Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Stojak na kwiaty doniczkowe – drewniany, metalowy czy może betonowy?

Stojak na kwiaty to nowoczesny produkt, który przede wszystkim ma pomóc i ułatwić aranżację wnętrza. Żywe rośliny, stanowiące piękną dekoracje, stają się bowiem coraz bardziej popularne w każdym domu. Tworzą nie tylko przytulny klimat, ale przede wszystkim wpływają na poprawę jakości powietrza i dobre samopoczucie domowników.

Niegdyś jednak kwiaty ustawiano głównie na parapetach czy półkach, co nie do końca oddawało całe piękno roślin i bywało mało praktyczne, w momencie, gdy kwiaty zaczynały rosnąć. W dodatku przysłonięte firaną, nie były zbyt estetyczną ozdobą wnętrza.

Obecnie na rynku zarówno ogrodniczym, jak i wnętrzarskim prym wiodą zatem stojaki na kwiaty doniczkowe, dzięki którym możemy postawić naszą roślinę w dowolnym miejscu, eksponując jej walory i dekorując tym samym przestrzeń domu. Stojaki na kwiaty to także możliwość regulacji nasłonecznienia, ochrona podłogi przed zalaniem oraz ochrona roślin przed zwierzętami.

Jaki stojak na kwiaty wybrać?

stojak na kwiaty drewniany na kółkach

Wybierając stojak na kwiaty, należy zastanowić się przede wszystkim nad jego przeznaczeniem. Innymi priorytetami będziemy kierować się bowiem, w momencie, gdy potrzebny nam będzie stojak na kwiaty na balkon, a zupełnie innymi, jeśli będziemy chcieli umiejscowić kwiaty wewnątrz domu. Podstawowymi kryteriami, przy podejmowaniu decyzji powinny być jednak:

  • Materiał – stojaki na kwiaty mogą być wykonane z różnych tworzyw. W ofercie producentów z pewnością znajdziemy jednak takie pozycje jak: drewniane stojaki na kwiaty, stojaki na kwiaty metalowe czy nowoczesny stojak na kwiaty z ceramiki.

  • Jakość – nie od dziś wiadomo, że towar towarowi nie równy, a jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Chcąc jednak, by nasz stojak na kwiaty służył latami, warto sięgać po dobrze wykonane, sprawdzone produkty. Warto przede wszystkim sprawdzić stabilność kwietnika. Stojak na kwiaty nie powinien bowiem kołysać się na boki, skrzypieć ani trzeszczeć. Drewniane stojaki na kwiaty powinny być z kolei odpowiednio zaimpregnowane, a stojak na kwiaty do sufitu powinien mieć trwałą konstrukcje.

  • Wielkość – kwietniki mają różną średnicę uchwytów, dlatego rozmiar stojaka na kwiaty powinien być adekwatny do typu sadzonych w nim roślin. Z pewnością większy stojak na kwiaty będzie potrzebny w przypadku roślin egzotycznych, pnących czy szybko-wzrostowych, z kolei stojak na kwiaty małe, w przypadku mini sukulentów czy kaktusów. Dobrze sprawdzić także czy wysoki stojak na kwiaty z pewnością odpowiednio wyeksponuje nasze rośliny i czy nie przyćmi otoczenia swoim rozmiarem.

  • Forma – otóż nowoczesny stojak na kwiaty może przybierać różne formy. Obecnie w ofertach znajdziemy nie tylko tradycyjne stojaki na kwiaty na nóżkach, ale także stojak na kwiaty do sufitu, geometryczne stojaki na kwiaty, stojak drabinka na kwiaty czy stojak na kwiaty na kółkach. Ta ostatnia forma doskonale sprawdza się w przypadku dużych i ciężkich donic, które ciężko przetransportować w rękach. Wszystkie stojaki na kwiaty są utrzymane w różnych stylach, jednak ich kształty dostosowane są do konkretnych, najczęściej wybieranych donic.

  • Design – równie ważne jest, by stojak na kwiaty nie zakłócał harmonii otoczenia i współgrał z całą aranżacją pomieszczenia. Sięgnąć możemy zatem zarówno po oszczędne w formie, minimalistyczne stojaki na kwiaty lub stojak na kwiaty glamour czy boho. Charakteru nada z pewnością stojak na kwiaty metalowy czarny, a elegancji stojaki na kwiaty złote. Wszystko uzależnione jest wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji i wykorzystanego we wnętrzu stylu.

Drewniane stojaki na kwiaty

Drewno to jedno z najpopularniejszych tworzyw używanych do produkcji stojaków i kwietników. To materiał nie tylko uniwersalny i ponadczasowy, ale także pasujący do wielu aranżacji i eksponujący piękno roślin, dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu. Drewno idealnie współgra bowiem z zielenią, tworząc niesamowitą strefę relaksu i komfortu.

Drewniane stojaki na kwiaty np. firmy Woodlogic najlepiej sprawdzą się we wnętrzu domu czy mieszkania. Eleganckim przykładem jest także stojak na kwiaty mixed firmy Resinywood stworzony z drewna mango, który wzniesie nasz salon lub sypialnie na wyższy poziom luksusu.

Wystawiając taki kwietnik na zewnątrz, musimy mieć jednak świadomość odpowiedniej jego konserwacji i pielęgnacji. Otóż drewno lubi chłonąć wilgoć, co przekłada się na jego skróconą żywotność. Nieodpowiednio zaimpregnowane zacznie puchnąć i pękać, tracąc swoje doskonałe walory estetyczne.

Stojak na kwiaty drewniany będzie doskonałą dekoracją wnętrz skandynawskich czy vintage. Piękne, ręcznie wykonane prace w tym stylu oferuje między innymi Pracownia Autorska Kwiatek, a w nich dębowy stojak na kwiaty wykończony jakościowymi woskami.

Świetną alternatywą dla drewnianego kwietnika będzie z kolei rattanowy stojak na kwiaty, szczególnie ten wykonany ręcznie. Meble i dodatki rattanowe to bowiem hit w dziedzinie wyposażenia ogrodu. Kwietniki rattanowe są bowiem estetyczne, a do tego trwałe i odporne na warunki pogodowe.

Stojaki na kwiaty metalowe

Metalowe stojaki na kwiaty doniczkowe to najczęściej proste, geometryczne konstrukcje, dopełniające każde wnętrze, ale także balkon czy taras. Stojak na kwiaty metalowy można bowiem bez przeszkód wystawić na zewnątrz, gdyż jest on odporny na warunki atmosferyczne, amplitudy temperatur i odkształcenia. Bez problemu wytrzyma także ciężar dużej doniczki wypełnionej ziemią i posadzonej w niej sporej wysokości rośliny. Dzięki wydłużonej żywotności i odporności na uszkodzenia mechaniczne, stojaki na kwiaty metalowe mogą służyć latami.

stojak na kwiaty drewniany designerski

Ponadto kwietniki metalowe charakteryzują się oryginalnym designem i kształtem, który zawdzięczają dużej plastyczności metalu. Nie ma w tej kwestii ograniczeń, zarówno w formie jak i w kolorze, dlatego w ofertach producentów znajdziemy szeroką gamę produktów z metalu.

Firma Elementuj jest jednym z producentów metalowych stojaków. Tworzy z nich piękne konstrukcje w przeróżnych barwach. Ciekawą i popularną propozycją jest z pewnością kwietnik Animusz Manga, stojak Moyene lub stojak na kwiaty czerwony Dandys.

Stojaki na kwiaty na balkon i ogród

Nowoczesny stojak na kwiaty to dekoracja nie tylko wnętrza, ale także doskonała ozdoba tarasu, balkonu czy altany. Trzeba jednak pamiętać, że taki zewnętrzny stojak na kwiaty musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych, w tym także na wilgoć, mróz czy promienie słoneczne.

Szczególnie okazale prezentują się na balkonach lub tarasach wiszące kwietniki lub stojak na kwiaty metalowy zabezpieczony warstwą antykorozyjną, jak na przykład stojak Korfu Long firmy Wzorek Systems. Nie tylko pięknie eksponują on rośliny, ale także współgra z otoczeniem. Popularny staje się także stojak drabinka na kwiaty, dzięki któremu, ze względu na wielopoziomowość można stworzyć nietuzinkowe rabaty i dowolne kompozycje wielokolorowe lub kwietnik, który można przymocować do ściany, tworząc półki pełne pięknych roślin. Całość wygląda bardzo efektownie, szczególnie w przypadku pnących lub wiszących roślin.

Ogród jest najmniej oczywistym miejscem, w którym możemy wykorzystać stojaki na kwiaty doniczkowe. W ogrodzie możemy przecież sadzić rośliny bezpośrednio w ziemi, jednak niektóre gatunki roślin wymagają szczególnych warunków, w postaci na przykład specjalnej ziemi, o którą ciężko w naszym ogrodzie.

Wiele roślin nie jest także w stanie przezimować w ogrodzie, więc na ten okres muszą być przetransportowane do pomieszczenia z optymalną temperaturą powietrza. Stojak na kwiaty na taras powinien cechować się zatem nie tylko wytrzymałym materiałem ale i specjalną konstrukcją w minimalistycznej formie, który wyeksponuje piękno roślin doniczkowych, a sam wkomponuje się w w otaczającej go zieleni, nie zakłócając harmonii natury. Taki stojak na kwiaty doniczkowe do ogrodu pozwoli stworzyć kompozycje kwiatowe, których nie sposób uzyskać, sadząc rośliny bezpośrednio w glebie i umożliwi przenoszenie roślin do lepszych warunków według ich potrzeb, w celu prawidłowego, dalszego wzrostu.

Nowoczesny stojak na kwiaty doniczkowe – aranżacje

Stojak na kwiaty jest swego rodzaju dodatkiem, który ma nasycić i uwydatnić styl przewodni pomieszczenia. Gama produktów pozwala dobrać kwietnik zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacji, dlatego nic, prócz naszej wyobraźni nie może nas ograniczyć podczas tego wyboru.

Drewniane stojaki na kwiaty dedykuje się zatem wnętrzom urządzonym w stylu skandynawskim, choć bambusowy stojak na kwiaty doskonale wkomponuje się również w styl boho. (Idealną mpropozycją jest stojak na kwiaty Boho bambus fimy Home Design)

Stojak na kwiaty loft to z kolei świetny pomysł dla industrialnych wnętrz, gdzie motywem przewodnim jest głównie kolor czarny, złoty i miedziany, a stojak na kwiaty w geometrycznych kształtach, choć prosty i oszczędny w swej formie, zaskoczy efektownym i eleganckim designem w stylu glamour. Takie stojaki na kwiaty doskonale wyeksponują rośliny w równie nowoczesnym wyglądzie jak juka, dracena czy monstera. Przykładami loftowych stojaków z pewnością będzie Metalowa konsola donica złota loftowa firmy Lofthomedesign w kolorze czarnym lub białym lub stalowy złoty kwietnik – Flower od Life WoodenKing.

Czarny stojak na kwiaty metalowy ( jak na przykład stojak Metallo firmy Jakpoldesign) to świetny dodatek do surowych i minimalistycznych wnętrz. Stworzy doskonałą kompozycję z egzotyczną palmą lub sagowcem.

Wiszące makramy, takie jak kwietnik wiszący na sznurku boho MIA Home, przypadną natomiast do gustu miłośnikom eklektycznych wnętrz, boho lub shabby chic. W nich dobrze umieścić rośliny o wiszących liściach lub pędach, jak np. trzykrotka pasiasta czy nefrolepis wyniosły.

W stylu boho wykorzystać można również stojaki na kwiaty z palet, które bez problemu można wykonać samemu, a pomalowane na biało pięknie zaprezentują się także w stylu skandynawskim.

Podczas planowania i aranżowania wnętrza, należy zastanowić się nad ilością kwiatów, które chcemy umieścić w stojakach. Jeśli jest to tylko kilka sztuk, wtedy możemy pozwolić sobie na pojedynczy stojak na kwiaty, który lepiej wyeksponuje roślinę. Jeśli natomiast nasz dom jest pełen roślin, a chcemy uwydatnić je w jednym miejscu, wtedy doskonale sprawdzi się potrójny stojak na kwiaty lub wielopoziomowe, wysokie stojaki na kwiaty, w tym także coraz bardziej popularny stojak na kwiaty do sufitu.

Duży stojak na kwiaty może ponadto służyć do wydzielenia osobnych stref w domu, na przykład od oddzielenia jadalni od salonu, czy do wygospodarowania osobnego kącika do pracy lub czytania, jak prostokątny stojak metalowy Plant Box z katalogu Ferm Living.

Stojak na kwiaty – gdzie postawić?

Stojak na kwiaty pozwala na regulacje nasłonecznienia według indywidualnych potrzeb kwiatów, dlatego rozmieszczenie ich w domu nie może być przypadkowe. Stojak na kwiaty nie powinien być stawiany w ciemnych, mało przewiewnych miejscach, w których ciężko będzie o wzrost i rozwój roślin. Większość żywych roślin potrzebuje bowiem kontaktu ze słońcem, dlatego kwietniki i stojaki na kwiaty powinny stać w jasnych, dobrze doświetlonych miejscach, chyba, że planujemy w nich stawiać rośliny o szczególnych wymaganiach.

Również ustawiając stojak na kwiaty na balkonie lub tarasie, warto wziąć pod uwagę stronę na którą są skierowane. Otóż na południowym lub południowo-zachodnim tarasie należy eksponować rośliny ciepłolubne, czyli takie, na które duże promieniowanie słoneczne nie będzie miało negatywnego wpływu. Kiedy balkon lub taras jest jednak zorientowany na północ lub wschód, wtedy najlepiej odnajdą się na nich rośliny cieniolubne takie jak paproć, skrzydłokwiat czy fiodendron.

Salon jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w domu, dlatego bez przeszkód możemy w nim wyeksponować rośliny używając kilku kwietników w tym samym stylu, które będą wyraźnym akcentem dekoracyjnym wnętrza.

W sypialni dobrze sprawdzi się stojak na kwiaty narożny (np. Metalowy Ekspozytor na kwiaty MIA Home) lub stojak w formie drabinki, który nie zajmie sporo miejsca, a wyeksponuje na kilku poziomach wiele różnorodnych roślin. W sypialni popularne stały się również kwietniki makrama, które zwykle mocuje się do ściany lub sufitu.

Jeśli posiadamy łazienkę z oknem, nic nie stoi na przeszkodzie, by i w tym pomieszczeniu wyeksponować trochę natury. Najlepiej posłuży do tego stojak na kwiaty metalowy (np. kwietnik Umizg Złoty Elementuj), który będzie odporny na wysoką wilgotność, panującą w łazience. Z tego faktu, należy również odpowiednio wybrać rośliny, które lubią dużą wilgoć, w tym monstera, bluszcz czy skrzydłokwiat.

Kuchnia to z kolei doskonałe miejsce na przechowywanie świeżych ziół. Ostatnio bardzo popularny stojak na kwiaty drabinka godnie zastępuje stojak na kwiaty kaskadowy, na którym piętrowo można układać aromatyczne rośliny.

Stojak na kwiaty doniczkowe – producenci

Stojak na kwiaty stał się ważnym elementem aranżacji, szczególnie w popularnym ostatnio stylu Urban Jungle. Jeszcze kilka lat temu ciężko było o jakiekolwiek designerskie stojaki, które pełniłyby funkcję dekoracyjną. Do wyboru były głównie staroświeckie, drewniane kwietniki rodem z PRLu, doskonale pasujące do bukowej boazerii, posiadające ozdobniki w stylu rokoko.

Dziś producenci stojaków na kwiaty doniczkowe proponują nam całą gamę wzorów i kolorów, prześcigając się jakością i formą wykonania. Niektóre stojaki na kwiaty metalowe przypominają swoim wyglądem wręcz dzieła sztuki, przykuwając uwagę niejednego gościa.

Obecnie na rynku ogrodniczym, przykładowymi liderami w produkcji stojaków są:

  • JAKPOLDESIGN

  • ELEMENTUJ

  • LOFTHOMEDESIGN

  • RESINYWOOD

  • MIA HOME

  • PRACOWNIA AUTORSKA KWIATEK

stojak na kwiaty w formie drabiny

stojak na kwiaty w formie wózka

stojak na kwiaty rower

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl