Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Perełkowiec drobnolistny - Sophora Little Baby - uprawa, pielęgnacja i choroby

Maleńkie i zgrabne drzewko Sophora Little Baby (perełkowiec drobnolistny) przybiera formę lodowego krzewu, który stał się ostatnio bardzo popularny wśród hodowców kwiatów i fitoprojektantów. Jego liczne cienkie gałęzie z małymi pierzastymi liśćmi, niewielkie rozmiary i piękne kwiaty fascynują miłośników roślin domowych na całym świecie. Pielęgnacja rośliny jest dość prosta i nie wymaga dużego wysiłku, więc proces jej uprawy można nazwać nie tylko przyjemnym, ale także ekscytującym.

Sophora Little Baby (perełkowiec drobnolistny) – najważniejsze cechy wiecznie zielonego krzewu

perełkowiec drobnolistny

Sophora Little Baby to miniaturowa forma ozdobna należąca do rodziny bobowatych i jest stosowana w architekturze krajobrazu i hodowli domowej. Niezwykle urodziwy perełkowiec drobnolistny jest hodowany w Nowej Zelandii. Charakterystyczną cechą odmiany jest jej miniaturowy rozmiar w porównaniu z innymi przedstawicielami rodzaju Sophora, które mogą osiągnąć wysokość 25 m. Little Baby dorasta maksymalnie do 1,5 m, a jego liczne pędy, wyrastające bezpośrednio z kłącza, uzyskują splątane i splecione formy, tworząc malownicze zarośla. Łodygi są bardzo cienkie, silnie rozgałęzione, zygzakowate. Pokryte  jasną oliwkową skórką i dzięki małym listkom wyglądają prawie nago, ale to właśnie ta cecha nadaje unikatowemu krzewowi uroku.

Liście Sophora Little Baby są nieparzysto pierzaste, ułożone w spiralę i podkreślają każde zagięcie cienkich gałązek. Małe liście zwykle nie przekraczają 4-5 cm długości i mają piękny zielony lub ciemnozielony kolor. Zewnętrznie są bardzo podobne do liści akacji. W sprzyjających warunkach cieszy się kwitnieniem od marca do czerwca. Kwiaty są duże, jasnopomarańczowe lub żółte, dzwonkowate, zebrane w małe grona. Po kwitnieniu w miejsce pąków wiązane są ciasne jasnozielone strąki przypominające fasolę.

Sophora Little Baby (perełkowiec drobnolistny) - pielęgnacja

Miniaturowy wiecznie zielony krzew nie wymaga specjalnych warunków. Ale jak każda inna roślina doniczkowa wymaga opieki. Przestrzegając prostych zasad, nawet początkujący hodowca może z łatwością wyhodować to niezwykłe drzewko ozdobne.

Sophora Little Baby – oświetlenie

Sophora Little Baby uwielbia dobre oświetlenie, ale boi się bezpośredniego słońca. Może być umieszczona na oknie wschodnim lub zachodnim. Od strony południowej będzie cierpieć z powodu przegrzania, ale jeśli postawisz doniczkę na stole lub w pewnej odległości od okna, roślina również będzie się świetnie czuła. Zimą przyćmione słońce nie będzie w stanie zapewnić perełkowcowi drobnolistnemu wystarczającej ilości światła, dlatego jeśli nie da się przestawić doniczki na południowe okno, trzeba będzie zadbać o dodatkowe oświetlenie. Ustawienie rośliny domowej przy sztucznym oświetleniu powinno wynosić, co najmniej 12 godzin.

Sophora Little Baby - temperatura

Latem ten niewielki krzewem z finezyjnie powyginanymi pędami może pięknie rosnąć w pokoju, na balkonie czy w ogrodzie. Najbardziej komfortowa temperatura dla niej w tym okresie wynosi około +18 + 25 ° С. Wskazane jest, aby chronić miniaturowe drzewko przed ekstremalnymi temperaturami i przeciągami, a jeśli roślina stoi na świeżym powietrzu, musi być również chroniona przed wiatrem i opadami.

Zimą dla dobrego wzrostu, rozwoju i utrzymania dekoracyjnego wyglądu Sophora Little Baby powinna być utrzymywana w chłodzie. W chłodną zimę musisz zapewnić jej temperaturę +10 + 12 ° C przy dobrym oświetleniu. Perełkowiec drobnolistny jest w stanie wytrzymać krótkotrwałe zimna do -10 ° C, ale drzewo ozdobne powinno być utrzymywane głównie w warunkach pokojowych.

Sophora Little Baby - podlewanie

Ten bardzo oryginalny, niewielki krzew jest niezwykle wrażliwy na nasiąkanie wodą, dlatego pielęgnując go należy unikać przelania. W ciepłym sezonie gleba w doniczce jest zwilżana umiarkowanie, małymi porcjami, ponieważ górna warstwa podłoża wysycha. Kiedy zimowanie jest w chłodniejszym pomieszczeniu, zmniejsza się podlewanie. Sophora Little Baby toleruje suszę, ale nadmiar wilgoci może niekorzystnie wpłynąć na jej zdrowie. Roślina doniczkowa nie ma gęstej korony z soczyście zieloną masą i nie odparowuje dużo wilgoci, więc prawie nie trzeba jej spryskiwać. Czasami w ekstremalne letnie upały lub gdy powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, można ją delikatnie spryskać ciepłą wodą.Ta procedura jest całkowicie opcjonalna, ale Sophora odpowie na nią z wdzięcznością.

Sophora Little Baby - nawożenie

Od wiosny do jesieni perełkowiec drobnolistny powinien być karmiony uniwersalnymi nawozami do roślin domowych. Częstotliwość nawożenia wynosi 2-4 razy w miesiącu, a nawozy mineralne i organiczne można zmieniać.

Sophora Little Baby - przycinanie i formowanie

Ten nisko rosnący krzew naturalnie tworzy piękny kształt i praktycznie nie wymaga kształtowania i przycinania. Jedynym wyjątkiem jest strzyżenie sanitarne, które odbywa się na wiosnę. Usuwa się nadmiar, zgrubienia i wysuszone gałęzie. Możesz uformować zgrabne drzewo z perełkowca drobnolistnego, usuwając wszystkie pędy boczne i pozostawiając najsilniejszą łodygę, z której z czasem rozwinie się ogromna liczba cienkich gałęzi. Sophora Little Baby z łatwością toleruje przycinanie i może przybierać dowolne kształty, dzięki czemu świetnie nadaje się na bonsai.

Sophora Little Baby - gleba

Minimalistyczny krzew o ażurowych pędach preferuje podłoża o dobrych właściwościach drenażowych. Może rosnąć na ubogiej glebie lub z dużą ilością wapna, ale do utrzymania w domu najlepiej jest użyć żyznego, wszechstronnego podłoża lub mieszanki równych części darni, gleby liściastej i piasku.

Sophora Little Baby - przesadzanie

Perełkowiec drobnolistny należy przesadzać, co 2-3 lata wczesną wiosną. Do sadzenia wybierz głębokie doniczki z otworami drenażowymi.

Sophora Little Baby - rozmnażanie

Zwykle stosuje się nasiona i rozmnażanie wegetatywne. Obie metody dają dobre efekty i pozwalają w krótkim czasie pozyskać to piękne drzewko.

Metoda rozmnażania z nasion

Ziarna Sophora Little Baby są pokryte grubą skórką, dlatego przed siewem zaleca się zalanie ich wrzątkiem i pozostawienie w wodzie na 2 godziny. Zamiast tego możesz spiłować boki i krawędzie nasion pilnikiem do paznokci lub papierem ściernym. Następnie nasiona zanurza się 2-3 cm w pojemniku do sadzenia wypełnionym mieszaniną gleby torfowej i piasku. Roślinę doniczkową nawadnia się, przykrywa folią i umieszcza w dobrze oświetlonym miejscu. Aby pojawiły się pierwsze pędy, konieczne jest utrzymywanie ich w temperaturze około + 20 ° C. Pojemnik z nasionami należy codziennie wietrzyć i w razie potrzeby zwilżać wodą. Gdy pojawią się kiełki, folię stopniowo usuwać, a po pojawieniu się pierwszej pary liści sadzonki można przesadzać do pojedynczych doniczek.

Rozmnażanie poprzez cięcie

Do sadzenia odpowiednie są wierzchołki gałęzi o długości 10 cm z kilkoma liśćmi. Możesz wykorzystać młode gałęzie pozostałe po przycinaniu formującym. Sadzonki są ukorzenione w wilgotnej mieszance ziemi torfowej i piasku i przykryte folią lub przezroczystym szkłem. Ważne jest, aby gleba była zawsze wilgotna, ale nie mokra, w tym celu czasami zdejmuje się osłonę, a sadzonkę spryskuje się spryskiwaczem. Gdy gałązka Sophora Little Baby zakorzeni się i zacznie wykazywać oznaki wzrostu, osłona musisz usunąć.

Sophora Little Baby - potencjalne trudności podczas pielęgnacji

Przy niewłaściwej pielęgnacji i w nie do końca odpowiednich warunkach Sophora Little Baby może zachorować na zgniliznę korzeni. Roślina domowa toleruje lekką suszę lepiej niż nadmiar wilgoci, dlatego podczas pielęgnacji ważne jest zapewnienie prawidłowego podlewania. Jeśli roślina ma wystarczającą ilość światła, ale zaczyna żółknąć, więdnąć i kruszyć się, warto ją wyjąć z doniczki i zbadać system korzeniowy. Jeśli zostaną znalezione oznaki zgnilizny, uszkodzone obszary musisz usunąć, pokryć węglem drzewnym, a roślinę przesadzić na świeże podłoże. Po przesadzeniu wskazane jest przeprowadzenie leczenia preparatami grzybobójczymi. Najpierw drzewko jest podlewane ostrożnie, małymi porcjami, po wyschnięciu wierzchniej warstwy ziemi. Ponadto, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt gorąco, sucho i mało światła, prawdopodobnie pojawią się mszyce. Możesz pozbyć się szkodników za pomocą metod ludowych lub specjalnych preparatów.

Sophora Little Baby (perełkowiec drobnolistny) w dekoracji wnętrz

Nazywana często małym drzewkiem Sophora Little Baby prawie nie wymaga formowania, ale miłośnicy bonsai często wykorzystują roślinę do tworzenia swoich spektakularnych kompozycji.Ta kompaktowa forma jest idealna do uprawiania w pomieszczeniach. Miniaturowa roślina doniczkowa wygląda bardzo minimalistycznie, ponieważ nie tworzy gęstej korony liści, ale wypuszcza liczne cienkie gałęzie, które zginają się i zaplątują ze sobą. Idealnie nadaje się do przestronnych, jasnych przestrzeni. Na tle innych roślin domowych i kwiatów z soczystą zieloną barwą perełkowiec drobnolistny pokaże cały swój urok.

Nierzucająca się w oczy, skromna i jednocześnie efektowna Sophora Little Baby jest w stanie udekorować przestrzeń nie przeciążając jej. Tworzy w pomieszczeniu wyjątkową atmosferę zwiewności i lekkości. Takiego drzewka, nawet bez kwiatów, po prostu nie można zignorować, przyciąga ono do siebie entuzjastyczne spojrzenia. Dekoracyjny perełkowiec drobnolistny świetnie nadaje się do dekoracji każdego wnętrza. Te pełne wdzięku drzewka z malowniczo zakrzywionymi gałązkami nadają przestrzeni lekkości. Unikatowy krzew wygląda dyskretnie, ale jednocześnie nie można tego nazwać zwykłym. W domu taka roślina na pewno nie pozostanie niezauważona.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl