Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Paproć domowa - Paprotka doniczkowa - Uprawa i pielęgnacja

W czasach wiktoriańskich całe spektrum paproci domowych uprawiano w specjalnych oszklonych pomieszczeniach. Obecnie te rośliny cieszą się ogromną popularnością i hodowane są jako rośliny doniczkowe. Paprocie zaczęto wprowadzać do dekoracji różnych instytucji, dlatego często można je spotkać w biurach różnych firm i urzędach.Takie rośliny doniczkowe wyróżniają się znacznymi rozmiarami oraz oryginalnym wizerunkiem, dlatego zapewniają ciekawy design każdego wnętrza. Paprocie domowe pochodzą głównie z Azji, Ameryki Północnej i Europy.

Paproć domowa – cechy szczególne

paproć domowa

Paprotki domowe łączą w sobie wszystkie zalety: mają doskonałe walory dekoracyjne, a pielęgnacja jest bardzo prosta. Klasycznym przedstawieniem paproci jest rozeta z mocno rozciętymi, łukowato zakrzywionymi liśćmi, ale są też paprocie lancetowate których liście przypominają ostrokrzew. Jest dużo odmian paproci domowej, które pięknie prezentują się zarówno w koszach, jako rośliny wiszące oraz na parapetach, jako niezwykłe rośliny dekorujące okno i całe pomieszczenie. Paprocie takie jak Nephrolepis Bostoniensis i Asplenium, cechuje duży rozmiar, dlatego są idealne do wykorzystania jako rośliny pojedyncze.

Umieszczając paprocie domowe w grupie z innymi kwiatami doniczkowymi, trzeba zadbać o to, aby nie były przez inne gatunki zgniatane. Liście paprotek są delikatne i wymagają miejsca do wzrostu. Zawsze należy usuwać martwe i uszkodzone części, co pozwoli na swobodny rozwój nowych pędów. Niektórzy powiedzą, że jest to to magiczna roślina, która kwitnie raz w roku w noc Kupały, a jeśli uda się znaleźć kwiat paproci, spełnią się najbardziej upragnione marzenia. Inni będą jednak argumentować, że nie ma w niej nic szczególnego ale jest to jedna z najstarszych roślin, która pojawiła się około 400 milionów lat temu.

Paproć domowa – pielęgnacja

paproć

Pielęgnacja paproci w domu zwykle nie jest wielkim problemem. Aby jednak zawsze wyglądała wspaniale, należy przestrzegać kilku prostych zasad pielęgnacji.

Paproć domowa - temperatura

Paprotki najlepiej czują się w temperaturze otoczenia od 16 do 21°C. Musisz pamiętać, że minimalna temperatura dla tej grupy roślin domowych to około 10 ° C, nie będą dobrze się czuły także w temperaturze powyżej 24 ° C. Paprocie domowe preferują miejsca przed oknem, świetnie rosną i pięknie wyglądają na efektownych stojakach. Niektóre rodzaje (na przykład cordifolia) mogą znajdować się tylko na stojaku, ponieważ łodygi są bardzo długie, rosną zarówno na długość, jak i na szerokość i potrzebują miejsca. Ustawiając taki kwiat doniczkowy na stole, jego liście zaczną się wyginać a następnie łamać. Okno to dobre miejsce, ponieważ zwykle jest zasłonięte pewnego rodzaju zasłonami, które lekko gaszą światło słoneczne, zacieniając roślinę. Wskazane jest  unikanie przeciągów i nagłych wahań temperatury.

Paproć domowa - oświetlenie

Powszechnie uważa się, że paprocie dobrze czują się w cieniu, a dzieje się tak, ponieważ spora część odmian pochodzi z rejonów lasów deszczowych. A w  miejscach zacienionych tylko czasami przebija się jasne światło. Wszystkie półepifity w naturalnych warunkach rosną w zacienionych miejscach. Najlepiej ustawiać paprocie na parapetach od strony wschodniej lub północnej, powinny to być miejsca bez padania bezpośredniego światła słonecznego. Paprocie potrzebują dość jasnego, rozproszonego światła. Oznacza to, że nie należy ich umieszczać w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W przeciwnym razie liście rośliny mogą ulec poparzeniu. Przy niewystarczającym oświetleniu wzrost paproci znacznie spowalnia, pogarsza się jej wygląd. W ciepłe lato paproć można wynieść na świeże powietrze.

Paproć domowa – podlewanie

Gleba w doniczkach paproci domowych musi być stale wilgotna, zadbaj o to, aby nigdy nie wysychała. Jednak zbytnie nasiąknięcie wodą doprowadzi do gnicia rośliny. Należy ograniczyć podlewanie paprotek zimą. Przy pielęgnacji należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Aby to zrobić, regularnie spryskuj liście rośliny. Zaleca się dwukrotne opryskiwanie rośliny latem, gdy jest bardzo gorąco, lub zimą, gdy powietrze w sezonie grzewczym jest bardzo ciepłe i suche. Jeszcze lepiej, jeśli możesz zdobyć nawilżacz - będzie to lepsze dla roślin. Paproć można położyć na palecie z keramzytem, wypełnionej wodą, ale korzenie nie powinny mieć kontaktu z wodą. Staraj się, aby woda do podlewania i spryskiwania była czysta, wolna od wapna i chloru i nie zimna. Możesz użyć osiadłej wody. Możesz nawilżać powietrze obok rośliny, umieszczając tam ozdobną elektryczną fontannę lub po prostu pojemnik z wodą.

Paproć domowa – przesadzanie

Przesadzanie kwiatów doniczkowych należy wykonywać na wiosnę, gdy korzenie wypełniają doniczkę. Młode rośliny mogą potrzebować przesadzania każdego roku

Paproć domowa - rozmnażanie

Planując rozmnażanie paproci domowej najprostszym sposobem będzie jej podział na trzy części. Najlepszym okresem do wykonania tego zabiegu jest wczesna wiosna, gdy roślina tworzy kłącza. Są takie odmiany, które je tworzą na końcach pędów, należy do nich Bostoniensis nephrolepis albo też na liściach na przykład Asplenium bulbiferum. Kiedy wiosną pojawiają się młode pędy w roślinie, ostrożnie oddziel część kłącza (pożądane jest, aby oddzielona część miała kilka punktów wzrostu) i przesadź ją do nowej doniczki. Dalsza pielęgnacja paproci jest tradycyjna. Wyhodowanie roślin z zarodników spod dojrzałych liści jest możliwe, choć nie zawsze łatwe. Co trzeba wiedzieć?

Paproć nie przypomina innych roślin. Nie ma kwiatów, zamiast tego na spodzie liści znajdują się zarodniki. Do wysiewu zarodników stosuje się małe doniczki z ubitym podlanym podłożem glebowym, gdzie są wysiewane. Stwórz małą szklarnię, przykrywając ją szkłem lub folią. Po pojawieniu się kiełków przesadź je do większej doniczki. Reprodukcja jest również możliwa poprzez nakładanie warstw - wąsy. Przyciśnij wąsy do ziemi, przymocuj je wspornikiem w jednym miejscu, posyp je ziemią i poczekaj na pojawienie się nowej rośliny, przeszczep ją do stałej doniczki.

Paproć domowa – gleba i nawożenie

Przede wszystkim gleba dla paproci domowych powinna być lekka i dobrze przepuszczalna dla wody i powietrza. Woda nie powinna zatrzymywać się w glebie, w tym celu należy umieścić drenaż na dnie doniczki i wykonać otwory drenażowe. Możesz kupić specjalną glebę do paproci lub zrobić ją samodzielnie: z gleby liściastej, torfu, niewielkiej ilości piasku i bardzo małej ilości żyznej gleby. W żadnym wypadku nie należy sadzić paprotki w czarnej glebie, ponieważ będą się słabo rozwijać. Pielęgnacja roślin doniczkowych takich jak paproć domowa jest niemożliwa bez nawożenia, możesz użyć uniwersalnego dokarmiania górnego lub specjalnego nawozu do paproci. Nawożenie wykonuj raz na dwa tygodnie, w okresie spoczynku nie musisz nawozić.

Nazwy gatunków paproci domowych

Wybór konkretnego gatunku paproci domowej nie należy do najłatwiejszych. Występuje aż 2000 odmian, które doskonale sprawdziłyby się w mieszkaniach, ale na rynku nie ma aż takiego bogactwa paproci.

Paproć Nefrolepis Nephrolepis (nerczyłusk)

Paprotka domowa występuje naturalnie na całym świecie. W domu jednak najczęściej używa się jej do celów dekoracyjnych, uprawianych po prostu w doniczce lub jako roślina wisząca. Paproć domowa ma krótkie korzenie i zielone liściaste rozety. Każdy liść osiąga długość 70 centymetrów i składa się z małych segmentów, których długość nie przekracza 50 milimetrów. Blaszki liściowe z czasem zmieniają się z zielonego na żółty, po czym usychają i obumierają. Należy dodać, że u nephrolepis bezlistne pędy pokryte łuskami wystają bezpośrednio z kłącza.

Paproć Asplenium - Zanokcica

Roślina może być naziemna lub epifityczna. Paproć domowa charakteryzuje się obecnością dużych blaszek liściowych, zabarwionych na jasnozielony odcień, które tworzą rozetę. Krótkie pełzające korzenie pokryte są łuskami. Należy dodać, że liście asplenium mogą mieć różne kształty, w tym krawędzie trójkątne lub faliste. Zarodniki są przyczepione do spodu płytki. Paproć nie reaguje dobrze na dotykanie liści, ale przy odpowiedniej pielęgnacji dość szybko rośnie.

Paproć Adiantum (niekropień, złotowłos)

Paproć niekropień należy do kwiatów doniczkowych i wyróżnia się cienkimi, ale silnymi łodygami, subtelnymi liśćmi oraz urokliwą strukturą. Czego potrzebuje? Przede wszystkim odpowiedniej wilgotności powietrza, cienia i ciepła. Są często wybierane na rośliny do dekoracji oranżerii. Paproć jest uważana za najpopularniejszą roślinę ozdobną i jest uprawiana w mieszkaniach lub w szklarniach. Ma słabe pełzające kłącze, pokryte matowymi łuskami, pomalowanymi na brązowy lub czarny odcień. Liście o odcieniu zielonym lub szarym układają się najczęściej naprzemiennie na ciemnych, łuskowatych ogonkach liściowych. Długość liści wynosi około 25 centymetrów.

Paproć Pteris – orliczka

Ta paproć domowa ma zgrabne blaszki liściowe o różnych kształtach i rozmiarach. Ich kolor może być po prostu zielony lub barwny. Pteris jest często uprawiany w mieszkaniu, ponieważ jest bardzo piękny, ale wymaga dużej wilgotności. Dlatego hodowcy kwiatów grupują orliczkę razem z innymi roślinami, które kochają wilgoć.

Paproć Pellea rotundifolia - ciemnotka okrągłolistna

Pellea różni się od innych gatunków zdolnością do bezproblemowego tolerowania okresów suszy. Jeśli pozostawisz roślinę na długi czas bez podlewania, jej blaszki liściowe wyschną, ale gdy tylko poczuje wilgoć, szybko się zregeneruje. Wysokość paproci domowej sięga około 25 centymetrów. Długość jednej blaszki może wynosić 30 centymetrów, a jej szerokość to tylko półtora centymetra. Pomimo tego, że okres wegetacyjny ciemntoki trwa cały rok, najaktywniej rozwija się w miesiącach wiosenno-letnich.

Paproć Platycerium (płaskla) inaczej łosie rogi

Paproć platycerium wygląda bardzo nietypowo, ma duże i efektowne liście. Blaszki liściowe swoim wyglądem przypominają róg jelenia, w wyniku, czego roślina ta jest popularnie nazywana „rogiem jelenia”. Najczęściej liście znajdują się w dolnej części paproci i pozostają zielone nawet w zimnych porach roku, a zarodnikujące z czasem żółkną i wysychają. Powierzchnia pędów zarodnikowych pokryta jest białawymi włóknami, które zapewniają ochronę przed światłem słonecznym i zatrzymują wilgoć.To najmodniejsza roślina doniczkowa ostatnich lat.

Paproć Blechnum (podrzeń)

Ta paproć wygląda jak palma. Duża korona składa się z twardych liści, z wiekiem rozwija się dobrze zarysowany pień - korona osiąga 1 m średnicy. Paproć Blehnum ma bardzo długie skórzaste liście, sięgające prawie jednego metra. Liście są pomalowane na wyblakły zielony odcień i zebrane w gęstą rozetę na szczycie łodygi. W dojrzałych roślinach paproci pień rośnie do prawie 50 centymetrów, dzięki czemu paproć wygląda jak mała palma.

Paproć Davallia – dawalia: nogi pająka

Paproć domowa jest wybierana przez hodowców ze względu na grube kłącza, wyrastające na wierzch doniczki. Stąd jej popularne nazwy – nogi pająka, zajęcze i królicze łapki. Paproć davallia charakteryzuje się obecnością ażurowych liści złożonych z postrzępionych fragmentów. Młode liście mają jasnozielony odcień, ale stare są już pomalowane na żółto-zieloną barwę. Nowe pędy tworzą się prawie do końca jesieni, po czym roślina przechodzi w stan hibernacji. Grube korzenie paproci pokryte są srebrnym puchem, przypominające odnóża pająka pochodzące z egzotycznego kraju. Rozwijają się w górę i dlatego po pewnym czasie wypełzają z doniczki. Ich długość dochodzi do 90 centymetrów.

Paproć Dixonia – drzewiasta

Młoda paproć doniczkowa wygląda niezwykle pięknie i okazale stroi każde pomieszczenie, jednak z czasem powstaje z niej duże drzewo, jego pień dorasta do wysokości nawet sześciu metrów. Nadaje się do dużych przestrzeni, oranżerii oraz ogrodów zimowych.

Paproć domowa w aranżacji wnętrz

paprotki

Doniczka z piękną i zadbaną paprocią domową ozdobi każde wnętrze. Najczęściej służy do dekoracji parapetów okien północnych, umieszczana jest także na szafkach i półkach. Ale z punktu widzenia fitoprojektowania wnętrz te niesamowite i pełne wdzięku rośliny zasługują na większą uwagę. Tradycyjnie paprocie umieszcza się obok innych roślin na stojakach. Wśród paproci są dość duże, takie jak blehnum, phlebodium, aspidium i niektóre rodzaje nephrolepis. Najważniejsze, aby nie ściskać rośliny w wąskiej przestrzeni, na przykład na ścianach między szafkami. Daj jej możliwość rozwoju, wtedy stanie się dumą, przyciągnie uwagę i nada całości każdemu wnętrzu.

Bardziej niestandardowym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na stojakach tylko paproci. Projektanci będą preferować społeczność okazów o tym samym kształcie i rozmiarze, a kolekcjoner lub miłośnik roślin domowych może kompozycyjnie zjednoczyć całą kolekcję. W takim przypadku zaleca się stosowanie kontrastowych kombinacji faktur i kształtów. Na przykład ażur i delikatność doskonale podkreślą rozetę całych liści asplenium.

Świetnym pomysłem jest udekorowanie pokoju kompozycją paprociową. Weź wiklinowy kosz zrób wkładkę z plastikowego opakowania, wlej do środka zwilżoną ekspandowaną glinę i umieść doniczki z różnymi paprociami. Jeśli chcesz, możesz od czasu do czasu urozmaicić kompozycję roślinami kwitnącymi. Ogólnie rzecz biorąc, paprocie domowe są niesamowitymi roślinami, pasują organicznie do każdej donicy: od szorstkiej nieszkliwionej ceramiki po malowaną porcelanę. Niektóre paprocie mogą być również uprawiane, jako rośliny ampeliczne. Na przykład pełzające kłącza mikrozorium oskrzydlonego w końcu wiszą poza doniczkami i zarastają całą chmurą liści. Ale prawdziwa ampeliczna paproć jest słusznie uważana za ligodium (wężówka) z liściem pnącym w kształcie liany. W domu nie daje gęstych zarośli, ale wygląda bardzo atrakcyjnie.

Nie sposób wyobrazić sobie kolekcji storczyków, których liście są raczej monotonne, bez paproci. Ich liście ładnie eksponują delikatne kwiaty orchidei. Paprocie są również niezbędne do sadzenia florarium. Dobrze komponują się z bromeliowatymi, anturium, aglaonema, fikusami okrywowymi. Odporne paprocie, takie jak davallia i pellea, rozwijają się na blokach epifitycznych, a małe, odporne na suszę miniaturowe paprocie actiniopteris można nawet mieszać z sukulentami.

roślina paproć

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl