Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Rośliny do biura - aranżacje wnętrz roślinami w firmach

Zaproś zieleń do swojego biura - czyli moda na green space czy potrzeba stworzenia optymalnego mikroklimatu?

Żyjemy w miastach, większość naszego dnia spędzamy wewnątrz budynków, a więc w środowisku nie do końca dla nas naturalnym i przyjaznym. Z roku na rok coraz bardziej tęsknimy za zielenią, naturą - nie bez powodu. Kochamy piękne, pełne żywych roślin wnętrza, intuicyjnie odbieramy je jako bardziej przyjazne i po prostu zdrowsze. Na szczęście trend urban jungle trafił na biznesowe salony i ma się tam coraz lepiej.

Zapraszamy więc zieleń do biura coraz chętniej, aranżujemy przestrzenie roślinne do rekreacji, coraz częściej w naszych biurach pojawiają się także typowo biurowe rośliny doniczkowe. Coraz chętniej korzystamy też z “zielonych firm”, które profesjonalnie zajmują się aranżacją roślin w przestrzeni biurowej, dobierają odpowiednie kwiaty do biura, a także oferują pełny serwis i opiekę nad zielenią w Twoim biurze.

rośliny do biura

Zieleń - owszem - jest (na szczęście) modna, jednak - co ciekawe i ważne - ma bezpośredni wpływ na nas i naszą pracę. Szacuje się, że rośliny biurowe wzmacniają produktywność pracowników aż o 10 -15 procent! To zaskakujące, że tak - wydawałoby się - drobna zmiana jak pojawienie się roślin w przestrzeni biurowych może tak pozytywnie bezpośrednio wpłynąć na nasze wskaźniki ekonomiczne. Zdecydowanie źle dzieje się jednak, kiedy roślin w naszych biurach zabraknie.

Syndrom chorego budynku - zieleń lekarstwem na ból miasta

Bóle głowy, senność, zmęczenie, suchość w gardle, częste infekcje - to tylko niektóre objawy świadczące o tym, że budynek, w którym pracujesz zarówno Ty, jak i Twoi pracownicy, możecie cierpieć na syndrom chorego budynku (ang. Sick Building Syndrome - SBS). Brak roślin w przestrzeni biurowej zbiera swoje żniwo. Czasem dolegliwości odczuwają tylko pracownicy, bo w gabinecie szefa rośliny znajdziemy częściej, niż na przykład w open space czy w przestrzeniach wspólnych. Tak naprawdę to ogromne niedopatrzenie.

zieleń i budynki

Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że nawet 30 procent budynków (zarówno nowych, jak i odnawianych) może powodować SBS. To wszystko wina kiepskiego, miejskiego, można by rzec betonowego mikroklimatu, szkodliwego elektrosmogu, który produkują urządzenia biurowe, formaldehyd i amoniak, który wydzielają drukarki i kopiarki oraz niektóre tworzywa sztuczne, farby, laminaty, których jest coraz więcej w naszej przestrzeni biurowej - można by wymieniać bez końca. Do tego dodajmy wysuszającą powietrze oraz czyszczoną niekoniecznie w terminie klimatyzację i brak możliwości wietrzenia wnętrza - co nie jest wcale takim rzadkim procederem w biurowcach, szczególnie w biurach umiejscowionych w wysokościowcach, i mamy przepis na bardzo niezdrowe wnętrze. Także na ospałych, niedotlenionych i tak naprawdę systematycznie lekko podtruwanych pracowników, którzy w takich warunkach mogą coraz gorzej funkcjonować - a wraz z nimi Twój biznes. Tego zdecydowanie nie chcemy.

Na szczęście nasza świadomość rośnie i zamiast kiczowatych sztucznych roślin, które wręcz szpecą wnętrze i mogą wydzielać szkodliwe substancje, coraz chętniej sięgamy po naturę. NASA z kolei udowodniła, że odpowiedni dobór roślin doniczkowych do biura może zniwelować te nieprzyjemne objawy i znacznie poprawić mikroklimat we wnętrzu. Kiedy pojawia się w naszej przestrzeni biurowej zieleń, wszystko może się więc zmienić na lepsze i ze szkodliwego wręcz środowiska pracy możemy stworzyć piękną, klimatyczną, zdrową przestrzeń. Wszyscy doskonale wiemy, że rośliny produkują tlen. Jakie jeszcze mają właściwości, które tak zbawiennie wpływają na nasze zdrowie?

Rośliny do biura, które oczyszczają powietrze

Mało kto wie, że poza samą produkcją tlenu rośliny, którymi aranżujemy przestrzeń biurową wręcz oczyszczają powietrze. Takie gatunki jak skrzydłokwiat, fikus, czy filodendron pochłaniają takie szkodliwe dla nas substancje jak formaldehyd, benzen czy amoniak, nie tylko dwutlenek węgla, który wydychamy. Zieleń w biurze to w zasadzie pozycja obowiązkowa, jeśli zależy nam na zdrowiu i stworzeniu odpowiedniej atmosfery w naszych biurowych wnętrzach. Oczywiście zbawiennie na nasze zdrowie wpływa już nawet samo patrzenie na zielony kolor - uspokaja, relaksuje i pozwala lepiej się skoncentrować na pracy - słowem - cieszy oko.

Warto więc wyszukać takie gatunki roślin do biura, które wydzielają jak najwięcej tlenu i pochłaniają to, co nam nie służy, i umieścić w przestrzeniach, w których pracownicy czy goście często przebywają. Żywe rośliny w biurze mogą stać się wizytówką Twojej firmy i podnieść jej prestiż, a już na pewno wygląd wnętrz,

Czym się kierować przy wyborze roślin do biura?

rośliny doniczkowe do biura

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jakich warunkach przyjdzie im żyć - ważne jest odpowiednie doświetlenie, zapewnienie właściwej pielęgnacji, wilgotności powietrza oraz podlewania w określonym czasie. Kwiaty biurowe powinny być wytrzymałe i odporne na przesuszenie - jeśli więc dobierzemy odpowiednie gatunki, pozostaną z nami i będą cieszyć oko bardzo długo. Nie wszystkie rośliny, wbrew powszechnej opinii, muszą mieć bezpośredni dostęp do światła. Niektóre wręcz lubią lekki półmrok. Jeśli więc chcesz urządzić dużą przestrzeń biurową roślinami, które miałyby się znaleźć w głębi pomieszczenia - nie ma problemu!

Dużą popularnością w aranżacjach roślinnych w biurze cieszą się rośliny tropikalne, które naturalnie nie mają zbyt dużego dostępu do światła. Część z nich to epifity, które żyją w cieniu wielkich drzew w dżungli i światło słoneczne padające bezpośrednio na ich liście może je nawet sparzyć. Popularne w przestrzeniach biurowych rośliny doniczkowe, które nie muszą (a nawet nie powinny) być ostro nasłoneczniane to bijące rekordy popularności monstery o pięknych, rozłożystych, dziurawych liściach, których średnica sięga nawet 60 centymetrów..
Duże rośliny do biura tworzą piękne kompozycje i potrafią naprawdę odmienić wnętrze biurowe nie do poznania. Bambusy, palmy czy mające często przydomek niezniszczalnych - wężownice to tylko kilka przykładów. Efektownie prezentują się jako rośliny doniczkowe do biura także aloesy, paprocie i zroślichy, jednak trzeba pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Bardzo często w biurach, na atriach, a także w łazienkach spotkać możemy także zamiokulkasy, które świetnie znoszą brak światła, nie wymagają też zbytniej pielęgnacji. To chyba najbardziej wdzięczne kwiaty doniczkowe do biura.

Aranżacja wnętrza biurowego roślinami - jak to zrobić?

Projektowanie zieleni we wnętrzach biurowych to nie lada wzywanie. Dzięki temu, że różne gatunki roślin wymagają różnego doświetlenia, tak naprawdę mamy pełne pole do popisu. Nie musimy się skupiać wyłącznie na przestrzeniach w okolicy okien, których naszych biurach jest często jak na lekarstwo. Duże biurowce z przeszklonymi ścianami miewają dostęp do światła z korytarza doświetlonego oknem dachowym, co daje nam ogromne możliwości. 

Miejsce do relaksu dla pracowników - zielona enklawa w biurze

Pożądanym i na szczęście coraz częstszym wyborem jest tworzenie specjalnych przestrzeni relaksu dla pracowników - to świetna okazja do stworzenia efektownej kompozycji z dużych roślin doniczkowych, które mogą pełnić funkcję zielonych, żywych przesłon. W większych budynkach biurowych znajduje się często foyer lub atrium, które można zaaranżować właśnie w taki sposób. To świetne miejsce także do umieszczenia fontanny wewnętrznej, która dodatkowo nawilży powietrze przesuszone zwykle przez klimatyzatory. Któż nie chciałby odpocząć podczas przerwy w pięknym, zielonym zakątku, w którym delikatnie szemrze woda?

Dopieszczanie klientów - zieleń w przestrzeniach ekspozycyjnych

Nie wolno nam zapomnieć o klientach, którzy także reagują na wygląd naszych wnętrz i panującą w nich atmosferę. Któż z nas nie zwraca uwagi na pięknie urządzona zieleń biurową czy kawiarnie z efektownymi aranżacjami roślinnymi? Obok fantazyjnie zaprojektowanych kompozycji roślinnych w biurach nie sposób przejść obojętnie. Dają poczucie bezpieczeństwa, relaksują i tworzą ten wyjątkowy mikroklimat, który poprawia nam humor - a to podstawa do tego, by miło nam się wydawało pieniądze.

Odpowiednim doborem roślin do naszego biura możemy zrobić wrażenie na klientach, którzy cenią sobie prestiż. Klienci z zasobnym portfelem chętniej zaglądają do dobrze wyglądających, dopracowanych pod względem kompozycyjnym lokali i biur. Warto więc dopasować wnętrze i aranżację zieleni w naszych przestrzeniach biurowych do naszej grupy docelowej. Zdecydowanie lepsze wrażenie robi nowoczesna, minimalistyczna kompozycja roślin w biurze niż sztuczne, kiczowate, zakurzone plastikowe atrapy - niezależnie od tego, do jakiego klienta chcemy dotrzeć. 

Rośliny doniczkowe na biurko - drobnostki tworzące klimat

Aby uprzyjemnić naszym pracownikom czas pracy warto na ich biurkach lub w bezpośredniej ich okolicy umieścić rośliny doniczkowe, które nie tylko będą pięknie wyglądały, ale też oczyszczą powietrze bezpośrednio przy pracującej osobie. 

Kompozycje roślinne na biurowe tarasy - wykorzystaj okazję

Rośliny w biurze to nie tylko kompozycje pojawiające się we wnętrzu. Już sam widok zieleni potrafi znacząco wpłynąć na samopoczucie zarówno pracowników, jak i gości. Jeśli więc masz do dyspozycji taras lub atrium, koniecznie wykorzystaj go do stworzenia aranżacji z roślin, które będą cieszyć oko w miejskiej, często szarej i mało atrakcyjnej przestrzeni.

Rośliny do biura - jak je aranżować?

Aranżacja wnętrz biurowych roślinami to jeden z niezawodnych sposobów na wywołanie efektu “wow” nie tylko na klientach, ale także na pracownikach i partnerach biznesowych, a przede wszystkim na fajny, przyjazny klimat w miejscu pracy. Można postawić na ilość lub wielkość - w zależności od możliwości.

Duża ilość małych biurowych roślin doniczkowych powieszonych na jednej ścianie, stojących na każdym stole lub tworzących większe skupiska zwracające uwagę, skutecznie wypełni przestrzeń zielenią. Z kolei jeśli ustawisz duże rośliny do biura w większych donicach, w strategicznych miejscach biura, stworzysz spójną, minimalistyczną kompozycję. Aranżacja wnętrz roślinami to nie lada gratka. Przy odrobinie fantazji można odmienić wnętrze biurowe nie do poznania. Mnogość różnych rozwiązań typu donice, osłonki, kosze, regały kaskadowe, fontanny do wnętrz daje wręcz nieograniczone możliwości. 

Z kolei jeśli wolisz duże gabarytowo kompozycje zieleni w biurach i masz do dyspozycji większe przestrzenie, warto postawić na duże donice kompozytowe, drewniane, a do minimalistycznych wnętrz - także betonowe, lub też specjalnie projektowane na zamówienie pojemniki takiej wielkości, na jaką możesz sobie pozwolić.

Rośliny w biurach pięknie komponują się w aranżacjach kaskadowych, eksponując kolejne partie roślin wyłaniające się z niższych warstw. Ciekawym pomysłem na aranżację wnętrza biurowego roślinami może się okazać także ustawienie dużych regałów dzielących przestrzeń całego biura i stworzenie spójnych kompozycji roślinnych na poszczególnych półkach. Atrakcyjne dodatki dopełnią całość.

Zielona ściana - hit roślinnych aranżacji w biurze

zielona ściana w biurze

Jeśli szukasz naprawdę spektakularnego efektu - warto rozważyć tę - chyba najbardziej kosztowną, jednak też najbardziej efektowną kompozycję zieleni w biurze. Zielone ściany tworzy się przez specjalne konstrukcje modułowe, w których nasadza się rośliny pnące, tworzące w efekcie miękki, zielony, pachnący dywan/ obraz na ścianie. Jeśli zależy Ci na takim efekcie, ale dysponujesz mniejszym budżetem, a za to wysokim wnętrzem, warto pomyśleć o donicach z pnączami, które stopniowo będą się piąć po zamontowanych od sufitu do podłogi specjalnych linach. Takie ogromne roślinne aranżacje w biurach są hitem ostatnich lat. Podobny efekt wielkiej, zielonej ściany można osiągnąć montując na ścianach panele z żywym mchem chrobotkiem, który w zasadzie nie wymaga żadnej pielęgnacji. 

Za mało światła? - postaw na doświetlanie

Jeśli masz do dyspozycji dużo miejsca, w którym mógłbyś stworzyć atrakcyjną kompozycję roślin w swojej przestrzeni biurowej, ale jest to miejsce za bardzo oddalone od okna - jest na to rada. Kompozycje roślinne w biurach, które nie mają odpowiedniego dostępu do światła słonecznego można z powodzeniem doświetlić odpowiednimi lampami emitującymi światło o odpowiedniej barwie, podobne do słonecznego, które doświetli rośliny,  jeśli zajdzie taka potrzeba. Żarówki i lampy doświetlające emitują światło barwy niebieskiej, czerwonej z dodatkiem ultrafioletu i podczerwieni.

Takie spektrum pozwala na przeprowadzanie fotosyntezy, która warunkuje prawidłowy rozwój Twoich roślin i wzrost. Jeśli więc zależy Ci na aranżacji wnętrza biurowego roślinami w designerskim stylu, a kompozycja będzie się znajdować daleko od okien - także i tutaj dzisiejsza technika dopomoże. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie rośliny potrzebują dostępu do światła - być może można stworzyć taką kompozycję bez dodatkowych lamp. 

Oświetlenie aranżacji roślinnych w biurze - wisienka na torcie

Dobór donic, koszy i pojemników na rośliny ma ogromne znaczenie i warunkuje ostateczny efekt wizualny całej kompozycji, jednak odpowiednie oświetlenie aranżacji roślin w biurze potrafi odmienić całe wnętrze nie do poznania. Ciekawy efekt można osiągnąć dzięki lampom wbudowanym w podłogę, które podświetlając rośliny od dołu stworzą typowo parkowy, tajemniczy efekt. Z kolei zwisające z sufitu lampy w stylu loftowym uświetnią aranżacje roślin w biurze w minimalistycznym, surowym stylu.

Projektowanie przestrzeni biurowych z roślinami

Jeśli chcesz przeprojektować przestrzeń biurową lub zaprojektować ją od nowa i użyć roślin jako głównego elementu całej kompozycji, warto przemyśleć cały projekt i dobrać idealnie do siebie pasujące struktury, barwy i materiały. Jeśli meble zamawiasz u stolarza, warto przemyśleć zamówienie także osłon na donice lub całych kwietników do wnętrz biurowych tworzonych na zamówienie z podobnego materiału. Nie bez znaczenia pozostaje styl całej aranżacji, który powinien korespondować z ogólnym wyglądem i charakterem wnętrza oraz jego przeznaczeniem. 

Magia dodatków

Kosze, zwisające z sufitu makramy, minimalistyczne kompozycje z lin, stali, szkła, kamieni, parawany, przepierzenia, wielkie wiklinowe kule malowane na różne kolory pomogą dopracować całą aranżację roślinną w Twoim biurze. Z kolei zawieszane fotele, ławeczki czy nawet leżanki stworzą dla Twoich pracowników lub klientów przestrzeń idealną do odpoczynku, poczekalnię, czy tło dla ekspozycji Twoich produktów. Także kompozycje z gałęzi lub pni brzozy, lub też orientalnego bambusa świetnie sprawdzą się do wydzielenia takiej przestrzeni, która może stworzyć świetne tło do aranżacji roślinnego zakątka w Twoim biurze.

Pamiętaj, że odpowiednie dodatki, oświetlenie, tkaniny i meble powinny współgrać ze sobą, tworząc kompozycyjną całość. Minimalistyczne wnętrza biurowe najlepiej wzbogacić w aranżację z dużych roślin doniczkowych lub zieloną ścianę. Duże aranżacje roślinne do wnętrz biurowych sprawdzą się najlepiej w większych biurach typu open space, do poczekalni, foyer. Tutaj sprawdzą się materiały łatwoczyszczące, niezbierające kurzu, aby można było je szybko wyczyścić bez chemii, która mogłaby wpłynąć na rośliny niekorzystnie.

Do wnętrz eleganckich i prestiżowych biur dobrze sprawdzą się najlepiej duże rośliny doniczkowe tropikalne, a nawet kolekcjonerskie, a także wewnętrzne oczka wodne, fontanny szklane z wodą spływającą po szybie, czy też ogromne donice żelbetowe z nasadzonymi kompozycjami z gatunków bambusa lub fikusa, który bardzo szybko osiągnie gigantyczne rozmiary i stanie się wizytówką miejsca.

Nie bez znaczenia jest tutaj materiał, faktura i kolor donic i wszelkich innych elementów kompozycji, które - jak to dodatki - potrafią całkowicie odmienić klimat całego wnętrza i nadać mu charakteru, lub też przeciwnie- wprowadzić chaos. Łatwo tutaj przesadzić i uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Dlatego przy projektowaniu aranżacji wnętrza biurowego z użyciem roślin warto skorzystać z oferty firm, które specjalizują się w projektowaniu wnętrz właśnie z użyciem roślin.

Kompozycje roślinne w kawiarniach i restauracjach

Jeśli twój lokal to kawiarnia lub restauracja, masz do zagospodarowania prawdopodobnie nie tylko przestrzeń wewnątrz lokalu, ale także na zewnątrz. Tutaj możesz poszaleć - od wielkich skrzyń z trawami i krzewami po romantyczne oświetlenie i przepierzenia z roślin - z pewnością przestrzeń przeznaczona typowo dla klientów może być zaaranżowana za pomocą roślin w niepowtarzalny i niezapomniany sposób.

Warto skorzystać z pergoli, kratek na pnącza, betonowych lub drewnianych donic, które stworzą wspaniały klimat miejsca - ogrodu, do którego aż chce się wracać. Współgrając z meblami ogrodowymi i odpowiednim doświetleniem, stworzą nie tylko “jakiś” lokal - stworzą miejsce przez duże M. Warto zaplanować, by meble i aranżacje tarasowe można było wykorzystać poza ogródkowym sezonem wewnątrz lokalu i przenieść letni, wakacyjny klimat do środka.

Zaprojektujemy zieleń w Twoim biurze

aranżacja wnętrz roślinami w biurze

Zajmujemy się nie tylko sprzedażą roślin, ale także projektowaniem wnętrz, wprowadzaniem do przestrzeni biurowych atrakcyjnych aranżacji roślinnych, dzięki którym biura zyskują na mikroklimacie, wyglądzie i prestiżu. Żywe rośliny w przestrzeni biurowej to już na szczęście coraz częstszy widok, do którego staramy się przyłożyć naszą rękę. Nasza praca to nie tylko projektowanie wnętrz z roślinami, zieleni biurowej i doradztwo w zakresie pielęgnacji, ale też fachowy dobór roślin do biura, które będą współgrać z wnętrzem nie tylko pod względem wizualnym, ale także tak, by rośliny dobrane były pod względem preferencyjnych, idealnych dla nich warunków.

Naszą misją jest projektowanie roślinności we wnętrzach biurowych, wprowadzanie pięknej, relaksującej zieleni i tworzenie takich enklaw, w których pracownicy, Twoi klienci, czy goście Twojej restauracji czuli się jak w miejskim ogrodzie - nie ważne, czy aranżacja miałaby być na zewnątrz budynku, czy w jego wnętrzu - staramy się tak stworzyć projekt, by zachwycił każdego, kto odwiedzi Twoje miejsce. Nasza wiedza na temat roślin do biura i projektowania zieleni we wnętrzach biurowych jest regularnie poszerzana, byśmy mogli doradzić Ci i zaprojektować zieleń w Twoich wnętrzach jak najlepiej, i tym samym wpłynąć na efektywność Twoich pracowników.

Jak pracujemy?

aranżacja zieleni w biurze

Krok Pierwszy: Pierwsza wizyta naszego specjalisty

To najważniejszy etap naszej pracy. Przede wszystkim nasz projektant sprawdza wszystkie parametry lokalu, jeśli rośliny mają być też projektowane na zewnątrz - również tam. Specjalista określa, jaki jest poziom nasłonecznienia, orientacja względem stron świata, możliwość wietrzenia pomieszczenia.  Doradzamy, jakie są najlepsze opcje aranżacji roślin w Twoim biurze. Przeprowadzamy też dokładny wywiad, w którym precyzyjnie ustalane są wszelkie wymagania odnośnie pojemników, wielkości roślin, ich koloru, możliwości zapewnienia im pielęgnacji. 

Krok drugi: Konsultacja pełnego kosztorysu

Teraz tworzymy dla Ciebie pełny kosztorys wszystkich materiałów, pojemników, samych roślin, elementów kompozycyjnych, oświetlenia oraz naszej pracy na podstawie wszystkich ustaleń z naszej wizyty. To jest też miejsce na wszelkie uwagi i doprecyzowanie szczegółów.

Krok trzeci: Dobór elementów kompozycji i tworzenie nasadzeń

Robimy dla Ciebie zakupy, tworzymy nasadzenia, dobieramy wszystkie elementy kompozycyjne, pojemniki i w naszym szklarniowym zaciszu tworzymy im najlepsze możliwe warunki do życia - drenaż, odpowiednie podłoże oraz podpory dla pnączy. 

Krok czwarty: Aranżacja zieleni w lokalu

Teraz przyjeżdżamy do twojego biura/ lokalu i przywozimy rośliny, ustawiamy kompozycję, doświetlenie i dogrywamy wszelkie szczegóły.

Krok piąty: Instruktaż - jak dbać o rośliny

Nie zostajesz na lodzie - krok po kroku opisujemy Ci jak dbać o rośliny, kiedy które podlewać, nawozić, na co zwrócić uwagę, czego które nie lubią, a co lubią.

Krok szósty: Serwis roślin w Twoim biurze 

Z pewnością wiesz, że raz na jakiś czas trzeba roślinom wymienić glebę, przeprowadzić nawożenie, przesadzić lub zaradzić infekcjom. Takie usługi serwisowe dla Twoich roślin w biurze także oferujemy.

usługi ogrodnicze w biurze

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl