Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Szafirki kwiaty – Uprawa z cebulki, kwitnienie, kiedy sadzić?

Szafirki to jedne z najpiękniejszych i najczęściej sadzonych w ogrodach, ale także w donicach i skrzynkach na balkonach i tarasach kwiatów wiosennych. Ich intensywnie zabarwione szafirowo- niebieskie kwiatostany są niezwykle dekoracyjne. Rośliny są bardzo proste w uprawie, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i łatwo się rozmnażają.

Szafirki najpiękniej prezentują się w dużych grupach na trawnikach, rabatach czy w skrzynkach. Możemy je także zestawić z innymi popularnymi roślinami kwitnącymi na wiosnę jak choćby fiołek rogaty, omieg wschodni czy królujące wiosną w ogródkach żonkile oraz tulipany. Szafirki pasują też do ogródków skalnych, bardzo ładnie wyglądają w kwietnikach oraz wzdłuż ścieżek ogrodowych. Sprawdź, jak wykorzystać szafirki w wiosennej aranżacji ogrodu lub balkonu.

Szafirki - pięknie kwitnące wiosenne kwiaty

szafirki kwiaty

Szafirek Muscari to roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych Asparagaceae. Szafirki to niewielkie kwiaty osiągające od 15 do 25 cm wysokości. Wyrastają one na wiosnę z małych jajowatych cebulek.

Rośliny wytwarzają od dwóch do siedmiu wąskich mięsistych liści oraz pęd kwiatowy, na którego szczycie rozwija się duże grono złożone z pojedynczych obupłciowych kwiatów. Kwitnienie szafirków rozpoczyna się już w marcu i trwa do maja. Choć najczęściej sadzone są szafirki kwitnące na niebiesko, to dostępne są także odmiany liliowe, białe czy dwukolorowe. Bardzo ciekawe są również szafirki wielkokwiatowe Muscari macrocarpum kwitnące na żółto.

Gdy kwiaty przekwitną, formułują się torebki nasienne zawierające kuliste czarne nasiona. Po ich dojrzeniu część nadziemna rośliny powoli zasycha i zamiera, a cebula pozostaje w gruncie, aby w następnych latach ponownie wyrosły z niej kwitnące szafirki.

Godne polecenia odmiany szafirków to:

- Big Smile- urocza odmiana, której szafirowe kwiaty mają delikatny jasny rąbek,

- Blue Magic- o pięknych jasnoniebieskich kwiatach,

- Blue Spike o dużych liliowo- niebieskich kwiatach,

- Mont Blanc- piękna odmiana, której kwiaty są jasnoniebieskie z białymi czapeczkami,

- Ocean Magic- kwiaty są delikatne i mają romantyczny bladoniebieski kolor, a zanim w pełni rozkwitną, są lekko muśnięte odcieniem zieleni.

- Saffier- bardzo ciekawa odmiana, której pąki przed rozkwitnięciem są ciemnoszafirowe, a w pełni otwarte kwiaty klasycznie niebieskie,

- Sky Magic o wyjątkowej urody kwitach, które w górnej części kwiatostanów są jasnoniebieskie, a w środkowej i dolnej ciemnoniebieskie,

- Album- piękna biało kwitnąca odmiana o zielonych pąkach,

- Siberian Tiger o kwiatach w kolorze śnieżnobiałym,

- White Magic- kwiaty tej odmiany są również śnieżnobiałe i wyjątkowo duże.

Szafirki - sadzenie i pielęgnacja

Uprawa szafirków jest łatwa. Rośliny te nie mają dużych wymagań i nie potrzebują żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy zapewnić im słoneczne stanowisko i przepuszczalne lekko wilgotne podłoże.

szafirki

Zobacz, jak wygląda uprawa szafirków w praktyce:

1. Sadzenie szafirków.

Szafirki możemy sadzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest posadzenie w ogrodzie lub w donicach cebul szafirków. Aby rośliny zakwitły na wiosnę, cebulki musimy umieścić w ziemi już jesienią poprzedniego roku (najpóźniej w listopadzie). Umieszczamy je w podłożu na głębokości 5-8 cm z zachowaniem co najmniej 5 cm odległości pomiędzy cebulkami.

Nie martwmy się, jednak jeśli marzymy o szafirkach, a przegapiliśmy jesiennych termin sadzenia cebul. Do dyspozycji mamy jeszcze drugą opcję. Możemy po prostu wiosną kupić kwitnące już rośliny w doniczkach i przesadzić je do ogrodu lub skrzynek bądź donic na balkonie czy tarasie. Pamiętajmy jednak, aby nie robić tego zbyt wcześnie, gdy na dworze jest jeszcze bardzo zimno. Najlepiej poczekać do połowy kwietnia.

2. Podlewanie i nawożenie szafirków.

Szafirki rosnące w gruncie w ogrodzie rzadko wymagają podlewania. Możemy je jedynie zasilić jednorazowo nawozem naturalnym w postaci biohumusu lub kompostu. Podlewamy kwiaty tylko wtedy, gdy wiosna jest naprawdę sucha. Pamiętajmy, że cebulki szafirków są wrażliwe na nadmiar wody i zalane mogą po prostu zgnić.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku roślin rosnących w skrzynkach balkonowych lub donicach. W uprawie pojemnikowej podłoże szybciej wysycha. Tutaj powinniśmy regularnie co kilka dni sprawdzać wilgotność podłoża i podlewać rośliny, gdy ziemia zaczyna przesychać. Uważajmy jednak, by ich nie przelewać i pamiętajmy o warstwie drenażu na dnie doniczki.

3. Zimowanie cebul szafirków.

Cebulki roślin rosnących w ogródku mogą pozostawać w ziemi przez cały rok. Cebule szafirków są w pełni mrozoodporne i nie bez problemu zimują w gruncie w ogrodzie.

Inaczej jest z kwiatami uprawianymi w pojemnikach. Tutaj objętość podłoże wokół cebulek jest znacznie mniejsza i są one bardziej narażone na działanie mrozu, dlatego doniczki z zasadzonymi cebulkami szafirków najlepiej przenieść na zimę do ciemnego chłodnego pomieszczenia (może to być na przykład piwnica lub zimny garaż). Na wiosnę, gdy szafirki rozpoczną wegetację, wystawimy doniczki na dwór.

Nie zapominajmy, że w okresie zimowego spoczynku w piwnicy ziemia w doniczkach nie powinna całkowicie wyschnąć. Raz na jakiś czas podlewajmy lekko cebulki, tak, aby podłoże w doniczkach było cały czas wilgotne.

Szafirki to rośliny bardzo wytrzymałe, dobrze znoszą trudne warunki atmosferyczne i bardzo ładnie się rozmnażają. Raz posadzone w gruncie, będą wyrastać przez wiele lat. W dodatku szybko rozprzestrzenią się w ogrodzie. Nie musimy się także obawiać, że zostaną one porażone przez choroby lub zaatakowane przez szkodniki, ponieważ taka sytuacja zdarza się naprawdę ekstremalnie rzadko. Czasami na liściach szafirków żerują ślimaki. Jeśli je zauważymy, to trzeba jak najszybciej je wyzbierać i wynieść z ogrodu. Ponadto może się też zdarzyć gnicie szafirków. Przyczyny najczęściej tkwią w nieprawidłowym sadzeniu lub pielęgnacji. Pamiętajmy więc, by nie sadzić szafirków bardzo blisko siebie i nie podlewać ich zbyt obficie. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest zbita, ciężka i mokra, to przed posadzeniem cebul, warto wymieszać ją z piaskiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl