Bluszcz to przepiękna, bardzo odporna i łatwa w uprawie zimozielona roślina pnąca lub płożąca. Bluszcz pospolity Hedera helix szybko się rozrasta, tworząc spektakularne zielone kobierce. Choć jego główną ozdobą są liście, to warto wiedzieć, że starsze egzemplarze bluszczu także bardzo ładnie kwitną. Kwiaty rośliny są pachnące, miododajne i mają żółto-zielony kolor.
Sadzonki bluszczu możemy kupić w kwiaciarni lub centrum ogrodniczym. Bluszcz rozmnaża się bardzo łatwo. Jeśli mamy już jedną roślinę, to bez problemu możemy samodzielnie pozyskać z niej sadzonki. Gatunek ten szybko się ukorzenia i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślinami możemy obsadzić taras lub balkon, aby pięły się po balustradach lub murze budynku albo posadzić w ogrodzie przy ścianie domu bądź na rabacie w formie płożącej. Sprawdź, jak zrobić sadzonki bluszczu.
Rozmnażanie bluszczu przez sadzonki
Bluszcz pospolity można rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe i pędowe. Oba sposoby są proste, a rośliny ładnie i szybko się ukorzeniają.
Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda rozmnażanie bluszczu przez sadzonki w trzech prostych krokach:
1. Przygotowanie podłoża
Zanim przystąpimy do pobierania sadzonek z roślin, musimy przygotować podłoże, w którym będziemy je ukorzeniać. Bluszcz nie jest wymagający w stosunku do podłoża. Roślina toleruje nawet słabszej jakości ziemię. Najważniejsze jest, aby miała ona odczyn zasadowy. Jednak do ukorzeniania sadzonek warto użyć dobrej jakości podłoża. Dzięki temu rośliny szybko wypuszczą korzenie, ładnie się rozrosną i będą zdrowe.
Ziemia do sadzonkowania bluszczu powinna więc być próchniczna, żyzna, o umiarkowanej wilgotności. Unikajmy umieszczania sadzonek w bardzo ciężkiej gliniastej ziemi, ale też w bardzo lekkim szybko wysychającym podłożu.
W praktyce sprawdzi się dobrej jakości ziemia ogrodnicza z kwiaciarni.
2. Pobieranie sadzonek
Bluszcz pospolity rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych. Choć sadzonki bluszczu najlepiej pobierać wiosną w kwietniu lub maju, ale z powodzeniem możemy ukorzeniać bluszcz przez cały sezon aż do września. Unikajmy jedynie ukorzeniania sadzonek w okresie zimowym. Co prawda, jeżeli zrobimy to w pomieszczeniu, to rośliny się ukorzenią, jednak potrwa to dłużej i rośliny będą słabiej rosły.
Sadzonki wierzchołkowe bluszczu pospolitego pobieramy ze szczytowych fragmentów pędów. Powinny one mieć około 10 cm długości. Pędy tniemy ostrym nożem lekko na ukos. Następnie usuwamy z sadzonki kilka dolnych liści i umieszczamy ją w ziemi.
Sadzonki bluszczu pobierane w okresie od wiosny do końca lata ukorzeniają się zazwyczaj w ciągu 3-4 tygodni.
Sadzonki możemy też pozyskać z długich pędów. Tniemy je po prostu na kilka 10- centymetrowych fragmentów i umieszczamy sadzonki pędowe w ziemi.
Możemy również przygiąć do podłoża jeden z pędów rośliny wspinającej się po podporze lub murze i przysypać łodyżki ziemią. Z łatwością się one ukorzenią. Możemy wtedy odciąć je po 2-3 tygodniach od rośliny matecznej i posadzić na nowym miejscu w ogrodzie lub w donicy czy skrzynce.
3. Pielęgnacja młodych roślin
Świeżo umieszczone w ziemi sadzonki należy podlać i postawić w miejscu z rozproszonym światłem słonecznym. Może to być parapet, balkon lub półcieniste miejsce w ogrodzie. Bluszcz nie lubi bardzo silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego, dlatego nie stawiajmy doniczek z sadzonkami na bardzo słonecznym balkonie czy parapecie o wystawie południowej.
Młode rośliny podlewamy umiarkowanie w miarę potrzeby. Najlepszą metodą jest systematyczne sprawdzanie, czy ziemia w doniczce jest lekko wilgotna. Pamiętajmy, że nigdy nie nawozimy roślin w trakcie ich ukorzeniania.
Jeśli chcemy nieco przyspieszyć ukorzenianie się sadzonek, wówczas możemy je przykryć kapturkami z folii. Nie jest to jednak niezbędne. Bluszcz ukorzenia się bardzo łatwo i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Sadząc bluszcz na balkonie, tarasie lub w ogrodzie, pamiętajmy, że jest to gatunek, który najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych i półcienistych w umiarkowanie wilgotnych glebach o odczynie zasadowym. Bluszcz to roślina zimozielona, która z reguły bez problemów zimuje w gruncie w naszym klimacie, choć zdarza się, że bardzo mroźne zimy młode egzemplarze przemarzają, dlatego warto sadzić bluszcz w miejscach spokojnych i w miarę osłoniętych od wiatrów. Jeśli uprawiamy bluszcz na balkonie w doniczkach lub skrzynkach, wówczas warto zabezpieczyć na zimę agrowłókniną pojemnik, w którym rosną rośliny.