchnią i układem dysponujesz. Niektórzy decydują się na ustawienie tutaj jacuzzi, a nawet dmuchanego basenu. Jeżeli taras jest wybetonowany lub wyłożony kostką to dobry pomysł, bo basen zyskuje wtedy solidną podstawę. Ustawiony na trawie powodowałby jej zagniatanie i w efekcie – zniszczenie.

taras z basenem

Taras z basenem ...

Planujesz zrobić nowy taras albo wyremontować obecny? Niektóre decyzje, jak lokalizacja względem stron świata, metraż czy rozprowadzenie elektryczności warto podjąć jeszcze na etapie projektowania domu. Jednak z pomocą dobrej ekipy fachowców, również na etapie eksploatowania nieruchomości możesz wprowadzić zmiany. Ważne jest to, jakie materiały wybierzesz na pokrycie podłogi oraz zrobienie zadaszenia, a także jakie meble wypoczynkowe kupisz dla siebie, domowników oraz Waszych gości. Zwieńczeniem całej aranżacji będą dekoracje – poszczególne elementy możesz wymieniać w zależności od pór roku czy okoliczności albo zostawić na stałe. Najlepiej sprawdzą się lampiony, donice z pergolami, dekoracyjne kule ogrodowe oraz figurki. W ostatnim czasie hitem są flamingi, zabawne krasnale oraz zwierzęta leśne.

Źródło: Projekt funkcjonalnego tarasu przydomowego Pracownia Projektowa Szymon Potoczny, autor: Joanna Lech.

Tarasy Galeria - Inspiracje i pomysły na modny i komfortowy taras

Weź udział w akcji Kwietnik.pl "Pimp my taras" i zgarnij 500 zł na zakupy w naszym sklepie internetowym. Wyślij zdjęcia swojego tarasu na kontakt@kwietnik.pl Losowanie nagród co miesiąc !!!

Projekty i wykonanie tarasów z pergolami - firma Ogrody Valhalli, zapyraj o wycenę: 574 259 670 / tchoryk@ogrodyvalhalli.pl

taras z żaglem - ogrody valhalli

taras z pergolą

taras z drewna z zadaszniem

taras kompozytowy z pergolą drewnianą

taras drewniany z podestem

taras dreniany z lamelkami

taras drewniany

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl