Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Popularne odmiany hortensji dostępne w Polsce: hortensja bukietowa, ogrodowa, dębolistna

Hortensje to atrakcyjne, obficie kwitnące krzewy uprawiane jako rośliny ozdobne. Na świecie wyróżnia się kilkadziesiąt odmian hortensji. W Polsce dużą popularnością cieszy się kilka z nich.

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa, nazywana inaczej wiechowatą, świetnie sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych. Nie straszne są jej mrozy, nawet jeśli przyjdzie jej zimować w naprawdę trudnych warunkach. Kiedy jednak spodziewamy się długotrwałych wysokich mrozów, można okryć hortensję, zwłaszcza jeśli jest młodym krzewem. Natomiast typowa polska zima, z jaką mamy do czynienia od kilku lat, nie wyrządzi jej żadnej szkody.

hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa kwitnie od lata aż do późnej jesieni. Może więc zdobić ogród wtedy, gdy inne krzewy przechodzą już w stan uśpienia. Pąki pojawiają się na nowych pędach – takich – które rosną wiosną. Ma stożkowate kwiaty o wielkości nawet kilkunastu centymetrów. Zazwyczaj są one białe białe, ale zdarzają się też kremowe (czasem przechodzą w zieleń), różowe i czerwone. Kolor kwiatów może się także zmieniać w czasie kwitnienia – jest to zupełnie naturalne i nie świadczy o chorobie.

Hortensja bukietowa lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnej glebie. Należy ją przycinać wczesną wiosną. Można wtedy skrócić pędy nawet o połowę i uformować pożądany kształt rośliny.
Drugą co do popularności w naszych ogrodach jest hortensja ogrodowa. Jest nieco trudniejsza w uprawie od hortensji bukietowej. Wynika to z tego, że jest mniej odporna na przymrozki. Zawiązuje pąki w jednym sezonie a kwitnie dopiero w drugim – jeśli w międzyczasie zmarznie, kwiaty nie rozwiną się Jest dość okazała, bo osiąga wysokość do 2 metrów.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa najlepiej będzie rosła na wilgotnej, przepuszczalnej glebie, na stanowisku umiarkowanie słonecznym lub półcienistym. Jak każda hortensja, nie lubi przeciągu i wiatru.

hortensja ogrodowa


Dobrze nawadniana będzie kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Jej kwiaty są duże i ciężkie, tworząc baldachogrona. Co ciekawe, jako ogrodnik możesz mieć wpływ na to, jakiego koloru będą kwiaty krzewu hortensji ogrodowej. Jeśli gleba będzie miała zasadowy odczyn, hortensja zakwitnie na czerwono albo na różowo. Kwiaty niebieskie będzie mieć hortensja rosnąca w kwaśnej glebie. Jedynie odmiany, które pierwotnie kwitną na biało nie ulegają takim przemianom. Z pozostałymi można eksperymentować, dodając odpowiednie nawozy do podlewania.
Z uwagi na to, że hortensja ogrodowa kwitnie na pędach ubiegłorocznych, należy ją przycinać na jesień, po okresie kwitnienia albo naprawdę wczesną wiosną, by nie wyciąć pędów z pąkami. Najlepiej skupić się na usunięciu suchych kwiatostanów.

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna to odmiana, której liście (kształtem przypominające liście dębu) zmieniają jesienią kolor na ciemnoczerwony a nawet czerwono-fioletowy. Może osiągnąć wysokość do 1,5 metra. Zakwita dość późno, bo dopiero w lipcu lub sierpniu, ale zdobi ogród do późnej jesieni. Jej kwiaty zazwyczaj są koloru białego lub kremowego, z czasem mogą nabierać lekko różowego albo zielonkawego odcienia.

hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna, podobnie jak ogrodowa, rozwija kwiaty na ubiegłorocznych pędach. Dlatego też przy jej przycinaniu należy usunąć jedynie uschnięte i słabe pędy. Nie jest w pełni odporna na mróz, dlatego – zwłaszcza młode okazy – dobrze jest okryć na zimę.

Hortensja dębolistna najlepiej będzie rosnąć na wilgotnym, kwaśnym podłożu. Nie wymaga stanowiska w pełni słonecznego – lepiej by znajdowała się w półcieniu i była chroniona od wiatru.

W wypadku każdej z odmian hortensji należy ją nawozić od wczesnej wiosny aż przez cały okres kwitnienia. Wybierając nawóz z dużą zawartością azotu, musimy pamiętać, by przestać go używać w sierpniu. Takie nawozy wpływają na intensywny wzrost rośliny, co w okresie przygotowania do zimy nie będzie jej służyć. Jesienią lepiej wybrać nawóz z fosforem i potasem, który wzmocni roślinę i przygotuje ją do zimy.

Jeśli wybierzemy nawóz płynny, wystarczy stosować go dwa lub trzy razy w miesiącu. Nawozy w granulacie, z uwagi na spowolnione działanie, stosujemy jeszcze rzadziej. Wielu producentów nawozów do roślin ma swoje dedykowane preparaty przeznaczone dla hortensji. Jeśli jednak w naszym ogrodzie mamy też takie krzewy jak magnolie, czy azalie, bez przeszkód możemy kupić dla nich jeden preparat.

Aby hortensje nie chorowały należy stosować profilaktycznie oprysk z ekologicznej gnojówki. Gdy mimo tego krzew dosięgnie choroba, konieczny jest zakup odpowiedniego preparatu chemicznego. Trzeba nim spryskać roślinę po uprzednim usunięciu chorych łodyg i liści.

Wielu chorób możemy uniknąć, odpowiednio dbając o roślinę. Przebarwienia na liściach albo brak kwitnienia może wynikać z tego, że hortensja rośnie na nieodpowiedniej glebie. Zbyt słoneczne stanowisko może być powodem poparzenia liści.

Mimo wielu wymagań, jakie stawia przed ogrodnikiem hortensja, naprawdę warto mieć ją w swoim ogrodzie. Może być uprawiana zarówno w donicach, jak i bezpośrednio w gruncie. Tworzy doskonałe kompozycje z tujami, czy bukszpanami, na których tle jej kwiaty prezentują się bardzo malowniczo. Może zdobić rabaty aż do października, bo tak długo kwitnie. Wspaniale prezentuje się w towarzystwie róż – zwłaszcza, że jedne i drugie mają podobne wymagania stanowiskowe.

Najlepiej kupić hortensję w szkółce lub sklepie ogrodniczym. Wtedy mamy pewność, że okazy są zdrowe. Jednak - z uwagi na duża popularność hortensji – jest dostępna także w marketach. Jeśli widzimy, że roślina prezentuje się zdrowo, możemy śmiało ją kupić, zwłaszcza, że cena może być zachęcająca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl