Chwasty to jeden z najgorszych wrogów właścicieli upraw. Zaburzają wzrost roślin, usuwając z gleby cenne składniki odżywcze. Chemikalia i herbicydy są na pierwszym planie w zwalczaniu chwastów. Dostępna jest jednak skuteczna metoda umożliwiająca pozbycie się chwastów z ogrodu. Rozwiązaniem problemu jest agrowłóknina, zwana inaczej matą ściółkową lub matą szkółkarską. Do skutecznego mocowania do podłoża służą szpilki do agrowłókniny chroniące przed jej podrywaniem przez wiatr.
Czym jest agrowłóknina?
To materiał przeznaczony do zminimalizowania rozrostu szkodliwych chwastów i utrzymanie warunków które pozytywnie wpłyną na wzrost roślin. Tkanina chroniąca przed chwastami jest dostępna w różnych kolorach, rozmiarach i grubościach. Umocowana na ziemi pozwala kontrolować chwasty, które pojawiają się w uprawach. Występuje najczęściej na plantacjach truskawek, szkółkach drzew iglastych i krzewów, sadach oraz jako warstwa przydenna pod żwir i korę. Stosowanie agrowłóknin daje wiele pozytywnych efektów przy relatywnie niskim nakładzie pracy i kosztach.
Montaż agrowłókniny szpilkami metalowymi lub plastikowymi pozwala na:
- Ograniczenie wzrostu chwastów.
- Zapewnienie wystarczającej wilgotności i kruchości gleby.
- Lepsze ocieplenie gleby – szybszy wzrost systemu korzeniowego.
- Mniejsze koszty utrzymania instalacji.
Dodatkowo warto wspomnieć, że agrowłókniny nie ulegają procesowi gnicia. Z tego powodu mogą pozostawać w uprawie przez wiele lat. W przeciwieństwie do folii są wysoce przepuszczalne dla wody i minerałów. Dlatego nie należy martwić się o zwiększenie zapasów głównych surowców niezbędnych do wzrostu roślin poprzez zastosowanie agrowłóknin. Są również chemicznie obojętne dla gleby, dzięki czemu nie wpływają na jej pH. Szpilka do mocowania agrowłókniny jest odporna na promieniowanie UV a swoją barwą doskonale wpasowuje się do materiału ściółkujacego.
Jak wykorzystywać szpilki do mocowania agrowłókniny?
Należy rozważyć dwa przypadki: montaż agrowłóknin w nowej przestrzeni oraz dostosowanie do panujących warunków i istniejących roślin. W pierwszym rozwiązaniu sprawa jest mniej problematyczna. Dotyczy to tworzenia nowej przestrzeni do uprawy. Pierwsze kroki, które należy wykonać, to staranne wyrównanie gleby, pozbycie się korzeni i kamieni oraz usunięcie chwastów.
Tkaninę należy położyć na przygotowanym miejscu. Musi być zamocowana tak, aby wiatr jej nie unosił. Wykorzystuje się do tego szpilki metalowe do mocowania agrowłókniny lub ich plastikowe odpowiedniki, podobne do tych, które służą do rozbijania namiotu, a także specjalne trójniki. Kołki do agrowłókniny są zalecane, gdy użytkownik zamierza szybko zdjąć agrowłókninę, na przykład w uprawach sezonowych. Powinny znajdować się w niewielkiej odległości od siebie, aby podłoże nie było podnoszone przez podmuchy wiatru. Kotwice do agrowłókniny to rozwiązanie, które zapewnia znacznie mocniejsze utrzymanie tkaniny w podłożu i jest polecane osobom, które zamierzają ją wykorzystywać przez kilka lat.
Szpilki do agrowłókniny – mocowanie
Każdy, kto pierwszy zakupił agrowłókninę, zadaje sobie pytanie – jak to umocować? Powód takiego niepokoju jest dla każdego jasny, ponieważ silny wiatr z łatwością unosi materiał i wyrywa razem z nim sadzonki. Jednym z najlepszych produktów jest szpilka do agrowłókniny, odpowiedni kształt główki i jej odpowiednia długość (w zależności od rodzaju gleby) pozwalają na pewne zamocowanie materiału ściółkującego i racjonalne wykorzystanie jego powierzchni.
Na rynku produkty te występują pod różnymi nazwami:
- Szpilki do agrowłókniny.
- Kołki do agrowłókniny.
- Gwoździe do agrowłókniny.
- Kotwice do agrowłókniny.
Wszystkie te szpilki, kotwice, kołki do mocowania agrowłókniny przeznaczone są do wykorzystania w ogrodzie.
Lista wymagań dla szpilki metalowej do agrowłókniny i szpilki plastikowej do agrowłókniny:
- Trzyma się pewnie w ziemi, potrzebuje występów w postaci kolców.
- Nasadka kołka do agrowłókniny musi być odpowiedniej wielkości, aby tkanina nie pękła w miejscu, w którym jest osadzony.
- Tworzywo sztuczne na kołki do agrowłókniny musi być trwałe, niełamliwe,
- Kształt i wymiary szpilki do agrowłókniny musi wytrzymać uderzenie ciężkiego przedmiotu w momencie wbijania jej w ziemię.
Szpilki metalowe do agrowłókniny
Przeznaczeniem szpilki metalowej do agrowłókniny jest zabezpieczanie roślin przed warunkami panującymi w czasie zimy. Gwoździe do agrowłókniny produkowane są z drutu stalowego, dlatego nie ma problemu z wbiciem ich w glebę.
Szpilki plastikowe do agrowłókniny
Kołki do agrowłókniny plastikowe można nabyć w rozmiarach od 12,5 do 25 cm. Zamocowane do podłoża gwarantują nietworzenie się wybrzuszeń i efektu zwijania. Doskonale spełniają swoją rolę zarówno na dużych plantacjach, jak i ogródku przydomowym. Dostępne są także gwoździe do agrowłókniny w formie trójzęba, posiadają szeroką główkę i wbijaki stabilniej mocujące tkaninę oraz różnego rodzaju szpilki metalowe w formie litery J o długość od 15 do 25 cm lub litery U o długość 15 cm.
Szpilki plastikowe do agrowłókniny wykorzystywane są głównie do mocowania obrzeży z tworzyw sztucznych do ziemi i występują w długości od 18 do 25 cm. Szpilki metalowe do agrowłókniny także dobrze się do tego nadają, jednak lepiej je wykorzystywać w przypadku kamienistego podłoża. Można je kupić w długości od 20 do 30 cm w formie ocynkowanej i nieocynkowanej.
Szpilki do mocowania agrowłókniny zapewniają skuteczność, dlatego mata jest doskonale przytwierdzona do gruntu i nie obluzowuje się. Jedynie odpowiednio nałożone podłoże daje możliwość zapewnia prawidłowe ściółkowanie gleby, utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.
Korzyści ze stosowania szpilki do agrowłókniny:
- Szybsze i skuteczniejsze mocowanie agrowłókniny do gleby.
- Niemożliwe jest wysunięcie kołka do agrowłókniny, ponieważ posiada on spiralną konstrukcję.
- Kołki do agrowłókniny z szerokimi główkami służą do wykorzystania na dużych powierzchniach.
- Zminimalizowane ryzyko poderwania tkaniny przez porywisty wiatr.
- Szpilki do agrowłókniny są odporne na promieniowanie UV.
Kołki do agrowłókniny 25 cm posiadają główkę o wymiarach 4×4 centymetry i szerokość kotwic około 2 centymetrów co pozwala trwale przymocować tkaninę do podłoża. Kołki do agrowłókniny 20 cm posiadają główkę w rozmiarze 3,9 cm x 3,9 cm i można je stosować na małych i dużych powierzchniach. Szpilki do mocowania agrowłókniny można wkręcać i wbijać w ziemię przy użyciu młotka. Jeżeli masz dosyć chwastów w swoim ogrodzie i spędzania czasu na ich plewieniu wykorzystaj szpilki do agrowłókniny to idealne rozwiązanie, pozwalające zadbać o swoje rośliny.