Łąki kwietne z roku na rok zdobywają coraz większe grono wielbicieli. Nic dziwnego, gdyż są one świetną alternatywą dla tradycyjnych trawników. Są nie tylko piękne, łatwe w uprawie i pielęgnacji, ale także bardzo korzystne dla środowiska naturalnego. Sprzyjają one bioróżnorodności, ponieważ stanowią siedlisko dla wielu owadów i zapewniają im pożywienie.
Łąka kwietna nadaje się do każdego ogrodu. Choć to rozwiązanie z reguły wybierane jest do ogrodów wiejskich czy naturalistycznych, to sprawdzi się znakomicie także w tych w stylu romantycznym, leśnym, a nawet klasycznym, ponieważ do wyboru mamy różne rodzaje łąk kwietnych. Jedne będą składać się z typowych dzikich polnych kwiatów, inne z roślin miododajnych zwabiających owady, czy gatunków pięknie pachnących, a jeszcze inne kwiatów typowo ozdobnych. Sprawdź, jak założyć łąkę kwietną w kilku prostych krokach.
Rodzaje łąk kwietnych
Łąka kwiatowa składa się z wielu różnych gatunków kwiatów. W jej skład mogą wchodzić zarówno rośliny jednoroczne, jak i dwuletnie oraz wieloletnie. Mogą one być wysokie lub niższe. Możemy kupić gotowe mieszkanki na łąki kwiatowe lub samodzielnie wybrać rośliny, które nam się podobają, wymieszać ich nasiona i wysiać. Najważniejsze, aby wybrane gatunki miały podobne wymagania co do stanowiska i gleby.
Rodzajów łąk kwiatowych jest naprawdę bardzo wiele. Niektóre z nich faktycznie przypominają te naturalne dziko rosnące łąki pełne ziół i kwiatów, a inne są bardziej eleganckie i składają się z roślin typowo ozdobnych. To, jaką łąkę wybierzemy, zależy wyłącznie od naszego gustu oraz stylu, w jakim urządzony jest nasz ogród.
Najczęściej wybierane rodzaje łąk kwiatowych to:
1. Dzika łąka kwietna
Z tego rodzaju mieszkanki nasion wyrośnie łąka składająca się z roślin o różnej wysokości, kolorze kwiatów oraz terminie kwitnienia. Będzie ona różnorodna i bogata. Takie łąki bardzo przypominają siedliska naturalne, dlatego są niezwykle chętnie zasiedlane nie tylko przez owady, ale również niewielkie zwierzęta.
Na dzikiej łące kwiatowej znajdziemy takie gatunki jak na przykład:
- maki,
- chabry,
- kąkole,
- margaretki,
- rumianki,
- łubiny.
2. Łąka kwietna dla owadów pożytecznych
Na takiej łące będą królowały jednoroczne i wieloletnie rośliny miododajne, które przyciągają owady i są dla nich bogatym źródłem pożywienia. Kwiaty na tej łące także są różnokolorowe i najczęściej kwitną w różnych terminach od wiosny aż do późnej jesieni, aby zapewnić owadom pokarm jak najdłużej.
Na łące przyjaznej owadom znajdziemy między innymi takie gatunki kwiatów jak:
- facelia,
- chaber,
- koniczyna,
- gipsówka,
- cząber,
- nagietek.
3. Łąka kwietna zwabiająca motyle
Łąka dla motyli będzie podobna do tej przyjaznej owadom pożytecznym. Znajdziemy na niej piękne kwiaty ozdobne oraz typowo łąkowe kwitnące od wiosny aż do jesieni. Dzięki takiej mieszance zapewnimy motylom pożywienie przez cały sezon.
Jeśli szczególnie zależy nam na zwabieniu do naszego ogrodu jakiegoś konkretnego gatunku motyli, wówczas koniecznie sprawdźmy jaka roślina jest potrzebna tym motylom do rozmnażania i posadźmy ją na łące kwiatowej lub jej pobliżu.
Na łące kwiatowej przyciągającej motyle znajdziemy na przykład takie gatunki jak:
- maki,
- facelia,
- ostróżka,
- goździki.
4. Łąka kwietna z pachnącymi kwiatami
Łąka kwietna z pachnącymi gatunkami kwiatów sprawdzi się w pobliżu domu, gdzie będziemy siadywać wieczorami, aby zrelaksować się i odpocząć. Subtelny aromat kwiatów wprawi nas w dobry nastrój i pomoże się wyciszyć. Na takiej łące znajdziemy również wiele gatunków przyjaznych owadom pożytecznym.
Na pachnącej łące kwietnej znajdziemy takie gatunki kwiatów jak:
- rezeda wonna,
- maciejka,
- tytoń ozdobny,
- goździk chiński,
- hyzop,
- smagliczka,
- lak ogrodowy.
Zakładanie łąki kwietnej krok po kroku.
Łąki kwietne są nie tylko piękne, ale także łatwo je założyć i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Łąkę kwietną można wysiać w każdym ogrodzie bez względu na warunki w nim panujące. Wystarczy po prostu wybrać odpowiednią mieszkankę nasion. Pamiętajmy, że inne gatunki roślin sprawdzą się na stanowisku słonecznym, a inne na zacienionym. Ważny jest też odczyn oraz rodzaj gleby w naszym ogrodzie.
Do najłatwiejszych w uprawie należ z reguły łąki składające się z dzikich kwiatów, ponieważ są one najbardziej wytrzymałe, mają niewielkie wymagania i duże zdolności adaptacyjne.
Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj łąki kwietnej wybierzemy, zakłada się ją podobnie. Zrobimy to w kilku prostych krokach:
Krok 1 Przygotowanie terenu pod łąkę kwietną.
Przed przystąpieniem do siewu nasion trzeba odpowiednio przygotować teren pod łąkę kwietną. Najpierw musimy koniecznie pozbyć się z terenu wszelkich chwastów oraz resztek roślinnych.
Następnie ziemię trzeba dobrze przekopać i spulchnić.
Jeśli jest bardzo lekka lub jałowa, to warto ją również wzbogacić nawozem naturalnym w postaci kompostu. Z kolei w przypadku bardzo ciężkiej ziemi, możemy wymieszać ja z odrobiną piasku.
Jeżeli ziemia w ogrodzie jest bardzo wysuszona, warto ją również podlać przed przystąpieniem do siewu nasion.
Krok 2 Siew łąki kwietnej.
Łąkę kwietną wysiewamy na wiosnę- najczęściej w kwietniu oraz w maju. Dokładny termin siewu jest uzależniony od tego, jakie gatunki roślin wchodzą w skład naszej łąki. Jeśli jest to łąka typowo ozdobna, wówczas zaleca się je późniejszy siew- w drugiej połowie maja, kiedy minie już ryzyko przygruntowych przymrozków, ponieważ wiele gatunków popularnych roślin ozdobnych jest wrażliwych na niskie temperatury.
Rośliny występujące na dzikich łąkach są przeważnie bardziej odporne i można je siać już w kwietniu.
Krok 3 Pielęgnacja łąki kwietnej.
Łąka kwietna nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jej podlewanie jest konieczne tylko w okresie 3-4 tygodni po siewie nasion. Później roślin doskonale radzą sobie same, pozyskując wodę deszczową oraz gruntową. Łąkę warto podlać jedynie w czasie przedłużających się opadów.
Również nawożenie łąki kwietnej nie jest konieczne.
Łąka stanowi kompletny samowystarczalny ekosystem zamieszkały przez owady. Rzadko zdarza się, że wymaga ona jakiś większych interwencji pielęgnacyjnych. Bardzo rzadko też zdarza się, że rośliny są masowo porażane przez choroby.
Krok 4 Koszenie łąki kwietnej.
Zalecenia dotyczące koszenia łąk kwietnych są różne. Jedni ogrodnicy zalecają koszenie jej dwa razy w roku- późną wiosną oraz jesienią, a inni jedynie raz w terminie jesiennym.
W praktyce najlepiej sprawdza się jedno koszenie w roku w drugiej połowie września. Nie kośmy łąki kwietnej od razu po przekwitnięciu kwiatów. Jeśli tak zrobimy, to rośliny nie zdążą zawiązać nasion i nie wyrosną ponownie w następnym roku. Jeśli więc chcemy, aby nasza łąka zakwitła ponownie następnego lata, poczekajmy, aż rośliny zawiążą nasiona, a następnie aż one dojrzeją i samoistnie się wysieją.
Łąki kwietne w ciągu ostatnich kilku lat stały się bardzo popularne. Znajdziemy je już nie tylko w prywatnych ogrodach, ale również w parkach, czy nawet na skwerach miejskich. Rośliny zapewniają schronienie owadom, korzystnie wpływają na strukturę gleby i oczyszczają powietrze. Zdecydowanie warto więc zdecydować się na wysiew łąki kwietnej. Jeśli nie mamy ogródka, możemy nawet stworzyć mini łąkę kwietną w dużej donicy lub skrzyni na balkonie albo tarasie.