Rośliny okrywowe to takie, które płożą się lub rozrastają gęsto tuż przy ziemi, okrywając powierzchnię gleby. Są one znane także jako rośliny dywanowe, kobiercowe lub okrywowo- zadarniające. Rośliny okrywowe są świetną alternatywą dla tradycyjnych trawników. Sprawdzą się idealnie także w miejscach trudno dostępnych, gdzie regularne koszenie trawy byłoby po prostu bardzo trudne.
Rośliny kobiercowe znajdziemy zarówno wśród bylin, pnączy, traw ozdobnych czy paproci, jak i krzewów i krzewinek. Mają one liczne zalety i wielu miejscach sprawdzają się znacznie lepiej niż trawniki. Niewątpliwie rośliny te są bardzo dekoracyjne, ale ich plusy to także trwałość, odporność na czasowy niedobór wody oraz zanieczyszczenia powietrza. Rośliny okrywowe sprawdzą się więc świetnie w ogrodach miejskich. Większość z nich jest dekoracyjna w okresie od wiosny do jesieni, a niektóre przez cały rok, ponieważ są gatunkami zimozielonymi. Na rośliny okrywowe, zamiast trawnika warto zdecydować się także ze względu na ich niższe koszty utrzymania, ponieważ nie wymagają one koszenia i nie trzeba ich nawadniać tak często, jak trawy. Poznaj 5 najpiękniejszych roślin okrywowych do ogrodu.
Jeśli szukasz dobrej jakości agrowłókniny zobacz produkty w naszym sklepie.
Wśród łatwych w uprawie, szybko rozrastających się i bardzo dekoracyjnych roślin kobiercowych szczególnie polecane są takie gatunki jak:
1. Barwinek pospolity Vinca Minor
Barwinek to wyjątkowo dekoracyjna roślina. Jest to nie tylko bylina, ale też gatunek zimozielony, będzie on więc zdobić nasz ogród przez cały rok. Barwinki mają ozdobne intensywnie zielone liście, a wiosną pięknie i długo kwitną. Ich kwiaty mają fioletowo- niebieski kolor. Rośliny dorastają średnio do wysokości około 30 cm.
Gatunek ten preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, dlatego świetnie sprawdzi się na przykład pod drzewami lub w zakamarkach ogrodu. Poradzi sobie także w miejscach nasłonecznionych, ale wtedy musi rosnąć w dosyć wilgotnej glebie.
Barwinki bardzo szybko rosną i ładnie przykrywają powierzchnię ziemi.
2. Bodziszek korzeniasty Geranium Macrorrhizum
W naturze bodziszki to rośliny łąkowe. W ogrodach uprawia się właśnie bodziszki korzeniaste, które są płożącymi się bylinami osiągającymi maksymalnie 30 cm wysokości.
Mogą one rosnąć zarówno w miejscach półcienistych, jak i bardziej nasłonecznionych. Bodziszki szybko się rozrastają, tworząc gęste zwarte kobierce. Mają one 5-7 klapowe liście w kolorze intensywnie zielonym. U niektórych odmian przebarwiają się one w okresie jesiennym na czerwono.
Bodziszki kwitną późną wiosną, a ich kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, różowy, fioletowy, czerwony lub purpurowy.
Bodziszki są bardzo łatwe w uprawie i dobrze znoszą czasową suszę.
3. Rogownica Cerastium
Rogownica to również bylina. Ma ona płożące się pędy i dekoracyjne srebrno owłosione liście. W maju i czerwcu roślina zakwita na biało.
Rogownice to rośliny bardzo ekspansywne i odporne. Ładnie i szybko się rozrastają, dobrze znoszą czasową suszę oraz niskie temperatury (są nawet odporna na mróz).
Jest to bardzo wszechstronny gatunek, który świetnie prezentuje się nie tylko na rabatach czy przy ścieżkach, czyli na płaskim ternie, ale również na skarpach i murkach.
Rogowice preferują miejsca słoneczne i lekką przepuszczalną glebę.
Do najczęściej wybieranych do ogrodów rogownic należy bardzo urokliwa, pięknie się rozrastająca i obficie kwitnąca rogownica Biebersteina.
4. Gajowiec żółty Galeobdolon Luteum
Gajowiec to bylina z rodziny jasnotowatych, którą można spotkać w Polsce w stanie dzikim w lasach, na polanach czy na rumowiskach. Ze względu na dużą dekoracyjność i bardzo łatwą uprawę gatunek ten często sadzony jest w ogrodach w formie rośliny okrywowej.
Gajowiec dorasta do 30-50 cm wysokości i ma płożące się pędy. Jego liście są bardzo dekoracyjne- mają ładny sercowaty kształt i srebrzysty wzór. Gatunek ten kwitnie w okresie od kwietnia do czerwca. Jego kwiaty są grzbieciste, wargowe i mają piękny żółty kolor.
Gajowce preferują stanowiska cieniste oraz półcieniste, oraz żyzne próchniczne i umiarkowanie wilgotne gleby. Jest to gatunek odporny na mróz, łatwo się adaptujący i szybko rosnący. Podczas planowania nasadzeń w ogrodzie warto wziąć pod uwagę to, że gajowiec jest tak ekspansywny, że może nawet zagłuszać inne rośliny. Podczas dłuższej suszy gajowiec wymaga podlewania.
Gajowiec jako średniej wysokości roślina okrywowa świetnie sprawdzi się w ogrodach leśnych oraz naturalistycznych. Rośliny pięknie prezentują się pomiędzy drzewami i krzewami oraz na cienistych rabatach.
5. Żagwin ogrodowy Aubrieta Cultorum
Ta bardzo niska bylina z rodziny kapustowatych osiągająca zaledwie do 10 cm wysokości jest bardzo popularną i lubianą rośliną okrywową. Żagwin ma gęsty poduszkowaty pokrój, a jego pędy są mocno rozgałęzione i płożące.
Jest to gatunek zimozielony. Jego listki są drobne owalne i filcowato owłosione. Żagwiny zakwitają w kwietniu oraz maju i wręcz toną w pięknych niewielkich czteropłatkowych różowo- fioletowych kwiatach. Wiele odmian żagwinu nie tylko bardzo obficie kwitnie wiosną, ale też powtarza kwitnienie przez całe lato, z tym że kwiatów jest wtedy już mniej.
Żagwin lubi słoneczne stanowiska i lekką przepuszczalną glebę. Powinna ona mieć zasadowy odczyn, być niezbyt zasobna i umiarkowanie wilgotna.
Gatunek ten będzie świetnie się prezentować na obrzeżach ścieżek, rabatach, ale także w pobliżu skalniaków tworząc piękne naturalne przejście pomiędzy ogródkiem skalnym a resztą ogrodu.
Rośliny okrywowe są w zdecydowanej większości naprawdę bardzo odporne. Będą one ładnie rosły w miejscach, gdzie inne gatunki by sobie nie poradziły jak na przykład w centrach miast z dużym zanieczyszczeniem powietrza, przy ciągach komunikacyjnych, na skarpach lub w miejscach zacienionych na przykład pod drzewami.
Rośliny kobiercowe mają też ogromne wartości ekologiczne. Stanowią one siedlisko mikroflory i ograniczają erozję gleby na powierzchniach pochyłych (skarpy). Hamują one też degradację gleb w miastach, ponieważ ich systemy korzeniowe ułatwiają napowietrzenie gleby oraz powodują zwiększenie jej retencji wodnej. Zwarte dywany roślin okrywowych mają także działanie fitosanitarne, gdyż oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń.