Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Róże – symbolika kolorów i ilości, ile kupić róż?

Jesteś w kwiaciarni i masz problem z wyborem koloru róż oraz ich ilości, ponieważ boisz się, że obdarowana osoba niewłaściwie odczyta Twoje intencje? A może dostałaś kwiaty od kogoś, kto Ci się podoba i nie wiesz, jak przyjąć ten gest? Już za chwilę rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości! Zapoznaj się z ogólnie przyjętą symboliką tych jakże wdzięcznych kwiatów.

Czerwona róża - znaczenie

kolor róż - symbolika

Czerwony kolor róż to przede wszystkim symbol miłości i namiętności. W każdym przypadku oznacza głębokie uczucia i przywiązanie. Czerwona róża znaczenie nabiera w każdych dłoniach. Najczęściej jest wybierana przez zakochanych mężczyzn, jako prezent dla Niej, ale może również zostać ofiarowana np. przez dzieci rodzicom.
Pewne jest, że czerwonych róż nie daje się przypadkowym osobom. Wyrażają one przywiązanie i gorące uczucia. Czerwone róże są doskonałym prezentem na rocznicę ślubu, Walentynki, urodziny ukochanej, a także w każdym innym momencie, kiedy pragniemy wyrazić głębię uczuć.

Biały kolor róż

Otrzymanie róży w takim kolorze oznacza, że osoba ma wobec Ciebie czyste zamiary. Znaczenie białej róży opiera się głównie na niewinności i czystości. Poza tym biały kolor tych kwiatów symbolizuje także szacunek, honor, pokój oraz lojalność. Biała róża to idealny prezent na początek związku. Komunikuje, że nie skupiasz się jedynie na fizycznym wyglądzie swojej wybranki, a także sugeruje, że szanujesz obecne granice. Bukiet białych róż jest także częstym wyborem panien młodych oraz gości weselnych.

[h2]Bezpieczne różowe róże[/h2]
Kolor różowy jest pośrednikiem między czerwonym a białym. Symbolika różowych róż wyraża głównie wdzięczność, podziw, szlachetność i uznanie. Różowe róże są bezpiecznym wyborem, kiedy nie chcesz jeszcze jednoznacznie komunikować swojego uczucia, ale chcesz, aby obdarowana osoba wiedziała, że o niej myślisz. Bukiet różowych róż jest także odpowiednim prezentem dla mamy, babci, siostry oraz przyjaciółki.

Żółte róże - czy to na pewno dobry pomysł?

Stereotypowe znaczenie żółtej róży mówi o zdradzie, jednak na szczęście, kwiaty te przestają być tak krzywdzone i przypisuje się im coraz częściej pozytywną symbolikę radości, sukcesu oraz jako wyraz składanych gratulacji. Żółta róża sprawdzi się przy składaniu gratulacji z okazji awansu osoby z rodziny, przyjaciółki, współpracownicy, czy szefowej.

Warto wiedzieć…

W Stanach Zjednoczonych żółte róże często są prezentem na pocieszenie. Warto znać tą różnicę kulturową, która pozwoli unikać sporów i nieporozumień.

Połączenie kolorów, czyli róża herbaciana

Znaczenie róży herbacianej, czyli inaczej pomarańczowej, wywodzi się tak jak kolor - z połączenia róży żółtej i czerwonej. Herbaciana róża kojarzona jest przede wszystkim z przyjaźnią. Jedynie otrzymanie jej na randce może oznaczać, że mężczyzna pragnie pójść krok dalej w budowaniu relacji. W innym przypadku - jako np. prezent w rodzinie, czy w pracy, jest to kolor niezobowiązujący, który wyraża optymizm, dumę i entuzjazm.

[h2]Kolor + ilość=...na x% kocha mnie![/h2]
Symboliczny jest nie tylko kolor kwiatów. Dla jednych ilość róż znaczenie posiada większe, innym mniejsze. Ogólnie przyjęło się, że w bukiecie powinna być nieparzysta liczba kwiatów, ponieważ parzysta liczba jest przewidziana na wiązanki pogrzebowe i według przesądu przynosi pecha. Jest jednak kilka wyjątków od reguły, kiedy użycie parzystej liczby kwiatów jest pożądane:
a) Rocznice związku, ślubu, czy urodziny - wtedy użycie parzystej liczby kwiatów ma dodatkowe symboliczne znaczenie.
b) Dwie róże oznaczają odwzajemnione uczucie.
c) Sześć róż mówi “chcę być Twój”.
d) Dziesięć jest odwołaniem do ideału, wyraża myśl, że obdarowana osoba jest perfekcyjna.
e) Dwadzieścia róż oznacza szczerość.
A teraz kilka przykładów wykorzystania nieparzystej liczby róż:
a) Jedna informuje o miłości od pierwszego wejrzenia.
b) Trzy róże - “Kocham Cię”.
c) Dziewięć wyraża chęć trwania w tej relacji na zawsze.
d) Trzynaście informuje o tajemniczym wielbicielu lub obiecuje wieczną przyjaźń.
e) Piętnaście róż mówi “Przepraszam”.

Opisana symbolika róż jest jedynie drogowskazem. To Ty w głębi serca najlepiej wiesz, co pragniesz przekazać swoim prezentem i z drugiej strony jak powinnaś odczytać intencje tego, od kogo dostałaś bukiet. Tradycja dawania kwiatów jest piękna i warto ją podtrzymywać. Kobiety doceniają taki gest!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl