Monstera dziurawa (monstera deliciosa), znana również jako monstera wonna, to roślina doniczkowa ciesząca się ogromną popularnością. Za jej sukcesem stoi nie tylko piękna aparycja, ale i wyjątkowo łatwa uprawa. Jak pielęgnować monsterę, jak zagwarantować jej najlepsze warunki do rozwoju i co warto wiedzieć o tej wyjątkowej roślinie?
Roślina monstera dziurawa – nazwa i historia
Geneza nazwy monstera deliciosa może zaskakiwać. Pierwszy jej człon pochodzi od łacińskiego słowa „monstrum”, czyli “potwór”. Odnosi się do bardzo charakterystycznego wyglądu rośliny oraz pokaźnych rozmiarów, które może ona osiągnąć. Natomiast słowo „deliciosa” nawiązuje do jadalnych, słodkich owoców monstery, które kwiat wypuszcza w naturalnym środowisku. Polskie określenie „monstera dziurawa” jest zaś dużo łatwiejsze do odszyfrowania. Liście dobrze pielęgnowanej monstery posiadają bowiem duże dziury, nadające jej wyjątkowego wyglądu.
Naturalnym środowiskiem monstery są lasy tropikalne, dlatego jej największe skupiska spotkać można w Ameryce Środkowej i Południowej. Botanicy wyróżniają aż 37 jej gatunków, choć to właśnie monstera dziurawa jest wśród miłośników roślin doniczkowych najbardziej znaną odmianą.
Monstera deliciosa – charakterystyka
Kwiat monstera deliciosa to gatunek, który trudno pomylić z jakąkolwiek inną rośliną doniczkową. Wszystko za sprawą jej bardzo specyficznego i unikatowego wyglądu. Zdobią ją duże liście w kształcie pękatego serca, na których pojawiają się charakterystyczne wcięcia i dziury. W dobrych warunkach uprawy oraz poddane odpowiedniej pielęgnacji mogą osiągnąć nawet do 60 centymetrów średnicy. Kolejnym wyróżniającym ją na tle innych roślin elementem są korzenie powietrzne. Jedna monstera dziurawa potrafi wypuścić ich kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt.
Na swoją nazwę ten roślinny potwór zasłużył także poprzez rozmiar, który potrafi osiągnąć. Okaz bardzo szybko się rozrasta, a w początkowym stadium potrafi wypuszczać nawet po dwa liście tygodniowo. Natomiast jej dorosłe osobniki mogą osiągnąć nawet do 3 metrów wysokości. Wówczas wymaga ona specjalnej podpory.
Kwiat monstera dziurawa – uprawa
Roślina monstera dziurawa jest dosyć łatwa w uprawie, nie jest wymagająca i poradzi sobie w prawie każdych warunkach. Za dobre stanowisko i odpowiednią pielęgnację odwdzięcza się pięknymi liśćmi z dużą ilością dziur.
-
Monstera deliciosa: stanowisko
Kwiat monstera dziurawa nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, a zbyt silne promienie słoneczne mogą powodować u niego przypalenie liści. Roślinę najlepiej ustawiać 2–3 metry od okna, w półcienistym miejscu. Stanowi więc idealny wybór do ciemniejszych mieszkań lub pomieszczeń z oknami skierowanymi na zachód lub północ.
-
Monstera deliciosa: podłoże
Monstera rośnie najlepiej na przepuszczalnym podłożu torfowym. Z powodzeniem można posadzić ją także w ziemi uniwersalnej. Wówczas należy rozpulchnić ją perlitem, co ułatwi roślinie wypuszczanie nowych korzeni. Przesadzać powinno się ją co roku (zawsze na wiosnę), a gdy nie jest to możliwe (np. z powodu dużego rozmiaru okazu) warto wymienić chociaż górną warstwę podłoża.
-
Monstera deliciosa: temperatura
Uprawiając monsterę należy pamiętać, że jest to roślina tropikalna, a więc lubi ciepło. Najlepiej czuć się będzie w temperaturze około 22–24°C. Nie poradzi sobie zaś w mrozie lub silnym przeciągu.
-
Monstera deliciosa: podlewanie
Roślina monstera deliciosa nie toleruje nadmiaru wody. Podlewać ją powinno się dopiero wtedy, gdy gleba stanie się zupełnie sucha (latem mniej więcej co tydzień, zimą co dwa tygodnie). Ważnym w pielęgnacji monstery jest także regularne zraszanie jej liści miękką wodą oraz oczyszczenie ich z nadmiaru kurzu.
-
Monstera deliciosa: nawożenie
Monsterę należy nawozić specjalnym nawozem dedykowanym roślinom zielonym, od wiosny do jesieni, co 2–3 tygodnie.
Roślina monstera dziurawa – najczęstsze choroby
Roślina monstera deliciosa nie lubi przelewania. W zbyt mokrej ziemi może grozić jej więc zgnilizna korzeni. W pomieszczeniach o wyjątkowo suchym powietrzu mogą zaatakować ją także przędziorki – szkodniki, które łatwo wytępić specjalnymi preparatami.
Zalety Monstera Deliciosa
-
posiada piękne, unikatowe liście
-
bardzo szybko się rozrasta
-
jest łatwa w uprawie
-
poradzi sobie w ciemniejszych pokojach
Wady Monstera Deliciosa
-
gnije od nadmiaru wody
-
nie można ustawić jej bezpośrednio przy oknie