Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Oświetlenie tarasu - jakie wybrać? Porady, inspiracje i aranżacje

Oświetlenie tarasu jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia przestrzeni przydomowej. Nie tylko pozwala wydłużyć czas wypoczynku na świeżym powietrzu, ale dobrze zaplanowane, uwydatnia także piękno całej konstrukcji i roślinnych aranżacji, tworząc niepowtarzalną atmosferę również po zmroku.

Nowoczesne oświetlenie tarasu w wielu przypadkach pełni także funkcję ozdobną, współgrając z innymi elementami wyposażenia ogrodu, zaś wieczorami oświetlenie tarasu tworzy widowisko, malując światłem wyjątkowy klimat. Mało tego, oświetlenie zewnętrzne wskazuje właściwą drogę zaproszonym gościom i odstrasza potencjalnych złodziei, zwiększając bezpieczeństwo domowników.

Jednak, by dowiedzieć się, jakie oświetlenie tarasu wybrać, by spełniało wszystkie te funkcje, niezbędne jest nie tylko rozeznanie wśród aktualnych trendów, ale także wiedza na temat źródeł światła i bezpiecznej instalacji.

Jak oświetlić taras?

oświetlenie tarasu

Oświetlenie tarasu zależy od kilku ważnych czynników. Największy wpływ ma rodzaj tarasu i jego zadaszenia. Zupełnie inaczej oświetlimy bowiem taras całkowicie zadaszony, a inaczej ten otwarty. Nie bez znaczenia będzie również rodzaj instalacji elektrycznej, jaką posiadamy i możliwość podłączenia lamp, dlatego dobrze jest pomyśleć o oświetleniu, już na etapie projektowania tarasu.

Bardzo ważne jest, aby oświetlenie tarasu współgrało z charakterem aranżacji. Spójność oświetlenia tarasowego z oświetleniem całego ogrodu i domu jest bowiem cechą, która wpłynie na wizualny efekt finalny projektu. Ponadto osiągnięcie tak harmonijnej całości, pozwoli stworzyć funkcjonalną i elegancką przestrzeń, pełną ładu. Oświetlenie zewnętrzne dobieramy zatem do stylu, jaki panuje w ogrodzie i wokół domu. Inne lampy tarasowe sprawdzą się bowiem w nowo-powstałym, współczesnym budownictwie, a zupełnie inne oświetlenie tarasu zastosujemy w wiejskiej i rustykalnej charakteryzacji.

Oświetlenie tarasu – instalacja elektryczna

Jeśli nie wiemy, jak oświetlić taras, musimy sięgnąć do podstawy, jaką jest instalacja elektryczna w domu. To od niej będzie zależała wielkość i rodzaj lamp, możliwych do zastosowania na tarasie i w ogrodzie. Bardzo często, na etapie budowy domu, nie uwzględnia się bowiem rozprowadzenia instalacji na zewnątrz. Najważniejsze jest zatem sprawdzenie uzbrojenia ogrodu i obwodu instalacji domowej, zabezpieczając ją dwoma rodzajami włączników (nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym).

Zewnętrzne oświetlenie taras wymaga również odpowiedniej klasy szczelności – najlepiej IP X4 lub wyższej. Na przykład, zgodnie z zaleceniami – stopień IP23 powinien być stosowany pod zadaszeniem (czyli oświetlenie tarasu, oprawy w podsufitce). Na elewacji budynku oświetlenie powinno być z kolei oznaczone klasą IP44, a oświetlenie gruntowe – aż IP65 lub IP67.

Oświetlenie tarasu oraz jego instalacja elektryczna powinny być montowane według lokalnych przepisów budowlanych. Ze względu bezpieczeństwa, powinna zająć się tym osoba, mająca uprawnienia do prac przy instalacjach elektrycznych. Prawo budowlane w Polsce wymaga bowiem wykonania projektu przeprowadzenia instalacji elektrycznej po zewnętrznej stronie budynku, a jego realizacja musi być zrealizowana przez uprawnionych elektryków.

Oświetlenie zewnętrzne tarasu – źródło światła

Przy wyborze zewnętrznego oświetlenia typu lampa tarasowa , kinkiet, reflektor czy plafon, należy zwrócić szczególną uwagę na źródło światła, jakie w nich zastosowano. W przypadku tarasu, w formie oświetlenia najlepiej sprawdzą się żarówki halogenowe i diody elektroluminescencyjne, czyli tak zwane LED-y.

Oświetlenie tarasu opierające się na żarówce halogenowej będzie bardzo dobrze oddawało barwy i z dużą intensywnością rozświetlało wybrane powierzchnie. Z kolei żarówki LED-owe zagwarantują jasne światło, które najczęściej wykorzystuje się jako oświetlenie dekoracyjne tarasu. Żarówki LED są ponadto przyjazne zarówno dla środowiska jak i naszego portfela.

Oczywiście do zasilania mona wykorzystać energię słoneczną, w formie lamp solarnych, jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek. Jednak przy takim wyborze należy pamiętać, że tylko dobrej jakości lampy tarasowe poradzą sobie w takich okolicznościach. Oświetlenie solarne na taras daje bowiem słabe światło, dlatego stosuje się je głównie w celach dekoracyjnych, przy alejkach oraz we wszystkich miejscach, w których może być wspomagane tradycyjnym oświetleniem w przypadku złej pogody. Energia solarna jest bowiem energią promieniowania słonecznego, zaliczaną do odnawialnych źródeł energii.

Oświetlenie taras – sterowanie

Nowoczesne oświetlenie tarasu to często wieloelementowe rozwiązanie, obejmujące plafony, kinkiety, lampy wiszące i nierzadko też stojące. Taka opcja nie wymaga wykonania wykopu. Wystarczy poprowadzić zwykły przewód elektryczny po tarasie czy elewacji i podłączyć do niego punkty świetlne.

Włączniki można umieścić zależnie od indywidualnych preferencji, tj. na zewnątrz lub wewnątrz domu. W przypadku pierwszej opcji, należy użyć włączników hermetycznych. Można podłączyć również czujniki ruchu, programator czasowy czy automat zmierzchowy, które inteligentnie i samodzielnie będą sterowały oświetleniem.

Oświetlenie na taras wyposażone w tego typu rozwiązania pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, ale daje również większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad własną posesją. Czujniki ruchu uaktywniają się bowiem po wykryciu przemieszczających się osób lub pojazdów w obrębie nawet 15 metrów. Czujniki zmierzchu z kolei włączają oświetlenie tarasowe po zmroku, a wyłączają, gdy nad ranem robi się jasno. Programator czasowy umożliwia ponadto samodzielnie wybrać ustawienia oświetlenia.

Jakie oświetlenie na taras – aranżacje

Podstawą idealnego oświetlenia tarasu jest przemyślane dopasowanie go do aranżacji i charakteru tarasu. Dobrze zaplanowane oświetlenie na tarasie ma bowiem nie tylko ułatwić korzystanie z zewnętrznej przestrzeni wieczorami, ale wprowadzić także klimat, służący odprężeniu.

Nowoczesne oświetlenia tarasu potrafią czynić cuda. Niektóre lampy nadadzą brylantową poświatę kwiatom, inne odstraszą owady, czy będą tworzyć półmrok. Dobrze, gdy oświetlenie kierujemy na powierzchnie o ciekawej fakturze lub interesujące, charakterystyczne rośliny. Pięknie oświetlona tafla wody w basenie, ceglany mur czy ściana owita bluszczem z pewnością zwrócą uwagę niejednego gościa, a na co dzień będą wprawiać w zachwyt i zadumę domowników.

Z uwagi na mnogość i różnorodność materiałów, zupełnie inaczej wyglądać będzie jednak oświetlenie tarasu drewnianego, a zupełnie inaczej oświetlenie tarasu z kostki. Najważniejsze jednak, by dopasować stylistykę tak, by tworzyła spójność.

Najczęściej wybieranym oświetleniem na taras są jednak między innymi:

  • kostki tarasowe – to oświetlenie zewnętrzne tarasu, które ma rozjaśnić jednocześnie strefę góra-dół. Kostki tarasowe doskonale podświetlają elewację po zmroku;

  • lampy podłogowe – oświetlenie tarasu w podłodze, które wzmacnia efekt pięknego podestu. Doskonałe rozwiązanie, które jest praktycznie niezauważalne w ciągu dnia. Najczęściej lampy podłogowe wykorzystuje się jako pojedyncze punkty świetlne, umieszczając je w podłożu. Przy dużych tarasach, dobrze sprawdzą się też podłogowe listwy LED do użytku zewnętrznego. Rodzajem oświetlenia podłogowego mogą być także tradycyjne lampy stojące, wyglądem przypominające te z wnętrza domu, jednak posiadające odpowiednie parametry odpornościowe.

  • lampki solarne – mają postać niewysokich słupków, które absorbują promienie słoneczne i dzięki nim świecą światłem o niewielkim zasięgu i sile;

  • oprawy wpuszczane w schodki tarasu – używane głównie w celu maksymalnego podniesienia funkcjonalności i bezpieczeństwa stopni po zmroku;

  • lampiony, latarenki, pochodnie – najbardziej romantyczne oświetlenie tarasu. Dostępne w różnych wariantach, jednak najczęściej wybierane to te, w których umieszcza się świeczki lub niewielkie podgrzewacze, również w bezpieczniejszej, zasilanej wersji;

  • halogeny i reflektory – mimo iż są to pojedyncze źródła światła, to dają zdecydowanie największą ilość podświetlenia. Tego typu oświetlenie tarasu rekomenduje się osobom, które cenią sobie komfort i spędzają dużo czasu na tarasie czytając książki lub pracując.

Oświetlenie zadaszenia tarasu

Najbardziej dedykowanym oświetleniem dla zadaszonego tarasu jest oświetlenie kinkietowe. Chcąc jednak wyznaczyć konkretne strefy, możemy zawiesić nad stołem lampy zewnętrzne tarasowe, wskazując tym samym centrum przydomowej przestrzeni.

Stylową ozdobą mogą okazać się lampki, przypominające te choinkowe, w formie girlandy, zawieszone tuż pod zadaszeniem. Wyjątkowo prezentuje się także sznur żarówek, który ponadto emituje mocniejsze światło. Girlandy na tarasie będą uniwersalnym, a jednocześnie pięknym rozwiązaniem, tworzącym przytulny klimat. Jeśli posiadamy już podstawowe oświetlenie tarasu lub szukamy czegoś bezprzewodowego, dobrym pomysłem będzie girlanda zewnętrzna na baterie.

Oświetlenie tarasu – inspiracje

Jakie oświetlenie tarasu modne jest w tym sezonie? Otóż inspiracji najlepiej szukać w trendach wnętrzarskich, jednak ten rok zdecydowanie należał do aranżacji w stylu boho i etno, charakteryzującymi się naturalnymi materiałami również na tarasie.

Od kilku sezonów z mody nie wychodzą delikatne lampki tzw. cotton balls oraz lampiony, które nastrojowo oświetlają taras. Dla surowych i minimalistycznych budynków dobiera się z kolei oświetlenie tarasu oszczędne w dekoracje, czyli na przykład oświetlenie LED na taras, które doskonale podkreśla geometrię tego typu budynków.

Do prowansalskich i rustykalnych obiektów, rekomenduje się lampy zewnętrze stojące, które nawiązują swoją forma do ulicznych latarni, z kolei rezydencją w stylu skandynawskim zaleca się naturalne, proste oświetlenie tarasu w formie lamp solarnych, lampionów i girland, które od lat cieszą się dużą popularnością.

Najważniejsze jest jednak kierować się własnymi preferencjami i upodobaniami, bo to właśnie one pozwolą nam się czuć swobodnie i komfortowo poza domem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl