Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Palma Kencja (Kentia, Howea forsteriana) - pielęgnacja i uprawa

Palma Kencja zyskała popularność za sprawą swych pięknych, zielonych liści oraz... łatwości w pielęgnacji. Tam, gdzie inne palmy domowe nie wzrastały dobrze, palma Howea nie sprawia problemów. W krótkim czasie palmy z tego gatunku zyskały uznanie wśród arystokracji i właścicieli luksusowych obiektów. Może znajdzie się dla niej miejsce również w Twoim salonie?

Bogata historia zielonej palmy Kentia - Howea forsteriana

Rzadko można mówić o ciekawej historii, gdy chodzi o roślinność domową. Nie dotyczy to jednak palmy Howea forsteriana - już sama jej nazwa związana jest bowiem z historycznym wydarzeniem. Mianowicie, roślina ta zawdzięcza nazwę niemieckim przyrodnikom podróżującym po wodach Pacyfiku ze słynnym kapitanem Cookiem. Byli to Johann Reinhold Forster i Georg Forster. Roślina ta nazywana jest także zieloną palmą czy palmą Kentia. Wyróżnić można także odrębną odmianę, a więc palmę Howea belmoreana, która osiąga niższe wysokości. W Polsce najpopularniejsza nazwą jest Kencja - niezależnie od odmiany.

palma kencja

Naturalnym środowiskiem palm Kentia jest australijska wyspa Lord Howe. Tam palmy te mogą osiągać wysokość nawet do kilkunastu metrów. Uprawiając tę roślinę w warunkach domowych można spodziewać się wysokości na poziomie kilku metrów. Jest to roślina długowieczna, odporna na trudne warunki spowodowane suchością powietrza, niskimi temperaturami i ograniczonym dostępem do światła słonecznego. Plamami Kentia zainteresowała się nawet sama królowa Wiktoria, która szczególnie upodobała sobie te rośliny. Nic dziwnego, że obecnie palmy Howea spotkać można w holach najlepszych hoteli i w innych luksusowych obiektach.

Palmy te są uprawiane przede wszystkim na wspomnianej już wyspie Lord Howe i stamtąd właśnie trafiają do eksportu. Warto zaznaczyć, że cała ta procedura jest poddawana obostrzeniom, ponieważ palmy Howea zostały uznane za gatunek wrażliwy przez Światową Unię Ochrony Przyrody. Oznacza to, że w przypadku pogorszenia warunków naturalnych, gatunek ten może zostać uznany za zagrożony.

Jak uprawiać palmę Kencja?

Palmy Kentia mogą być uprawiane od podstaw, a więc od nasion. Zazwyczaj jednak palmy Howea trafiają do naszych domów w postaci sadzonek lub sporych już roślin. Cena często bywa wysoka, ale warto! Roślina ta jest bowiem wyjątkowo bezproblemowa w uprawia, co oczywiście nie znaczy, że nie trzeba stosować się do żadnych zasad. Oto kilka podstawowych warunków uprawy:

  • poziom światła - palmy Kencja mogą być umieszczone w półcieniu, jednakże w takich warunkach trzeba liczyć się z powolnym wzrostem. Warto roślinie zapewnić dostęp do światła, choć nie może być on bezpośredni. Podobnie jak wiele innych gatunków palm, również ta roślina jest podatna na poparzenia słoneczne. Nie powinno się więc wystawiać jej na taras, balkon czy ogród w okresie dużego nasłonecznienia.

  • temperatura - powinna wynosić około 20 °C latem oraz 16-18 °C zimą. W przeciwieństwie do innych odmian palm, palmy Kencja nie muszą być uprawiane w wysokich temperaturach, charakterystycznych dla klimatu egzotycznego.

  • wilgotność powietrza - podobnie jak w przypadku poziomu światła, nie powinno się nadmiernie wykorzystywać właściwości palm Howea. Choć rośliny te są odporne na suchość powietrza dużo bardziej niż inne odmiany palm, optymalna będzie dla nich nieco podwyższona lub co najmniej średnia wilgotność powietrza. Dlatego zwłaszcza w pierwszych latach wzrostu rośliny te są uprawiane w warunkach szklarniowych.

  • podlewanie - palmy Howea należy podlewać regularnie, lecz w okresie wegetacji bardzo oszczędnie. Podłoże nigdy nie powinno być zbyt wilgotne, ponieważ sprzyja to gniciu korzeni. Zaleca się, by ziemia była zawsze delikatnie wilgotna.

  • zraszanie - jeśli wilgotność we wnętrzu nie jest odpowiednia, warto pamiętać o zraszaniu liści palmy. Niektóre poradniki wskazują, że do tego celu najlepiej nada się woda deszczowa. Jeżeli jednak taka nie jest dostępna, można skorzystać z wody odstanej lub wody odstanej z dodatkiem odpowiedniego nawozu dla palm. Liści nie trzeba przycinać, chyba że pojawią się zżółknienia i suche plamy.

  • stanowisko - palmy mogą być uprawiane zarówno wewnątrz, jak i w ogrodzie czy oranżerii - o ile zapewnione są warunki wymienione powyżej.

  • podłoże - najlepszym wyborem jest po prostu... ziemia do palm. Warto jednak mieć na uwadze, że ziemia do palm Howea powinna odznaczać się raczej kwaśnym pH. Można dodatkowo stosować dedykowane nawozy do palm, lecz za wyjątkiem okresu wegetacji, który przypada na jesień i zimę. Standardowo, spód donicy należy wysypać keramzytem, by umożliwić odpływ nadmiaru wilgoci.

Palmy Kentia - przesadzanie i rozmnażanie

Palmy Kentia mogą być rozmnażane wyłącznie z zastosowaniem nasion. Z pewnością zajmie to nieco więcej czasu, lecz jest to rozwiązanie dużo tańsze, a dla miłośników ogrodnictwa - satysfakcjonujące. W takim wypadku nasiona są wysiewane w odpowiednich warunkach, zazwyczaj szklarniowych.

palma kentia

Istotna jest wilgotność powietrza na wysokim poziomie i wysokie temperatury. Palma wzrasta dość wolno, więc pierwszych pędów można spodziewać się po kilku miesiącach. Przez pierwsze lata warto podtrzymywać warunki idealne pod względem wilgotności i temperatur.

Gdy korzenie już nie mieszczą się w donicy, palmę należy przesadzić do większej. Należy przy tym pamiętać, by nie uszkodzić korzeni. Ziemia powinna być dostosowana pod względem pH i rozpulchniona, a donice muszą umożliwiać odprowadzanie nadmiaru wody. Korzenie stojące w wodzie to jedno z największych zagrożeń, powodujących choroby palm Kentia.

Jakie choroby dotykają zielone palmy?

Palmy Kencja nazywane są zielonymi palmami, między innymi dlatego, że rzadko dotykają je choroby. Nie jest to jednak pewnik, ponieważ również liście plam Kentia mogą żółknąć i usychać.

Z jakimi chorobami muszą walczyć miłośnicy palm Kentia? To między innymi:

  • choroby grzybowe - nadmierne podlewanie często kończy się gniciem korzeni, co może po pewnym czasie objawiać się również zżółknieniem liści i brązowieniem łodyg. Powodem jest rozwój choroby grzybowej. Należy więc w pierwszej kolejności wymienić ziemię i zmniejszyć poziom wilgoci, a kolejno zastosować środki grzybobójcze. Choroby grzybowe mogą pojawić się wyłącznie na powierzchni liści i łodyg. Taka choroba często jest spowodowana częstym zraszaniem i zbyt wysoka wilgotnością powietrza.

  • szkodniki - zielone palmy mogą być atakowane przez przędziorki i wełnowce. W przypadku tych pierwszych pojawiają się plamy czy też przebarwienia na powierzchni liści. Ich znakiem rozpoznawczym są niewielkie rozmiary. Przędziorki można usunąć zmywając je prysznicem lub przecierając liście. Z kolei choroba spowodowana wełnowcami objawia się typowym nalotem przypominającym oczywiście... wełnę. Jak je zwalczyć? Wystarczy je mechanicznie usunąć z powierzchni rośliny.

 

Zielone palmy, czyli palmy Kentia stanowią przepiękną ozdobę domu czy obiektu komercyjnego, nawet gdy wnętrze jest naprawdę ekskluzywne. W dodatku palmy Howea belmoreana i Howea forsteriana bardzo wiele Ci wybaczą! Warto więc udekorować dom świeżą, długowieczną zielenią i cieszyć się naturalną ozdobą.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl