Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Skrzydłokwiat - pielęgnacja, choroby, cena, podlewanie, uprawa, rozmnażanie

Skrzydłokwiat, roślina o łacińskiej nazwie spathiphyllum, zachwyca swoimi liśćmi praz białymi kwiatami o unikalnym kształcie. Jednocześnie, tak zwany skrzydłolist wykazuje właściwości oczyszczające i znalazł się na liście roślin polecanych przez NASA. Jak pielęgnować i podlewać skrzydłokwiat? Jak zwalczać jego choroby? Musisz dowiedzieć się więcej o tej niezwykłej roślinie.

Jakie właściwości wykazuje skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat należy do roślin obrazkowatych, a pochodzi z malowniczych wysp Oceanu Spokojnego, Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej oraz Azji Południowo-Wschodniej. Można powiedzieć, że roślina ta wyróżnia się niebanalną urodą. Jej liście nazywamy lancelowatymi, zaś kwiaty skrzydłokwiatu są delikatne, kolbiaste. Ze względu na kolor i piękno kwiatów roślina ta bywa nazywana domową lilią.

skrzydłokwiat

Ze względu na swe właściwości skrzydłokwiat znalazł się na liście 17 roślin oczyszczających powietrze opublikowanej przez NASA. Lista ta została opracowana na podstawie badań przeprowadzonych w latach 80-tych. Według ustaleń naukowców, skrzydłokwiat wykazuje właściwości oczyszczające w przypadku amoniaku, benzenu, aldehydu mrówkowego, ksylenu, alkoholu, trichloroetylenu oraz toluen. Warto wiedzieć, że szkodliwe substancje mogą znajdować się w składzie powietrza, również w zamkniętych, teoretycznie bezpiecznych pomieszczeniach. Dlatego wraz ze wzrostem świadomości na temat zanieczyszczeń powietrza, spathiphyllum pojawił się w wielu polskich domach.

Roślina ta ma również drugie oblicze. Skrzydłokwiat jest trujący zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Właściwości te są spowodowane zawartością szczawianów wapnia. Po spożyciu rośliny obserwuje się bóle brzucha, reakcje alergiczne, odparzenia i podrażnienia w jamie ustnej i gardle, wymioty, zaburzenia rytmu serca, skurcze w okolicach klatki piersiowej. W przypadku spożycia rośliny należy usunąć znajdujące się w jamie ustnej resztki, dokładnie przepłukać jamę ustną i jak najszybciej udać się do lekarza bądź na pogotowie.

Poznaj odmiany skrzydłokwiatu spathiphyllum

W naturze występuje niemal 50 gatunków skrzydłokwiatów, lecz hodowlane rośliny z tego rodzaju ograniczają się do kilku podstawowych gatunków i odmian. Gatunki te różnią się przede wszystkim wielkością, dlatego często mówi się o skrzydłokwiatach miniaturkach oraz skrzydłokwiatach olbrzymich. Nazwy gatunków i odmian skrzydłokwiatów brzmią następująco:

  • spathiphyllum floribundum - skrzydłokwiat kwiecisty. Występuje w trzech odmianach. Skrzydłokwiat Chopin osiąga niewielką wysokość. Wyróżnia się wielością kwiatów. Odmiana Alfa wzrasta do podobnych wymiarów, w granicach 30 - 60 cm. Odmiana Cupido Opal z reguły osiąga wysokość odrobinę przekraczającą pół metra.

  • spathiphyllum wallisii - skrzydłokwiat wallisa to gatunek bardzo różnorodny pod względem odmian. Najmniejsze okazy Yess i Gemini osiągają wysokość do około 20 - 30 cm. Z kolei skrzydłokwiat Euro Giant może osiągnąć nawet metr wysokości, a największa odmiana Sensation może wzrosnąć nawet do 180 cm. Odmiana Clevelandii wypuszcza niemal pół metrowe liście! Z kolei Manua Loa odznacza się liśćmi szerokimi, w przeciwieństwie do innych okazów z tego gatunku.

  • spathiphyllum blandum - wyróżnia się zielonymi kwiatami, dzięki którym prezentuje się niezwykle egzotycznie.

  • skrzydłokwiat Pearl Cupido - to miniaturowa odmiana, która pomimo niewielkich wymiarów odznacza się bujnością liści i kwiatów.

  • skrzydłokwiat Picasso - charakteryzuje się biało-zielonymi liśćmi, dlatego jest ceniony przez koneserów tej rośliny.

Skrzydłokwiat - pielęgnacja, stanowisko, podłoże

W naturalnych warunkach skrzydłokwiat porasta miejsca zadrzewione i nie narzeka na nadmiar światła słonecznego, suche powietrze, niskie temperatury. Również w domu nie powinniśmy fundować tej roślinie takich warunków. Konieczne jest także zastosowanie żyznej, średnio nawodnionej gleby. Jak więc uprawiać skrzydłokwiat w warunkach domowych? Postępuj zgodnie z kilkoma zasadami, a roślina z pewnością odwdzięczy się pięknymi, pachnącymi kwiatami:

skrzydłokwiat roślina

  • stanowisko - zapewnij roślinie stanowisko w półcieniu. W przeciwnym razie może zwyczajnie uschnąć! Roślina raczej nie jest wystawiana na zewnątrz w okresie letnim czy wiosennym. Doskonale odpowiadają jej warunki w pomieszczeniach, choć jak w przypadku każdej rośliny nie można zapominać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W pomieszczeniu powietrze powinno być optymalnie wilgotne, nigdy za suche. W celu kontroli tego parametru można wyposażyć się w odpowiednie urządzenia.

  • temperatura - w naturalnych warunkach roślina ta występuje w miejscach egzotycznych i wysokie temperatury, o ile idą w parze z wilgotnością i cieniem, nie są jej straszne. Sprawa przedstawia się odwrotnie w przypadku temperatur niskich. Nawet zimą nie mogą one spaść poniżej 16 °C. Zimą trzymaj skrzydłokwiat z daleka od nieszczelnych okien!

  • podłoże - zapewnij skrzydłokwiatowi żyzną mieszankę. W tym celu możesz wyposażyć się w dedykowaną ziemię lub sporządzić mix samodzielnie. W przypadku tej drugiej opcji należy zastosować piasek i kompost, natomiast dolna warstwa powinna być wypełniona kamyczkami. Zawartość azotu nie może być nadmierna. Należy stosować ziemię odpowiednią dla roślin kwitnących. Zapobiega to zatykaniu dziurek do odprowadzania nadmiaru wody.

  • podlewanie - jak podlewać skrzydłokwiat i jak dbać o jego liście? Skrzydłokwiat powinien być podlewany z zastosowaniem tak zwanej odstanej wody, która pozbawiona jest chemicznych dodatków i jest utrzymana w temperaturze pokojowej. Twarda i zimna woda prosto z kranu nie służy roślinie.

    Jak często podlewać skrzydłokwiat? Częstotliwość uzależniona jest indywidualnych kwestii i wielkości rośliny oraz jej korzeni. Wskazaniem do podlewania jest zawsze wyraźnie sucha ziemia. Najczęściej jednak w okresie letnim roślina powinna być podlewana około 3 - 4 razy w tygodniu, natomiast w okresie zimowym nieco rzadziej, około dwa razy w tygodniu.

    Odstaną wodą należy spryskiwać również liście tej wiecznie zielonej rośliny. Nie należy jednak używać środków nabłyszczających liście! Szczególnie wskazane jest przecieranie liści wilgotną ściereczką. Oprócz odpowiedniego nawilżenia konieczne jest bowiem regularne oczyszczanie liści z kurzu.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Kupując skrzydłokwiat zwykle mamy nadzieję, ze kwiaty będą cieszyć nas swoim pięknem nawet przez cały rok. Rzeczywiście, gdy roślina jest odpowiednio pielęgnowana, kwitnie właściwie non stop, co prezentuje się urokliwie i wiąże się z wydzielaniem egzotycznego zapachu. Jednak w niektórych sytuacjach skrzydłokwiat po prostu buntuje się i nie kwitnie. Jest to zazwyczaj skutek nieodpowiedniej uprawy. Mianowicie, kwiaty pojawiają się, gdy roślina znajduje się w warunkach półcieniu. Promienie słoneczne nie mogą oświetlać go bezpośrednio, ale zarazem nieskazany jest absolutny cień.

Skrzydłokwiat nie kwitnie również wtedy, gdy zamiast wody odstanej stosowana jest twarda woda z kranu. W takim wypadku oprócz braku kwiatów można zaobserwować także ogólny zły stan rośliny, objawiający się na przykład usychaniem liści. Inną przyczyną może być nadmiar azotu, będący efektem zastosowania nieodpowiedniego podłoża. Pamiętaj, by koniecznie wybierać wspomnianą już ziemię dla roślin kwitnących.

Jakie choroby dotykają skrzydłokwiat?

Choć mogłoby się wydawać, że skrzydłokwiat jako roślina trująca nie jest podatny na ataki mikrobów, rzeczywistość jest inna. Skrzydłokwiat, podobnie jak każda roślina jest narażony na choroby i ataki szkodników. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  • żółte liście - w przypadku skrzydłokwiatu mogą pojawić się na skutek nadmiernego wysuszenia lub odwrotnie, nadmiernego podlewania. Aby uniknąć takiej sytuacji warto pamiętać, że podlewanie jest wskazane dopiero w momencie, gdy podłoże jest rzeczywiście suche i wymaga nawilżenia. Gdy powód jest przeciwny, należy pamiętać o stopniowym podlewaniu, by woda dotarła do najniższych części korzenia rośliny.

    W celu równomiernego podlewania można ziemię nieco „podziurawić” jeszcze przed podlaniem. Ziemia musi być rozpulchniona, nie zbita. Konieczne jest odpowiednie wchłanianie wody i utrzymanie cyrkulacji powietrza.
    Żółte liście mogą pojawić się także w sytuacji, gdy skrzydłokwiat jest narażony na nadmierne nasłonecznienie.

    Żółte, wysuszone liście, mogą być także objawem zwyczajnego starzenia się pędów rośliny. W takim wypadku kolor zmienia się wyłącznie w przypadku niektórych liści, nie dotyczy to całej rośliny. Jeśli obserwujesz takie zmiany, po prostu usuń stare liście.

  • plamistość liści - gdy na powierzchni liści skrzydłokwiatu pojawią się niepokojące plamy, można podejrzewać popularną wśród roślin domowych plamistość. Ta choroba skrzydłokwiatu jest spowodowana rozwojem chorobotwórczych grzybów. W tym przypadku zmiana stanowiska czy wilgotności nic nie da. Konieczne jest zastosowanie preparatów grzybobójczych. Aby uniknąć choroby warto wystrzegać się nadmiernego podlewania, pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza gdy temperatury są wyższe od optymalnej temperatury pokojowej.

  • brązowe liście - skrzydłokwiat może pokryć się brązowymi liśćmi, jeśli uprawiany jest w warunkach suchego powietrza lub jest zbyt rzadko podlewany. Kolejnym powodem może być źle dobrany nawóz lub nadmiar nawozu. Oprócz tego warto zrezygnować z twardej wody i pamiętać, by roślina nie była narażona na zimne podmuchy powietrza.

  • brązowe lub czerniejące kwiaty - skrzydłokwiat o brązowiejących kwiatach to chyba jedna z największych zmór miłośników tego okazu. W końcu kwiaty są jego najpiękniejszą ozdobą. Brązowe kwiaty mogą być objawem zwyczajnego oparzenia słonecznego lub niewystarczającej wilgotności. Także w przypadku, gdy niewystarczająco dbasz o nawożenie skrzydłokwiatu lub podłoże jest źle dobrane, czerniejące lub odrobinę zielone kwiaty mogą być tego skutkiem.

  • szkodniki - gdy skrzydłokwiat jest atakowany przez przędziorka głównym objawem choroby są żółknące liście. Zmiany pojawiają się w formie ciekawych wzorów, nie są jednolite. W takim wypadku należy zastosować odpowiednie preparat oraz usunąć lub przemyć liście. Mogą pojawić się również mszyce, które na szczęście są łatwe do rozpoznania, a na rynku dostępne są liczne środki, które je zwalczają.

Jak przesadzać i rozmnażać skrzydłokwiat?

skrzydłokwiat - kwiat

Rośliny tej nie powinno się przesadzać zbyt często. Zazwyczaj wykonuje się to raz na dwa lata lub zaraz po zakupie rośliny. Podczas przesadzania trzeba pamiętać o zastosowaniu wspomnianego już żyznego podłoża próchnicznego, nie nasyconego nadmiernie azotem. Pamiętaj również, by nie uszkodzić korzeni rośliny. Najlepszym czasem na przesadzanie skrzydłokwiatu jest wiosna. Z kolei rozmnażanie skrzydłokwiatu jest bardzo ułatwione. Należy rozdzielić zarówno pędy, jak i bryłę korzeniową.

Podsumowując, uprawa skrzydłokwiatów nie jest szczególnie utrudniona, podobnie jak i przesadzanie i rozmnażanie. Są to rośliny idealne do uprawy w warunkach domowych! Pamiętaj tylko, by umieszczać je w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl