Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Monstera Monkey Mask - szybko rosnące pnącze z dziurawymi liśćmi

Monstera Monkey Mask (Monstera Adansonii) to niesamowita tropikalna piękność - pnącze wieloletnie, o dość niezwykłej nazwie - maska małpy. Inne nazwy z jakimi można się spotkać to: monstera ukośna i monstera perforowana. Roślina zdolna do wywołania najbardziej sprzecznych uczuć, ale z pewnością nie pozostanie niezauważona.Ten wspaniały kwiat należy do rodziny obrazkowate, ma ogromne sercowate, błyszczące liście, solidne i dziurawe, niezwykłe dla roślin doniczkowych pnących, osobliwe są również korzenie powietrzne. Pochodzące z lasów deszczowych Ameryki Południowej, wiecznie zielone pnącze może w swoim naturalnym środowisku urosnąć do gigantycznych rozmiarów, osiągając długość do 40 metrów i średnicę liści około 1 metra. W warunkach naturalnych roślina kwitnie i owocuje. Kwiat monstery przypomina ucho zakryte płatkiem welonu.

Monstera Monkey Mask – skąd taka nazwa?

monstera monkey mask

W klasycznej monsterze otwory znajdują się na końcu liścia a w Monsterze Monkey Mask znajdują się po jego środku (jakby ktoś specjalnie porobił dziury), a końce są zamknięte.To nadaje tej roślinie bardzo charakterystyczny wygląd. Botanicy nie są do końca pewni, w jaki sposób roślina otrzymała przydomek maski małpy, ale zaczęto snuć opowieść, jakoby małpa bawiła się w chowanego z dużymi liśćmi gdzieś w tropikach, co zaobserwował żądny odkrycia nowych gatunków roślin botanik. 

Monstera Monkey Mask – dlaczego warto posiadać ją w domu?

Wokół tej rośliny doniczkowej pnącej krąży wiele różnych mitów, ale miłośnicy domowych kwiatów nie mają wątpliwości co do zasadności hodowania jej w domu. Pomimo oryginalnego wyglądu pnącze o dziurawych liściach posiada wiele bardzo przydatnych właściwości, które mają korzystny wpływ na mikroklimat pomieszczenia i ludzkiego organizmu. W ciągu dnia duże liście rośliny uwalniają dużo tlenu i odparowują dużo wilgoci, nawilżając powietrze. Monstera Monkey Mask jest zdolna do pochłaniania szkodliwych fal elektromagnetycznych, pochłaniania oparów formaldehydu i przyczyniania się do jonizacji powietrza w pomieszczeniach. Na poziomie energetycznym to pnącze jest w stanie pomóc ludziom komunikować się i podejmować ważne decyzje. Pomoże usprawnić myśli, pochłaniając chaotyczne wibracje, a także korzystnie wpływa na układ nerwowy, harmonizując stan umysłu. Pomaga w rozwoju zdolności intelektualnych oraz wzmacnia system odpornościowy organizmu.

Aranżacje wnętrz z pnączami

Roślina doniczkowa pnąca, którą często można zobaczyć na filmach i zdjęciach wnętrz, wpisuje się w ogólny trend tworzenia zielonej przestrzeni domowej. Nietuzinkowe pnącze z dziurawymi liśćmi jest nie tylko okazałe i ozdobne, jest także bardziej odporne i wytrzymałe, nie jest tak wymagające pod względem pielęgnacji. W dekorowaniu wnętrz pnącze takie jak Monstera Monkey Mask dodaje harmonii i kompletności. Niesamowite zdolności monstery sprawiają, że jest ona niezbędna do aranżacji wnętrz z pnączami w gabinecie i biurze, bibliotece i salonie, pomoże się skoncentrować, wyciszyć i nastroić do pracy. Jedynym niezbyt odpowiednim miejscem dla pnącza w domu jest sypialnia. W nocy proces fotosyntezy w roślinie nie zachodzi, dlatego podczas oddychania pochłania dużą ilość tlenu.

Monstera Monkey Mask – jak dbać o roślinę w domu?

monkey mask

W monsterze pnącej zakochali się hodowcy roślin doniczkowych nie tylko ze względu na jej niezwykłą dekoracyjność i użyteczne właściwości, ale także, dlatego, że jest łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Preferowane dla niej warunki będą zbliżone do naturalnego środowiska wzrostu w przyrodzie. W naturze pnącze oplata się wokół drzew i znajduje się w rozproszonym świetle, z tego powodu preferuje miejsca zacienione, jednak odpowiednio oświetlone. Jasne słońce może poparzyć blaszkę liściową, a głęboki cień hamuje wzrost rośliny, aż do całkowitego zaprzestania rozwoju. Nie doprowadzi to do śmierci tego niezwykłego pnącza z dziurawymi liśćmi, ale nie będzie w stanie pokazać całego swojego piękna.

Kwiat doniczkowy pnący - Monstera Monkey Mask posiada kwiaty przypominające nieco kwiaty skrzydłokwiatu. Kremowa powłoka wokół kolby sztywnieje i odpada w miarę dojrzewania owoców, które są fioletowe i przypominają smak i aromat ananasa. Ważne! Pnącze przyzwyczaja się do swojego położenia i niekorzystnie reaguje na przestawienie, nawet lekkie poruszanie doniczką może doprowadzić do zatrzymania wzrostu rośliny. Z tego powodu, warto wcześniej dobrze zaplanować ustawienie rośliny i przeznaczyć dla niej stałe miejsce. Ponadto monstera pnąca powinna być chroniona przed przeciągami i nieustawiana w miejscu gdzie często przechodzą ludzie.

Monstera Monkey Mask - temperatura

Zakres temperaturowy dla monstery pnącej w domu powinien mieścić się w granicach 10-24 ° C. Spokojnie reaguje na nagłe zmiany temperatury. W wysokich temperaturach pnącze rozwija się intensywnie i produktywnie, najważniejsze jest to, aby wilgotność powietrza była wystarczająca. Jeżeli nastąpi spadek temperatury roślina przestanie rosnąć. W tym czasie przejdzie w fazę odpoczynku, do czasu gdy temperatura powietrza znowu wzrośnie do odpowiedniego poziomu. Monstera Monkey Mask uwielbia tropikalne wilgotne powietrze. Jej duże dziurawe liście odparowują dużo wilgoci, dlatego potrzebuje regularnego nawilżania liści. Aby usunąć kurz i wilgoć, można przetrzeć liście wilgotną szmatką. Aby nabłyszczać ich powierzchnię, można dodać do wody mleko i przecierać liście.

Monstera Monkey Mask – podlewanie i nawożenie

Podlewanie w okresie wzrostu (wiosna, lato) powinno być intensywne, bez wysuszania ziemi i umiarkowane w spoczynku.Trzeba zadbać, aby woda do podlewania była odstana i miękka. Dla uzyskania wzrostu pnącza i cieszenia się niezwykłą dekoracyjnością rośliny, konieczne jest okresowe nawożenie substancjami organicznymi oraz mineralnymi. Lepiej jest stosować nawozy do roślin ozdobnych. Latem można dokarmiać roślinę raz w tygodniu, a zimą, co dwa do trzech tygodni. W okresie jesiennym należy już ograniczyć podlewanie, natomiast zimą podawać jej wodę parę dni po wyschnięciu górnej części gleby. Można pnącze podeprzeć za pomocą kratki lub pozwolić roślinie piąć się wokół liny. Ważne! Jeżeli roślina jest już stara, może wolniej rosnąć, warto wtedy podciąć jej wierzchołek, co będzie działało stymulująco na tworzenie się bocznych pędów.

Monstera Monkey Mask – jak dbać o korzenie powietrzne?

Korzenie powietrzne w monsterze pnącej pełnią rolę dodatkowego nawilżania oraz odżywiania. Jeżeli nawet ktoś uważa, że ich wygląd nie zapewnia efektu ozdobnego, nie może ich usunąć. Aby nie zepsuły ogólnego obrazu, można je zebrać i przywiązać do pnia lub owinąć mokrym mchem. Wykonując podlewanie pnącza w domu trzeba zadbać o nawilżenie korzeni powietrznych. Dlaczego? Ponieważ, taki zabieg stanowi doskonałe odżywianie i jest gwarancją dobrego stanu całej rośliny.

Monstera Monkey Mask - przesadzanie

monsterz monkey mask przesadzanie

Młode, szybko rosnące pnącze należy przesadzać regularnie i często.Trzeba to przeprowadzać, co najmniej raz w roku, a w niektórych przypadkach, co pół roku. Objętość doniczki należy zwiększać przy każdym przeszczepie. Monstera Monkey Mask ma mocne korzenie, które wymagają dużo miejsca, dlatego doniczka powinna być szeroka i głęboka. Jedna trzecia doniczki musi być pokryta wysokiej jakości drenażem, a jako glebę lepiej jest użyć mieszankę darni, torfu, piasku i próchnicy. Gleba dla pnącza wieloletniego powinna być luźna, dobrze przepuszczalna dla wilgoci i powietrza, pH 6,5 - 7.

Monstera Monkey Mask - oświetlenie

Monstera pnąca preferuje jasne i rozproszone światło, z tego powodu, wskazane jest jej ustawianie na oknie od zachodniej lub wschodniej strony. Ustawiając roślinę na oknie południowym nie dostarczymy jej wystarczającej ilości światła. Natomiast trzymając monsterę od strony południowej trzeba zadbać o zabezpieczenie jej przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Odpowiednie oświetlenie pozwoli cieszyć się dużymi liśćmi i efektownymi dziurami. Natomiast niedobór światła spowoduje, że liście będą małe a korzenie napowietrzne cienkie.  

Monstera Monkey Mask - rozmnażanie

Można odciąć i ukorzenić czubek dorosłego pnącza. Musi być włożony do wody, aby cięcie się zakorzeniło. Wskazane jest odczekanie, aż pojawią się, co najmniej 3 pędy korzeniowe. Ale im więcej, tym lepiej, ponieważ w ten sposób roślina poświęci mniej czasu i wysiłku na ukorzenianie, co oznacza, że pierwsze pędy liści pojawią się szybciej.

szybko rosnące pnącze z dziurawymi liściami

Drugi sposób rozmnażania to fragmenty sadzonek łodygowych. Najbardziej lubią tę metodę. Aby to zrobić, trzeba wziąć część łodygi, na której są, co najmniej 2 pąki, a następnie po prostu włożyć ten kawałek do gleby. Najlepiej wziąć pojemnik z bardzo lekką glinianą mieszanką. Nie trzeba go nawet zakopywać ani zasypywać ziemią. Aby ukorzenić łodygę, wystarczy ją podlać i spryskać. Ale konieczne jest wykonanie szklarni - na przykład przykryć część rośliny szkłem lub folią, która utrzyma niezbędny mikroklimat wokół cięcia. Czasami trzeba zdjąć folię, aby przewietrzyć roślinę. A kiedy pojawią się korzenie, można posadzić sadzonkę w stałym miejscu. W tym czasie mogą pojawić się pierwsze liście. Nawiasem mówiąc, mają kształt serca, dziurki pojawiają się później.

Monstera Monkey Mask - choroby i szkodniki

  • Roślinie opadają liście - jeżeli nie otrzymuje wystarczającej ilości światła, monstera pnąca traci liście i przestaje rosnąć.
  • Pojawiają się brązowe plamy na liściach - szkodniki takie jak przędziorki penetrujące liście rośliny przyczyniają się do powstawania brązowych plam na liściach (od spodu). Inną przyczyną plam na roślinie doniczkowej są choroby grzybowe, pojawiające się wskutek przelewania rośliny albo też przeniesienia zarodników grzybów z innej rośliny. Choroby grzybowe ujawniają się w postaci zasychających plam w kolorze brązowym z żółtą obwódką. Jeżeli zajęta jest duża powierzchnia liścia, należy go usunąć, aby nie zarazić całej rośliny. Można stosować preparat grzybobójczy nie tylko w formie oprysku, ale również jednorazowego podlewania. Dobrym sposobem jest także użycie wyciągu z czosnku.
  • Brązowe końcówki liści – zbyt suche powietrze, dlatego trzeba zraszać roślinę, można ustawić w jej pobliżu nawilżacz. W chłodnych porach roku, gdy grzeją kaloryfery, roślina pnąca nie powinna stać nad nimi.
  • Dlaczego liście pnącza stają się żółte? Ten problem pojawia się, gdy szybko rosnące pnącze nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Kolejnymi przyczynami jest: zbytnie nawadnianie, zbyt ciasna doniczka, suche powietrze. Szkodnikami, które najczęściej atakują Monsterę Monkey Mask są wełnowce i przędziorki.

roślina monstera monkey mask 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl