Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Starzec Rowleya zwisający - Senecio rowleyanus - Pielęgnacja, uprawa i choroby

Senecio rowleyanus jest rośliną noszącą również nazwy: Starzec Zwisający, Starzec Rowleya, Sznur Pereł.To wieloletnia roślina pochodząca z Południowej Afryki, posiadająca okrągłe liście wyrastające na cienkich łodygach, które nadają jej uderzające podobieństwo do pereł nawleczonych na nitkę. Ich średnica to około 6 mm. Okrągły kształt pozwala dobrze znosić suszę, utrzymując zapas wody w liściach. Również ze względu na zaokrągloną formę znacznie zmniejsza się parowanie wilgoci z liści. Przepiękny sznur pereł pochodzi z rodziny astrowatych, jest chętnie uprawiany w domu w wiszących doniczkach, jako  roślina ozdobna. W swojej ojczyźnie pełza po ziemi, zakorzeniając się w kępkach liści i tworząc skomplikowany dywan.

Senecio rowleyanus – co trzeba wiedzieć o tej roślinie pokojowej?

starzec rowleya

Cienkie wiszące lub pełzające pędy mogą mieć długość od 20 do 60 centymetrów. Starzec zwisający cudownie kwitnie niewielkimi kwiatami w odcieniu bieli z kolorowymi pręcikami. Czas kwitnienia nie będzie trwał dłużej niż miesiąc. Wielu hodowców zachwyca się ich upojnym aromatem cynamonowym.Ta wiecznie zielona roślina wieloletnia, cechuje się szybkim wzrostem i zdolnością do radzenia sobie bez wilgoci. Aby jednak uformować i utrzymać piękną koronę Senecio rowleyanus, należy przestrzegać pewnych zasad.

Roślina znana jest z delikatnych zielonych pereł, które zwisają jak paciorki różańca. Dzięki swojemu specyficznemu kształtowi z łatwością można ją hodować w doniczce, aby ozdobić wnętrze domu. Jeżeli masz w domu dzieci i zwierzęta, musisz zwrócić baczną uwagę na tę roślinę, ponieważ jest bardzo toksyczna a ze względu na swój kształt przypominający winogrona może być bardzo atrakcyjna. Chociaż roślina doniczkowa zwykle występuje w dużych ilościach, ważne jest, aby dbać o wszelkie liście, które spadają na ziemię, ponieważ mogą być zjadane przez zwierzęta domowe.

Starzec Rowleya – zasady pielęgnacji

Starzec Rowleya to roślina egzotyczna, której pełzające pędy w naturalnym środowisku znajdują schronienie przed parnym upałem w zacienionych miejscach. Sugerujemy lepsze poznanie tej niezwykłej rośliny z ciekawym, oryginalnym pokrojem.

starzec zwisający

Senecio rowleyanus - podlewanie

Podlewanie powinno być umiarkowane. Konieczne jest zwilżenie gleby podczas wysychania w doniczce. Nie możesz dopuszczać do nadmiernej wilgotności gleby, ponieważ rozpocznie się gnicia kłącza. Latem podlewanie trzeba zwiększyć a wraz z nadejściem chłodów znacznie zmniejszyć. Pamiętaj, że ten uroczy sznur pereł należy podlewać wodą odstałą a nawet rzec można ciepłą. Zimą, jeśli roślina jest w stanie uśpienia, należy ją podlewać raz w miesiącu.

Senecio rowleyanus - wilgotność powietrza

Biorąc pod uwagę, że kwiat jest sukulentem, który gromadzi wilgoć wewnątrz liści i pędów, poziom wilgotności powietrza nie odgrywa roli w jego rozwoju. Opryskiwanie nie jest wymagane nawet w lecie.

Senecio rowleyanus – oświetlenie

Wybierając miejsce na roślinę doniczkową, należy pamiętać, że w naturze Starzec Rowley unika bezpośredniego światła słonecznego, chowając się w cieniu innych roślin i kamieni. Dlatego w domu musi mieć zapewnione jasne, ale rozproszone oświetlenie, aby nie dopuścić do poparzenia liści. W okresie jesienno-zimowym roślinę należy doświetlać, ponieważ z braku światła straci efekt dekoracyjny, sznur pereł mocno się rozciągnie, a liście zmniejszą się i odpadną. Roślina najlepiej czuje się na oknie od strony zachodniej i wschodniej.

Senecio rowleyanus - temperatura

Starzec Zwisający preferuje temperaturę w zakresie 20-28 stopni – oczywiście w sezonie letnim. Organizując zimowy odpoczynek tej roślinie doniczkowej, temperaturę w pomieszczeniu należy obniżyć do 10-15 stopni. W środowisku domowym można również pominąć zimowy odpoczynek, ponieważ roślina dobrze przystosowuje się do środowiska i nie przechodzi w stan hibernacji.

Senecio rowleyanus - gleba

Gleba musi być koniecznie luźna, przepuszczająca wilgoć o neutralnej kwasowości i zasobna w składniki odżywcze. Podczas sadzenia pamiętaj o utworzeniu warstwy drenażowej, która ochroni system korzeniowy przed nasiąkaniem wodą. Lepiej wybrać glebę uniwersalną dla kaktusów i sukulentów, dodając do niej piasek (3: 1). Poziom gleby w doniczce nie powinien być bardzo niski, aby nie zakłócić cyrkulacji powietrza i nie doprowadzić do pogorszenia odparowywania wilgoci z powierzchni gleby.

Senecio rowleyanus - nawożenie

Starzec Rowleya od wiosny do jesieni potrzebuje kompleksowego dokarmiania (jednak w niezbyt dużych ilościach). W tym celu zastosuj uniwersalne środki dla sukulentów. Wprowadza się je do gleby regularnie dwa razy w miesiącu. W okresie jesienno-zimowym rośliny nie należy nawozić. Ważne! Nawozy nie powinny zawierać związków azotu.

Senecio rowleyanus - przesadzanie

Dorosłe rośliny domowe przeszczepia się w razie potrzeby, co 3-4 lata. Młode kwiaty doniczkowe należy przesadzać, co roku, aby zmienić glebę i zwiększyć pojemność doniczki. Wskazane jest przesadzanie wczesną wiosną, przed rozpoczęciem fazy intensywnego wzrostu. Przeszczepiony okaz musisz trochę podlać, pamiętaj, że kolejne podlewanie trzeba wykonać za kilka dni. Ważne! Podczas przesadzania musisz nosić rękawiczki i inny sprzęt ochronny, który zapobiegnie przedostawaniu się soku na błonę śluzową.

Senecio rowleyanus (Starzec zwisający) - rozmnażanie  

Do rozmnażania Starca Rowleya używa się nasion, warstwowania lub sadzonek.

  • Jak pobierać materiał na sadzonki? Musisz delikatnie odciąć kawałek łodyżki nie więcej niż 10 cm, po czym usunąć 3 listki z dolnej części. Warto przenieść ten element rośliny na kilka godzin na zewnątrz w celu przeschnięcia. Musisz zaopatrzyć się w małe doniczki, ponieważ będą one niezbędne do ukorzeniania. Wypełnij każdą z nich piaszczystą ziemią i postaw w miejscu, które jest dobrze oświetlone i ciepłe. Jeżeli roślina się ukorzeni, możesz w jednej doniczce umieścić kilka sadzonek.

  • W przypadku rozmnażania z nasion musisz wykorzystać tylko świeże okazy. W jednej doniczce wysiewa się jednocześnie kilka kiełkujących nasion. Taki sposób pozwala w niedługim czasie stać się właścicielem pięknej bujnej rośliny doniczkowej składającej się z żywego sznura pereł. Podlewanie wykonuj za pomocą opryskiwacza. Po rozpoczęciu fazy pojawiania się małych listków w sadzonkach należy je przesadzić do oddzielnych doniczek.

  • Rozmnażanie Starca Zwisającego przez warstwowanie jest proste. Wystarczy nasypać ziemi do małych doniczek i ustawić w pobliżu dorosłej rośliny. Kolejny krok to dociśnięcie do gleby kilku pędów (zdrowych), a po ich ukorzenieniu starannie przyciąć.

Senecio rowleyanus

Senecio rowleyanus - szkodniki i choroby

Starzec Rowleya jest dość odporny na choroby i szkodniki. Jeśli jednak zostaną naruszone zasady pielęgnacji, pojawiają się przędziorki, mszyce, wciornastki. Ponadto roślina domowa może zostać zaatakowana przez szarą zgniliznę oraz mączniaka prawdziwego.

  • Mszyca – to owad, który atakuje młode pędy, kwiaty oraz liście, które zaczynają żółknąć, natomiast kwiaty przybierają brązową barwę, natomiast pąki przestają się rozwijać.

  • Przędziorki - liście stają się brązowe, po ich odwrotnej stronie widoczna jest pajęczyna.

  • Mączniak prawdziwy - to choroba grzybowa, świadczy o niej pojawienie się białawego nalotu proszkowego na powierzchni łodyg, liści i kwiatostanów.

  • Szara zgnilizna - powoduje ujawnienie się suchych plam na liściach z widoczną żółtą obwódką. Rozwija się z powodu przelewania rośliny, słabego oświetlenia, niskich temperatur.

Starzec Rowleya - zastosowanie w aranżacji wnętrz

roślina sznur pereł

Rośliny egzotyczne stają się coraz bardziej popularne podczas ozdabiania przestrzeni domowych.Teraz nikogo nie zaskoczysz obecnością w domu różnego rodzaju kaktusów i sukulentów. Ale taki kwiat jak Senecio rowleyanus z pewnością zadziwi i urzeknie gości swoim niezwykłym wyglądem. Nietuzinkowy sznur pereł zachwyca, gdy jego korona pokryta jest małymi kwiatami. Starzec Zwisający dzięki swoim pędom i listkom w formie koralików kreuje żywą, fantazyjną ażurowa zieloną przesłonę. Aby uzyskać jeszcze wspanialszy efekt możesz posadzić po kilka roślin do jednej doniczki.

Jeśli szukasz uniwersalnego elementu dekoracyjnego, który wzbogaci każdą przestrzeń, zdecydowanie potrzebujesz tej rośliny domowej. Soczyste zielenie w doniczce nie tylko odświeżą wnętrze i uczynią je bardziej komfortowym, ale także pomogą oczyścić powietrze w pomieszczeniu. Jeśli więc czujesz, że czegoś brakuje w twoim wnętrzu, spróbuj dodać do niego ciekawą roślinę. Na przykład Senecio rowleyanus.

Świat roślin też ma swoje trendy, inspirowane Internetem spektakularne i niezwykle piękne rośliny doniczkowe, jako element dekoracyjny. Pokolenie, które podczas pandemii było zmuszone siedzieć w swoich domach, szczególnie mocno odczuło izolację od natury. Dlatego warto wprowadzać do aranżacji swojego wnętrza rośliny, które pięknie zdobią. Możesz być pewien, że każde spojrzenie na tą czarującą roślinę wywoła u ciebie tylko pozytywne emocje.

roślina starzec rowleya

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl