Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Licuala grandis czyli palma wachlarzowata - uprawa, podłoże, podlewanie

Palmy doniczkowe należą do grupy najbardziej estetycznych roślin domowych. Zwłaszcza te mniej spotykane gatunki, takie jak palma licuala grandis, przepięknie prezentują się we wnętrzach - pomieszczeniach nowoczesnych, jak i retro. Ważne jest jednak, by odpowiednio pielęgnować tę roślinę!

Licuala grandis - palma o wachlarzowatych liściach

Licuala grandis to niezwykły okaz, uwielbiany przez miłośników ekskluzywnego wystroju. To wybór popularny na przykład w słonecznej Kalifornii. W tych warunkach palma wachlarzowata radzi sobie najlepiej. Nic dziwnego, ponieważ gatunek ten pochodzi z wysp w pobliżu gorącej Australii i Papui Nowej Gwinei. Roślina ta osiąga niebotyczne rozmiary. Maksymalna wysokość wynosi nawet 3 metry. Liście również są okazałe i rzeczywiście przypominają wachlarze. Palma o wachlarzowatych liściach to gatunek wiecznie zielony. Z jednego pnia może wyrosnąć nawet 20, przepięknie zielonych liści.

Licuala grandis

W naturalnych warunkach palma kwitnie i wydaje owoce. Uprawiając tę roślinę w domu nie można jednak liczyć na kwitnienie - zdarza się to bardzo rzadko. Hodowlane licuala grandis prezentują się doskonale w warunkach domowych, w siedzibach firm, w obiektach hotelowych i innych. Mogą być uprawiane od podstaw, a więc wysiewane. Zależnie od warunków pogodowych, palma ta może stanowić ozdobę wnętrza, tarasu czy balkonu. Pielęgnacja palmy o wachlarzowatych liściach może być nieco wymagająca, ale efekty są tego warte!

Jak uprawiać licuala grandis? Wysiew palmy wachlarzowatej

Wielu miłośników palmy wachlarzowatej decyduje się na jej wysiew i hodowlę od nasionka. W przypadku palm najczęściej stosuje się co najmniej 3 -5 nasion, aby mieć pewność, że jedno z nich wykiełkuje. Roślina ładnie wzrasta i w warunkach domowych może być wysiewana przez cały rok. Przed wysiewem palmy licuala grandis należy pamiętać o trzydniowym moczeniu nasion z zastosowaniem wody wymienianej co 12 godzin. Jako podłoże początkowo służy dobrze zwilżone kokosowe włókno.

Warto pamiętać również o zastosowaniu odżywek polecanych przy wysiewie roślin oraz preparatów zapobiegających chorobom grzybowym. Gdy pojawią się sadzonki palmy wachlarzowatej należy umieścić je w odpowiednio przygotowanej mieszance. Najczęściej stosowane jest typowe dla doniczkowych palm żyzne podłoże. W celu jego uzyskania wystarczy dodać do uniwersalnej ziemi doniczkowej torf i piasek w proporcjach: 3 części ziemi, 1 część torfu i dwie części piasku. Osobne doniczki należy wprowadzić po 3 miesiącach wzrostu. Jeśli nie chcesz ryzykować, wyposaż się w ziemię dedykowana roślinom zielonym, w typ palmom. Podłoże powinno odznaczać się neutralnym pH.

Pielęgnacja palmy o wachlarzowatych liściach - temperatura i stanowisko

Planując uprawę palmy licuala grandis trzeba przede wszystkim pamiętać o fakcie, że roślina ta osiąga spore rozmiary. Stanowisko powinno być dobrane również względem poziomu nasłonecznienia. Palma lubi słońce i temperaturę pokojową około 25°C. Nie myśl jednak, że nadmierne ciepło i nasłonecznienie jej służy. Przeciwnie, choć palma ta rzeczywiście pochodzi z obszarów gorących, należy zachować optymalne warunki.

palma wachlarzowata

Zarówno gorące, jak i zimne podmuchy powietrza są bardzo niewskazane. Natomiast nasłonecznienie panujące w polskich domach jest jak najbardziej odpowiednie. Sadzonki i niewielkie okazy można umieszczać w miejscach odrobinę zacienionych. Jednakże starsze rośliny są dużo bardziej odporne na promienie słoneczne i dobrze je tolerują. Zatem powinny być umiejscowione w pobliżu okien wychodzących na północ lub południe. Roślina nie powinna być umiejscowiona w pobliżu kaloryfera. Nie służą jej też nieszczelne okna w okresie zimowy lub klimatyzacja w czasie letnim.

Liście rośliny będą układać się w stronę słońca i w tę stronę wzrastać. Również ich kolor jest uzależniony od pozycji słońca. Jeśli chcesz, aby liście były jednolicie zabarwione, a roślina wzrastała harmonijnie, pamiętaj o regularnym obracaniu doniczki. Słońce powinno dobrze oświetlać pomieszczenie, lecz roślina nie lubi promieni padających bezpośrednio na liście.

Warto zarazem zwrócić uwagę na fakt, że licuala grandis jest odporna na podmuchy wiatru, co czyni ją świetną rośliną do uprawy również na zewnątrz, np. na tarasie.

W okresie letnim trzeba mieć jednak na uwadze, że palma nie lubi nadmiernego nasłonecznienia i suchego powietrza. Lato w Polsce jest coraz bardziej suche, temperatury wysokie, a promienie słońca coraz bardziej dokuczliwe. Roślinie trzeba zapewnić odpowiednią wilgotność i odrobinę cienia! Jesienią palma wachlarzowata powinna być transportowana do wnętrza. Temperatura poniżej 3 °C zdecydowanie jej nie służy.

Podlewanie i nawożenie palmy licuala grandis

Odpowiednie podlewanie palmy wachlarzowatej nie jest zadaniem łatwym, ale jeśli weźmiesz pod uwagę potrzeby rośliny, z pewnością Ci się odwdzięczy. Natomiast gdy chodzi o nawożenie, kwestia jest bardzo ułatwiona. Należy oszczędnie stosować nawóz do roślin doniczkowych. Nadmiar nawozu może zaszkodzić palmie. Jak podlewać palmę licuala grandis? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

  • jeśli roślina jest już wyrośnięta, przygotuj około pół litra odstanej wody. Nie jest jednak powiedziane, że całość wykorzystasz;
  • nigdy nie podlewaj zbyt szybko, zamiast tego wodę rozprowadzaj stopniowo. Pamiętaj, że każda część warstwy korzeniowej musi mieć dostęp do wody;
  • aby równomiernie nawilżyć ziemię możesz wykonać w podłożu wąskie otwory i dopiero wtedy podlać roślinę;
  • nie stosuj sztywnych reguł i terminów podlewania. Zamiast tego codziennie sprawdzaj, czy ziemia jest już sucha i zwilżenie jest konieczne. Licuala grandismoże być podlewana nawet co kilka dni.
  • to, ile razy w ciągu tygodnia podlewanie będzie wskazane, zależy głównie od stanowiska rośliny i pory roku.

Palma o wachlarzowatych liściach - choroby

chorobach palmy licuala grandis niewiele jeszcze wiadomo. W Polsce roślina ta pojawiła się w sklepach zaledwie kilkanaście lat temu. Można jednak wskazać kilka chorób, które dotykają ten gatunek, podobnie jak inne gatunki palm:

  • choroba grzybowa palm- większość palm doniczkowych charakteryzuje się wysokim poziomem odporności na choroby grzybowej. Nie oznacza to, że roślina nie zostanie zaatakowana przez te mikroorganizmy. Jeśli na liściach palmy wachlarzowatej pojawią się plamy w postaci rozjaśnionych, suchych miejsc, można podejrzewać chorobę grzybową. To tak zwana plamistość liści. Można więc w takiej sytuacji zastosować preparaty antygrzybiczne. Oprócz tego, należy pamiętać, by nie podlewać palmy przesadnie. Nadmiernie wilgotna ziemia lub powietrze w pomieszczeniu mogą sprzyjać chorobie grzybowej palm.
  • szkodniki palm doniczkowychlicuala grandis może być podatna także na różne choroby typowe dla palm doniczkowych. Mogą zagrażać jej mszyce, przędziorki, wełnowce. Gdy palmę zaatakują mszyce lub przędziorki wystarczy oczyścić roślinę z zastosowaniem wody, na przykład pod prysznicem. Kiedy więc należy sięgnąć po silniejsze środki? W przypadku wełnowców jest to jak najbardziej wskazane.
  • żółte liście palmypalma wachlarzowata może usychać na skutek nieodpowiednich warunków. Zółte liście mogą być znakiem, że palmie brakuje dostępu do naturalnego światła i niedoboru witamin. W takim wypadku należy zmienić stanowisko i zastosować nawóz dedykowany roślinom doniczkowym, uważając przy tym, żeby nie przesadzić.
  • żółto-brązowe plamylicuala grandis może pokryć się plamami na skutek nadmiernego nasłonecznienia. W takim wypadku należy przenieść roślinę do bardziej zacienionego miejsca i zadbać o nawodnienie. Jaśniejsze pamy mogą być jednak także objawem wspomnianej już choroby grzybowej. Nie dochodzi do niej na skutek nadmiernego nasłonecznienie, ale przeciwnie. Dlatego łatwo jest określić powód choroby.
  • usychające liście- gdy liście palmy wachlarzowatej usychają poczynając od końcówek, warto sprawdzić, czy podłoże jest właściwie nawodnione. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest bowiem niedobór wilgoci. Nie trzeba się martwić, jeśli takie objawy dotyczą tylko liści największych. W takim wypadku jest to proces naturalny.

Jak przesadzić palmę wachlarzowatą?

Palmę licuala grandis należy przesadzać podobnie jak inne gatunki palm. Wiele zależy od tego, jakie są wymiary palmy. Roślina, która osiągnęła już spore rozmiary jest po prostu ciężka, a jej system korzeniowy bardzo rozwinięty. Z pewnością w trakcie przesadzania takiego okazu będzie Ci potrzebna odrobina pomocy!

Palma powinna być uprawiana w doniczce z dziurkami. Dzięki temu nadmiar wody jest odprowadzany, a jednocześnie Ty zyskujesz możliwość obserwacji rozrostu korzeni. Jeśli zaobserwujesz, że korzenie wyrastają już poprzez otwory, to najwyższy czas aby przygotować dla rośliny większą doniczkę. Taka konieczność zachodzi średnio co dwa lata. Jak przesadzić palmę wachlarzową? Nowa donica powinna być nie tylko szersza, ale i wyższa. Idealne donice do palmy licuala grandis są wysokie i umożliwiają odpowiedni rozrost korzeni.

Nawóz zastosuj po około dwóch miesiącach lub niewiele wcześniej! Nawet, jeśli przesadzasz roślinę ze względu na podejrzenie choroby, nawóz podany zbyt wcześnie może spowodować więcej złego niż dobrego.

roślina licuala grandis

Kilka ciekawostek - uprawa palmy licuala grandis

Uprawiając palmę o wachlarzowatych liściach warto mieć na uwadze uniwersalne wskazówki dotyczące pielęgnacji palm pokojowych. Należy więc zadbać o optymalną wilgotność powietrza, która nie będzie zagrażać ani palmie, ani domownikom. Nie powinno się jednak palmy spryskiwać, ponieważ twarda woda może uszkodzić liście.

Nawet jeśli uprawiasz roślinę z myślą o dopełnieniu aranżacji wnętrza, gdy zaczyna się lato warto palmę licuala grandis przetransportować na zewnątrz. Należy to jednak wykonać stopniowo, aby roślina „przyzwyczaiła się” do nowych warunków. Na początku sezonu letniego umieszczaj palmę w miejscu częściowo zacienionym, a dopiero kolejno w miejscu o większym nasłonecznieniu.

Nawożenie palmy wachlarzowatej powinno się odbywać zwłaszcza w okresie wegetacji. Palmy polubią przede wszystkim nawóz o niższym poziomie fosforu. Odżywienie może być wskazane także kilka tygodni po przesadzeniu palmy. Roślinę należy przesadzać nie tylko w momencie, gdy doniczka okazuje się już zbyt mała, ale także zaraz po zakupie.

palmie licuala grandis zwykle marzą osoby, które są już szczęśliwymi posiadaczami innych palm pokojowych. Pamiętaj jednak, że każda palma ma nieco odmienne potrzeby. Jeśli będziesz stosować kilka prostych zasad, Twoja palma wachlarzowata na pewno podziękuje Ci zielonymi liśćmi i szybkim wzrostem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl