Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Lithops - żywe kamienie szczęścia - uprawa i pielęgnacja

Lithops nazywany żywym kamieniem szczęścia lub kamieniem kwitnącym to sukulent naśladujący wyglądem małe kamienie. Nawet wytrawni koneserzy mają czasami trudności ze znalezieniem tych roślin do badania. Ich zewnętrzna forma miesza się ze skałami, aby chronić się przed rodzimymi zwierzętami, które jedzą je w suchych okresach w celu uzyskania wody. Lithops ukazuje się na kamienistych pustyniach Afryki Południowej, Namibii, Botswany.

Lithops - opis

lithops

Te niesamowite rośliny nie mają łodygi, zewnętrznie przypominają kamienie o niewielkich rozmiarach, okrągły kształt, kolor jest zmienny, z reguły zależy od gleby. Nadziemna część rośliny składa się z dwóch połączonych liści, pomiędzy którymi tworzy się szypułka i młode liście. Lithops kwitną białymi lub żółtawymi kwiatami o średnicy do 5 cm. Powierzchnia blaszek liściowych ma wypukły lub prawie płaski kształt, dość gęstą powierzchnię. Kolorystyka liści: zielona, szara, czerwonawo-brązowa, ma jasne plamy lub wzory. Kwiaty są białe lub żółte, czasem lekko pomarańczowe wizualnie przypominają rumianki. W warunkach naturalnych Lithops kwitną w sierpniu-listopadzie. Kwitnienie następuje dopiero po osiągnięciu przez rośliny 3 roku życia.

Od końca lata lithops rozpoczyna okres kwitnienia, który może trwać do połowy jesieni. W tym czasie między kamyczkowymi liśćmi tworzą się krótkie szypułki, na których kwitną pojedyncze kwiaty, które emanują przyjemnym aromatem. Po więdnięciu kwiatów powstają owoce z nasionami, które dojrzewają w porze deszczowej. Po kwitnieniu stare liście marszczą się, ale potem roślina tworzy świeże liście. Aby żywe kamienie szczęścia wyglądały spektakularnie i rosły szybciej, w jednej doniczce sadzi się jednocześnie kilka roślin.

Unikatowy kwiat na wolności rośnie pod palącymi promieniami, wytrzymuje temperatury powietrza powyżej + 50 ° C. Niezwykłego gościa z gorącej pustyni możesz bez problemu wyhodować w domu, jeśli zapewnisz dużo światła i ściśle monitorujesz prawidłowe podlewanie. W środowisku naturalnym takie kamyki rosną na suchej, skalistej glebie, dosłownie gubiąc się na jej tle. Potrafią naśladować fakturę kamienia i kolor gleby, na której rosną, łącząc się ze światem zewnętrznym. Obecnie znanych jest około 30 odmian.

Główne odmiany żywych kamieni szczęścia - Lithops

żywe kamienie szczęścia

Proponujemy zastanowić się nad najpopularniejszymi gatunkami z rodzaju Lithops i ich cechami:

 • Lithops aucampiae lub L. Aucamp - odmiana południowoafrykańska, która ma dwa grube, mięsiste liście w kolorze brązowym, ale można również znaleźć niebieskawe odcienie.

 • Lithops aucampiae - liście są oddzielone pęknięciem, stamtąd z czasem pojawia się oryginalny żółty kwiat. W objętości sięga do 5 centymetrów.

 • Lithops bromfieldii - soczysty sukulent, który pochodzi również z południowej Afryki. Bez kwitnienia wizualnie wygląda jak kamień marmurowy w odcieniach żółto-brązowych lub czerwonawych. Jesienią może zachwycać oryginalnym kwitnieniem zieleni, bieli lub czerwieni.

 • Lithops comptonii - posiada oryginalne kwiaty, pomalowane na kilka odcieni. Środek jest biały, a końce płatków są intensywnie żółte.

 • Lithops dorotheae - odmiana miniaturowa osiągająca centymetr wysokości. Grube liście wizualnie przypominają drobny kwarc.

 • Lithops francisci - popularny gatunek pochodzący z Namibii. Wizualnie takie rośliny wyglądają jak małe kamyki, więc na pustyni doskonale się maskują. Liście są koloru jasnoróżowego, mogą być kremowe lub beżowe. Na nich znajdują się plamki, kwiaty są małe, żółte.

 • Lithops karasmontana lub Lithops Karassky - różni się mięsistymi szarobrązowymi liśćmi o półkulistym kształcie. Kwiaty powstają ze środka liści. Pąki są białe.

 • Lithops fulviceps lub Lithops Redhead - gatunek zagrożony, niezwykle rzadki i cenny. Liście są koloru zielonkawobrązowego, kształt cylindryczny w charakterystyczne wzory. W naturze kwitnie żółtymi pąkami.

 • Lithops optica - pochodzi z Namibii, wizualnie podobny do gałki ocznej. Liście są koloru wiśniowego. Niektóre odmiany mają kolor fioletowy. Kwiaty białe

Interesujące fakty na temat Lithops i pielęgnacja

roślina lithops

Sukulent Lithops ma ciekawą historię. Te niezwykłe rośliny zostały odkryte w XIX wieku przez angielskiego botanika Burcello. Podczas swoich podróży przez Kar w południowej Afryce naukowiec postanowił odpocząć, siedząc przy kamieniu. Po dokładnym przyjrzeniu się botanik zdał sobie sprawę, że nie są to kamyki, ale nieznane mu rośliny, które różnią się wyglądem i kształtem. Lithops to rośliny bardzo długowieczne, niektóre okazy szacowano na około sto lat. Kolejny ciekawy fakt, na pustyni podczas suszy rośliny chowają się przed promieniami ultrafioletowymi zakopując się w piasku. Wynika to z kurczliwych korzeni, które są w stanie dosłownie wciągają roślinę w ziemię.

Lithops - oświetlenie

Nietuzinkowe i żywe kamienie szczęścia kochają światło i źle reaguje na zmianę miejsca. Po ustawieniu doniczki z roślinami w południowej części mieszkania, gdzie nie brakuje światła słonecznego, staraj się jej nie zmieniać ani nawet nie obracać doniczki. Lithops lubi jasne oświetlenie (około 4-5 godzin bezpośrednich promieni rano), przy braku światła zaczyna spowalniać wzrost. Takie rośliny można utrzymywać w jasnym świetle słonecznym - na oknach, balkonach lub jasnych werandach w kierunku wschodnim lub południowo-wschodnim. Kierunek północny dla litopów nie jest odpowiedni, ale po południowej stronie domu w parne południe nawet taki Afrykanin będzie musiał być lekko zacieniony przed bezpośrednimi promieniami. Po południu preferują półcień. Lithops będzie również potrzebował jasnego światła w zimie. Aby zrekompensować zmniejszenie godzin dziennych, można doświetlać go lampami przez 12 godzin w odległości około 10 cm. Młode sadzonki oświetlane są z bliższej odległości – ok. 5 cm.

Lithops - temperatura

Kwitnące kamienie dobrze znoszą letnie upały i suche powietrze. Zaleca się przestrzeganie umiarkowanej temperatury. W zimnych porach potrzebuje + 15° C. Pochodzący z pustyń kwiat domowy nie boi się ekstremalnych upałów, dlatego latem jest w stanie dobrze odebrać nawet najwyższe (do 50 stopni) temperatury. Uważa się, że optymalna temperatura do jego rozwoju wynosi około 25 stopni. Zimą tempo wzrostu litopsów spowalnia i można je przenieść do chłodniejszego zakątka, gdzie utrzymuje się około 15 stopni, ale nie poniżej 7 stopni. W ciepłym sezonie lithopsy trzeba chronić przed przeciągami.

Lithops - podlewanie

Nawilżanie gleby zależy bezpośrednio od fazy rozwoju lithopsów. Zapotrzebowanie na wodę w żywych kamieniach jest minimalne, a powodem, dla którego czasami umierają, jest gnicie wskutek nadmiernej wilgoci w glebie. Do podlewania, użyj miękkiej wody osiadłej w temperaturze pokojowej. Głównym warunkiem podlewania lithops jest zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do szczeliny między liśćmi i na same liście. Jej stagnacja na tym obszarze może prowadzić do rozwoju chorób. Żywe kamienie szczęścia musisz podlewać starannie, aby krople nie spadały na rośliny, a ziemia szybko się nasączyła i odpowiednio wyschła do kolejnego podlewania. Zamoczenie liści podczas podlewania może powodować powstawanie zgnilizny lub oparzeń, (jeśli podlewana roślina znajduje się w pełnym słońcu). Podobnie jak większość sukulentów, ta roślina doniczkowa nie potrzebuje stale wilgotnej gleby. W okresach spoczynku lub zahamowania wzrostu w ogóle nie powinna być podlewana.

Lithops - nawożenie

Nie ma potrzeby specjalnego nawożenia kamieni szczęścia. Wystarczy przesadzać lithopsy, co 2-3 lata. Jeśli z jakiegoś powodu nie zostało to zrobione, musisz wykonać dokarmianie górne, w tym celu weź połowę zalecanej dawki środka wskazanego w instrukcji.

Lithops - gleba

Do uprawy lithopsów można użyć uniwersalnego podłoża kaktusowego lub dowolnej neutralnej gleby, która nie zawiera torfu. Możesz sam przygotować ziemię. Aby to zrobić, piasek lub żwir miesza się z drobnymi gruzami ceglanymi i ziemią w stosunku 2: 1: 1. Do powstałej mieszaniny dodaj połowę gliny i węgla drzewnego. Można również mieszać ziemię darniową z piaskiem lub drobnym żwirem w równych proporcjach. Przed sadzeniem każdą glebę należy wysterylizować, na przykład kalcynując ją w piekarniku przez około pół godziny. Przed sadzeniem na dnie doniczki ułoż warstwę drenażową.

Lithops - przesadzanie

Lithopy domowe zaraz po zakupie należy przesadzić. Ta roślina domowa nie jest zbyt wymagająca potrafi się przystosować się do różnych gleb, ale nie należy tego nadużywać. Preferowana jest mieszanka glebowa składająca się z gleby piaszczysto-gliniastej, o niskiej zawartości azotu, bez wtrąceń próchniczych, o pH 6,5. Wybierz doniczkę, która nie jest zbyt mała, szeroka, ponieważ żywe kwitnące kamienie mają duży system korzeniowy, pamiętaj o zastosowaniu drenażu z gliny ekspandowanej. Doniczka ceramiczna najlepiej nadaje się do uprawy lithopsów, nie zatrzymuje wilgoci i sprzyja jej szybkiemu odparowywaniu przez pory. Górna przestrzeń między żywymi grupami może być wypełniona kamykami morskimi, kolorowymi kamykami lub pokruszonymi cegłami, co sprzyja lepszemu wzrostowi i pięknie wygląda.

Lithops - zimowanie

W miesiącach zimowych wygląd litopów pozostaje niezmieniony, co może sprawiać, że roślina wydaje się nie odpoczywać. Ale w tym okresie w kamieniach szczęścia zaczynają się rozwijać nowe liście. Wszystkie zasoby rośliny zostaną później przekierowane na ich rozwój i wzrost. W swojej ojczyźnie lithops kończą zrzucanie starych liści w porze deszczowej. Stare pękają i uwalniają młode, liściaste pędy. Rośliny doniczkowe w krótkim czasie tworzą nowe liście. Jednocześnie ze starych pozostała tylko skorupa. Podczas zmiany liści pielęgnacja lithopsów powinna pozostać taka sama, ale rośliny nie należy podlewać, dopóki nie pojawią się nowe liście. Żywe kamienie kwitną w trzecim roku życia. Okres kwitnienia i spoczynku zależy od długości dnia. Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec aktywnego sezonu wegetacyjnego. Pomiędzy dwoma mięsistymi liśćmi pojawia się delikatny kwiat, którego rozmiar jest zwykle większy niż liście. Okres spoczynku charakteryzuje się zahamowaniem wzrostu, bladym wybarwieniem i utratą liści. Stare pędy rozpadają się na dwie części, stopniowo wysychają i odpadają, a na ich miejscu pojawiają się nowe.

Lithops - rozmnażanie

Żywe kamienie szczęścia mogą być rozmnażane przez nasiona, owoce i młode pędy.

Przed siewem nasiona moczy się przez 5-6 godzin. Bez suszenia siać w przygotowaną, wstępnie zwilżoną glinianą mieszankę. Świeże nasiona kiełkują w ciągu tygodnia, starsze w ciągu miesiąca. Wraz z formowaniem się kiełków zaczynaj częściej wietrzyć szklarnię, a podlewanie wykonuj nieco rzadziej, pozwalając ziemi nieco wyschnąć. Pędy rozwijają się powoli - czasami prawdziwe liście tworzą się dopiero sześć miesięcy po pojawieniu się pędów. Gdy sadzonki lithopsów dorastają do 1 cm, usuń osłonę. Jeśli sadzonki opadają na bok, podnoś się je cienkim patyczkiem lub wykałaczką i lekko wciskaj w glebę. Ważne jest utrzymanie dobrego oświetlenia i ciepłego, suchego powietrza w pomieszczeniu, w którym rosną sadzonki. Musisz podlewać ściśle wokół liści za pomocą pipety lub strzykawki. Rozmnażanie owoców odbywa się wczesnym latem, w temperaturze 20 ° C, pobiera się małe owoce, które pojawiły się w miejscu kwiatów. Młode pędy są oddzielane i sadzone tylko z dorosłej rośliny.

Lithops - choroby i szkodniki

Na roślinę domową mogą mieć wpływ mszyce oraz inne robaki. Insektycydy ogólnoustrojowe służą do zwalczania szkodników. Sami właściciele wyrządzają największą szkodę lithopsom, gdy zaniedbują zasady podlewania. Z nadmiaru i stagnacji wilgoci w glebie system korzeniowy gnije, a roślina może umrzeć. Zazwyczaj lithops nie powoduje problemów, ale chorobypowodują utratę ich atrakcyjności wizualnej:

 • Liście wysychają z powodu braku wilgoci, co zwykle ma miejsce w okresie spoczynku i jest uważane za normalne, ale czasami pojawienie się szkodników, na przykład przędziorków, prowadzi do marszczenia się liści.

 • Liście stają się mniejsze z powodu naruszenia cyklu zmiany blaszek liściowych.

 • Liście puchną i pękają z powodu zbyt obfitego lub częstego podlewania.

 • Liście pokryte są brązowawymi plamami - częste naruszenia harmonogramu nawadniania.

 • Wzór na liściach zanika, a one same stają się cieńsze i wydłużone - oznaki braku oświetlenia.

 • Korzenie gniją z powodu przebywania w stale wilgotnej glebie zawierającej torf.

 • Lithops nie kwitnie - gleba w doniczce jest zbyt żyzna, krzew nie ma wystarczającej ilości światła lub pielęgnacja rośliny w okresie uśpienia była niewłaściwa.

 • Lithops może zostać uszkodzony przez robaki korzeniowe i przędziorki. W okresie zimowego spoczynku często zdarza się, że wełnowiec atakuje liście.  W takim przypadku roślinę doniczkową należy okresowo wycierać roztworem kleiku czosnkowego, mydła do prania i wody, aż zostanie całkowicie wyleczona.

Lithops w aranżacji wnętrz

roślina żywe kamienie

Żywe kamienie szczęścia dodadzą twojemu wnętrzu oryginalności, nowości, różnorodności i egzotycznego piękna. Urodziwe lithopsy, które są łatwe w pielęgnacji, mogą ozdobić kompozycje kwiatowe lub stać się ważną częścią skalistych ogrodów w doniczkach. Są odpowiednie dla miłośników egzotyki i kolekcjonerów kwiatów. Pamiętaj! Aranżując swoje mieszkanie nie możesz zapominać o żywych roślinach doniczkowych. Dobrze pielęgnowane staną się niepowtarzalnym elementem dekoracyjnym w salonie oraz sypialni. Lithops jest modnym sukulentem przyciągającym hodowców kwiatów swoim tajemniczym wyglądem i nazwą – kamienie szczęścia. Ponadto w czasie kwitnienia ich wartość zdobnicza jeszcze zyskuje i właściciele tych niebywałych roślin domowych chętnie pokazują je znajomym.

Bogactwo kolorów oraz form, walory estetyczne sprawiają, poszukiwaczy kwitnących kamieni coraz przybywa. Tak piękne rośliny tworzące oryginalne kompozycje wprowadzają do pomieszczenia fantastyczny rzec można nieziemski klimat. Pamiętaj, że nawet niewielka liczba żywych roślin doniczkowych w twoim domu nastroi domowników pozytywnie do życia, roznieci odczucia harmonii i piękna. Ważne: Chroń dzieci i zwierzęta przed egzotycznymi roślinami, lithops zawiera substancje toksyczne.

lithops żywe kamienie szczęścia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl