Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Scindapsus pictus Argyraeus PSTRY - uprawa, pielęgnacja i choroby

Scindapsus pictus Argyraeus to pnącze pochodzące z tropików. Rośnie na Wyspach Salomona i Azji Południowo-Wschodniej. Jest spotykane także w Australii, Afryce a nawet na wyspie Fidżi. W naturalnym środowisku uwielbia przedzierać się przez drzewa, czołgać się po górskich zboczach. Ma charakter termofilny, jest proste w pielęgnacji.Ta pnąca roślina doniczkowa nazywana jest ołustkiem, nosi również nazwę scindapsus pstry i wiele osób twierdzi, że wygląda jakby malarz dotykał jej liści pędzlem wyjętym ze srebrnej farby. Piękne pnącze domowe wyróżnia się na tle innych gatunków. Wystarczy, że dostanie podpórkę a będzie się wspinać po mistrzowsku osiągając wszystkie wyżyny. Pnącze należy do rodziny obrazkowatych i zdaniem wielu hodowców przypomina trochę bluszcz.

Scindapsus pictus Argyraeus – co warto o nim wiedzieć?

Scindapsus pictus Argyraeus

Scindapsus pictus Argyraeus to wiecznie zielona pnąca roślina ozdobna, której długość może osiągnąć 5 metrów. Odmiana pstra wyróżnia się sercowatym kształtem liści średniej wielkości, które szczycą się srebrzystymi plamki i wąską obwódką wokół krawędzi. W swoim naturalnym środowisku roślina, wznosząc się ku górze, wije się wokół pni drzew. Tworzy 3 rodzaje korzeni: odżywcze podziemne, zatrzymujące powietrze i odżywcze powietrzne. Gładkie cylindryczne łodygi pnącza mają długie międzywęźla. Na nich naprzemiennie znajdują się liście na długich ogonkach.

Miłośnicy roślin doniczkowych będą dumni z posiadania tak urokliwego pnącza, jego niecodziennie i zjawiskowo nakrapiane liście nadają im satynowego połysku i oryginalności, dlatego doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu. W domu scindapsus pstry nie jest kapryśny i może urosnąć o 30 cm w ciągu roku. W naturze kwitnie, ale w domu tak się nie stanie, ale nie należy się denerwować, kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej, czego nie można powiedzieć o wspaniałych skórzastych liściach, które zwracają na siebie uwagę. To fantazyjne domowe pnącze jest oryginalną, nieco egzotyczną dekoracją doskonale wtapiającą się w aranżację każdego pomieszczenia.

Scindapsus pictus Argyraeus – pielęgnacja w domu

Scindapsus pictus

Uprawa satynowego i srebrzystego pnącza domowego jest łatwa. Na jego wzrost wpływa szereg czynników.

Scindapsus pictus Argyraeus - temperatura

Obszary, na których rośnie Scindapsus pictus Argyraeus, charakteryzują się tropikalnym, gorącym i wilgotnym klimatem. Dlatego trzeba starać się trzymać roślinę z dala od zimna.Temperatura powinna wynosić 18-29 stopni Celsjusza. Nie wolno wystawiać tej pnącej rośliny doniczkowej na działanie temperatury poniżej 16 stopni, nawet przez krótki czas, ponieważ zimne powietrze uszkodzi liście. Pnącze należy chronić przed najmniejszymi przeciągami i nagłymi wahaniami temperatury. Jeżeli trzeba przewietrzyć pomieszczenie, należy zabrać roślinę z parapetu. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest niska, najlepiej przechowywać pnącze w suchym miejscu.

Scindapsus pictus Argyraeus - gleba

Powinna być lekka i luźna. Odpowiednia jest gleba dla ozdobnych roślin doniczkowych z uniwersalnym podłożem. Można przygotować samodzielnie z torfu, piasku, kory sosnowej i gleby liściastej. Na dnie doniczki konieczny jest dobry drenaż. Zaleca się dodanie do podłoża perlitu i węgla drzewnego.

Scindapsus pictus Argyraeus - oświetlenie

Kwiat doniczkowy pnący nie lubi bezpośredniego światła słonecznego i suchego powietrza. Scindapsus pictus Argyraeus powinien mieć zapewniane przez cały rok jasne, rozproszone światło. Ostre, bezpośrednie promienie poparzą liście, a zbyt mało światła sprawi, że liście będą matowe i nieefektowne. Można uzyskać bujne liście, utrzymując roślinę w jasnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Scindapsus pstry preferuje okna wschodnie i zachodnie. Można go również ustawić w głębi bardzo słonecznego pokoju.

Scindapsus pictus Argyraeus - wilgotność

Roślina jest tropikalna, dlatego uwielbia wysoką temperaturę i wilgotność. Aby zwiększyć wilgotność w otaczającym powietrzu, można zastosować metodę natryskową lub zainstalować w pomieszczeniu nawilżacz. Kwiat pnący dobrze czuje się obok akwarium, ponieważ daje ono stałe opary. Aby symulować warunki tropikalne, trzeba wybrać podłoże, które zatrzymuje wilgoć, ale nie pozwala na stagnację i rozkład. Ważne! Normalna gleba z torfem i drenażem jest w porządku. Jeśli kwiat więdnie, można dodać substytut torfu – ziemię kokosową. Opryskiwanie w czasie upałów ma korzystny wpływ na pnącze. Wskazane jest regularne czyszczenie liści z kurzu i okresowe organizowanie prysznica dla rośliny. Nie zaleca się stosowania sprayów nabłyszczających liście. W okresie zimowym pnącza nie mogą przebywać w bezpośrednim kontakcie z kaloryferami, ponieważ te wysuszają powietrze. Efektem tego będzie zwijanie się i schnięcie liści.

Scindapsus pictus Argyraeus - podlewanie

Podlewane pnącza domowego powinno być wykonywane z umiarem - raz w tygodniu lub raz na 10 dni. Należy uważać, aby nie przelać korzeni. Gleba powinna być lekko sucha u góry i lekko wilgotna u dołu. Można wzmocnić zdrowie swojej rośliny, zwiększając wilgotność wokół niej poprzez częste opryskiwanie. Aby to zrobić, warto użyć konwencjonalnego opryskiwacza. Ważne! Do podlewania woda powinna być miękka i odstała.

Scindapsus pictus Argyraeus - nawożenie

Aby scindapsus pstry pięknie wzrastał, wystarczy raz w miesiącu użyć zwykłego nawozu do roślin doniczkowych. Pnącze trzeba nawozić w okresie aktywnego wzrostu od wiosny do jesieni 2 razy w miesiącu nawozem z odpowiednią ilością azotu.Trzeba jednak pamiętać, aby przestać nawozić zimą, ponieważ może to spowodować oparzenia korzeni.

Kiedy i jak kwitnie Scindapsus pictus Argyraeus?

W warunkach domowych roślina pnąca kwitnie niezwykle rzadko. Małe kwiaty pojawiają się tylko w warunkach naturalnych. Rodzaje kwiatów: biały, czerwony, różowy. Kształt kwiatów przypomina małe gwiazdki. Okres kwitnienia może przypadać na wiosnę lub lato, kiedy następuje aktywny wzrost.

Scindapsus pictus Argyraeus - przycinanie

Roślina doniczkowa pnąca wymaga okresowego przycinania, dzięki czemu rozgałęzia się i staje się bardziej bujna. Wiosna to najlepszy czas na taki zabieg. Lepiej jest używać ostrych sekatorów, aby nie uszkodzić łodyg. Przy wysokim tempie wzrostu scindapsus pstry nieposiadający podpór (kratek) musi być konieczne przycinany w celu wzmocnienia rozgałęzień i uzyskania efektu dekoracyjnego. Przycięte części można wykorzystać, jako sadzonki rozmnażające.

Scindapsus pictus Argyraeus - przesadzanie

Scindapsus

Konieczne jest przesadzanie każdego roku, czasami przy aktywnym wzroście taka procedura może być potrzebna dwa razy w roku. Duże rośliny można przesadzać do większej doniczki, co 3-4 lata.. Nowa doniczka powinna być o 1-2 cm większa, aby zgromadziło się dużo wilgoci, co doprowadzi do gnicia korzeni. Należy użyć doniczki z otworami drenażowymi (najlepiej włożyć doniczkę do doniczki, z drenażem między nimi). Podczas przesadzania należy ostrożnie wykonywać czynności, ponieważ roślina pnąca jest delikatna i bardzo łatwo jest jej odłamać pędy. Jeśli przesadzanie nie zostanie przeprowadzone, konieczna jest coroczna zmiana wierzchniej warstwy gleby. Ważne! Doniczka musi być wysoka i szeroka. Jeśli roślina jest duża, konieczne jest zainstalowanie dla niej sztucznego pnia lub kraty. Należy to zrobić podczas przesadzania rośliny. Pień można owinąć mchem torfowca i okresowo zwilżać.

Jak się rozmnaża Scindapsus pictus Argyraeus?

To fantastyczne domowe pnącze wzbudza zainteresowanie hodowców kwiatów doniczkowych, którzy pragną je rozmnażać. W przypadku pnączy, rozmnażanie może odbywać się na dwa sposoby.

  • Rozmnażanie przez sadzonki - wiosną wybiera się pędy o długości 10 cm, które są starannie odcinane od głównego pnia i wkładane do pojemnika wypełnionego wilgotną mieszanką torfu. Sadzonki łatwo ukorzeniają się po około miesiącu.
  • Rozmnażanie przez nakładanie warstw. Do nakładania warstw należy wziąć młody pęd o długości 10-20 cm i wkopać obok głównej rośliny. Po wypuszczeniu korzeni nowy kwiat jest po prostu przesadzany do innej doniczki.
  • Aby rozmnażać się za pomocą cięcia wierzchołkowego, należy obłożyć odciętą część kruszonym węglem i umieścić ją w pojemniku z wodą. Podczas rozmnażania w wodzie roślina wyda mniej energii i siły, a tym samym szybko da nowy wzrost.

Choroby i szkodniki

Choroby mogą wystąpić podczas uprawy z kilku powodów Najczęściej roślinę pnącą atakują mszyce lub przędziorki. Płynne lub konwencjonalne preparaty pomogą pozbyć się szkodników. Choroby zwykle pojawiają się na liściach, które zaczynają żółknąć lub blaknąć:

  • Brązowe końcówki liści są spowodowane suchym powietrzem.
  • Żółte liście są oznaką nadmiernego podlewania lub braku składników odżywczych w glebie.
  • Brązowe plamy otoczone żółtymi aureolami wskazują na obecność bakterii.
  • Liście więdną i opadają w wilgotnej glebie. Konieczne jest sprawdzenie systemu korzeniowego rośliny pod kątem zgnilizny.
  • Końcówki liści i korzenie powietrzne wysychają w suchym powietrzu w pomieszczeniach.
  • Roślina zrzuca liście przy braku oświetlenia lub w wyniku ekspozycji na przeciągi.

Większym problem dla tej rośliny pnącej są choroby grzybowe, występujące najczęściej z powodu nieprawidłowej pielęgnacji. Dotyczy to przede wszystkim przelewania pnącza. Jak się to objawia? Ciemnienie pędów to pierwszy symptom, jeżeli reakcja hodowcy będzie szybka i zastosuje środki przeciwgrzybicze, uda się ocalić roślinę

Czy można bezpiecznie hodować Scindapsus pictus Argyraeus w domu?

Scindapsus pstry jest toksyczny dla zwierząt domowych i dzieci. Włóknista struktura pstrokatej rośliny jest bogata w szczawian wapnia i może przy dotknięciu wywołać oparzenia. Dlatego pnącze należy umieszczać poza zasięgiem zwierząt i dzieci. Roślina doniczkowa świetnie prezentuje się we wnętrzu polecana jest nie tylko do dekoracji mieszkań, ale również biur i różnych urzędów.

Scindapsus pictus Argyraeus w aranżacji wnętrz

Scindapsus pstry należy do ulubionych roślin pnących wszystkich hodowców kwiatów domowych. Jego przepiękne srebrzyste wybarwienie w postaci uroczych plamek mieni się w delikatnych promieniach słońca.To jedna z najurokliwszych roślin pnących, która zachwyca niepowtarzalnym centkowaniem. Scindapsus pictus Argyraeus doskonale harmonizuje z wnętrzami odpowiednio doświetlonymi. Pięknie wygląda w kwietnikach naściennych, makarmie, wiszącej przy suficie lub wijąc się na pniu. Ponadto aranżując wnętrze scindapsus pstry może pięknie rozpościerać się na linkach pod sufitem.To często spotykane i kochane domowe pnącze, które świetnie wygląda w mieszkaniu, tworząc w nim przyjazny mikroklimat. Dlaczego pnącza dają najlepszy efekt dekoracyjny w pomieszczeniach? Doniczki z kwiatami pnącymi prezentują się wybornie na regałach zwisając czasami aż do samej podłogi.To dzięki takim roślinom uda się wpleść trochę zieleni nawet do małego mieszkania.

Scindapsus pstry

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl