Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Sansewieria gwinejska - pielęgnacja, wymagania i choroby

Sansewieria gwinejska to roślina doniczkowa, która w warunkach naturalnych rośnie w Afryce równikowej, Ameryce Południowej i Azji. Preferuje głównie regiony suche, dlatego w naturze rozprzestrzenia się na sawannach na skalistych glebach Madagaskaru, Indii, wysp Indonezji. Często można ją spotkać w strefie tropikalnej Ameryki Północnej, na przykład na południowej Florydzie. Ciekawe kolory liści nadały temu przedstawicielowi świata roślin wiele zwyczajowych nazw: ogon szczupaka, język teściowej, skóra węża (wężownica). Zachowanie cech gatunkowych na poszczególnych odmianach może być trudne. Posiadając taką roślinę w domu, trzeba postępować zgodnie z prostymi podstawami opieki: optymalnymi wskaźnikami gleby, wody, światła, temperatury.

Sansewieria gwinejska – zasady pielęgnacji

Sansewieria gwinejska

Wspaniały kwiat do ozdoby wnętrz, który nie wymaga dużego wysiłku w pielęgnacji. Prawidłowo i terminowo przeprowadzone proste operacje podlewania, przestrzeganie temperatury, dostępność wystarczającego oświetlenia pomoże roślinie pozostać w maksymalnej formie kolorystycznej. Sansewieria gwinejska zachowa swoją indywidualną dekoracyjność.Tylko trochę uwagi a uzyskany efekt zaskoczy i zadziwi każdego hodowcę, nawet początkującego.

Sansewieria gwinejska – liście i kwiaty

Roślina uzyskuje efekt dekoracyjny dzięki pięknym, grubym liściom. Sansewieria gwinejska najczęściej osiąga wysokość w granicach 80 cm, posiada ostro zakończone długie liście przybierające zieloną barwę z kremowym brzegiem i poprzecznymi prążkami. Kwiaty w lekko żółtych barwach wyrastają z podłoża i są raczej niepozorne. Bogaty aromat czasami może drażnić, ale najczęściej nie powoduje żadnych problemów. Głównym okresem kwitnienia jest zima, ale niektóre okazy wydają kwiaty wiosną. Czas trwania kwitnienia wynosi do trzech miesięcy.

Sansewieria gwinejska - podlewanie

Sukulenty charakteryzują się osobliwością tworzenia rezerwy wodnej wewnątrz części roślin. Należy to wziąć pod uwagę przy regulacji ilości i jakości wilgotności gleby:

  • Zbytnie nasiąkanie wodą prowadzi do rozpadu systemu korzeniowego, a w rezultacie do śmierci rośliny.

  • Ogon szczupaka jest w stanie przebywać bez wody przez długi czas, ale w rezultacie zareaguje więdnięciem.

Współgrają ze sobą trzy główne czynniki dobrobytu: światło, woda, ciepło. Krótkie godziny dzienne z niską temperaturą spowalniają wysychanie gleby. Dłuższy odstęp i niewielka ilość nawadniania są optymalne. Faktem jest, że jeśli gleba jest stale nawilżana, może to prowadzić do gnicia korzeni rośliny, co będzie miało zły wpływ na jej stan. Ponadto najlepszym wskaźnikiem, który mówi o konieczności podlania rośliny, jest stan gleby. Jeśli jest nawet lekko wilgotna, nie jest konieczne podlewanie. Dlatego można to robić tylko 2-3 razy w miesiącu.

Sansewieria gwinejska - oświetlenie

Mimo zamiłowania do światła sansewieria gwinejska toleruje półcień i cień. Brak światła odbija się w jasności i skali kolorów. Przejawia się to przewagą ciemnych tonów, utratą kontrastowych wzorów świetlnych oraz dodatkami w postaci lamówek, pasków. W tym samym czasie wzrost spowalnia i całkowicie się zatrzymuje. Idealnym stanem jest ustawienie rośliny od strony zachodniej lub wschodniej. Okres zimowy nie wpływa na pochłanianie strumienia światła przez roślinę. Jeżeli roślina zostanie ustawiona po stronie północnej będzie wymagała dodatkowych źródeł światła (doświetlanie). Natomiast okna południowe będą musiały być zacienione w letni i gorący dzień, aby nie doszło do poparzenia liści.

Sansewieria gwinejska - temperatura

Istnieją górne i dolne granice zakresu temperatur, w których może wzrastać Sansewieria gwinejska. Sezonowość występuje, ale nie odgrywa dużej roli. W ciepłym sezonie umiarkowane parametry mieszczą się między 18 a 25 stopni Celsjusza. Zima koryguje dolną granicę na 14 stopni powyżej zera. Kontrola jest konieczna, aby zapobiec przechłodzeniu (wnikanie silnego świeżego powietrza podczas wentylacji, kontakt z zamarzniętym oknem). Długotrwała ekspozycja na niskie temperatury wywołuje choroby. Roślina uwielbia zarówno pory gorące, jak i chłodne, ale jest wrażliwa na zimno.

Sansewieria gwinejska – wilgotność

Liście silnego języka teściowej powinny być spryskiwane i przecierane wilgotną miękką szmatką, aby trzeba raczej usunąć kurz niż nawilżać powierzchnię liści. Dobrze rośnie zarówno w pomieszczeniach z suchym powietrzem, jak i przy dużej wilgotności. W drugim przypadku wymagana jest kolejna regulacja ze strony nawadniania.

Sansewieria gwinejska - nawożenie

Dokarmianie jest bardzo przyjemnym procesem, gdy stosuje się je do soczystych okazów. Jednak nadmiar jest bardziej problematyczny niż niedobór. Powoduje gnicie rośliny i utratę różnorodnych kolorów oraz odkształcenie liści. Wiosną i latem dopuszczalne jest stosowanie nawozów dla kaktusów o niskiej zawartości azotu. Raz w miesiącu tylko połowa dawki. W okresie zimowym języka teściowej nie należy nawozić.

Sansewieria gwinejska – gleba

Podobnie jak wiele innych sukulentów, wężownica potrzebuje dobrze przepuszczalnej gleby. W tym celu na dnie układa się wystarczająco dużą warstwę piasku (od 1/3 do 1/4 całkowitej objętości). Należy sporządzić doskonałą mieszankę dwóch części ziemi: darniowej z dodatkiem połowy składników ziemi liściastej, torfu i piasku. Jeżeli ktoś woli wykorzystać gotową mieszankę, może to uczynić, kupując ziemię pod pelargonie, dodając do niej 1/3 z objętości podłoża (świetnie poprawi to właściwości drenażowe).

Sansewieria gwinejska - przeszczepianie

Konieczność dokonania przeszczepu rośliny pojawia się wraz z rozwojem systemu korzeniowego. W przypadku młodej Sansewierii należy to wykonać po dwóch latach, następnie, co trzy lata. Jeśli roślina zbytnio urosła, można ją podzielić i posadzić odpowiednio w 2 doniczkach. System korzeniowy jest bardzo silny, a jeśli roślina nie zostanie na czas przesadzona do bardziej przestronnego pojemnika, korzenie będą w stanie dosłownie rozerwać doniczkę.

Sansewieria gwinejska - rozmnażanie

Są dwa sposoby na zdobycie nowych roślin - dzieląc kłącza i sadzonki z liści. Niektóre odmiany ze względu na swoją specyfikę zachowują indywidualne cechy tylko przy podziale korzeni. Kłącze kroi się na 2 równe części nożem, który musi być bardzo ostry. Faktem jest, że korzenie rośliny są dość potężne i z wiekiem stają się silniejsze. Ponadto kłącze sadzi się na umiarkowanie wilgotnej glebie i uprawia w ciepłym miejscu.

Powstałe rośliny z liścia w tych przypadkach pochodzą z gatunku pierwotnego (rodzicielskiego). Rozmnażanie w ten sposób odbywa się wiosną. Najczęściej liść jest cięty na kilka kawałków o wysokości 5–10 cm. Następnie sadzonki są zakopywane 1/2 lub 2/3 w lekko wilgotnej mieszance gleby lub piasku. Szklany słoik, który przykrywa pojemniki z posadzonymi sadzonkami, pomoże stworzyć odpowiedni mikroklimat. Nie wolno zapominać o regularnej wentylacji. W ciepłym i jasnym miejscu sadzonki zapuszczają korzenie w ciągu około miesiąca, a następnie rosną młode liście. Niestety ta metoda nie zachowuje koloru różnorodnych form. Najlepiej rozmnażają się wiosną przez segmenty kłączy z punktami wzrostu.

Sansewieria gwinejska - szkodniki

Szkodnikami atakującymi ogon szczupaka są: przędziorki, mączniaki i wciornastki. W takim przypadku wymagane jest zastosowanie pestycydów.

Sansewieria gwinejska – niektóre odmiany

roślina sansewieria gwinejska

Szeroka różnorodność jest niesamowita i zachwyca hodowców roślin doniczkowych. Mięsiste, o gęstej strukturze, liście są pomalowane na ciemnozielone odcienie z poprzecznymi jasnymi paskami. Kolor uzupełnia jasna marginesowa granica żółtawych odcieni. Sansewieria gwinejska jest twórczynią wielu pięknych odmian.

Sansewieria gwinejska Moonshine

Fascynuje kolorami. Podstawa powierzchni liścia ma kolor jasnoszary z zielonkawym odcieniem. Dostępna jest również wersja srebrna. Pod uważnym spojrzeniem na liściach pojawiają się paski, rozmyte kontury.

Sansewieria gwinejska Hahnii

Odmiana charakteryzuje się wydłużonymi i szerokimi kształtami liści (rozeta). Wysokość rośliny dochodzi do 30 cm.

Sansewieria gwinejska Laurentii

Jest odmianą, która cieszy się uznaniem od kilku dziesięcioleci. Liściaste miecze skierowane w górę są otoczone dużym, żółtym paskiem (nawet do 120 cm) . Kwiaty znajdują się u podstawy rośliny.

Sansewieria gwinejska Futura Superba

Nisko rosnąca roślina (od 30 do 50 cm) . Lekko zakrzywione krawędzie liści nadają dorosłej roślinie podobieństwo w kształcie do wazonu wysuniętego ku górze.

Sansewieria gwinejska cylindryczna

Nazwana ze względu na zewnętrzny zarys liścia. Głęboki rowek przebiega na całej jego długości, od podstawy do końcówki. Półmetrowa szypułka kończy się kwiatostanem kremowych kwiatów z obecnością czerwonawego nalotu. Pięknie kontrastuje z ciemnozielonymi liśćmi.

Sansewieria gwinejska dooneri

Charakterystyczną cechą tej soczystej rośliny jest tworzenie rozet wielolistnych (do dwudziestu wąskich liści). Przy wzroście osiąga 40 centymetrów. Malowana kombinacją ciemnego wzoru na jasnozielonym tle. Zapach białych kwiatów na długiej szypułce przypomina zapach bzu.

Sansewieria gwinejska - zakręcona siostra

Rozetę tworzą zakrzywione liście, z nutą skręcenia wokół siebie. Żółty pasek brzeżny otacza kolorowe paski jasnych i ciemnych odcieni zieleni biegnące wzdłuż powierzchni blaszki liściowej. Bardzo atrakcyjne.

Sansewieria gwinejska Robusta

Ten gatunek ma bardzo cienką czerwonawą obwódkę na liściach. Podstawa koloru jest reprezentowana przez bogaty szmaragdowy kolor z ciemniejszymi prążkami w poprzek. Liście są krótkie i szerokie, rosną w gęstej rozecie.

Sansewieria gwinejska do dekoracji wnętrz

Sansewieria gwinejska w skrzynce

Niezniszczalność Sansewierii gwinejskiej jest znana każdemu. Ale każda roślina doniczkowa wygląda dobrze tylko wtedy, gdy jest zdrowa i zadbana. Podstawą praktyki hodowlanej tego sukulenta jest umiar.To niezwykle dekoracyjna roślina, która będzie dobrze rosła na oknach północnych oraz wschodnich. Można ją ustawić na podłodze i na stole, zarówno w domu prywatnym jak i w biurze, każdym urzędzie, przychodni, szkole i przedszkolu. Jest nie tylko rośliną ozdobną, pełni ona także bardzo ważne funkcje dla ludzkiego zdrowia, a mianowicie oczyszcza powietrze z toksyn, które neutralizuje.Ta wytrzymała roślina doniczkowa potrafi nadać każdemu wnętrzu domowego klimatu, stylu oraz w wyjątkowy sposób ożywić aranżację. Nie ma znaczenia styl wyposażenia pomieszczenia: klasyczny, nowoczesny, loft - Sansewieria gwinejska znajdzie swoje miejsce w każdej stylistyce. Dzięki temu, że produkuje spore ilości tlenu jest bardzo popularna w sypialni i pokoju dla dzieci.

kwiat Sansewieria gwinejska

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl