Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Rośliny oczyszczające powietrze

Zdecydowanie kochamy rośliny - nie tylko za to, że są piękną ozdobą naszego świata i domu, wzbudzają nasz podziw i zachwyt oraz produkują życiodajny tlen. Przy jego wytwarzaniu korzystają z dwutlenku węgla, redukując jego ilość w naszym otoczeniu. Choć może się to wydawać niewiarygodne, niektóre rośliny mają dodatkową umiejętność oczyszczania powietrza z trujących dla nas związków. Smog nie jest już taki groźny, jeśli masz odpowiednie zielone towarzystwo. Warto mieć je blisko siebie i zadbać o powietrze we wnętrzach, w których przebywasz razem z rodziną. Jak działają rośliny oczyszczające powietrze?

Rośliny oczyszczające powietrze wg NASA - co one potrafią?

rośliny oczyszczające powietrze

Komu z nas przyszłoby do głowy, że roślina oczyszcza powietrze? Okazuje się, że od wielu lat NASA robiła gruntowne badania i testy równych gatunków roślin, które oczyszczają powietrze i mogą być swoistym filtrem, produkującym przy okazji tlen. Pełny raport o tych niesamowitych roślinach nosi nazwę „Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement”. Aż trudno sobie wyobrazić, że pochłaniają one dym papierosowy, różne lotne substancje chemiczne, a nawet odchody roztoczy, które działają na nas alergizująco razem z dwutlenkiem węgla. To wręcz niewiarygodne, że potrafią one zniwelować szkodliwe działanie formaldehydu, który nagminnie nas podtruwa odparowując z klejonych mebli, paneli czy nawet produktów kosmetycznych. Rakotwórczy ksylen wydziela się z impregnatów do drewna. Z kolei farby, tworzywa sztuczne i lakiery wydzielają benzen, który działa szkodliwie na ośrodkowy układ nerwowy.

Co zanieczyszcza powietrze w naszym domu i nas truje?

Zwykle nie myślimy o tym, co tak naprawdę nam szkodzi, kupujemy tanie kadzidła i świeczki zapachowe, chemiczne odświeżacze powietrza, o które mają poprawić zapach w naszym otoczeniu, a niejednokrotnie wydzielają szkodliwe substancje, które mogą nas truć podobnie jak dym z papierosów. Jeśli o tym mowa - także zamienniki papierosów mogą powodować alergie i wpływać na jakość powietrza. Wszystkie elektrosprzęty, którymi otaczamy się coraz chętniej i coraz obficiej emitują smog elektromagnetyczny, który zakłóca nasze normalne funkcjonowanie - rośliny są antidotum także i na tę bolączkę naszych czasów.

Poza dymem tytoniowym i smogiem komunikacyjnym trują nas najbardziej emitowane w niewielkich ilościach formaldehyd, toluen, trichloroeten, amoniak i ksylen. Kryją się one w przeróżnych farbach, lakierach, klejach, rozpuszczalnikach, tworzywach sztucznych, które nas otaczają. Do tego dochodzi chemia sanitarna, którą czyścimy nasze domy - substancje zapachowe zawarte w chemii gospodarczej także potrafią nas nieźle podtruwać.

Dlaczego rośliny oczyszczają powietrze?

Oczyszczanie powietrza przez rośliny nie jest kwestią specjalnych mocy, ich przeznaczenia, czy też przypadku. Takie możliwości rozwijały się w roślinach przez konieczność funkcjonowania i życia w trudnych warunkach, przy nieodpowiedniej ilości składników, które im służą - gatunek wyewoluował więc tak, by jak najlepiej wykorzystać te substancje, które są wokół niego. Zwykle bowiem jest tak, że rośliny reagują na te substancje w nadmiarze tak samo jak człowiek - po prostu zaczynają chorować. Jest to więc typowy mechanizm przystosowawczy - natura potrafi dostosować się do bardzo różnych warunków.

Rośliny poprawiające jakość powietrza - jak one to robią?

Do samego pochłaniania tych wszystkich substancji służą roślinom oczyszczającym powietrze aparaty szparkowe, przez które przebiega przechwytywanie z powietrza dwutlenku węgla, którego potrzebują do przeprowadzenia procesu fotosyntezy - a więc i produkcji tlenu.  Tą samą drogą przenikają inne zanieczyszczenia organiczne. Rośliny wbudowują te substancje we własne tkanki lub po prostu neutralizują je do formy nietoksycznej dla ludzi. W procesie rozkładu toksycznych substancji pomagają także mikroorganizmy żyjące wokół całego systemu korzeniowego rośliny.

Które rośliny najlepiej oczyszczają powietrze? - przegląd gatunków

Co ciekawe, najwięcej różnych substancji szkodliwych i niebezpiecznych dla człowieka pochłania bluszcz. Równie świetnie radzi sobie z tym też Dracena deremeńska i Dracena obezeżona, a także Sensewieria gwinejska - cała ta czwórka pochłania formaldehyd, benzen, ksylen, toluen oraz trichloroeten. Z kolei skrzydłokwiat pochłania także amoniak, nie radzi sobie z kolei z toluenem.

Jeśli w Twojej przestrzeni może znajdować się amoniak - sięgnij więc po tę niesamowitą roślinę. Rozważ też wtedy anturium, Fikusa benjamina lub Palmę koralową. Zielistka poradzi sobie ze wszystkimi tymi substancjami poza amoniakiem i trichloroetenem. Gatunkami, które świetnie się sprawdzą są też aloesy, filodendrony, gerbery, Palmy areka, a także najpopularniejsze w naszych domach już od pokoleń paprotki.

Absolutny hit - rośliny produkujące tlen w nocy

Jeśli jeszcze miałeś wątpliwość, czy rośliny są supertowarzyszami człowieka i zasługują na aż tyle uwagi, ile im się poświęca - zmienisz zdanie gdy zdasz sobie sprawy, że są nawet takie rośliny, które produkują tlen w nocy - wtedy, kiedy inne rośliny wydalają dwutlenek węgla i tlen wykorzystują. Ciekawe jest to, że część roślin o tej supermocy także filtruje powietrze w dzień - sa więc istną fabryką zdrowia w doniczce. Odbywa się to dzięki mechanizmowi odwrotnej fotosyntezy.

Mistrzowie roślinnego survivalu

Rośliny te nauczyły się żyć w dusznych, pozbawionych często tlenu i słońca miejscach takich jak dno lasów tropikalnych, gdzie walka o dwutlenek węgla i przetrwanie toczy się zaciekle. Wytworzyły więc mechanizmy umożliwiające im przeżycie w warunkach, w których nie muszą o ten dwutlenek węgla konkurować - proste i niesamowite, jak ta pierwotna inteligencja roślin doprowadziła do powstania tak niesamowitych gatunków.

Praca na dwa etaty

Jedną z takich roślin jest aloes. Ten sukulent powinien dostać specjalną nagrodę. On nie tylko oczyszcza powietrze i produkuje tlen w nocy, sok i miąższ z jego liści działa leczniczo na wiele schodzeń. Zdecydowanie warto mieć go blisko siebie. Tlen produkuje w nocy na drugim etacie także sansewieria i bluszcz, a także skrzydłokwiat i palma koralowa. Są też gatunki, które produkują tlen w nocy, a w dzień są po prostu piękne, jak na przykład storczyki, drzewko szczęścia, czy grudnik.

Jak dobrać rośliny oczyszczające powietrze do domu?

Egzotyczne piękności w naszym domu nie tylko poprawiają jakość powietrza, ale też są ozdobą niejednego wnętrza. Cieszą oko, nawilżają powietrze, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym, ale też potrzebują specyficznych warunków. Pamiętaj, że roślina to żywy organizm, który potrzebuje odpowiedniego miejsca, a nie tylko filtr powietrza. Aby mogła spełniać swoje funkcje, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Nie stawiaj więc olbrzymich odmian w ciasnych pomieszczeniach, w których domownicy będą potrącać liście przechodząc lub przestawiać roślinę, by dostać się do mebli.

Tak, oczywiście - wyglądają one imponująco i są wspaniałą ozdobą pomieszczenia, jednak uszkodzone liście będą chorować i mniejsza ich powierzchnia będzie mogła filtrować powietrze. Większość roślin nie lubi też przeciągów. Nie ustawiaj więc roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach, które często intensywnie wietrzysz - mogą tego nie polubić.

Sypialnia - domowe SPA

Jednym z pomieszczeń, w którym najlepiej zameldować rośliny, które oczyszczają powietrze jest sypialnia. To właśnie tutaj najlepiej sprawdzą się gatunki do zadań specjalnych, które produkują tlen w nocy. To właśnie w sypialni odpoczywamy i regenerujemy się, a także - w razie potrzeby chorujemy, a czyste powietrze wolne od alergenów i trujących wyziewów z tworzyw sztucznych i klejów to podstawa do autoregeneracji i powrotu do zdrowia. Oczyszczanie powietrza to priorytet w pomieszczeniu, w którym nasze ciało powinno od tych wszystkich szkodliwych substancji po prostu odpocząć.

Domowe biuro - oddech dla mózgu

Nie ma nic lepszego dla mózgu niż świeże powietrze. Odpowiednio dotleniony organizm działa na wysokich obrotach znacznie dłużej niż niedotleniony, podtruty. Jeśli oddychamy powietrzem o odpowiednim składzie pracujemy bardziej efektywnie, a w czasach home office to podstawa, jesteśmy też bardziej zrelaksowani, nie boli nas głowa. Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się także w naszym domowym biurze, czy pokoju dziecka, w którym znajdują się sprzęty elektroniczne takie jak komputery czy drukarki. Te urządzenia produkują elektrosmog i wydzielają mnóstwo toksycznych gazów, z którymi nasze superrośliny poradzą sobie „raz, dwa”.

Rośliny filtrujące powietrze w domu - jakie wybrać

Kwiaty oczyszczające powietrze w domu to w dzisiejszym zanieczyszczonym świecie praktycznie „must have”. Jak się zabrać do ich wyboru? Przede wszystkim zdecyduj się na rośliny dobrze wybarwione - te szlachetniejsze kolekcjonerskie z jasnymi plamami na liściach produkują zwyczajnie mniej tlenu, bo nie zachodzi w nich fotosynteza. Zastanów się też jakie niebezpieczne substancje są w Twoim otoczeniu i dobierz takie gatunki, które pomogą się z nimi uporać.

Doniczkowe rośliny oczyszczające powietrze powinny być dobrane odpowiednio do pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Pamiętaj, że każda roślina potrzebuje innego poziomu wilgoci, innego nasłonecznienia i zacienienia. Niektóre rośliny oczyszczających powietrze tlen wytwarzają w nocy - one najczęściej potrzebują zacienionych miejsc lub stanowiska, na którym nie będą na nie padać bezpośrednio promienie słoneczne. Kwiaty oczyszczające powietrze to skarb, który w naszych domach powinien być traktowany wręcz po królewsku.

Jak dbać o rośliny oczyszczające powietrze w domu?

Najważniejszymi częściami roślin oczyszczających powietrze są ich liście. Koniecznie zadbaj o to, by nie były zakurzone ani nie dotykały ściany, zasłon - to właśnie na liściach znajduje się najwięcej aparatów szparkowych - jak już wiesz odpowiedzialnych za proces transpiracji, czyli pochłaniania gazów. Z tego też powodu nie powinno się stosować żadnych nabłyszczaczy liści ani oliwek, zasadniczo nie powinno się też spryskiwać ich wodą - szczególnie twardą, pozostawiającą kamień. Aby usunąć kurz, wystarczy użyć raz na jakiś czas suszarki o zimnym nawiewie lub regularnie przecierać liście suchą ściereczką.

Jak sadzić rośliny filtrujące powietrze - czego potrzebują?

rośliny - czyste powietrze

Ważne jest to, by dokładnie przeczytać, jakich warunków potrzebuje dany kwiat, jakie stanowisko będzie dla niego najlepsze i jak zapewnić mu najlepsze warunki. Poza doświetleniem warto zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, częstotliwość podlewania i glebę.

Przewiewna gleba

Kwiaty, które oczyszczają powietrze potrzebują też dobrze przewietrzanej gleby - zadbaj więc o odpowiednie odwodnienie i podłoże zmieszane z perlitem lub piaskiem. Potrzebny jest też odpowiedni drenaż w formie keramzytu na dnie doniczki. Doniczka dla roślin oczyszczających powietrze obowiązkowo powinna mieć otwory odwadniające oraz podstawkę, w której może zgromadzić się nadmiar wody.

Zbyt zbita bryła ziemi może uniemożliwić życie i pracę mikroorganizmom, które żyją w symbiozie z roślinami pochłaniającymi trujące substancje. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni, których definitywnie nie chcemy zapraszać.

Uwaga na wodę!

Definitywnie nie wolno przelewać kwiatów oczyszczających powietrze - grzyb, który mógłby przez to powstać stopniowo zniszczy roślinę i całą mikrofaunę w doniczce, a także zainfekować inne rośliny w naszym domu. Jeśli więc zobaczymy na liściach pierwsze objawy choroby - trzeba koniecznie zainfekowane liście odciąć i od razu wyrzucić oraz sprawdzić, czy nie trzeba wymienić przegniłej ziemi na nową, by uratować roślinę.

Mikroklimat tropikalny?

Nie myl wilgotności z wodą. Pamiętaj, że rośliny tropikalnego pochodzenia potrzebują specyficznego mikroklimatu - ciepła i wilgoci w powietrzu, a niekoniecznie obfitego podlewania. Można więc postawić kuwetę z wodą lub nawilżacz powietrza w ich okolicy. Samo podlewanie nie załatwi sprawy. Rośliny tropikalne nie lubią też przeciągów - zwróc więc uwagę na to, czy rośliny, które dobrałeś do swego wnętrza jako filtrujące powietrze nie wymagają stworzenia specyficznych warunków.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl