Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Sosna limba (Pinus cembra) – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Sosna limba to jeden z najpiękniejszych i najodporniejszych gatunków iglastych. Choć kojarzy nam się z górskimi szlakami w Karpatach, to możemy ja także z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogrodzie. Jest to gatunek o małych wymaganiach, wytrzymały na mrozy i łatwy w pielęgnacji. Może jednak nieco słabiej rosnąć w regionach z silnie zanieczyszczonym powietrzem.

Limba ma piękny gęsty pokrój i niezwykłej urody zielone bardzo długie igły, co czyni ją gatunkiem wyjątkowo dekoracyjnym. Nadaje się do uprawy w dużym ogrodzie w stylu leśnym, ale będzie, ładnie rosnąc i doskonale się prezentować także w niedużych ogrodach przydomowych w towarzystwie innych gatunków iglaków, a także w zestawieniu z wyraziście kwitnącymi gatunkami jak na przykład różaneczniki. Poznaj tajniki uprawy sosny limby w przydomowym ogrodzie.

Sosna limba - oryginalne i długowieczne drzewo iglaste

Sosna limba Pinus cembra rośnie w Karpatach, Tatarach i Alpach na wysokości od 1400 do 2500 metrów. Nie dość, że zajmuje bardzo trudne stanowiska na skalistych zboczach i bardzo ubogich glebach, gdzie innym roślinom trudno się utrzymać, to jest to gatunek wyjątkowo długowieczny. Limby dożywają bowiem nawet ponad 1000 lat. Jest to gatunek bardzo wytrzymały- znosi spadki temperatur nawet do -60 stopni, silne wiatry, deszcz, śnieg, a nawet wyładowania atmosferyczne.

sosna limba


Sosna limba rośnie bardzo powoli. Roczne przyrosty wynoszą w granicach 20 cm. Drzewa osiągają maksymalnie 25 metrów wysokości. Korona tego gatunku może być wąska i stożkowa lub lekko jajowata i często sięga do samej ziemi. Gałęzie są krótkie i łukowato wygięte. Z upływem lat w wyniku opierania się silnym wiatrom sosna ta często tworzy bardzo osobliwe formy.

Kora limby ma kolor szarobrązowy i z czasem staje się wyraźnie spękana. Choć drzewo z reguły ma jeden silny korzeń palowy, to bardzo często wytwarza też wiele mniejszych korzeni bocznych, które wnikają pomiędzy skały i utrzymują roślinę na wymagających stanowiskach.

Przyjemne w dotyku igły limby są bardzo charakterystyczne. Wyrastają zebrane po 5 na krótkopędach, mają trójkątny przekrój i do 9 cm długości. Ich krawędzie są drobno ząbkowane, a barwa ciemnozielona z wyraźnie widocznymi niebieskobiałymi liniami. Powierzchnia igieł jest pokryta woskiem, który chroni je przed wyschnięciem i promieniowaniem UV.

Limby są jednopienne, ale rozdzielnopłciowe, co w oznacza, że na jednym drzewie występują osobne kwiaty żeńskie oraz męskie. Urokliwe liliowe kwiaty żeńskie pojawiają się na końcach pędów w górnej części korony w maju i czerwcu i są bardzo aromatyczne. Natomiast kwiaty męskie są niepozorne czerwonobrązowe i znajdują się w dolnej części korony u podstawy długopędów.

Na pierwsze owocowanie limby trzeba czekać długo, bo aż około 80 lat. Szyszki tego gatunku mają romboidalny kształt i osiągają od 5 do 8 cm długości id o 6 cm szerokości. Młode szyszki mają kolor zielonkawy, a następnie fioletowy, natomiast, gdy w pełni dojrzeją, są brązowe. Nasiona limby, czyli orzeszki limbowe są jadalne.

Ciekawe odmiany ogrodowe limby to:

- Aureovariegata - ma ona stożkowy pokrój, a część z jej igieł przebarwia się na żółto. Te starsze mają kolor zielony z żółtawym odcieniem, a młode przyrosty są intensywnie żółte.

- Compacta Glauca - ma ciekawy zwarty piramidalny pokrój i dorasta zaledwie do kilku metrów wysokości.

- Fastigiata z kolei ma pokrój kolumnowy lub stożkowy, a jej igły są zielone z wyraźnym niebieskawym odcieniem.

- Glauca - to cała grupa odmian sosny limby. Drzewa charakteryzują się regularnym kolumnowym, a następnie stożkowym pokrojem oraz niebieskawym zabarwieniem igieł.

- Matternhorn - odmiana karłowa o niebieskoszarym zabarwieniu igieł.

- Stricta - osiąga maksymalnie kilka metrów wysokości i ma regularny kolumnowy lub wąskostożkowy pokrój.

Sosna limba - uprawa

Choć sosna limba jest gatunkiem bardzo wytrzymałym, a jej uprawa w ogrodzie nie należy do trudnych, to jednak, aby ładnie rosła, warto zapewnić jej jak najlepsze warunki.

Uprawa i pielęgnacja sosny limby w ogrodzie powinna wyglądać następująco:

1. Stanowisko

Limby lubią stanowiska słoneczne. Nie czują się dobrze w cieniu, tolerują go w pewnym zakresie jedynie młode drzewa. Sosna ta dobrze rośnie w klimacie suchym, kontynentalnym i chłodnym, a więc również na terenie naszego kraju.

2. Podłoże

W naturze sosna limba rośnie na kamienistej i gliniastej glebie z warstwą surowej próchnicy. W uprawie ogrodowej doskonale więc poradzi sobie w glebie ubogiej. Gatunek ten nie ma dużych wymagań w stosunku do podłoża. Można go posadzić zarówno w ziemi kwaśnej, jak i zasadowej. Najważniejsze, aby gleba była przepuszczalna, a jej wilgotność mieściła się w granicach od suchej do świeżej. Limba nie lubi bardzo ciężkich i podmokłych ziem.

3. Sadzenie

Okres sadzenia sosny limby przypada jesienią i zimą. Młode drzewka sadzimy w okresie od października do marca. Na sadzenie wybieramy dni bezmroźne. Do sadzenia wykopujemy dołek dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Na dnie dołka układamy drenaż w postaci warstwy piasku lub żwiru- pozwoli to uniknąć zastojów wody. Warto również przed sadzeniem rozluźnić podłoże grubym piaskiem.

4. Podlewanie i nawożenie.

Limbę podlewamy jedynie w okresie ukorzeniania się młodych drzew. Później doskonale radzi sobie sama. Jeśli chodzi o nawożenie, to w zupełności wystarczy ściółkowanie obszaru wokół drzewek lub ewentualnie niewielka dawka kompostu wiosną.

5. Przycinanie

Limby nie przycinamy. Sosny to drzewa, które nie nadają się do formowania. Możemy jedynie przeprowadzić cięcie sanitarne, jeśli jakaś gałąź ulegnie uszkodzeniu. Zanim zdecydujemy się na przycinanie limby, pamiętajmy, że sosna ta, podobnie zresztą jak inne gatunki iglaste, nie rozwija nowych pędów ze starego drewna. W praktyce oznacza to po prostu, że luka po wyciętej gałęzi nie wypełni się przy pniu, co będzie się rzucać w oczy i może wyglądać mało estetycznie.

Sosna limba dzięki swojemu oryginalnemu pokrojowi, pięknym igłom oraz aromatowi wprowadzi do naszego ogrodu niesamowity klimat. Oprócz walorów ozdobnych gatunek ten ma również cechy użytkowe. Nasiona limby bogate w tłuszcze i białka można spożywać bezpośrednio na surowo, podobnie jak orzechy. Ponadto w rejonach alpejskich dużą popularnością cieszy się nalewka z limby.

Również drewno tej sosny jest bardzo cenne. Ma ono silny przyjemny i długo utrzymujący się zapach, a zawarte w nim olejki eteryczne mają właściwości antybakteryjne i odstraszają owady. Olejki sosnowe ułatwiają również zasypianie, stąd bardzo cenione są ekskluzywne łóżka limbowe. Ponadto drewno limby jest doskonałe na pojemniki do przechowywania żywności na przykład na chleb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl