Niezapominajki to jedne z najpiękniejszych wiosennych kwiatów. Możemy je uprawiać zarówno w ogródku, jak i w doniczkach na balkonie. Są to rośliny odpowiednie na stanowiska półcieniste i cieniste, dlatego będą się doskonale czuły w ogrodzie pod drzewami, w okolicy krzewów czy w cieniu muru lub ogrodzenia. Będą także bardzo ładnie rosły na balkonie lub tarasie o wystawie północnej. Poradzą sobie również na balkonach północno lub południowo- wschodnich i zachodnich, ale odradza się ich sadzenie na bardzo słonecznej wystawie południowej.
Niezapominajki możemy wykorzystać do stworzenia pięknej wiosennej aranżacji kwiatowej w połączeniu z takimi roślinami cebulowymi jak na przykład tulipany, szafirki, żonkile czy hiacynty, ale będą się bardzo ładnie prezentować także na tle krzewów z ciemnymi błyszczącymi liśćmi. Niezapominajki są dostępne w wielu odmianach, a ich uprawa nie jest trudna. Będą one pięknym elementem wiosennej aranżacji zdobiącej nasz ogród lub balkon. Poznaj tajniki uprawy niezapominajek.
Niezapominajka - najpiękniejsze odmiany
Niezapominajka leśna (ułanka) Myosotis sylvatica to roślina z rodziny szorstkolistnych Boraginaceae, która występuje dziko na bardzo szerokim obszarze. Możemy ją spotkać w środkowej i wschodniej Europie od Szwecji po Włochy, a także w Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Iranie, Indiach, Nepalu i Pakistanie. Jako gatunek indukowany niezapominajka występuje również w wielu innych miejscach na świecie. W Polsce jest to gatunek często spotykany, występujący w naturze w całym kraju. Dziko rosnące niezapominajki spotkamy w lasach liściastych, zaroślach i na wilgotnych łąkach.
Niezapominajki to najczęściej byliny lub rośliny jednoroczne bądź dwuletnie. Osiągają one do 30 cm wysokości i mają liczne rozgałęzione wzniesione lub łukowato podnoszące się pędy. Łodygi i liście roślin są pokryte drobnymi miękkimi włoskami.
Liście występują u niezapominajek zarówno na łodydze (liście siedzące), jak i przy ziemi w postaci rozety (liście na ogonkach). Mają one jasnozielony kolor i zmienny kształt od szerokoeliptycznych po odwrotnie jajowate.
Kwiatostanem niezapominajki jest luźny sierpik złożony z licznych drobnych pięciopłatkowych kwiatów. Podstawowy gatunek ma kwiaty jasnoniebieskie, ale u odmian spotkamy również białe oraz różowe.
Owocem niezapominajki jest czterodzielna rozłupnia składająca się z jajowatych, błyszczących, ciemnych rozłupek.
Najpiękniejsze odmiany niezapominajek odpowiednie zarówno do uprawy w ogrodzie, jak i w na balkonie to:
- Blaue Kugel- niska odmiana o błękitnych kwiatach dorastająca maksymalnie do 15 cm wysokości. Idealna do uprawy na balkonie w doniczkach lub skrzynkach.
- Blauer Strauss- wysoka niebieskokwiatowa odmiana niezapominajki. Rośliny osiągają aż do 30 cm wysokości. Możemy je posadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Warto wiedzieć, że nadają się również na kwiat cięty.
- Nina Blue- karłowa odmiana o piennych niebieskich kwiatach,
- Nina Rosea- również karłowa odmiana, ale kwitnąca na różowo,
- Rosylva- średniej wysokości niezapominajka o różowych kwiatach,
- Snowsylva- wyjątkowo piękna odmiana kwitnąca na biało.
Niezapominajki - uprawa i pielęgnacja
Niezapominajki, choć wyglądają bardzo delikatnie, są roślinami wytrzymałymi o dosyć dużych zdolnościach adaptacyjnych. Poradzą sobie nawet w bardzo słabej glebie i na różnych stanowiskach.
Przyjrzyjmy się bliżej ich uprawie:
1. Stanowisko
Niezapominajki naturalnie występują w gęstych lasach i zaroślach, dlatego również w uprawie preferują podobne stanowiska. Rośliny będą czuć się najlepiej w cieniu lub półcieniu. Powinny sobie jednak poradzić bez większych problemów również na stanowiskach bardziej nasłonecznionych, pod warunkiem, że podłoże, w którym rosną, będzie stale wilgotne.
2. Podłoże
Niezapominajki preferują żyzne wilgotne gleby o kwaśnym odczynie. Nie lubią zarówno bardzo lekkich suchych ziem, jak i ciężkich i gliniastych oraz miejsc, gdzie woda długo zalega w podłożu.
Jeśli więc ziemia w naszym ogrodzie jest mocno zasadowa, to przed posadzeniem niezapominajek, koniecznie wymieszajmy ją z torfem, aby obniżyć pH. Z kolei w uprawie doniczkowej sprawdzi się klasyczna lekko kwaśna ziemia ogrodnicza. Trzeba też pamiętać o warstwie drenażu na dnie skrzynki lub doniczki.
3. Podlewanie i nawożenie
W przypadku roślin rosnących w pojemnikach konieczne jest regularne podlewanie. Niezapominajki są wrażliwe na niedobór wody i szybko więdną. Nigdy nie dopuszczajmy do całkowitego wyschnięcia podłoża w doniczce, powinno ono być przez cały czas lekko wilgotne.
Z kolei częstotliwość podlewania niezapominajek rosnących w ogrodzie zależy od warunków pogodowych, rodzaju gleby, w jakiej rosną rośliny oraz stanowiska. W praktyce rosnące na cienistych stanowiskach w ogrodzie niezapominajki wiosną rzadko wymagają nawadniania. Trzeba je natomiast regularnie podlewać w czasie letnich upałów.
Niezapominajki leśne mają niewielkie wymagania pokarmowe. Wystarczy zasilić je standardowym mineralnym nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących dwa razy w sezonie wegetacyjnym.
4. Rozmnażanie
Niezapominajki możemy uprawiać z nasion lub kupić wiosną gotowe sadzonki roślin w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym czy na bazarku.
Siewu nasion dokonujemy w kwietniu wprost do gruntu i przykrywamy je cienką warstwą podłoża. Po kilku tygodniach pojawią się młode rośliny. Możemy je rozpikować na miejsca stałe, gdy osiągną 10-12 cm wysokości. Młode niezapominajki bardzo ładnie i szybko się rozrastają.
W przypadku zakupu gotowych sadzonek niezapominajek najlepiej posadzić je w ogrodzie lub w doniczkach na balkonie w maju, gdy minie już ryzyko przygruntowych przymrozków. Młode rośliny sadzimy w odległości 20-25 cm od siebie. Pamiętajmy, że potrzebują one sporo miejsca, ponieważ pędy mocno się rozgałęziają. Ponadto rośliny posadzone zbyt blisko siebie są o wiele bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych.
Bardzo popularnym tradycyjnym sposobem rozmnażania niezapominajek jest także podział roślin. Rosnące w ogrodzie niezapominajki najlepiej podzielić wiosną lub jesienią. Ten sposób zalecany jest w miejscach, gdzie niezapominajki rosną gęsto od wielu lat. Dzieląc je, odmłodzimy rośliny, dzięki czemu będą ładniej kwitły. Wystarczy wykopać kępę niezapominajek, podzielić ja na pół i posadzić obie części w większej odległości od siebie.
Jednoroczne odmiany niezapominajek obumierają po zakończeniu sezonu wegetacyjnego i w następnym roku konieczny jest ponowny siew. Natomiast niezapominajki bylinowe bez problemów przejmują w gruncie. Aby ochronić je przed silnymi mrozami, warto zagony, na których rosną okryć korą, sianem lub gałązkami drzew iglastych. W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się niezapominajki jednoroczne lub dwuletnie.
Niezapominajki rzadko chorują. Zdarza się, że są one porażane przez choroby grzybowe- głównie przez mączniaka prawdziwego. Jest to z reguły spowodowane zbyt dużym zagęszczeniem roślin, przelewaniem ich w uprawie pojemnikowej lub nieodpowiednim bardzo mokrym i często zalewanym stanowiskiem w ogrodzie. Uważajmy także, aby nie przesuszać niezapominajek, ponieważ w zbyt suchym podłożu rośliny będą bardzo słabo kwitnąć.