Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Monstera Deliciosa Variegata - pielęgnacja i uprawa

Monstera Variegata - biała dama Urban Jungle i kolekcjonerskich salonów

Miłośnicy nowoczesnego designu na samo hasło “monstera” na pewno już mają uśmiech na twarzy. Ta niesamowita roślina od kilku lat gości bowiem nie tylko na parapetach i w kwietnikach koneserów wyjątkowych i rzadkich roślin, ale także na t-shirtach, torbach i grafikach. Nic dziwnego - jest niesamowicie piękna, jej liście mają wyjątkowy kształt, przez co na stałe zagościła w naszej codzienności.

Miłośnicy roślin poszukują szczególnie odmiany Monstery Variegata - niekoronowanej królowej miejskiej dżungli. Jej liście nie do końca są wybarwione, ponieważ roślina ta częściowo jest pozbawiona chlorofilu. Liście jej są więc pełne białych plam, a czasem zdarza się także, że całe liście (a nawet fragmenty pędów) są całkiem białe. Monstera Variegata to unikatowa roślina, jeśli jesteś jej gospodarzem - wiedz, że masz szczęście do tego wyjątkowego mieszkańca.

Monstera Variegata - roślina “jakby luksusowa”

Monstera deliciosa variegata

Mamy tu do czynienia z wyjątkowo rzadką i trudno dostępną i rozchwytywaną rośliną. Jej cena jest więc bardzo wysoka. Niejedno wieloletnie drzewko Bonsai potrafi kosztować tyle, co 50- centymetrowa Monstera Variegata. Sadzonki kosztują od około 200 zł wzwyż, 20 centymetrowe roślinki już bliżej 500 zł, a za półmetrową Monsterę Variegata zapłacimy około - bagatela - tysiąca złotych. Nic więc dziwnego, że gości zwykle w domach kolekcjonerów, miłośników gatunku i luksusowych mieszkaniach, czy domach, w których stawia się na ponadczasowe i rzadkie piękno.

Monstera Variegata dziurawa - tropikalny gigant w Twoim domu

Monstera to roślina pochodząca z lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Tak naprawdę jest to pnącze, czyli epifit, choć w naszych warunkach hodowana jest w doniczkach we wnętrzach - głównie ze względu na wymagania tego niezwykłego pnącza. Monstera Deliciosa ma olbrzymie, majestatyczne liście, których średnica dochodzi nawet do 60 cm. Jej nazwa - monstera - oznaczająca potwora, monstrum odnosi się do nietypowych perforacji, które tak cieszą nasze zachodnie “oko”. Po polsku to po prostu Monstera Dziurawa.

Takie otwory w blaszce liściowej występują jako forma przystosowania się do naturalnego środowiska, jakim są lasy tropikalne. To właśnie dzięki nimliście mogą osiągać tak olbrzymie rozmiary - zielone części łapią słońce, a woda wpadająca litrami w trakcie ulewnych deszczy nie niszczy struktury liścia, tylko spokojnie przecieka nie uszkadzając rośliny. Genialny mechanizm!

Najbardziej majestatyczną i pożądaną przez kolekcjonerów odmianą monstery jest Variegata - co po polsku można określić jako “urozmaicona” swymi pstrymi barwami jeszcze bardziej wyróżnia się wśród typowych roślin hodowlanych (zielonych), jakie goszczą w naszych domach. Te - nazwijmy to - niedobory chlorofilu czynią z Monstery Variegata prawdziwy rarytas.

Monstera Variegata - jak uprawiać i typowe problemy

Monstera variegata

Jeśli kochasz piękno kolekcjonerskich roślin pokojowych, ale nie lubisz im poświęcać zbyt wiele czasu - jest to idealna roślina dla Ciebie. Nie potrzebuje ona zbyt wyrafinowanych zabiegów pielęgnacyjnych i specjalnych warunków, jest rośliną łatwa w uprawie. Nie trzeba jej nawet zbyt często podlewać - jest to więc świetna opcja dla zapominalskich.

Wilgotny mikroklimat

Jak wszystkie rośliny tropikalne - także i Monstera Variegata uwielbia wilgotny i ciepły klimat - jeśli więc gości w naszym domu - warto zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym stoi nie było zbyt sucho. Powinniśmy więc co kilka dni zraszać jej liście wodą. Dodatkowo można pomyśleć o nawilżaczu powietrza lub po prostu kuwecie z wodą w okolicy doniczki. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, pojawią się brązowe końcówki na liściach. Pamiętaj o tym szczególnie w sezonie grzewczym, w którym powinna także stać z dala od grzejnika, który może ją nadmiernie wysuszyć.

Temperatura

Monstera Variegata to roślina prosta w uprawie - właściwie poza ciepłem i wilgocią, które są w jej przypadku bardzo ważne, nie musimy jej praktycznie niczego nadzwyczajnego zapewniać. Jej ulubiona temperatura to okolice 23 - 25 stopni, ale tak naprawdę może się zaadoptować nawet do 15 stopni - pamiętajmy jednak, że optymalna temperatura, w jakiej ta niezwykłą roślina będzie się dobrze rozwijać to 20 stopni wzwyż. Będzie wtedy miała piękne, duże liście, a także będzie mogła zakwitnąć.

Podlewanie

Monstera Variegata nie lubi z kolei zbyt wilgotnej ziemi - w zasadzie podlewamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie sucha. Oczywiście doniczka musi obowiązkowo mieć otwory odpływowe, a na jej dnie koniecznie musi pojawić się drenaż. Pamiętaj, że właśnie przelewanie Monstery Variegata zaraz obok zbyt suchego powietrza jest jednym z najczęstszych błędów. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie do minimum.

Jeśli będziemy przelewać monsterę, jej liście zaczną po prostu żółknąć, a korzenie mogą zgnić, co z kolei jest prostą drogą do chorób grzybiczych i ogólnego osłabienia kondycji rośliny. Jeśli pojawią się brunatne plamy na liściach Twojej monstery - może to być oznaką choroby zwanej plamistością liści - trzeba jak najszybciej usunąć i zniszczyć zaatakowane liście tak, by nie rozsiewać zarodków grzybów - jest to bowiem choroba grzybicza.

Stanowisko

Uwaga na słońce - Monstera Variegata nie lubi bezpośredniej ekspozycji z prostej przyczyny - w niskich partiach lasów deszczowych raczej trudno o silne nasłonecznienie. My musimy zaoferować roślinom w naszym domowym zaciszu maksymalnie zbliżone warunki do tych, jakie miałyby one w naturze. Ostre słońce może poparzyć jej liście - trzymajmy ją więc w miejscu dobrze doświetlonym, ale światłem rozproszonym. Trzeba jednak zachować rozwagę - Monstera Variegata nie może także stać w cieniu - gubi wtedy liście (szczególnie te białe) i zwyczajnie marnieje.

Przesadzanie, rozmnażanie i pielęgnacja monstery

Podłoże

Monstera Variegata lubi ziemię przewiewną i torfową, raz na jakiś czas w okresie od wiosny do jesieni można jej zaaplikować dobrą odżywkę dla roślin o ozdobnych liściach. Dobrym pomysłem dla zapominalskich jest wykorzystanie nawozu o spowolnionym uwalnianiu, który przez cały sezon będzie wzmacniał roślinę. Niesamowicie ważne jest zapewnienie odpowiedniej warstwy drenażu, a także przemieszanie ziemi z perlitem, kokosem lub piaskiem, by podłoże nie było zbyt ciężkie. Może to spowodować gnicie korzeni i rozwój chorób grzybiczych.

Przesadzanie

Kiedy Monstera Variegata jest jeszcze młoda, przesadza się ją raz w roku na wiosnę do większej o kilka centymetrów donicy - wtedy rozwija się najlepiej. Większe rośliny potrzebują już podpory - w końcu jest to pnącze- trzeba im zapewnić palik kokosowy, bambusowy lub drewniany. Świetnie sprawdzą się też solidniejsze kwietniki ścienne. W kolejnych latach, gdy roślina jest już starsza nie ma potrzeby tak częstego przesadzania - wystarczy tylko wymieniać co roku wierzchnią warstwę ziemi, a do nowej doniczki przesadzać raz na 3-4 lata.

Rozmnażanie

Rozmnażanie takiej rośliny jak Monstera Variegata to nie lada gratka dla jej miłośników. Możesz - już całkowicie za darmo - mieć więcej sadzonek, nie powinno przysporzyć większych problemów. Z dorosłej rośliny pozyskujemy po prostu sadzonki wierzchołkowe z kilkoma liśćmi i korzeniem powietrznym - należy je ukorzenić w wodzie lub od razu w doniczce.

Monstera Deliciosa Variegata w pigułce:

 • Warunki: wilgotne powietrze, zraszanie liści

 • Temperatura: od 20 stopni Celsjusza (najlepiej około 23)

 • Stanowisko: doświetlone światłem rozproszonym, unikać ostrego słońca i ciemnych pomieszczeń

 • Podłoże: lekkie, z drenażem, doniczka koniecznie z otworami odprowadzającymi wodę

 • Akcesoria: palik lub kwietnik

 • Nawożenie: od wiosny do jesieni

 • Przesadzanie: na początku raz w roku, później co ok 3 lata

 • Najczęstsze problemy:

  • żółte liście - za dużo podlewania,

  • brązowe końcówki liści - za suche powietrze,

  • brunatne plamy - plamistość liści (grzyb),

  • opadające liście - zbyt mało światła,

  • poparzone liście - za ostre słońce

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl