Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Ostatnio na blogu KWIETNIK pisaliśmy...

Skrzynia do uprawy warzyw na balkonie, tarasie lub ogródku - jak zrobić warzywnik?

Warzywnik w drewnianych skrzyniach to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które możemy zastosować zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, czy balkonie. W tego rodzaju pojemnikach można uprawiać większość popularnych gatunków warzyw na przykład pomidory, paprykę, bakłażany, marchew, ogórki, fasolkę szparagową, ziemniaki, cukinie, kapustę, a nawet dynię. W skrzyni świetnie będą rosły również truskawki i kwiaty jadalne.
Drewniane skrzynie do uprawy warzyw można oczywiście kupić, jednak warto spróbować wykonać je samodzielnie. Nie jest to trudne i umożliwia nam uzyskanie dokładnie takich pojemników, jakie są nam potrzebne. Możemy indywidualnie dopasować ich wielkość oraz kształt do wielkości powierzchni, jaką dysponujemy. Warto więc wiedzieć jak założyć warzywnik w drewnianych skrzyniach.

Zalety uprawy warzyw w skrzyniach

Ogrodowa uprawa warzyw kojarzy nam się przede wszystkim z tradycyjnym warzywnikiem, gdzie na grządkach w uprawie rzędowej sadzimy różne gatunki warzyw. Czasami jednak założenie takiego małego ogródka warzywnego bywa trudne, na przykład ze względu na kiepską jakość ziemi w naszym ogrodzie, czy małą ilość miejsca.

Dlaczego warto założyć warzywnik w skrzynkach?

-uprawa warzyw, owoców, ziół i kwiatów jadalnych w drewnianych skrzyniach to metoda, która pozwala na efektywne zagospodarowanie nawet bardzo niewielkiej przestrzeni na przykład przed lub za domem, na tarasie, a nawet na balkonie w bloku.
- skrzynie wypełniamy dobrej jakości podłożem, w którym rośliny będą miały optymalne warunki wzrostu, dlatego nie ogranicza nas już kiepska gleba na naszej posesji na przykład bardzo sucha, gliniasta i zbita, zbyt kwaśna, czy zasolona.
- znika ryzyko uprawy warzyw w podłożu zawierającym substancje szkodliwe dla zdrowia. Problem ten najczęściej występuje w ogródkach miejskich, w których w glebie mogą znajdować się metale ciężkie i wiele innych szkodliwych substancji. Wypełniając skrzynię do uprawy warzyw dobrej jakości próchniczną ziemią ogrodniczą, mamy pewność, że warzywa można bezpiecznie spożywać.
- nawożenie i podlewanie warzyw w skrzyniach jest łatwe. W drewnianych pojemnikach wypełnionych ziemią dobrej jakości stosunkowo łatwo jest utrzymać dobre stosunki wodno- powietrzne. Dlatego podłoże nie przesycha tak szybko, a rośliny mają zapewniony optymalny mikroklimat.
- pielęgnacja roślin rosnących w skrzyniach jest łatwiejsza niż tych posadzonych w gruncie. Dzięki odpowiedniej wysokości skrzyń, nie musimy tak bardzo się schylać, gdy chcemy na przykład przyciąć uszkodzone pędy, czy dokonać zbioru warzyw. Ponadto cały warzywnik znajduje się na niewielkim terenie, wiec mamy wszystko wygodnie pod ręką.
- możliwe jest dowolnie dopasowanie wielkość i kształtu skrzyni, dzięki czemu nawet na bardzo małej przestrzeni możemy z powodzeniem założyć ogródek warzywny i cieszyć się obfitym plonem.

skrzynka do uprawy warzyw

Jak zrobić skrzynię do uprawy warzyw - instrukcja krok po kroku

Aby zbudować warzywnik, będziemy potrzebować:
- kilku surowych nielakierowanych desek o grubości 2 cm,
- piłki do cięcia drewna,
- listew drewnianych- tak zwanych kantówek,
- gwoździ i młotka, lub wkrętarki i śrub,
- agrowłókniny,
- suchych liści lub innych resztek roślinnych,
- podłoża ogrodniczego, którym wypełnimy skrzynię.

Drewniany pojemnik do uprawy warzyw, owoców, czy ziół możemy wykonać samodzielnie w trzech prostych krokach:

Krok 1 Dobór wielkości skrzyni

Nawet jeśli dysponujemy nieco większą ilością miejsca w ogrodzie, to szerokość skrzyni na warzywniak nie powinna być większa niż 120-140 cm. Jest to maksymalny rozmiar, który umożliwi łatwy dostęp do roślin znajdujących się w środkowej części pojemnika.
To, na jaką wysokość drewnianych skrzyni się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji i możliwości zakupu desek do zrobienia pojemników.
Minimalna wysokość takiej skrzynki to około 20 cm- takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w bardzo małych ogródkach, czy na posesji przed domem. W większych ogrodach warto zainwestować w wyższe skrzynie- od 50 do nawet 100 cm. Choć na ich wypełnienie potrzeba o wiele więcej podłoża, to pielęgnacja roślin w takich pojemnikach jest znacznie łatwiejsza, ponieważ rosną one wyżej. Jest to również bardzo korzystne dla kondycji roślin ze względu na możliwość swobodnego rozwoju korzeni.
Przy wyborze wysokości pojemnika kierujmy się również rodzajem warzyw, jakie chcemy w nim uprawiać. Gdy planujemy posadzenie warzyw bulwiastych lub korzeniowych takich jak marchew, buraki, ziemniaki, czy bataty konieczne jest postawienie wyższej skrzyni, aby podziemne części jadalne tych roślin miały dobre warunki do rozwoju.

W ogrodzie nigdy nie ustawiajmy skrzynek na warzywa tuż obok siebie. Pamiętajmy, aby pozostawić pomiędzy nimi przestrzenie o szerokości około 30 cm- będą to ścieżki umożliwiające nam dotarcie do kolejnych pojemników. Ścieżki możemy jedynie odchwaścić lub także wysypać żwirem, rozłożyć na nich korę, trociny, a nawet ułożyć niewielkie płytki chodnikowe.
Z reguły skrzynie na warzywnik mają kształt kwadratowy, prostokątny lub trójkątny (na przykład te, które chcemy ustawić w rogu ogródka, balkonu, czy tarasu).

To, jakiej wielkości i wysokości skrzynki postawimy na balkon, czy taras w domu lub bloku jest uzależnione od kilku istotnych czynników takich jak:
- wielkość powierzchni, którą dysponujemy,
- kształt powierzchni pod uprawę warzyw,
- dopuszczalne obciążenie balkonu.

skrzynie na warzywa

Pamiętajmy, że na balkonach znajdujących się na wyższych kondygnacjach lepiej ustawić skrzynie niskie lub średniej wysokości. Te bardzo wysokie wymagają przyniesienia ogromnych ilości podłoża, co bywa kłopotliwe, a po wypełnieniu nim stają się bardzo ciężkie, co może niekorzystnie wpłynąć na kondycję konstrukcji balkonu. Ze względów praktycznych na balkonach i tarasach najlepiej sprawdzają się nieco mniejsze skrzynie narożnikowe w kształcie trójkąta oraz skrzynie prostokątne. Warto dokładnie wszystko zmierzyć i zaplanować warzywnik tak, aby nie zagracić niewielkiej powierzchni i zapewnić warzywom optymalne warunki świetlne.

Krok 2 Zbicie ramy skrzyni na warzywa

Deski do budowy pojemników do uprawy roślin powinny być surowe- bez żadnej impregnacji. Choć tego rodzaju drewno jest mniej trwałe, to jednak jest ono w pełni bezpieczne, w przeciwieństwie do lakierowanych, czy bejcowanych desek, z których do podłoża mogłaby się uwalniać substancje szkodliwe dla zdrowia. Mogłyby one przeniknąć do uprawianych warzyw i nam zaszkodzić.
Deski powinny być solidne, to znaczy grubości około 2 cm. Docinamy je za pomocą piłki do drewna na odpowiednią długość i łączymy ze sobą w wybrany kształt (kwadrat, prostokąt, trójkąt) za pomocą młotka i gwoździ, lub wkrętarki i śrub.
Po wykonaniu tych prostych czynności, mamy już gotową ramę do skrzyni na warzywnik.

warzywnik

Krok 3 Zabezpieczenie dna skrzyni do uprawy warzyw

To, w jaki sposób zabezpieczymy dno skrzyni, jest ścisłe uzależnione od miejsca, w którym będzie ona stała. Inaczej wygląda to w ogrodzie, inaczej na balkonie lub tarasie. Jeżeli nasz warzywnik znajduje się w przydomowym ogrodzie, wówczas nie musimy w zasadzie kłaść niczego na dno takiej drewnianej skrzyni. Wystarczy wsypać tam 2-3 cm warstwę suchych liści albo resztek roślinnych z ogrodu, a następnie wypełnić skrzynię podłożem do uprawy roślin.

W przypadku skrzyń balkonowych i tarasowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj trzeba już lepiej zabezpieczyć dno przed wysypaniem się ziemi. Możemy więc na dno skrzyni przybić kilka desek, pozostawiając pomiędzy nimi 1-2 cm przestrzenie. Drugą opcją jest wyłożenie dna skrzyni agrowłókniną. Wybierzmy dobrej jakości materiał, aby zapewnić naszym roślinom jak najlepsze warunki wzrostu. Włókninę wykładamy na dno skrzyni tak, aby po bokach zachodziła ona na jej ścianki na wysokość 2-5 cm. Tak przygotowany pojemnik możemy wypełnić ziemią ogrodniczą.

Do gotowej skrzyni możemy zarówno wysiać nasiona, jak i posadzić zakupione na targowisku lub sklepie ogrodniczym sadzonki warzyw, owoców i kwiatów. Warto dowiedzieć się więcej o współrzędnej uprawie warzyw, czyli o tym, które gatunki dobrze rosną w swoim towarzystwie i sadzić je koło siebie w jednej skrzyni.
Unikajmy sadzenia w tej samej skrzyni gatunków pochodzących z tej samej rodziny jak na przykład pomidor, papryka oraz ziemniak, czy kapusta i brukselka. Dobre połączenia to przykładowo marchew z cebulą, seler z porem, pomidor z pietruszką, czy kapusta z burakami.

skrzynia do uprawy warzyw na balkonie i tarasie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl