Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Roślina Pieniążek (Pilea peperomioides) – uprawa, przesadzenie, rozmnażanie, choroby i pielęgnacja

Pilea peperomiowata (pilea peperomioides), wielu miłośnikom natury znana bardziej jako kwiat pieniążek, to oryginalna roślina doniczkowa stanowiąca idealny wybór na dekorację domu. Jak ją pielęgnować, jakie stanowisko dla niej wybrać i co warto o niej wiedzieć?

Roślina pieniążek – nazwa i historia

Popularna domowa roślina pilea doczekała się wielu potocznych nazw. Niektórzy nazywają ją „naleśnikiem”, inni „kwiatem UFO”, ale najczęściej określana jest jako „kwiat pieniążek”. Wszystko za sprawą bardzo charakterystycznych, okrągłych listków, które kształtem przypominają małe monety.

W Norwegii zaś określa się ją mianem „rośliny misjonarzy”. Nazwa ta związana jest z historią Pilea peperomioides. Pochodzący z Chin kwiat został bowiem przywieziony do Europy przez norweskiego misjonarza Agnara Espegrena. Początkowo okaz znany jedynie w Skandynawii szybko zyskał wielu miłośników wśród botaników z całego kontynentu. Dziś to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych na świecie.

roślina pieniążek

Pilea peperomiowata – charakterystyka

Pieniążek to niewielka roślina, której wielkość zależy od warunków, w jakich żyje. Na odpowiednim stanowisku i poddana odpowiedniej pielęgnacji osiąga zazwyczaj około 30 centymetrów wysokości oraz wytwarza listki o średnicy od 5 do 10 centymetrów. Jej początkowo giętki pęd z czasem drewnieje, dlatego warto od samego początku zaopatrzyć go w specjalną podpórkę, aby roślina nie rozrastała się zbyt mocno na boki.

Charakterystyczną dla pilei cechą jest zrzucanie dolnych listków po wcześniejszym pojawieniu się nowych liści w górnej części łodygi. Bardzo ciekawym jest zaś proces owocowania Pilea peperomioides. Roślina rozmnaża się bowiem gwałtownie „wystrzeliwując” nasiona na duże odległości.

Pilea peperomioides

Kwiat pieniążek – uprawa

Roślina Pieniążek uznawana jest za bardzo łatwą w pielęgnacji, dlatego będzie idealnym wyborem dla początkującego hodowcy. Poradzi sobie też w różnego rodzaju domowych warunkach.

  • Pieniążek: stanowisko

Pilea Peperomiowata najlepiej rozwija się w miejscach jasnych o dużej ilości rozproszonego światła. Należy jednak uważać, aby nie ustawić jej w miejscu zbyt nasłonecznionych, gdyż intensywne promienie słońca mogą jej zaszkodzić. W pokojach z oknami na stronę wschodnią lub północną można śmiało ustawić ją na parapecie. Natomiast tam, gdzie okna wychodzą na południe lub zachód, lepiej postawić ją w głębi pokoju. Kwiat pieniążek nie może być też narażony na częste i silne przeciągi, które mogą powodować u niego nadmierne gubienie liści.

  • Pieniążek: podłoże

Roślina pieniążek lubi żyzne, przepuszczalne podłoże. Do jej uprawy można wykorzystać uniwersalną ziemię, ale najlepiej wymieszać ją z piaskiem w proporcji 3:1. Na dnie doniczki, w której rośnie pilea warto usypać warstwę drenażową (z keramzytu, żwiru lub kawałków gliny).

  • Pieniążek: temperatura

Pilea lubi standardową temperaturę pokojową (czyli ok. 20°C). W zimie dobrze robi jej jednak delikatne ochłodzenie. Warto ją wówczas wynieść do zimniejszego pokoju lub na korytarz.

  • Pieniążek: podlewanie

Pieniążka bardzo trudno jest przelać lub przesuszyć, dlatego mogą go uprawiać nawet niedoświadczeni hodowcy. Nie lubi on jednak permanentnie wilgotnej ziemi, która może powodować u niego przegnicie korzeni. Lepiej reaguje na chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody. Podlewanie Pilea peperomioides można uzupełnić poprzez zraszanie rośliny miękką letnią wodą 2–3 razy w tygodniu.

  • Pieniążek: nawożenie

Do nawożenia Pilea peperomioides najlepiej sprawdzi się płynny nawóz do roślin zielonych. Nawozić ją należy od początku wiosny do końca lata, co 2–3 tygodnie dawką zmniejszoną o połowę względem sugerowanej przez producenta.

  • Pieniążek: przesadzanie

Pilea Peperomiowata to roślina, która nie wymaga częstego przesadzania. Zazwyczaj wystarczy robić to co 3 sezony, zawsze wiosną.

Pieniążek

Kwiat pieniążek – najczęstsze choroby

Roślina Pilea nie należy do grupy roślin często atakowanych przez choroby. Zazwyczaj chorują jedynie okazy źle pielęgnowane (np. mocno przelewane lub ustawione w zbyt zacienionym miejscu). Jako najczęstszą chorobę pieniążka można uznać pleść szarą, która pojawia się na liściach przelanej rośliny. Zdarza się, że w mieszkaniach o suchym powietrzu kwiat atakowany jest przez ciężko do wytępienia wełnowce lub mszyce.

Zalety Pilea Peperomioides

  • ma oryginalny wygląd

  • jest łatwa w uprawie

  • radzi sobie z przesuszeniem

  • można ją ustawić w każdym miejscu

  • jest bezpieczna dla kotów

 

Wady Pilea Peperomioides

  • nie lubi przeciągów

  • gnije od nadmiaru wody

  • często gubi liście

kwiat pieniążek

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl