Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Liść laurowy w doniczce – właściwości, uprawa i pielęgnacja

Laur kojarzy nam się przede wszystkim z popularną przyprawą, jaką jest liść laurowy. Jest on nieodzownym składnikiem zup, gulaszu, bigosu i wielu innych dań mięsnych, warzywnych i rybnych. Laur, czyli wawrzyn szlachetny to również bardzo ładna roślina ozdobna, którą możemy uprawiać w dużej donicy na balkonie lub tarasie.

Choć gatunek ten wywodzi się z rejonów o cieplejszym klimacie, to również u nas będzie ładnie rósł. Trzeba jedynie odpowiednio go pielęgnować, a przed zimą zabezpieczyć przed działaniem niskich temperatur lub przenieść donicę z rośliną do chłodnego pomieszczenia. Krzew laurowy ma bardzo dekoracyjne błyszczące liście i pięknie komponuje się z popularnymi balkonowymi roślinami kwitnącymi takimi jak pelargonie, surfinie, czy uczep. Sprawdź, jak uprawiać liść laurowy na balkonie.

Liść laurowy – ceniona przyprawa

liść laurowy

Wawrzyn szlachetny Laurus nobilis z rodziny wawrzynowatych Lauraceae, znany jest również jako laur, czy drzewo bobkowe. Jest to wiecznie zielony krzew lub drzewo pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego. Występuje on zarówno w wielu krajach europejskich (na przykład Włochy, Francja, Hiszpania, Grecja), jak i na północy Afryki oraz w zachodniej Azji.

Gatunek ten w naturze dorasta maksymalnie do 10 metrów wysokości, a w uprawie doniczkowej do 3. Laur jest długowieczny- spotyka się nawet ponad 100- letnie okazy.

Liście drzewa bobkowego są lancetowate, mają lekko falowane brzegi, a ich blaszka jest skórzasta. Są one bardzo dekoracyjne ze względu na swój intensywny zielony kolor i błyszczącą powierzchnię. Roztarte wydają specyficzny ziołowy zapach. To właśnie ta część rośliny wykorzystywana jest w celach przyprawowych i leczniczych.
Wawrzyn kwitnie wczesną wiosną- w marcu i kwietniu, a jego usytuowane w pachwinach liści kwiaty zebrane są po 4-6 i mają żółty kolor. Owocami tego gatunku są czarno- granatowe jagody.
Interesującą odmianą jest Aurea o żółto- zielonych liściach.

Liście laurowe właściwości, zawierają takie substancje jak:

- flawonoidy,
- oleje tłuste,
- terpeny,
- geraniol,
- cyneol,
- skrobia,
- cukry.

Listki te mają lekko gorzkawy ostry smak, który nadaje daniom charakterystycznego przyjemnego aromatu i czyni je lepiej strawnymi.

Napary z nich można również z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie do walki z uciążliwymi szkodnikami roślin na przykład z mszycami, a także w mieszkaniu do odstraszania moli ubraniowych i szkodników żerujących na żywności. Warto więc kilka liści laurowych umieścić luzem w szafkach kuchennych oraz w garderobie.

Liść laurowy uprawa pojemnikowa na balkonie lub tarasie

Uprawa drzewa bobkowego nie jest trudna i jest to roślina bardzo odporna na choroby i szkodniki. Optymalne warunki do uprawy krzewów laurowych to:

liść laurowy w doniczce

1. Stanowisko

Wawrzyn to roślina wybitnie ciepłolubna, która uwielbia stanowiska mocno nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od silnych wiatrów. Donicę z rośliną możemy ewentualnie ustawić w półcieniu, ale gatunek ten nie będzie dobrze rósł w całkowitym zacienieniu.
Laur trzymamy na balkonie lub tarasie tylko w okresie wiosenno- letnim. We wrześniu- październiku, gdy pojawią się pierwsze nocne przymrozki, należy donicę z rośliną przenieść do chłodnego pomieszczenia na zimę. Najlepsze będzie jasne, pozbawione przeciągów miejsce o temperaturze około 10 stopni na przykład garaż z oknem, weranda, czy pomieszczenie gospodarcze.
Nie zaleca się zimowania wawrzynu w mieszkaniu, gdzie temperatura jest wyższa niż 15 stopni, ponieważ liście rośliny mogą wtedy zasychać i opadać.

2. Podłoże

Wawrzyn nie ma dużych wymagań w stosunku do podłoża. Najlepiej będzie jednak rósł w przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślina poradzi sobie nawet w słabym lekkim podłożu, jednak bardzo nie lubi ciężkich, gliniastych i mokrych ziem.

3. Podlewanie i nawożenie

Laur lubi umiarkowane podlewanie raz na kilka dni. Przed ponownym podlaniem rośliny zawsze poczekajmy, aż ziemia w donicy przeschnie. Latem w czasie upałów podlewamy nieco częściej, natomiast zimą rzadko- nawet raz na 10-14 dni i w niewielkich ilościach.

Do podlewania używamy odstanej wody w temperaturze pokojowej.
W sezonie wiosenno- letnim warto zasilać krzew raz na dwa tygodnie naturalnym nawozem organicznym takim jak biohumus.

Wawrzyn szlachetny to piękny powoli rosnący krzew, który warto postawić na balkonie lub tarasie. Będziemy mogli przez cały rok pozyskiwać z rośliny liście w celach przyprawowych. Jest to również bardzo ciekawy i ozdobny gatunek, którego głęboka kojąca zieleń będzie stanowić piękne tło dla letnich roślin kwitnących. Oprócz drzewka bobkowego, na balkon i taras nadaje się również wiele innych ciekawych gatunków roślin przyprawowych na przykład rozmaryn, czy szałwia. Warto stworzyć z nich niewielki balkonowy ziołowy zakątek.

liść laurowy uprawa

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl