Makrama – sznurkowy hit wnętrzarski

Makramy, czyli dekoracje plecione ze sznurków, przechodzą istny renesans. Niezwykle popularne w latach 70. ozdoby powróciły do naszych domów i całkowicie zawróciły nam w głowach. Czym są, jak wyglądają oraz do jakiego stylu będą pasować najbardziej?

Słowo „makrama” wywodzi się prawdopodobne od francuskiego słowa macramé, które przetłumaczyć można jako „robótki ręczne”, „wyplatania” lub „frędzle”. W języku arabskim słowo macramé oznacza zaś „ozdobę wiązaną”. W Polsce mianem makramy opisuje się nie tylko samą plecioną dekorację, ale i również czynność wykonywania różnych przedmiotów techniką wiązania. Moda na makramy pojawiła się wraz z modą na takie style wnętrzarskie jak boho, rustykalny czy skandynawski, a więc i na wykorzystywanie w wystroju wnętrz naturalnych materiałów. Ich subtelna kolorystka oraz piękne wzory sprawiają, że są one częstym wyborem na dekoracje modnych aranżacji.

Co to jest makrama?

makrama

Makrama to nic innego jak ozdoba wykonana ze splecionych ze sobą sznurków. Technika ta znana była już w starożytności i wywodzi się prawdopodobnie z Babilonii i Asyrii. Nie traciła ona na popularności również w średniowieczu, gdy zdobiła domy wszystkich warstw społecznych. Do wykonania makramy niepotrzebne były bowiem żadne narzędzia czy drogie materiały, a przez to była tania i łatwa do zrobienia. Ciekawe sploty tworzyły jednak ozdobę, która pięknie urozmaicała każde pomieszczenie.

Do wystroju wnętrz makramy powróciły w latach 70., gdy bardzo popularne stały się nie tylko tradycyjne plecionki na ściany, ale i sznurkowe dywaniki i serwetki. Dziś do naszych mieszkań wróciły przede wszystkim jako naścienne ozdoby ze sznurków zawieszone na patyku. Popularne są też makramowe poszewki na poduszki, pokrowce na krzesła czy osłonki na doniczki i lampiony. Rękodzielnicy prześcigają się w różnych ich wzorach i rodzajach splotów, tworząc niezwykle oryginalne dekoracje.

Do podstawowych węzłów używanych w makramie zaliczyć można między innymi: warkocz, półsztyk, podwójny półsztyk, węzeł tkacki, węzeł połówkowy, węzeł nad ręką, węzeł szczytowy, węzeł łańcuszkowy oraz węzeł spiralny.

Jak zrobić makramę?

Ogromną zaletą makramy jest fakt, że może ją zrobić każdy — nawet osoba bez większych talentów artystycznych i zdolności manualnych. Wystarczy do tego gruby sznurek, nieco kreatywności, czasu i chęci do nauki. Podstawą jest poznanie prostych splotów, które znaleźć można w różnego rodzaju poradnikach i na blogach. Z czasem uczyć się można kolejnych technik i rodzajów wiązań, które urozmaicą nasze finalne prace.

Ozdobną makramę wykonuje się poprzez odpowiedni sposób wiązania, skręcania i nawijania sznurków, które układają się w dekoracyjny splot. Mnogość i różnorodność pojedynczych sposobów wiązania nici daje wiele możliwości tworzenia rozmaitych, ciekawych wzorów. Natomiast efekt końcowy jest nie tylko zjawiskowy, ale i mocny oraz trwały.

Poziom trudności plecenia makramy jest bardzo zróżnicowany. Istnieją bowiem zarówno proste sploty, które opanuje każdy, jak i te bardziej skomplikowane przeznaczone dla bardziej wprawionych rękodzielników. W każdym przypadku wykonywanie makramy wymaga jednak ogromnej dokładności i precyzji ruchów, ponieważ im dokładniejsze przesuwanie sznurków i równe ich zaciąganie, tym powstanie piękniejsza ozdoba.

Gotowe makramy do kupienia

Makramę można zrobić samemu bądź kupić już gotową ozdobę. Coraz częściej pojawiają się one w ofertach sklepów z asortymentem dekoracyjnym oraz w galeriach rozmaitych artystów. Różnią się one od siebie nie tylko wzorami splotów, ale i wielkością, kolorem i elementami ozdobnymi. Niektóre z nich przyozdobione są poprzez różnego rodzaju piórka, frędzle, paciorki i koraliki, a nawet są wyszywane na styl makatki. W sprzedaży znaleźć można zarówno małe makramy o średnicy kilkunastu centymetrów, jak i pokaźnych rozmiarów dekoracje długie nawet na kilka metrów. Ich wybór powinien być uzależniony głównie od miejsca, w jakim mają zawisnąć oraz dokładnej funkcji, jaką mają pełnić. Makrama może bowiem posłużyć tak samo za drobny akcent dekoracyjny, jak i główny element ozdobny, nadający charakteru całej aranżacji.

Do jakiego stylu pasują makramy?

Makramy mogą stać się ciekawą dekorację każdego typu wnętrza i odnajdą się w niemal każdym rodzaju aranżacji. Do jakich stylów wnętrzarskich pasują najbardziej? Przede wszystkim plecionych dodatków nie może zabraknąć w pomieszczeniach urządzonych w stylu boho. Styl ten kocha bowiem naturalne materiały, subtelne barwy i wszelkie artystyczne rękodzieło, a wszystko to łączą w sobie właśnie rozmaite makramy i makatki. Wykorzystać je można zarówno jako dekorację naścienną, jak i ozdobę doniczek egzotycznych roślin, których w boho wnętrzach nie brakuje.

Makramy to także idealny wybór na dodatek do przestrzeni utrzymanych w stylu rustykalnym. Białe, beżowe i szare sznurki staną się doskonałym uzupełnieniem aranżacji, w których przeważa drewno i kamień. Makramy nadadzą takiemu wnętrzu sielskości i subtelności oraz urozmaicą prosty, minimalistyczny i ubogi w kolory wystrój.

Kolejnym stylem, w którym nie może zabraknąć makram, jest styl vintage, dla którego bazę stanowi moda panująca w latach 70. i 80. Jasne plecionki będą subtelnym akcentem wśród kolorowych aranżacji i pomogą oddać ducha minionych lat. Makramy w postaci serwetek będą się idealnie komponować na komodach z czasów PRL-u, a te zawieszone na patyku stworzą fantastyczną kompozycję z kolorowymi zasłonami czy przyklejonymi do ściany jako ozdoba płytami winylowymi.

Makramy w każdej postaci pięknie uzupełnią też aranżacje w stylu skandynawskim. Nie lubi on bowiem dużej ilości kolorów i stawia na stonowane odcienie, a przy tym uwielbia różnorodne dzieła artystyczne. Plecionki ze sznurków będą idealnie pasować do będących elementem obowiązków w skandynawskim wnętrzu bawełnianych poszewek na poduszki, lnianych zasłon i rattanowych koszy.

Tak naprawdę jednak odpowiednio dobrana makrama może stać się ciekawą ozdobą każdego wystroju. Niektóre z ich wzorów będą doskonale pasować do stylu loftowego, nowoczesnego, a nawet glamour. Wszystko zależy od jej rozmiaru, rodzaju splotu i kolorystki.

Gdzie zawiesić ozdobną makramę?

Makramy występują w przeróżnych postaciach, na przykład jako chodniczki, serwetki i osłonki na wazony. Najbardziej popularne są jednak te przeznaczone do zawieszenia na ścianie. Klasyczne makramy stanowią bowiem piękną ozdobę, która w pewien sposób odgrywa rolę obrazu. W jakim miejscu pokoju najlepiej je zawiesić?

Najpiękniej prezentować się będą na pustych, jasnych przestrzeniach, czyli na przykład na niezagospodarowanej białej ścianie. Niekoniecznie będzie dobrze wyglądać na pstrokatej tapecie czy pośród wielu innych ozdób, gdyż wówczas jej splot nie będzie wystarczająco wyrazisty.

Makramy najlepiej wieszać w centralnych, dobrze widocznych miejscach pokoju, takich jak ściana nad kanapą lub nad komodą. Z powodzeniem można użyć ich także jako „zapełniacza” niewykorzystanych powierzchni, w której nie sprawdzą się obrazy czy półki na akcesoria. Warto też pamiętać, że makramy można wieszać zarówno pojedynczo, jak i w większych skupiskach.

Pasują one przede wszystkim do miejsc przeznaczonych do relaksu, w których wyjątkowo ważny jest przytulny klimat i aranżacja wyzwalająca spokój. Idealnie sprawdzą się więc na przykład w sypialni, na werandzie czy kąciku do medytacji. Zastąpi ona tradycyjny obraz czy inną ozdobę, tworząc wyjątkową atmosferę.

Z czym łączyć makramy na ścianie?

makrama we wnętrzu mieszkania

Makrama może zawisnąć na ścianie jako pojedyncza dekoracja albo jako element całej kompozycji ozdób. Dobrze jest zestawiać ją ze starannie dobranymi dodatkami. Najlepiej prezentować się będzie w towarzystwie artystycznych plakatów, ręcznie robionych łapaczy snów lub oprawionych w drewniane ramki prostych obrazków przedstawiających na przykład naturę. Makramy wyglądają również pięknie zawieszone tuż przy roślinach doniczkowych. Komponując je z innych ozdobami, warto być oszczędnym w kolorach i strukturach. Makrama z zamysłu ma być dekoracją przywodzącą na myśl spokój, naturę i relaks. W połączeniu z chaotycznymi elementami może zatracić te cechy.

Kolejną ważną kwestią jest dobór mebli. Zazwyczaj to makramy dobiera się do szafek, regałów i kanap, które stoją już w pomieszczeniu. Jeżeli jednak jest na odwrót: do makram najlepiej wybierać meble drewniane lub pokryte białą bejcą, bez zbędnych zdobień i sztucznych elementów. Makrama wykonana jest bowiem z naturalnych materiałów i nie prezentuje się dobrze w towarzystwie plastiku lub metalu.

Oryginalne rodzaje makram

Makrama na ścianę to najpopularniejszy i najczęściej spotykany rodzaj plecionej ozdoby. Czasem plecionki ze sznurków dostępne są jednak w dużo bardziej oryginalnej odsłonie. W sprzedaży spotkać można na przykład sznurkowe pokrowce na krzesła i fotele, plecione parawany, karnisze na lampy, hamaki i wiszące siedziska, ramy luster, kwietniki, poszewki i koce czy wykonane ze splotów firanki. Każdy z tych elementów wniesie do wnętrza dużo sielskiej atmosfery, nieco hipisowskiego animuszu oraz niepowtarzalnego stylu.

Makramy pojawiła się na nowo w świecie wystroju wnętrz kilka lat temu i wygląda na to, że rozgościły się w nim na dobre. Każda modna aranżacja powinna więc zostać wyposażona choć w jedną sznurkową ozdobę, która niewątpliwie stała się prawdziwym hitem wnętrzarskim!

makrama - kwietnik