Patyczak (rhipsalis cassutha) to bardzo oryginalna i efektowna roślina. Słynie nie tylko z egzotycznego wyglądu, ale i małych wymagań, tolerancji na brak wody oraz niezwykle szybkiego wzrostu. Będzie więc idealna dla osób zapracowanych lub dopiero uczących się opieki nad roślinami.
Patyczak (rhipsalis cassutha) – charakterystyka i występowanie
Roślina Patyczak (rhipsalis cassutha) to sukulent z rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Swój przydomek zawdzięcza bardzo charakterystycznemu wyglądowi: bujnym pękom zielonych pędów (przypominających małe patyczki), miejscami pokrytych korzeniami powietrznymi. W warunkach naturalnych osiągają one nawet do 9 metrów długości. W domowych są zazwyczaj dużo krótsze.
W środowisku występują przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej oraz na części Wysp Karaibskich. Zazwyczaj żyją jako epifity, czyli rośliny rosnące na innych roślinach, ale nie będące pasożytami. Wówczas porastają gałęzie drzew i większych krzewów. Czasem stanowią litofity, porastając skalne fragmenty nadmorskich klifów.
Inne bardzo podobne rośliny, należące do tego samego rodzaju, to między innymi:
-
Rhipsalis cereuscula
-
Rhipsalis pilocarpa
-
Rhipsalis baccifera
-
Rhipsalis teres
-
Rhipsalis Gaertn
Jak pielęgnować rhipsalis cassutha?
Roślina patyczak ceniona jest za łatwość w uprawie. Nie wymaga ona specjalnych warunków czy ostrożności w pielęgnacji. Natomiast ze względu na niewielkie rozmiary można ją z powodzeniem ustawić na parapecie okna czy regale z książkami.
Patyczak: stanowisko: Rhipsalis poradzi sobie w każdym typie stanowiska – w słońcu, w cieniu lub w półcieniu. Jednakże w bardzo nasłonecznionym miejscu (np. na południowym oknie) może dojść do jego poparzenia, a w dużym cieniu będzie bardzo powoli rósł. Najlepiej będzie się zaś czuć w jasnym miejscu, ale nie w bezpośrednim słońcu, a z dużą ilością rozproszonego światła.
Patyczak: temperatura – Roślina patyczak najlepiej radzi sobie w temperaturze pokojowej (20–22 °C). Należy pamiętać, aby nie narażać jej na chłody oraz przeciągi. Latem z powodzeniem można wystawić ją na balkon czy taras, ale nie na bezpośrednie słońce.
Patyczak: podlewanie – Jako sukulent patyczak nie wymaga częstego nawadniania. Wystarczy podlewać go raz w tygodniu, niewielką ilością odstanej wody. Latem można go też dodatkowo zraszać, co pomoże mu wytworzyć korzenie powietrzne.
Patyczak: podłoże – Patyczaki można sadzić w ziemi uniwersalnej, ale wówczas dobrze jest zmieszać ją z piaskiem w proporcjach 3:1. Najlepiej jednak użyć specjalnego podłoża dla kaktusów i sukulentów, które jest odpowiednio przepuszczalne. Sadząc rhipsalis cassutha nie można zapomnieć o warstwie drenażowej (keramzycie lub perlicie na dnie doniczki.
Patyczak: nawożenie – Rhipsalis cassutha nawozi się jedynie w okresie od kwietnia do lipca, co dwa tygodnie lub rzadziej. W tym celu najlepiej zastosować specjalny nawóz dla sukulentów i podawać go w o połowę zmniejszone dawce niż podana na opakowaniu.
Patyczak: przesadzanie – Patyczaki przesadza się stosunkowo rzadko. Wystarczy raz na dwa lub trzy lata, w zależności od wielkości korzeni i poziomu wypełnienia nimi doniczki. Wówczas należy całkowicie wymienić podłoże na nowe, robiąc to delikatnie – tak, aby nie uszkodzić wrażliwych korzeni rośliny.
Rozmnażanie rośliny patyczak (rhipsalis cassutha)
Rozmnażanie rhipsalis cassutha jest niezwykle łatwe i nie powinno sprawiać problemów nawet mało wprawionym osobom. Aby rozmnożyć roślinę wystarczy odciąć lub delikatnie oderwać pęd posiadający korzenie powietrzne, a następnie posadzić go w wilgotnym podłożu torfowym. Zaledwie po kilku tygodniach pęd będzie już dobrze ukorzeniony i zacznie wypuszczać nowe, młode pędy-patyczki.
Jakie choroby dotykają patyczaki (rośliny)?
Jak każda inna roślina doniczkowa patyczak może zostać zaatakowany przez różnorodne szkodniki, grzyby czy choroby. Rzadko kiedy jednak sprawia hodowcom tego typu problemy. Uważany jest bowiem na bardzo odporną roślinę.
Praktycznie jedynym szkodnikiem, który może zaatakować pędy patyczaka są bardzo trudne do wytępienia wełnowce. Łatwo jest je rozpoznać – są białe i gromadzą się w dużych skupiskach oraz pokrywają roślinę charakterystycznymi nitkami wełny (alla gęsta pajęczyna). Zaatakowaną roślinę należy obficie opłukać ciepłą wodą lub wstawić na kilka godzin do wiadra wypełnionego mieszanką wody z łyżką płynu do mycia naczyń. Po takiej kuracji niezbędne jest przesadzenie rośliny. Natomiast jeśli to nie pomoże, koniecznym jest opryskanie rośliny specjalnymi środkami ochronnymi, a w najgorszym wypadku jej wyrzucenie. Należy również pamiętać, że wełnowce mogą powrócić nawet po pozornie całkowitym wytępieniu.
Natomiast jeśli patyczak obumiera, gniją mu pędy lub roślina zmienia kolor, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swoim nawykom pielęgnacyjnym. Być może jest on przelewany lub narażony na zbyt dużą ekspozycję słoneczną. Innym powodem może być też wcześniejsze podgnicie korzeni, np. w sklepie ogrodniczym.
Podsumowując rhipsalis cassutha to idealny sukulent zarówno dla pracusiów, nie mających czasu zajmować się roślinami, jak i leni, nie pamiętających o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Ze względu na brak wymogów co do stanowiska, sprawdzi się w każdym typie pomieszczenia.