Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Strelicja biała (Strelitzia nicolai) - pielęgnacja, podlewanie, choroby

Strelicja biała zachwyca przepięknymi liśćmi i egzotycznymi kwiatami, przypominającymi białego ptaka w locie. Wiele osób chciałoby tą rośliną udekorować wnętrze. Rzeczywiście, uprawa strelitzia nicolai w doniczce jest możliwa. Jak pielęgnować strelicję białą?

Kilka słów na temat strelitzia nicolai

Nazwa strelitzia inspirowana była nazwiskiem królowej brytyjskiej niemieckiego pochodzenia - Zofii Charlotty z Meklemburgii-Strelitz. W naturalnych warunkach strelitzia nicolai porasta tereny Południowej Afryki. Roślina ta to prawdziwy okaz wśród egzotycznych roślin doniczkowych. Strelicja biała nazywana jest dzikim bananem lub rajskim białym ptakiem. W warunkach naturalnych kwiaty są zapylane nie tylko przez owady, ale i ptaki, co sprawia, że strelicja jest jeszcze bardziej oryginalna.

strelicja biała

Tak zwana strelicja biała stanowi niebanalną ozdobę. Jako roślina domowa osiąga wysokość do 2 metrów, jednakże w warunkach naturalnych jest roślina drzewiastą i wzrasta nawet do kilkunastu metrów. W Afryce Południowej okres kwitnienia rośliny przypada na lato. Niestety w warunkach domowych trudno jest zapewnić tej roślinie warunki sprzyjające kwitnieniu. Osoby ceniące sobie rośliny kwitnące powinny zdecydować się na strelicję królewską, której kolorowymi kwiatami można cieszyć się także w warunkach domowych. W przypadku strelicji białej uwagę zwracają mięsiste, ciemno-zielone liście.

Strelicja biała może być uprawiana w domu, jak i w ogrodzie - nie tylko w doniczce. To idealna propozycja dla osób ceniących sobie orientalny wystrój, dość wysokie temperatury i światło. Z pewnością zaprezentuje się idealnie zarówno w salonie czy holu, jak i w oranżerii bądź przy tarasie.

Jak uprawiać strelitzia nicolai? Pielęgnacja strelicji białej

Jak pielęgnować strelicję białą? Nie dopuść do rozwoju chorób, gnicia czy nadmiernej suchości i ciesz się pięknymi liśćmi strelicji. Strelicje jako gatunek mają specyficzne potrzeby, ze względu na egzotyczne pochodzenie. Jak uprawiać strelitzia nicolai w warunkach domowych?

  • okres wegetacji - według większości źródeł okres wegetacji, a więc wzmożonego rozwoju roślin przypada na lato, kiedy to w warunkach naturalnych odbywa się kwitnienie. Z kolei jesień jest początkiem okresu spoczynku, który trwa do wiosny. Z reguły zaleca się by podlewanie strelicji ograniczyć wraz z początkiem jesieni, a wiosną i latem zwiększyć częstotliwość. Zasady te są więc nieco inne, niż w przypadku strelicji królewskiej.

    W okresie spoczynku ziemia nie może być wilgotna, nie należy jej nawozić. Nie mniej ważna jest odpowiednia temperatura, która w tym okresie nie powinna przekraczać 15-18 °C. Wtedy warto też wprowadzić nawozy.
  • stanowisko - strelicji białej należy zapewnić dużo światła, ale nie powinien to być bezpośredni dostęp. Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, roślina ta lubi wysokie temperatury. Latem poziom temperatury powinien wynieść około 25 °C. Wiosną roślinę można przesadzić do gruntu lub wynieść na taras, o ile jest dobrze chroniona przed bezpośrednim wpływem słońca i wiatrem.
  • temperatura i podlewanie - nie dopuść, by w okresie rozwoju ziemia była sucha. Warto dodatkowo zraszać liście z zastosowaniem miękkiej wody. Wilgoć i ciepło to dwie najważniejsze rzeczy potrzebne tej roślinie do prawidłowego wzrostu. Z drugiej strony, nadmiar wody w doniczce nigdy nie służy roślinom. Znajdź złoty środek! Gdy tylko temperatura się obniży strelitzia nicolai powinna być umieszczona we wnętrzu. Zdecydowanie nie jest to gatunek mrozoodporny!
  • podłoże - ziemia powinna być wzbogacona o glinę, piasek i próchnicę, lecz odpowiednio przepuszczalna. Na dnie donicy warto umieścić warstwę kamieni, aby zapewnić dobry drenaż. Jako nawóz zastosowanie znajdują środki z potasem i fosforem. Wystarczające będzie nawożenie strelicji raz na dwa tygodnie. Jeśli chcesz, by roślina cieszyła się pięknymi liśćmi, warto przemyśleć zastosowanie nawozów dedykowanych roślinom zielonym.
  • donica - strelicję trzeba wyposażyć w szeroką donicę. Choć w warunkach domowych wzrasta powoli, jednocześnie dość szybko rozrasta się na boki. System korzeniowy może być więc bardzo rozbudowany. Dlatego w warunkach naturalnych zaleca się, by strelicje były hodowane z dala od budynków.
  • przesadzaniejak i kiedy przesadzać strelicję białą? Strelicję wystarczy przesadzać raz na cztery lata. Wybieraj spore donice, w których pomieści się rozwinięty system korzeniowy rośliny. Dno zawsze wykładaj drenażem, by korzenie nie gniły.
  • rozmnażanie - strelicja może być z łatwością rozsadzana po rozdzieleniu sadzonek lub dorosłych okazów. Można także hodować strelicję z zastosowaniem nasion. W takim wypadku wystarczy zastosować jedno nasionko na doniczkę, pamiętając o rozbudowanym systemie korzeniowym tej rośliny.

Jak chronić strelicję królewską przed chorobami?

Strelicja najbardziej nie lubi niskich temperatur, suchości w okresie rozwoju, przeciągów, poparzeń słonecznych. Oprócz tego, zupełnie jak w wypadku wszystkich roślin doniczkowych nie można dopuścić do przestoju wody w donicy. Niedostatek światła również może podziałać na niekorzyść rozwoju tej rośliny.

Choroby strelicji powodowane są głównie przez grzyby i bakterie. Podobnie jak inne gatunki strelicji, również strelicja biała może zostać zaatakowana przez grzyby, zwłaszcza te z gatunku fusarium oxysporum f. sp. eustomae. Pierwszym objawem jest spowolniony wzrost lub brak wzrostu. W następnym etapie roślina po prostu więdnie i obumiera. Celem zwalczenia tej choroby należy zastosować preparaty grzybobójcze. Jeśli grzyb zaatakował też podłoże (a często tak właśnie się dzieje!) warto wymienić ziemię. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby nie można przesadzać z podlewaniem, zwłaszcza w okresie spoczynku.

Jak w przypadku większości roślin zielonych zagrożeniem jest także plamistość liści, która objawia się oczywiście... suchymi, brązowymi lub żółtymi plamami pojawiającymi się na powierzchni liści. Plamki są owalne, często jaśniejsze z zewnątrz, ciemne w środku. Co ważne objawy te mogą być powodem rozwoju infekcji grzybiczej, ale także bakteryjnej. Warto więc sięgać po sprawdzone i wielofunkcyjne środki na plamistość liści.

Podsumowując, strelicja biała to okazała roślina o przepięknych liściach, a w warunkach naturalnych - również kwiatach. Choć roślina ta pochodzi z Afryki Południowej i jej uprawa może wydawać się skomplikowana, możesz mieć ten egzotyczny okaz w domu. Warto trochę się postarać, by spełnić potrzeby tej rośliny. Piękno liści strelicji z pewnością wynagrodzi Ci trud.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl