Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Najlepsze gatunki krzewów kwitnących na żywopłot nieformowany

Żywopłoty formowane są zwarte, ładnie ukształtowane i wyglądają pięknie. Wymagają one jednak systematycznego przycinania, co bywa kłopotliwe i czasochłonne. Z kolei żywopłot nieformowany jest bardziej swobodny, ale również dobrze osłania ogród. Ponadto jego pielęgnacja nie wymaga dużych nakładów pracy, a sam żywopłot wygląda bardzo naturalnie.

Żywopłot zapewnia nam prywatność, chroniąc nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Osłania on nasz ogród także przed silnymi wiatrami oraz redukuje hałas do niego dochodzący. Nieformowany żywopłot jest również bardzo dekoracyjny, szczególnie jeśli stworzymy go z obficie kwitnących wiosną gatunków krzewów. Sprawdź, jakie kwitnące gatunki krzewów wybrać na żywopłot nieformowany.

Krzewy kwitnące na żywopłoty nieformowany.

Marzysz o żywopłocie tonącym w kwiatach każdej wiosny? Bardzo dekoracyjnych i łatwych w pielęgnacji gatunków, które pięknie kwitną wiosną i idealnie nadają się na żywopłoty nieformowane, jest wiele.

Do najpiękniejszych z nich należą:

1. Forsycja pośrednia Forsythia × intermedia.

Należąca do rodziny oliwkowatych Oleaceae bardzo popularna w naszych kraju forsycja występuje naturalnie na wszystkich kontynentach i jest powszechnie znaną rośliną ozdobną oraz użytkowa.

Forsycja jest szerokim i dosyć wysokim krzewem dorastającym do 3 metrów. Forsycja ma ładny gęsty pokrój, pięknie kwitnie i ma intensywnie zielone przyciągające oko liście.

Młode pędy są wzniesione i mają kolor oliwkowo- zielony, z kolei te starsze lekko się przewieszają i są nieco ciemniejsze w odcieniu oliwkowo- brązowym.

Jajowate liście forsycji są duże- osiągają nawet do 12 cm długości. Ich górna część jest piłkowana. Przebarwiają się one jesienią na kolor żółto- brązowy, jednak nie u wszystkich odmian.

Forsycja tworzy osobne pąki liściowe oraz kwiatowe. Te kwiatowe pojawiają się wyłącznie na pędach jednorocznych oraz dwuletnich i zawiązują się latem roku poprzedniego. Bardzo ważne jest, abyśmy o tym pamiętali, ponieważ przycinanie forsycji w nieodpowiednim terminie może skutkować zniszczeniem większości pąków kwiatowych i bardzo małą dekoracyjnością krzewów na wiosnę.

Kwiaty forsycji są niezwykle dekoracyjne. Pojawiają się one na krzewach bardzo licznie w kwietniu i maju i mają intensywnie żółtą barwę. Są miododajne, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi dla owadów.

Owocem forsycji są torebki, które pękają dwuklapowo.

Uprawa forsycji nie jest trudna. Jest to krzew o małych wymaganiach, który rośnie praktycznie na każdej glebie. Pamiętajmy jednak, że w podłożu dobrej jakości znacznie ładniej się rozrośnie i będzie obficiej kwitnąć. Rośliny nie wymagają okrywania na zimę, ponieważ w naszym klimacie zimują bez problemów.

Forsycja kocha słońce i najlepiej czuje się na jasnym słonecznym stanowisku.

Choć wiele osób corocznie przycina forsycję, to wcale nie jest to konieczne. Oczywiście, jeśli chcemy nieco zmniejszyć rozmiary krzewów i okiełznać odrobinę dziki wygląd naszego żywopłotu, wówczas możemy przycinać krzewy każdego roku. Najlepiej roić to późną wiosną, tuż po zakończeniu kwitnienia, kiedy nie zawiązują się jeszcze pąki kwiatowe na przyszły rok. Jeśli nie chcemy corocznie przycinać forsycji, możemy jedynie raz na 3-4 lata wykonać cięcie odmładzające- usuńmy najstarsze, uszkodzone i już słabo kwitnące pędy. Warto także co roku wiosną wykonać tak zwane cięcie sanitarne, które polega na usunięciu połamanych, uszkodzonych czy porażonych przez choroby lub szkodniki gałęzi.

Godne polecenia odmiany forsycji na żywopłoty to:

- Courtacous- bardzo niska odmiana osiągająca 0,5 do 1 metra wysokości o pięknym zwartym pokroju. Sprawdzi się, jeśli potrzebny nam niski bardzo dekoracyjny żywopłot.

- Goldzauber o niezbyt silnym wzroście i cienkich przewieszających się pędach,

- Lynwood o sztywnych wzniesionych pędach o bardzo dekoracyjnych ciemnożółtych kwiatach,

- Maluch- bardzo ciekawa Polska odmiana karłowa dorastająca jedynie do wysokości 1 metra. Będzie ona idealna na niski zwarty żywopłot.

- Spectabilis- piękna wysoka odmiana o dużych intensywnie żółtych kwiatach.

2. Tawuła norweska Spiraea cinerea.

Tawuła to wyjątkowo ozdobny krzew z rodziny różowatych Rosaceae. Krzewy osiągają 1,5- 2 metry wysokości oraz podobna szerokość. W kwietniu i maju są wręcz obsypane przepięknymi drobnymi i delikatnie pachnącymi białymi kwitami.

Tawuła nadaje się zarówno na żywopłoty nieformowane, jak i na te formowane, ponieważ bardzo dobrze znosi cięcie. Drobne liście tawuły norweskiej, zwanej też szarą, mają zielono- szary kolor i opadają na zimę. Pędy mają wzniesiony oraz lekko przewieszający się pokrój. Wiosną w okresie kwitnienia (kwiecień—maj) bardzo często uginają się pod ciężarem licznych kwiatów.

Śnieżnobiałe kwiaty tawuły mają 5 płatków, są pojedyncze i drobne (średnicy około 1 cm). Pąki kwiatowe zawiązują się latem roku poprzedniego.

Krzew ten jest mało wymagający i bardzo łatwy w uprawie. Ładnie rośnie nawet w słabej jakości ziemi. Nie lubi jednak podłoża podmokłego. Tawułę można posadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym.
Choć tawułę można ciąć, to jest to przede wszystkim świetny krzew na żywopłoty nieformowane. Tawuła wygląda najpiękniej, kiedy porządnie się rozrośnie, a jej bujne lekko przewieszające się pędy na wiosnę pokrywa burza białych kwiatów.

Prowadząc krzewy w formie żywopłotu nieformowanego, usuwajmy jedynie na bieżąco zniszczone lub chore pędy, a także możemy raz na 2-3 lata wyciąć najstarsze słabo kwitnące gałęzie.
Szczególnie polecana na żywopłoty odmiana tawuły norweskiej to dorastający do 1,5 metra wysokości i bardzo obficie kwitnący Grafsheim.

3. Jaśminowiec wonny Philadelphus coronarius.

Ten wyjątkowo okazały i dekoracyjny krzew należy od rodziny hortensjowatych Hydrageaceae. Jaśminowiec osiąga do 3 metrów wysokości. Jego pędy są mocne i sztywne, początkowo wzniesione a w końcowej części lekko przewieszające się.

Liście mają kształt eliptyczny, są ostro zakończone, lekko ząbkowane i matowe w kolorze intensywnie zielonym.
Jaśminowiec wonny jest szczególnie atrakcyjny nie tylko ze względu na piękny wygląd kwiatów, które pojawiają się na krzewach w maju oraz czerwcu, ale również ze względu na ich przepiękny zapach. Słodki aromat kwiatów jest wyczuwalny nawet w promieniu kilkuset metrów. Mają one dosyć duże płatki i bardzo ładne wyraźnie widoczne żółte pręciki. U podstawowego gatunku są one pojedyncze, a u odmian zdarzają się również półpełne i pełne.

Jaśminowiec nie ma dużych wymagań uprawowych i nie potrzebuje żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rośnie w żyznej próchnicznej glebie, ale poradzi sobie również w dużo słabszej ziemi. Ważne jest jedynie to, aby nie była to gleba bardzo lekka i przesuszona, ponieważ krzew w czasie letnich upałów będzie w takim podłożu wymagał bardzo obfitego podlewania, ponieważ może często więdnąć.

Jaśminowiec najlepiej czuje się na stanowisku umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym. Jest to krzew odporny na działanie niskich temperatur, który bezproblemowo zimuje w naszym klimacie. Bardzo rzadko atakują go choroby czy szkodniki. Jest też wyjątkowo odporny na zanieczyszczenia powietrza, co czyni go idealnym krzewem na żywopłoty miejskie.

Jaśminowce kwitną na pędach dwuletnich. Pamiętajmy o tym i nie wykonujmy radykalnego cięcia krzewów późnym latem, gdy są już zawiązane pąki kwiatowe na przyszły rok, czy wczesną wiosną, przed kwitnieniem krzewów.

Uprawiając jaśminowiec w formie nieformowanego żywopłotu, warto maksymalnie ograniczyć jego cięcie, aby rośliny ładnie się rozrosły i były jak najbardziej dekoracyjne. Pamiętajmy jedynie o cięciu sanitarnym, czyli o usuwaniu uszkodzonych pędów oraz odmładzającym co 2-3 lata.

Ciekawe odmiany jaśminowca wonnego, które sprawdzą się na nieformowane żywopłoty to:

- Aureus- wyjątkowo piękna odmiana o dużych pachnących kwiatach i bardzo dekoracyjnych liściach w limonowym kolorze,

- Albatre- niska odmiana osiągająca maksymalnie 1,2 metra wysokości o pełnych kwiatach, które pojawiają się na krzewach późno, bo dopiero w czerwcu i na początku lipca,

- Biały karzeł- również niska odmiana (do 1,2 metra wysokości), bardzo obficie kwitnąca,

- Girandole o pełnych, dużych (do 3,5 cm) delikatnie pachnących kwiatach,

- Snowbelle- dorastająca do 2 metrów wysokości odmiana o pełnych, dużych i bardzo intensywnie pachnących kwiatach,

- Variegatus o pojedynczych mocno pachnących kwiatach i wyjątkowo dekoracyjnych zielono- białych liściach.

4. Krzewuszka Weigela Weiglea florida.

Krzewuszka Weigela, znana też jako krzewuszka cudowna jest przepięknym i łatwym w uprawie krzewem z rodziny przewiertnikowatych Caprifoliaceae. Choć gatunek ten wywodzi się z Chin i Japonii, to doskonale czuje się w naszym klimacie i zimuje bez żadnych problemów.

Krzewy dorastają do wysokości 2,5 metra i w zależności od odmiany mogą mieć liście w kolorze zielonym, biało- zielonym, limonkowym, limonkowo- zielonym lub fioletowym. Z kolei jej dzwoneczkowate kwiaty mogą być białe, różowe lub fioletowo- bordowe.

Krzewuszka lubi żyzne przepuszczalne podłoże i jasne słoneczne stanowiska. Będzie też rosła na słabszej ziemi i w półcieniu, ale wtedy trzeba się liczyć z mniej obfitym kwitnieniem.

Pąki kwiatowe zawiązują się u tego gatunku wyłącznie na pędach jednorocznych, dlatego można krzewy przycinać w dowolnym terminie. W praktyce jednak w przypadku żywopłotu nieformowanego wykonuje się jedynie cięcie sanitarne. Raz na kilka lat można też krzewy odmłodzić, wycinając kilka najstarszych pędów.

Odmiany krzewuszki polecane na żywopłoty to:

- Alexanda o zielonych przebarwiających się na burgundowy kolor liściach oraz delikatnych różowych kwiatach,

- Aureovariegata o jasnoróżowych kwiatach i zielono- białych liściach,

- Brigela- odmiana wysoka, której kwiaty są ciemnoróżowe a liście żółto obrzeżone,

- Bristol Snowflake kwitnąca na biało,

- Pink Princess o jasnozielonych liściach i różowych kwiatach,

- Variegata- bardzo ciekawa odmiana o kwiatach jasnoróżowych i zielonych liściach z żółtymi brzegami.

5. Pigwowiec pośredni Chaenomeles × superba.

Ten należący do rodziny różowatych Rosaceae gatunek będzie idealny na niski lub średniej wysokości kwitnący żywopłot. Choć może on osiągać do 2 metrów, to jednak wysokość większości odmian oscyluje w okolicy 1,3 metra.
Pigwowce mają bardzo ciekawy rozłożysty elegancki pokrój, co czyni je bardzo oryginalnymi i wyjątkowo dekoracyjnymi krzewami. Ich pędy mają tendencję do lekkiego pokładania się, a liście są eliptyczne i bardzo błyszczące i mają kolor zielony.

Pojawiające się na krzewach w maju i czerwcu kwiaty są niezwykle atrakcyjne. Są one duże i występują w gronach, a kwitnienie jest bardzo obfite. W dodatku zdarza się, że pigwowiec pośredni nie tylko kwitnie wiosną, ale też ponawia kwitnienie latem.

Ozdobne są również piękne żółte i dosyć duże owoce pigwowca. Są one jadalne i bardzo smaczne. Można je spożywać na surowo, robić z nich konfitury, wina oraz nalewki.

Pigwowiec lubi stanowiska słoneczne oraz żyzną lekką glebę. W praktyce jednak rośnie ładnie nawet na bardzo słabym podłożu. Jest to roślina łatwa w uprawie, odporna na mrozy, zanieczyszczenia powietrza oraz zasolenie podłoża.
Pigwowiec w formie żywopłotu nieformowanego nie wymaga wcale przycinania. Trzeba jedynie usuwać zniszczone, uszkodzone lub chore pędy.

Szczególnie polecane odmiany pigwowca to:

- Clementine o pomarańczowych kwiatach,

- Crimson and Gold o pięknych soczyście czerwonych kwiatach,

- Elly Mossel o pięknych czerwonych kwiatach,

- Nicotine, której kwiaty są krwisto czerwone.

Nieformowane żywopłoty z kwitnących gatunków są dekoracyjne od wiosny aż do późnej jesieni. Nie wymagają one zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych i są naprawdę łatwe w uprawie. Choć kwitnące żywopłoty są zawsze bardzo dekoracyjne, to możemy sprawić, że będą jeszcze piękniejsze, sadząc obok siebie kilka różnych odmian tego samego gatunku lub łącząc w jednym żywopłocie kilka różnych kwitnących gatunków krzewów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl