Czy można zrobić kompost w domu? Zdecydowanie tak! Aby kompostować roślinne odpady kuchenne, wcale nie trzeba mieć dużej pryzmy kompostowej w ogrodzie. Kompost możemy zrobić w domu i wykorzystać go później do naszych domowych lub balkonowych roślin bądź w przydomowym ogródku. Po zakończeniu procesu kompostowania powstaje bogata w składniki odżywcze i bardzo cenna dla zdrowia roślin ziemia kompostowa.
Regularne kompostowanie odpadów pomoże nam sporo zaoszczędzić na wywozie śmieci i bardzo korzystnie wpłynie na stan środowiska naturalnego. Na kompost nadają się roślinne odpady kuchenne jak na przykład obierki z warzyw czy inne resztki organiczne z przygotowywania posiłków. Nie można natomiast wrzucać do kompostu mięsa, ryb, nabiału, kości, papieru oraz płynów. Kompostowanie odpadów kuchennych nie jest trudne. Pomoże nam w tym wiaderko kompostujące oraz otręby bokashi. Dowiedz się, jak zrobić kompost z wykorzystaniem otrębów bokashi.
Dlaczego warto robić kompost?
Żyjemy coraz bardziej świadomie i zwracamy uwagę na to, jak nasze codzienne zachowania wpływają na środowisko naturalne. Wyrzucanie resztek owoców i warzyw to marnowanie cennego materiału biologicznego, który można kompostować i zwrócić matce ziemi w postaci dobroczynnej próchnicy.
Warto o tym pomyśleć i zdecydować się na bardziej racjonalne gospodarowanie odpadami biologicznymi. Dotąd kompostowanie kojarzyło nam się z mozolną i raczej mało przyjemną pracą, którą można wykonać wyłącznie w specjalnie wydzielonym miejscu na skraju ogrodu. W dodatku, zanim pryzma zamieniła się w kompost, mijało co najmniej kilka miesięcy.
Na szczęście od kilku lat dostępne są tak zwane wiaderka kompostujące, które znacznie ułatwiły cały proces i umożliwiły jego przeprowadzenie nawet w warunkach domowych.
Obecnie prawdziwym hitem na rynku są wiaderka kompostujące bokashi, zawierające tak zwane EM-y, czyli efektywne mikroorganizmy. Takie wiaderko można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym stacjonarnie lub online. W skład zestawu kompostującego bokashi wchodzą następujące elementy:
- wiaderko wykonane z tworzywa sztucznego z pokrywką oraz sitową wkładką służącą do odsączania płynu powstającego w procesie rozkładu materii organicznej,
- ubijak i kubeczek do odsączu,
- opakowanie otrębów bokashi,
- szufelka do otrębów.
Otręby bokashi powstają w procesie fermentacji otrębów pszennych i ryżowych z ekologiczną melasą z trzciny cukrowej, solą kamienną oraz niechlorowaną wodą. Cały proces zachodzi w obecności probiotycznych kultur mikrobiologicznych, powszechnie nazywanych efektywnymi mikroorganizmami.
EM- y to naturalne korzystne dla środowiska probiotyki, w których skład wchodzi około 80 gatunków wyselekcjonowanych mikroorganizmów tlenowych oraz beztlenowych. Są one niezwykle cenne, ponieważ pomagają w odtwarzaniu równowagi mikrobiologicznej w glebie, a tym samym w pożywieniu i całym otaczającym nas świecie, co przyczynia się także do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Otręby bokashi - sposób na kompost w domu
Jak zrobić kompost w wiaderku? To bardzo proste. Wystarczy, że na dno naszego wiaderka kompostującego wsypiemy cienką warstwę otrębów bokashi, a na nią warstwę roślinnych odpadów kuchennych. Następnie posypujemy całość kolejną warstwą otrębów i porządnie ubijamy, aby pozbyć się z całej masy powietrza. Na koniec szczelnie zamykamy pokrywę wiaderka To bardzo ważne, ponieważ jeśli zamkniemy je niedokładnie, to do środka będzie dostawać się powietrze, co zahamuje proces fermentacji i spowoduje gnicie resztek biologicznych.
Na dnie wiaderka pod sitkiem będzie zbierać się płyn wyciekający z masy kompostowej Co 2-3 dni musimy go odlewać przez specjalny kranik, w który wyposażone jest wiaderko.
Jeśli chcemy dołożyć do wiaderka odpady, wówczas również każdą ich warstwę przesypujemy otrębami bokashi, ubijamy i szczelnie zamykamy wiaderko. Gdy jest ono już pełne, wówczas pozostawiamy je na 10-14 dni w ciepłym pomieszczeniu. W tym czasie dzięki efektywnym mikroorganizmom zachodzi w wiaderku proces fermentacji odpadów.
Po upływie tego czasu przystępujemy do ostatniego etapu kompostowania, jakim jest zakopanie rozkładającej się masy roślinnej w ziemi. Robimy w podłożu dołek takiej wielkości, aby zmieściła się w nim bez problemu zawartość wiaderka, wsypujemy ją tam, okrywamy ziemią i udeptujemy.
Pamiętajmy, że masa kompostowa o kwaśnym odczynie nie jest jeszcze gotowa do zastosowania, dlatego wykopmy taki dołek w pewnej odległości od roślin rosnących w ogródku. Można też przeprowadzić taki proces na balkonie lub tarasie w dużej skrzyni z ziemią.
Po około 3 tygodniach odczyn masy ustabilizuje się na poziomie 6-7 i proces tworzenia się ziemi kompostowej dobiegnie końca. Taką ziemię możemy już bezpiecznie zastosować na grządki z warzywami lub rabaty kwiatowe.
Kompost to idealny naturalny nawóz dla warzyw, roślin sadowniczych oraz ozdobnych. Warto wymieszać go z ziemią na grządkach przed siewem lub sadzeniem roślin. Dzięki składnikom odżywczym w nim zawartym oraz pożytecznym mikroorganizmom rośliny będą zdrowe, bardziej odporne na choroby i szkodniki, plon warzyw będzie większy, a kwiaty będą obficie kwitnąć przez całe lato.
Kompost w przeciwieństwie do nawozów sztucznych nie szkodzi w żaden sposób środowisku naturalnemu. Wspomaga on rekultywację zniszczonych gleb i wzbogaca mikroflorę glebową, co korzystnie wpływa na cały ekosystem, w którym żyjemy.