Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Malwa różowa - pięknie kwitnąca roślina rodem z wiejskich ogrodów

Malwy kojarzą nam się z sielskimi wiejskimi ogrodami, gdzie te piękne wysokie rośliny podpierają się o płoty oraz ściany budynków. Gatunek ten możemy jednak również z powodzeniem uprawiać w ogrodach miejskich. Najczęściej malwy wybierane są do ogrodów zaaranżowanych w stylu wiejskim, rustykalnym lub naturalistycznym. Jednak będą również idealnym dopełnieniem ogrodów romantycznych oraz eleganckich ogrodów klasycznych.

Malwy najlepiej sadzić właśnie przy ścianie budynku lub przy ogrodzeniu. Na rabacie sadzimy je przy podporach i z tyłu, by nie przesłaniały innych roślin. Malwa pięknie prezentuje się w dużych jednogatunkowych grupach oraz w radosnych i kolorowych aranżacjach w zestawieniu z innymi kwiatami letnimi na przykład takimi jak liliowce, jeżówki, rudbekie, cynie, kosmosy żółte i podwójnie pierzaste oraz floksy. Poznaj tajniki uprawy malwy różowej.

Malwa różowa - najpiękniejsze odmiany

Malwa różowa Althaea rosea znana także jako prawoślaz to roślina z rodziny ślazowatych Malvaceae, która naturalnie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Europie Środkowej oraz Wschodniej. Malwa jest byliną, choć często jest uprawiana w cyklu dwuletnim.

malwa różowa

Malwy to bardzo wysokie rośliny osiągające od 180 do nawet 300 cm wysokości. Ich liście są ciemnozielone, szorstkie i mają dłoniasto klapowany kształt. Są one bardzo duże- mają nawet do 25 cm średnicy.

Rośliny kwitną przez całe lato- od czerwca nawet do października. Ich kwiaty osadzone są na krótkich szypułkach na łodydze w kątach liści. Mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne- jest to cecha odmianowa. Również kolor kwiatów różni się w zależności od odmiany i może być: biały, kremowy, żółty, pomarańczowy, czerwony, różowy, purpurowy, fioletowy, bordowy, a nawet niemalże czarny.

Malwy możemy podzielić na kilka grup odmianowych różniących się między sobą siłą wzrostu oraz wyglądem kwiatów.
Są to:

1. Malwy Alleghanies

Ich kwiaty są bardzo charakterystyczne. Mają postrzępione brzegi płatków. Ponadto zdarza się, że zewnętrzne płatki kwiatów mają inny kolor niż wewnętrzne.

2. Malwy Chatera

Do tej grupy należą malwy osiągające maksymalnie 200 cm wysokości. Ich kwiaty są pełne gęsto skupione na łodydze i mogą mieć różne kolory w zależności od odmiany. Do najciekawszych odmian zaliczamy:

- Chaters Double Purple, której kwiaty są pełne i mają intensywnie purpurowy kolor,

- Chaters Double Scarlet o pełnych wyraziście czerwonych kwiatach.

3. Malwy szkockie

Bardzo wysokie malwy dorastające nawet do 220 cm. Płatki ich kwiatów są ułożone półkoliście i wszystkie mają jednakową długość.

4. Malwy wielkie

Są to najwyższe malwy, które mogą dorastać nawet do 3 metrów wysokości. Mają też najpiękniejsze bardzo okazałe kwiaty. Są one pełne i mają kształt pomponów.

Malwa różowa - uprawa

Malwy są łatwe w uprawie, ale ze względu na swoją bardzo dużą wysokość mają dosyć specyficzne wymagania. Warto je poznać, aby jak najlepiej wybrać i przygotować stanowisko do uprawy tego gatunku.

Wymagania uprawowe malwy to:

1. Stanowisko.

Rośliny najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale poradzą sobie doskonale także w miejscach lekko zacienionych. Nie zaleca się sadzenia tego gatunku w cieniu, ponieważ na takim stanowisku malwa będzie nie tylko słabo kwitła, ale także jej pędy będą wiotkie, wybujałe i bardzo blade.

Miejsce dla malwy powinno być ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów. To bardzo ważne, ponieważ rośliny są wysokie. Mimo iż ich łodygi są silne, to jednak mocne podmuchy wiatru mogą powodować ich przewracanie się, a nawet mogą połamać rośliny.

2. Podłoże.

Malwa jest bardzo tolerancyjna w stosunku do podłoża. Będzie dobrze rosła nawet w dosyć słabej ziemi. Jednak powinniśmy unikać jej sadzenia w skrajnych warunkach glebowych- bardzo lekkie piaszczyste podłoże nie sprawdzi się, ponieważ kwiaty będą się w nim przewracać. Nie zaleca się też sadzenia malw w bardzo ciężkiej gliniastej ziemi oraz w miejscach, gdzie okresowo zalega woda, ponieważ będą tam słabo rosły i będą mocno narażone na choroby grzybowe.
Idealne podłoże do uprawy malwy to żyzna przepuszczalna umiarkowanie wilgotna gleba o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest słaba, wówczas warto przed posadzeniem malw wzbogacić ją nieco- możemy to zrobić, mieszając podłoże z odrobiną dobrej jakości kompostu.

3. Podlewanie i nawożenie.

Malwy nie mają dużych potrzeb wodnych. Są nawet dosyć odporne na czasowy niedobór wody. Trzeba jednak pamiętać o regularnym podlewaniu młodych roślin w pierwszym roku uprawy, a także o nawadnianiu malw w czasie dużych upałów oraz przedłużających się okresów suszy.

Pamiętajmy, że malwy należy podlewać ostrożnie i umiarkowanie. Bardzo nie lubią one zalewania. Nie służy om także silne i częste moczenie liści, ponieważ sprzyja to pojawianiu się chorób grzybowych.

4. Rozmnażanie.

Malwy rozmnaża się z nasion. Siejemy je wprost do gruntu w okresie od końca maja do połowy lipca. We wrześniu rośliny przesadzamy na miejsce stałe w ogrodzie w rozstawie co 30-50 cm.

5. Pielęgnacja malw.

Malwy ze względu na swoją bardzo dużą wysokość wymagają pewnych specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie obawiajmy się jednak, ponieważ nie są one ani trudne, ani kosztowne, ani bardzo pracochłonne. Wymagają jedynie odrobiny zaangażowania.

Malwy zakwitają stopniowo od dołu do góry. Jeśli chcemy, aby rośliny dłużej i obficiej kwitły, warto na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty. Z kolei, jeżeli chcemy pozyskać nasiona malw, to zostawmy kilka przekwitniętych kwiatów, aby zawiązały się nasiona.

Ze względu na swoją wysokość, malwy najlepiej czują się, gdy rosną przy podporach. Może to być płot, ogrodzenie lub ściana budynku. Jeśli jednak nasze malwy rosną swobodnie na rabatach, wówczas powinniśmy zapewnić im podpory w postaci palików na przykład bambusowych. Wbijamy je porządnie w ziemię i przywiązujemy do nich ostrożnie rośliny na przykład sznurkiem konopnym lub zieloną tasiemką, która nie będzie rzucać się w oczy.

6. Choroby.

Malwy rosnące w dobrych warunkach i odpowiednio pielęgnowane bardzo rzadko chorują. Najczęściej pojawianie się nieestetycznych rdzawych, brązowych czy białych plam na liściach jest spowodowane przelewaniem malw.
Niestety rośliny te są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci i są wtedy podatne na choroby grzybowe takie jak mączniak czy rdza malwy.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany na liściach, wówczas trzeba natychmiast usunąć porażone części roślin i zmodyfikować ich podlewanie. Konieczne jest także wykonania oprysku preparatem przeciw chorobom grzybowym. Tutaj do wyboru mamy dwie opcje: środek chemiczny lub naturalny preparat ochrony roślin. Ze środków chemicznych polecane są takie jak Topsin czy Amistar. Zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego będzie skorzystanie ze środka naturalnego. Bardzo skuteczne opryskanie roślin naparem z ziela wrotyczu.

Malwy najczęściej uprawia się w cyklu dwuletnim, ponieważ rośliny najobficiej kwitną właśnie w drugim roku. Później wycina się je przy ziemi. Jednak wielu właścicieli ogrodów nie decyduje się na wycinanie malw już po zaledwie dwóch latach uprawy. Są to bowiem byliny, które uprawiane w dobrych warunkach, będą ładnie kwitły przez długie lata.

Malwy często latami rosną w starych ogrodach na tych samych miejscach także dlatego, że dosyć łatwo same z roku na rok się wysiewają. Nie są jednak tak bardzo ekspansywne, aby szybko porastać cały ogród i zagłuszać inne rośliny.
Kompozycja ogrodowa z kilku różnych odmian malwy wygląda zjawiskowo. Rośliny wyglądają dostojnie i elegancko, a ich piękne kwiaty przyciągają owady pożyteczne w tym również motyle.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl