Kwietniki – Twój sposób na stylową ekspozycję roślin w domu i w ogrodzie

Obecność roślin zielonych w otoczeniu to nie tylko sposób na poprawę jego estetyki. Piękne kwiaty wpływają również pozytywnie na Twoje zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego warto nimi dekorować nie tylko ogród czy balkon, ale także wnętrza domu i biura. Jeśli zależy Ci na tym, aby je elegancko wyeksponować, sięgnij po modne kwietniki. Czyli jakie? Zobacz, jakie masz możliwości i sprawdź nasze praktyczne porady.

Czym są kwietniki?

Kwietnik to określenie, które ma więcej niż jedną definicję. Dlatego warto już na wstępie rozwiać wszelkie wątpliwości.

W pierwszym ujęciu kwietniki to inaczej ogrody kwiatowe, a więc tereny zielone znajdujące się w parkach lub na innych przestrzeniach zielonych. Są porośnięte roślinami ozdobnymi, a ich zadaniem jest dekorowanie przestrzeni – np. terenów rekreacyjnych czy wejść do budynków. Mówiąc o takich elementach ukształtowania ogrodu, można wyróżnić wiele typów rozwiązań, w tym alpinaria, skalniaki, rabaty kwiatowe, a nawet kwietniki w kształcie swoistych kwiatowych zegarów. Warto pamiętać, że tego typu aranżacje zazwyczaj wymagają posadzenia roślin bezpośrednio na gruncie. Stosuje się również jednak donice ogrodowe, które wpływają na estetykę przestrzeni.

W drugim ujęciu kwietniki to specjalne konstrukcje, w których umieszcza się kwiaty doniczkowe w domu. Mogą to być eleganckie półki, inne konstrukcje wiszące, ale także stojące. I to właśnie ta interpretacja słowa „kwietnik” wydaje się być ciekawsza z perspektywy aranżacji przestrzeni zielonych w domu czy biurze.

Jakie kwietniki można wyróżnić?

Kwietniki domowe można podzielić ze względu na różne kryteria. To jednak najlepszy dowód na bogactwo produktów dostępnych w tej kategorii. Co zatem można wybrać?

Pierwszy podział kwietników to ten ze względu na miejsce, w którym można je ulokować, a co za tym idzie – typ konstrukcji. Z tej perspektywy można wyróżnić:

  • kwietniki stojące – to konstrukcje, które są najczęściej złożone z kilku koszyczków lub półek na różnych poziomach wysokości, ze specjalnymi nóżkami. Dzięki nim te elementy można ustawić bezpośrednio na podłodze – czy to w domu lub mieszkaniu, czy w hallu biurowca, czy w ogrodzie, na patio lub na balkonie. Mają stabilną konstrukcję, a do ich ustawienia nie potrzebujesz żadnych dodatkowych elementów montażowych,
  • kwietniki wiszące – najczęściej zawieszane na specjalnych hakach lub kołkach montażowych. Można je podwiesić na suficie (w ten sposób można stworzyć np. ciekawy zielnik w kuchni) lub na ścianie. Ich dużą zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca, a przy okazji chronią rośliny przed przypadkowym potrąceniem, np. przez dziecko czy zwierzę domowe;
  • kwietniki ścienne – montowane bezpośrednio do ściany, niczym klasyczne półki. Idealne, gdy chcesz umieścić w nich rośliny pnące, np. bluszcz.

Drugi podział to ten ze względu na materiał wykonania.

Z jakich materiałów powstają kwietniki?

Materiały, z których powstają kwietniki, muszą być przede wszystkim solidne. Trzeba pamiętać, że zadaniem takiej konstrukcji jest utrzymanie ciężaru osłonek na doniczki, a także samych doniczek i roślin. Dlatego raczej nie tworzy się kwietników z tworzyw sztucznych. Podstawowe dwa typy materiałów to drewno oraz metal. Oba mają swoje zalety estetyczne i funkcjonalne.

Kwietniki metalowe – nowoczesny design i nie tylko

Metalowe kwietniki są najbardziej solidne spośród wszystkich, które są dostępne na rynku. Metale – np. stal czy aluminium – mają dużą nośność, a konstrukcje, które z nich powstają, nie poddają się upływowi czasu, zwłaszcza jeśli są odpowiednio zabezpieczone. Sposobem na zwiększenie ich wytrzymałości czy odporności na korozję jest pokrycie ich odpowiednim lakierem.

To niesie za sobą kolejną zaletę: metalowe kwietniki mogą mieć bardzo zróżnicowaną kolorystykę: począwszy od stonowanej i neutralnej (to np. kwietniki czarne i białe), aż po bardziej wyrazistą, przełamującą delikatne aranżacje przestrzeni.

Metal jest również materiałem, który można formować na wiele sposobów i nadawać mu wymyślne kształty. Dlatego na rynku można znaleźć kwietniki:

  • minimalistyczne – zachowujące prostotę formy i dopasowane do różnorodnych stylów aranżacyjnych,
  • inspirowane geometrycznymi kształtami – bardzo nowoczesne, a zarazem designerskie,
  • w stylach vintage i retro – inspirowane na przykład zdobieniami w klimatach prowansalskich czy secesyjnych.

Wśród kwietników metalowych można znaleźć zarówno te stojące, jak i wiszące oraz ścienne, w rozmaitych rozmiarach oraz kształtach.

Kwietniki drewniane – naturalnie!

Kwietniki z drewna są znane od wieków. Drewno jest wytrzymałym materiałem, które dobrze stabilizuje nawet ciężkie donice z dużymi roślinami ozdobnymi. Można je też formować tak, by przybierały rozmaite kształty. Warto jednak pamiętać o tym, aby przy produkcji takich kwietników dobrze zaimpregnować drewno – tak, by ochronić je przed wilgocią.

Doskonale sprawdzą się np. kwietniki z drewna egzotycznego, pomalowane ciemną bejcą – świetnie wpiszą się w kolonialną czy angielską aranżację wnętrza. Za to do przestrzeni utrzymanych w stylistyce skandynawskiej czy – bardzo modnej ostatnio – japandi (połączenie stylu skandynawskiego z japońskim) dobrze będą pasowały te w jasnych, delikatnych odcieniach. Ciekawy pomysł to również kwietniki z wikliny czy rattanu, które doskonale współgrają zwłaszcza z bardziej egzotycznymi, tropikalnymi roślinami ozdobnymi.

Kwietniki kaskadowe czy półki na kwiaty?

Kwietniki są również zróżnicowane pod względem kształtu, jaki przybierają. Najczęściej wyróżnia się tzw. półki na kwiaty, jak również kwietniki kaskadowe. Jak można się domyślić, w przypadku półek wszystkie rośliny znajdują się na jednym poziomie, a przy kwietniku kaskadowym – każda donica trafia na inną wysokość. To drugie rozwiązanie daje możliwość ciekawszej ekspozycji kwiatów. Trzeba jednak pamiętać, by wówczas na najwyższych poziomach nie umieszczać roślin pnących, które z czasem mogą zasłonić te znajdujące się poniżej.

Jak dopasować odpowiednie kwietniki?

Wybór odpowiedniego kwietnika może być niemałym wyzwaniem – zwłaszcza dlatego, że na rynku jest dostępnych wiele wzorów i kolorów. Wybierając, zwróć uwagę na:

  • rozmiar i „nośność” – im większe i bardziej rozległe rośliny chcesz umieścić na kwietniku, tym stabilniejsza i większa musi być sama konstrukcja,
  • design – powinien być dobrze dopasowany do przestrzeni, do której ma trafić kwietnik pod względem estetycznym. Zadbaj o to, aby harmonizował z aranżacją,
  • liczbę miejsc na doniczki – pamiętaj, że jeśli „koszyczków” będzie więcej niż masz roślin, możesz do nich powkładać również inne dekoracje, tworząc nietuzinkową kompozycję. Wybór należy do Ciebie!

Jak widzisz, kwietniki to bardzo szeroka kategoria produktów, pomiędzy którymi każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli masz wątpliwości, co wybrać, skontaktuj się. Pomożemy Ci podjąć trafną decyzję!