Piękne i bujne liście, szybki wzrost i elegancki wygląd to cechy, które niewątpliwie posiada palma Areka – jedna z najpopularniejszych domowych palm. Dowiedz się jak ją uprawiać i w jakich warunkach czuje się najlepiej oraz jakie choroby mogą ją zaatakować.
Palma Areka (dypsis lutescens) – charakterystyka
Areka to rodzaj palmy z rodziny arekowatych (Arecaceae), do której należy około 50 różnych gatunków roślin. Spotkać je można w różnych tropikalnych rejonach świata, przede wszystkim w Ameryce Południowej i w południowej części Afryki. W uprawie domowej najczęściej spotykanymi gatunkami są:
-
areka żółtawa, zwaną również złocistą (Chrysalidocarpus lutescens syn. Areca lutescens),
-
areka katechu, zwaną również betelową (Chrysalidocarpus catechu syn. Areca catechu).
Palmy Areki bardzo często spotkać można w domach i w przestrzeni publicznej. Ich przypominające pióropusze bujne liście osadzone na strzelistych łodygach pięknie prezentują się w dużych i eleganckich pomieszczeniach. Odpowiednio pielęgnowane areki zachwycają również niezwykle soczystą zielenią i stosunkowo wysokim wzrostem (w warunkach domowych osiągają zazwyczaj od 1,5 do 2 metrów).
Pielęgnacja palmy Areki
Palma Areka (dypsis lutescens) nie jest bardzo wymagająca, ale nie należy też do roślin najłatwiejszych w pielęgnacji. Może więc sprawić nieco trudności mniej wprawionych hodowcom. Sprawdź jak zapewnić jej najlepsze warunki:
Areka: stanowisko – Areka najlepiej czuć się będzie w jasnym stanowisku z dużą ilością rozproszonego światła. Ustawiona w cieniu lub w półcieniu może zacząć obumierać, natomiast bezpośrednie i silne słońce może poparzyć jej liście. Szukając w domu miejsca dla Areki należy wybrać to z dala od okien i drzwi, ponieważ palma bardzo źle znosi przeciągi.
Areka: podłoże – Areka potrzebuje żyznej przepuszczalnej ziemi. Najlepiej sprawdzi się tu ziemia torfowa lub ziemia uniwersalna wymieszana z perlitem. Nie można też zapomnieć o drenażu w postaci małych kamyczków lub keramzytu.
Areka: temperatura – Temperatura w jakiej powinna być trzymana palma Areka zależy od pory roku. Na wiosnę i lato nie powinna ona spadać poniżej 18 stopni. Natomiast na jesień i zimę można wynieść ją do zimniejszego pomieszczenie, ponieważ w stanie spoczynku najlepiej czuje się w temperaturze ok. 10–15 stopni.
Areka: podlewanie – W pielęgnacji Areki bardzo ważną rolę odgrywa podlewanie i to właściwie od niego najbardziej zależy, czy roślina będzie dobrze się rozwijać. Palma ta lubi ciągłą wilgoć – zarówno w podłożu, jak i w powietrzu. Należy podlewać ją tak, aby ziemia była stale wilgotna, a do jej podlewania używać odstanej lub przegotowanej wody.
Areka: zraszanie – Areki uwielbiają zraszanie, ponieważ wilgotne powietrze jest im niezbędne do wzrostu. Zraszać roślinę należy minimum raz dziennie, letnią odstaną wodą.
Areka: nawożenie – Palmy Areki nawozi się w okresie od początku wiosny do końca lata. Należy robić to specjalnym nawozem do palm lub zwykłym nawozem do roślin zielonych, co 2–3 tygodnie, w dawce podanej na opakowaniu. Liście nienawożonych palm szybko zaczną blednąć lub żółknąć, a następnie stopniowo obumierać.
Areka: przesadzanie – Areki nie trzeba przesadzać co roku. Wystarczy zrobić to wówczas, gdy korzenie rośliny przebijają się przez dół osłonki lub gdy palma choruje.
Rozmnażanie palmy Areki
Rozmnażanie palm Areka (dypsis lutescens) jest stosunkowo łatwe. Najlepiej jednak przeprowadzać je w trakcie przesadzania rośliny. Wówczas wystarczy odłączyć od dorosłego okazu pędy odroślowe (o wysokości minimum 30 centymetrów) wraz z korzeniami i zasadzić je w osobnych, mniejszych doniczkach. Należy pamiętać, aby młode roślinki zraszać dużą ilością wody i zapewniać im stałą wilgoć.
Jakie choroby dotykają palmy Areki?
Największą wadą palmy Areki jest jej chorowitość. Jej liście często usychają lub pokrywają się plamami, a wówczas trudno rozpoznać konkretną chorobę czy szkodnika. Gdy pojawią się jakiekolwiek objawy choroby, należy dobrze przyjrzeć się roślinie i jeśli:
-
palma Areka ma szare lub czarne końcówki liści roślina prawdopodobnie została przelana. Wówczas należy całkowicie wymienić jej podłoże i delikatnie oczyścić korzenie ze starej ziemi.
-
palma Areka ma żółte lub jasno brązowe końcówki liści można przypuszczać, że jest zbyt rzadko podlewana lub ma zbyt suche powietrze. Wówczas oprócz regularnego i bardziej obfitego podlewania oraz zraszania, warto zaopatrzyć pomieszczenie, w którym stoi, w dobrej jakości nawilżacz powietrza.
-
liście Areki zmieniają kolor na żółty lub brązowy możliwe jest, że roślina narażona jest na zbyt silne promieniowanie słoneczne. Wówczas należy odsunąć ją od okna. Natomiast jeśli oprócz plam, liście stają się też wiotkie i opadają ku dołowi jest duży ryzyko, że roślina została zaatakowana przez grzyby. Wówczas trzeba jak najszybciej pozbawić ją podgniłych liści, a resztę rośliny opryskać odpowiednim środkiem ochronnym.
Palma Areka może być też, oczywiście, zaatakowana przez jedne z popularnych szkodników, takie jak: przędziorki tarczniki czy wełnowce. W takim wypadku roślinę należy obficie opłukać pod bieżącą wodą, a następnie spryskać specjalnym środkiem na konkretne insekty.
Palma Areka (dypsis lutescens) to bardzo elegancka roślina, która będzie pasować do każdego typu stylu wystroju wnętrza. Chcąc udekorować nią swoje mieszkanie, warto jednak pamiętać o odpowiednim nawilżaniu powietrza. Do wzrostu Areka potrzebuje dużej ilości wody i wilgoci. W zamian odwdzięczy się pięknymi, zielonymi pióropuszami bujnych liści.