Kwietnik - sklep z roślinami do domu, ogrodu na taras lub balkon

Planujesz nowe aranżacje w ogrodzie, a może chcesz udekorować kwiatami wnętrze? Kwietnik jest odpowiedzią na Twoje potrzeby! Jak urządzić kwietnik i jakie są rodzaje kwiatowych aranżacji? Przeczytaj!

Kwiaty w ogrodzie a kwietnik w domu

Kwietniki można podzielić przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Mianowicie, wyróżniamy kwietniki będące częścią terenów zielonych oraz te przystrajające domy i lokale komercyjne. Drugi typ zaliczyć można do dekoracji wnętrz, ponieważ się to ciekawie zaprojektowane stojaki lub wieszaki na donice. Z kolei pierwszy, do niedawna najpopularniejszy rodzaj, to nic innego jak tylko dekoracje ogrodowe wykonane z kwiatów. Całość powinna być przemyślana, by cieszyć oko! Wśród ogrodowych dekoracji kwiatowych wyróżnić na przykład mozaiki z kwiatów. Taka aranżacja doskonale prezentuje się na wzniesieniach, również w przestrzeni miejskiej. Dekoracja powinna odznaczać się lekko zaokrąglonym lecz niekoniecznie regularnym kształtem. Kwiaty należy dobierać w sposób przemyślany, aby poszczególne gatunki doskonale prezentowały się w zestawieniu. Popularnym wyborem są również kwietniki podłużne. Jak sama nazwa wskazuje, w tym wypadku z kwiatów formowany jest podłużny prostokąt. Ze względów praktycznych taki kwietnik prezentuje się najlepiej wzdłuż ścieżek. Nieco bardziej ekskluzywną opcją jest meander. W tym wypadku kwiaty powinny tworzyć linię przecinającą się w określonych punktach i tworzącą ciekawy wzór widoczny z lotu ptaka. Meandrów nie należy mylić z nieregularnymi dekoracjami. W przypadku nieregularnych kształtów nie trzeba kierować się sztywnymi zasadami. Również otoczenie powinno być zaaranżowane w sposób swobodny. Pomysł ten sprawdzi się na przykład w tzw. ogrodach angielskich. Często wybieraną opcją są proste kwietniki dywanowe – to rodzaj dekoracji geometrycznych. Wbrew pozorom zastosowanie znajdą nie tylko kształty prostokątne, ale również koliste czy trójkątne. Sprawdzają się także okręgi z kwiatów. Aby wyeksponować piękno rośliny można otoczyć ją wąskim okręgiem kwiatów dopasowanych pod względem koloru i wysokości.

Domowy kwietnik, czyli zieleń w czterech ścianach

Rośliny towarzyszą nam nie tylko w ogrodzie czy parku, ale również we wnętrzach. Aby zaprezentować zieleń w sposób designerski warto zastosować właśnie kwietniki. Dostępne są kwietniki stojące i ścienne. Wskazać można co najmniej kilka podtypów rozwiązań domowych: metalowy kwietnik meander – projektowany na wzór ogrodowego odpowiednika. Linie wykonane z metalu przecinają się tworząc ciekawe kształty. Do dekoracyjnej podstawy przymocowane są stojaki na doniczki. Taką ozdobę można przymocować do ściany lub postawić – zależnie od przeznaczenia. modne stojaki drewniane – przybierają najróżniejsze formy, od prostych stojaków po skomplikowane konstrukcje. Drewno zaprezentuje się doskonale zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i rustykalnych czy loftowych. stojące kwietniki metalowe – urzekają prostotą i są dostępne w topowych kolorach. Dzięki temu zaprezentują się doskonale w nawet najbardziej ekskluzywnych wnętrzach, np. tych utrzymanych w stylu mid-century modern. Kwietniki stojące często są bardziej obszerne niż te wiszące. Dlatego można w nich zasadzić kilka typów roślin i stworzyć dekorację ogrodową w wersji mini. designerskie doniczki wiszące – rozwiązania ścienne wiodą prym wśród aranżacji. Dostępne są zarówno klasyczne donice wiszące, jak i designerskie kwietniki ścienne o geometrycznych kształtach. kwietnik w formie schodków – ciekawą opcją są stojaki z donicami na różnych wysokościach. Taki wybór pozwala na prezentację kilku roślin w jednym miejscu. Mogą to być zarówno rośliny o zwisających pnączach, jak i niewielkie sukulenty. Alternatywą są pojedyncze stojaki o różnych rozmiarach. Kwietniki to jedna z pierwszych form dekoracji roślinnych w historii. Ze względu na wielość znaczeń kwietnikiem nazwać można zarówno skalniak, klomb, wieżę kwiatową, jak też kwiaty domowe eksponowane na dekoracyjnych stojakach. Jedno jest pewne, kwiaty to przepiękna ozdoba i warto pielęgnować je wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe.

Meble dla naszych roślin

Estetycznie wykonany stojak, stelaż, kolumna lub półka przyścienna mogą być interesującymi miejscami do prezentacji roślin doniczkowych na balkonie lub tarasie
Ogród w doniczkach charakteryzują trzy ważne czynniki: rośliny, pojemniki i mobilność, czyli możliwość łatwego przemieszczania poszczególnych elementów aranżacji. Najwięcej radości sprawiają rośliny ustawione w miejscu najpełniej eksponującym ich walory. Jest to szczególnie ważne na małych balkonach i tarasach, gdzie dodatkowe możliwości ustawienia doniczek dają kwietniki, półeczki przyścienne, stojaki, schodki i regały.
Najlepszym miejscem dla kilku lub kilkunastu niedużych doniczek jest kwietnik-regał. Jego półki służą do zestawienia roślin w efektowne grupy. Bardzo pięknie wygląda zbiór roślin o harmonijnych barwach kwiatów, rozwijających się na prostych i zwieszających się pędach. Filigranowe kwietniki z cienkich prętów stalowych wyglądają romantycznie, zwłaszcza gdy ozdobią je odpowiednio dobrane rośliny.

Stalowe kwietniki i żeliwne wazy

Kwietniki schodkowe wykonane są najczęściej ze stali. Elementy prostych modeli można bez trudu samodzielnie połączyć śrubami. Wśród bardziej okazałych egzemplarzy zdarzają się nieraz prawdziwe arcydzieła sztuki kowalskiej. Z czasem na stalowych powierzchniach pojawia się warstwa rdzy, której nie musimy usuwać, gdyż nadaje przedmiotom „spatynowany” wygląd. Rdza interesująco postarza również misy i amfory odlane z żeliwa. Bardzo ładnie w takim „antycznym” pojemniku wyglądają obficie ukwiecone krzewy róż lub niecierpków. Należy zwracać uwagę na wodę wyciekającą z pojemników po podlewaniu. Może ona nieładnie zabarwiać jaśniejszą powierzchnię, na której stoją pojemniki. Wygląd różnego rodzaju pojemników glinianych czy plastikowych uszlachetnimy, malując metalicznymi farbami w kolorze ciemnoszarym lub czarnym. Jeżeli pojemniki mają otwory do odprowadzania nadmiaru wody z podlewania, można w nich sadzić rośliny bezpośrednio. Na tle ogrodowych krzewów bardzo efektownie wyglądają amfory i wazy ustawione na właściwie dobranych cokołach.

Kamień i drewno podkreślają urok roślin

Do roślinnych aranżacji zamiast pojemników metalowych można używać naczyń z kamienia.
Ze względu na naturalny wygląd, materiał ten nadaje się do każdego ogrodu. Kamienne postumenty, kolumny z misami i amforami, a także gzymsy naścienne oferują wiele aranżacyjnych możliwości. Do kamienia pasuje drewno, dodające przedmiotom trochę wiejskiego stylu. Z drewna można wykonać kwietniki schodkowe lub postumenty. Aby uodpornić drewno na kaprysy pogody, jego powierzchnię pokrywamy impregnatami i lakierami wodoodpornymi.
Tylko od naszej pomysłowości zależy, jak efektowna będzie konstrukcja dla roślin w doniczkach. Proste metalowe krzesło czy skrzynka na owoce mogą posłużyć nam do stworzenia ładnej oprawy dla ukwieconych pojemników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl