Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Rośliny na południowy parapet czyli na pełne słońce

Na parapecie okna o wystawie południowej sprawdzą się rośliny kochające słońce. Nie poradzą sobie z kolei kwiaty o delikatnych cienkich pędach, które łatwo więdną, a ich wrażliwe listki mogą ulec poparzeniu przez silnie bezpośrednio działające promienie słoneczne, oraz te lubiące stale mokre podłoże i wymagające codziennego podlewania. Południowe okno lepiej przeznaczyć na rośliny odporne, których liście i pędy pokryte są nalotem woskowym. Doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju sukulenty.
Wiele z gatunków lubiących silne nasłonecznienie przepięknie kwitnie jak na przykład bugenwilla, czy kalanchoe. Rośliny, które dobrze rosną na południowych parapetach, z reguły mają bardzo niewielkie wymagania i nie wymagają niemalże żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, oczywiście oprócz podlewania. Jednak i w tej kwestii nie są one wymagające i wystarczy im odrobina wody raz na kilka dni. Sprawdź, jak pięknie zaaranżować południowe okno.

Najlepsze rośliny doniczkowe na południowe okno.

Niewątpliwie najlepszą grupą roślin na ciepłe i bardzo słoneczne stanowisko na południowym oknie będą sukulenty. Ich wybór jest ogromny. W grę wchodzą oczywiście popularne gatunki kaktusów, ale również wiele sukulentów liściowych, czy łodygowych. Znajdziemy wśród nich zarówno rośliny dekoracyjne z liści, jak i te o niesamowitych kwiatach.

Wśród sukulentów najlepiej sprawdzą się takie gatunki roślin jak:
- aloesy na przykład aloes zwyczajny, aloes ościsty, czy aloes uzbrojony,
- agawy jak agawa nitkowata, agawa Parrasana i agawa Schidigera,
- ananasowate na przykład ananas doniczkowy oraz bromelia,
- wilczomlecze na przykład wilczomlecz lśniący, wilczomlecz opasły i wilczomlecz migdałolistny,
- kaktusy jak astrofytum, mamilaria, czy echinokaktusy,
- noliny jak bokarnea odgięta,
- oplątwy przykładowo Tillandsia argentea, Tillandsia capitata i Tillandsia funkciana,
- skrytokwiat,
- neoregelia,
- kalanchoe w różnych odmianach o niezwykle dekoracyjnych kolorowych kwiatach,
- rozchodniki jak rozchodnik okazały, rozchodnik biały, rozchodnik kamczacki,
- starce jak starzec srebrzysty,
- przypołudniki- przypołudnik stokrotkowy.

W większości są to gatunki, które nie osiągają dużych rozmiarów i swobodnie zmieszczą się na parapecie okna. Jeśli jednak mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca, przykładowo chcemy postawić jakieś większe rośliny w donicach przy przeszklonej ścianie czy wyjściu na taras lub balkon od strony południowej, wówczas świetnie sprawdzą się takie gatunki jak:
- oliwka europejska,
- oleander,
- bugenwilla.

Są to rośliny śródziemnomorskie, odporne i uwielbiające słoneczne stanowiska. Będą czuły się bardzo dobrze w najbardziej słonecznym miejscu w naszym domu lub mieszkaniu. Latem możemy je również wystawić na balkon, taras, czy do ogrodu. Pamiętajmy jednak, że zimę muszą spędzić w pomieszczeniu, ponieważ są wrażliwe na niskie temperatury.

Pielęgnacja roślin na południowym parapecie

Rośliny takie jak sukulenty oraz odporne na suszę rośliny pochodzące z południa Europy z reguły nie wymagają dużych nakładów pracy. Wystarczy regularne ich podlewanie raz na kilka dni. W zimie z reguły gatunki te przechodzą okres spoczynku, kiedy to wystarczy podlewać je najwyżej raz na dwa tygodnie.

Jeśli temperatura jest bardzo wysoka, a słońce operuje silnie przez szybę, niestety niekiedy nawet na liściach i pędach bardzo odpornych roślin mogą pojawić się objawy oparzeń w postaci brązowych plam lub smug. Wówczas pamiętajmy o zacienianiu roślin w godzinach południowych- w tym celu wystarczy wykorzystać lekką prostą w montażu roletę okienną. Wietrzmy także regularnie pomieszczenie, najlepiej we wczesnych godzinach porannych, gdy powietrze latem jest najchłodniejsze w ciągu doby.
W przypadku roślin kwitnących ważne jest również systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów, ponieważ stymuluje to powstawanie nowych pąków- na przykład u kalanchoe, czy bugenwilli.

Podejmowanie prób uprawy na południowym parapecie roślin wrażliwych lub cieniolubnych takich jak na przykład geranium, skrzydłokwiat, czy sępolia, nie ma sensu. Nie będą one rosły dobrze w silnym słońcu. Lepiej wybrać dla nich miejsce na komodzie, czy stoliku oddalonym od okna lub po prostu postawić je w innym pomieszczeniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl