Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Lawenda w ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, zbieranie i suszenie

Prywatny raj na ziemi, czyli wymarzony ogród. 

Ogród pełen kwiatów, to wymarzone miejsce dla każdego ogrodnika nawet tego, który stawia swoje pierwsze kroki, dążąc do uzyskania niesamowitego, bajecznego miejsca, wprost idealnego do odpoczynku. Kwiaty, zioła i warzywa, które z powodzeniem można uprawiać nawet w przydomowych ogrodach, posiadają pewne wymagania, które przekładają się przede wszystkim na plony, ale i jakość ewentualnie przetwarzanych zbiorów. Zarówno wiosna jak i latem, można posiać i posadzić rośliny, dzięki którym miejsce nabierze charakteru. Rośliny, które będą cieszyć oko, ale również przepięknie pachną, a możliwość wykorzystania ich na wiele sposobów sprawi, że z chęcią podejmujemy się uprawy. Jedną z tych roślin jest właśnie lawenda.

Lawenda, fioletową królową kwiatów. 

Latem, a dokładnie na przełomie lipca i sierpnia, niemal wszędzie pojawiają się piękne, fioletowe, intensywnie pachnące kwiatostany, na długich, giętkich łodygach. Choć to one są najbardziej pożądane, niektórzy zwracają również uwagę na jej specyficzne liście, oraz klomby,które tworzy ta zjawiskowa roślina. Nie da się zauważyć, liczny produktów z użyciem lawendy. Na rynku dostępne są bukiety, dekoracyjne wianki a nawet zapachowe saszetki,które ze względu na nieduże rozmiary, można zawiesić niemal wszędzie. 

lawenda

Lawenda, o której dzisiaj mowa, uprawiana jest również ze względu na swoje właściwości. Doceniają je osoby, które wolą leczyć się naturalnymi środkami, a nawet producenci kosmetyków. Czym jest lawenda? Jakie ma właściwości, oraz do czego ją używać? koniecznie sprawdź cudowne właściwości lawendy. 

Lawenda rośliną niemal na wszystko! 

Choć lawenda jest w całości rośliną docenianą głównie ze względu na walory dekoracyjne, to jej kwiaty, zasługują na największą uwagę.  Bogate w liczne witaminy drobne, fioletowe kwiaty, mają korzystny wpływ na skórę, oraz na organizm człowieka. Spożywanie lawendy, ma wiele zalet. Badania udowodniły, że zawarte olejki eteryczne, kojącą wpływają na organizm człowieka, dlatego wykazują działanie uspokajające i wyciszające, dlatego powinny po napar z kwiatów lawendy sięgnąć osoby, które mają trudności z zasypianiem. Nie tylko dobre i wygodne kołdry mają wpływ na dobry sen ale zapach w sypialni. Aromat, jak zawiera lawenda, poprawia też apetyt, zmniejsza bóle mięśni i głowy, oraz pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych. To jednak tylko nieliczne działania, jakie wykazuje ta drogocenna roślina.

Lawenda w Twoim ogrodzie. Uprawa lawendy krok po kroku.

Jak z pewnością się domyślasz, uprawa lawendy, jak i innych kwiatów, wymaga wiedzy, chęci i odpowiednich warunków. Jeśli zadbamy o dobór odpowiedniego stanowiska, zapewnimy roślinie optymalne do rozwoju warunki możemy mieć pewność, że dzięki odrobinie czasu i chęci, uzyskamy zdrowe, piękne, i cudnie pachnące kwiaty. 

Lawendę w Polsce można uprawiać z gotowych sadzonek, oferowanych w sklepach i centrach ogrodniczych, oraz z mieszanki nasion. W przypadku sadzenia gotowych sadzonek, najlepiej zdecydować się na umieszczenie rośliny w gruncie to przełom kwietnia i maja. Jest to najodpowiedniejszy moment, by roślina mogła swobodnie się ukorzenić. Jak posadzić gotowe sadzonki? 

Lawendę przed posadzeniem trzeba specjalnie przygotować. Doniczki z sadzonką najlepiej umieścić w pojemniku z wodą. W ten sposób, system korzeniowy będzie odpowiednio nawodniony, co ułatwi jej ukorzenienie się na miejscu stałym. Następnie, należy ostrożnie wyciągnąć roślinę z doniczki, przyciąć delikatnie korzenie, przebrać liście, usuwając te suche i uszkodzone, by roślina nie była podatna na uszkodzenia, a następnie umieścić je w specjalnych dołach. Lawenda, choć trzeba ją podlewać, by prawidłowo rosła, uwielbia suche podłoże oraz słoneczne stanowisko, dlatego najlepiej jest do wykopanego, na około 45 cm dołka, dodać piasek, który będzie stanowił świetny drenaż dla rośliny. Po posadzeniu, roślinę należy podlać. 

W przypadku uprawy rośliny z nasion, proces ten jest nieco bardziej pracochłonny, i wymaga wielu zabiegów, by uprawa była owocna. Nasiona lawendy sieje się sieje się od września do października. Przed umieszczeniem nasion w ziemi, należy je schłodzić, albo umieszczając je w lodówce, albo mieszając ziemię z mokrym piaskiem, gdyż to wtedy nasiona wykazują największą zdolność kiełkowania. Okres jesieni, jest zazwyczaj chłodny i deszczowy, dlatego lawenda będzie miała idealne warunki do wzrostu i ukorzenienia się. 

 Pielęgnacja lawendy. Wszystko co trzeba wiedzieć o uprawie tej rośliny. 

lawenda w ogrodzie

Lawenda uwielbia słoneczne, suche stanowisko, jednak i wodę, bez której nie związała by kwiatów. Ponadto, stanowisko powinno być przewiewne, porządnie odchwaszczone, Istotne jest cięcie, które należy przeprowadzić jesienią, jednak nie później, jak 4 tygodnie przed przymrozkami, by roślina nie przemarzła. Jak wykonać ten zabieg prawidłowo? Należy ściąć liście lawendy mniej więcej w połowie wysokości. Taki zabieg sprawi, że lawenda będzie na przyszły rok silniejsza, a kępy rośliny bardziej rozbudowane. Jeśli zapomnimy o cięciu, nie zaleca się wykonanie go wiosną, gdyż roślina może nie zakwitnąć. 

Zbiór lawendy. O czym pamiętać zbierając lawendę? 

Lawenda jest rośliną, która kwitnie przez około 3 miesiące. W zależności od zapotrzebowania, zbierać ją można w 2 terminach. Na początku lipca, kiedy kwiatostany przybierają charakterystyczny, fioletowy kolor, jednak kwiaty nie zdążyły się rozwinąć, zbiera się lawendę na susz, na przykład jako mieszanka ziołowa, albo na bukiety i inne suszone dekoracje. W późniejszym terminie, zbiera się kwiaty jako sezonowa dekoracja oraz jako sezonowa dekoracja, czyli cięte kwiaty

Decydując się na suszenie kwiatów lawendy, najlepiej zrobić to w naturalny sposób, by nie straciła ona walorów zapachowych i dekoracyjnych. Kwiaty ścina się tuż przy łodydze, a następnie rozkłada na płótnie w suchym, zacienionym, jednak przewiewnym miejscu. W przypadku dekoracyjnym bukietów, gałązki związuje się ze sobą, tworząc dekoracyjne bukiety, oraz wiesza do góry nogami, by kwiaty prezentowały się jak najlepiej. 

Uprawa lawendy w przydomowych ogrodach nie jest trudna. Wystarczy odrobina wiedzy, właściwe warunki i czas, aby w swoim ogrodzie, uprawiać tą cudowną roślinę, o wielu właściwościach, w tym zdrowotnych. 

lawendowe pole

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl