Kwiaty doniczkowe w pomieszczeniach to temat, który dzięki mediom społecznościowym obecnie jest bardziej popularny niż kiedykolwiek. Sporej wielkości palmy czy bromelie to jedne z propozycji królujących w domach i mieszkaniach. Jeżeli planujesz zaprosić rośliny domowe do swojej przestrzeni w tym roku, zapoznaj się z dziesięcioma najważniejszymi trendami w 2022 roku.
Kalanchoe (żyworódka)
Kalanchoe, zwana również żyworódką, to roślina domowa mająca małe, kolorowe kwiaty oraz piękne, błyszczące liście. Jest nie tylko niezwykle efektowna, ale także łatwa w utrzymaniu i codziennej pielęgnacji - wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Najlepiej odnajdzie się w pomieszczeniu ze stałym dostępem do światła dziennego (stopień nasłonecznienia: od jasnego do słonecznego).
Pieniążek (Pilea peperomioides)
Według wierzeń mieszkańców Chin ta urocza roślina przynosi szczęście, czemu zawdzięcza swoją nazwę - pieniążek. Jej okrągłe liście w różnych odcieniach zieleni skutecznie upiększą każde, nawet najbardziej ponure wnętrze. Przepada za pomieszczeniami z rozproszonym światłem oraz delikatnym zraszaniem liści. Roślina ta wymaga nieco więcej uwagi, ponieważ jeśli dopuści się do przelania (ziemia w doniczce będzie zbyt wilgotna), może zacząć chorować.
Kaktus Rhipsalis (kaktus jemioła)
Kaktus Rhipsalis to propozycja dla osób uwielbiających rośliny o nietuzinkowym wyglądzie. Jego cechą charakterystyczną są cienkie, zielone łodygi, które na pierwszy rzut oka przypominają włosy. Odnajdzie się niemalże w każdym pomieszczeniu. Ponieważ jest to kaktus, nie wymaga dużej ilości wody - jeśli więc nie masz tendencji do regularnego podlewania roślin, powinieneś zainteresować się tym kaktusem.
Bromelia doniczkowa
Piękne, ciemnoczerwone, żółte lub białe kwiaty w kształcie pióropusza czynią z bromelii wyjątkową roślinę. W zależności od jej typu, będzie chętnie rosła w suchym lub nieco bardziej wilgotnym środowisku. Niestety, należy wspomnieć, że jej wyjątkowość wiąże się również z kwitnieniem - dochodzi do tego zaledwie raz w życiu, po czym bromelia powoli zaczyna obumierać.
Peperomia
Peperomia to roślina doniczkowa, którą można uznać za krzyżówkę sukulenta i rośliny domowej. Nie potrzebuje dużej ilości wody (jest wręcz wrażliwa na zalanie), lecz wymaga wilgotnego powietrza - najlepiej będzie więc rosła w kuchni. Powinna mieć dostęp do rozproszonego światła. Dla posiadaczy zwierząt ważne będzie, że peperomia jest nietoksyczna, a więc całkowicie bezpieczna dla zdrowia i życia pupili.
Bananowiec
Bananowiec w doniczce? Z domową odmianą tej rośliny jest to możliwe. Co więcej, w 2022 roku jest on prawdziwym hitem! Jako roślina tropikalna, uwielbia wysoką wilgotność powietrza oraz doskonale odnajdzie się w słonecznym miejscu - najlepiej tuż obok okna. Aby banan domowy pięknie rósł, trzeba wykazać się pewnym wyczuciem - nie powinno bowiem dopuścić się do zastoju wody w doniczce. Najlepiej zapewnić mu przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie.
W czym umieścić kwiaty doniczkowe? Trendy w 2022 roku
W 2022 roku, kwiaty domowe najlepiej wyeksponować w:
- Dekoracyjnych osłonkach,
- Klasycznych, minimalistycznych kwietnikach,
- Wertykalnych donicach.
Jak dbać o kwiaty doniczkowe?
Kwiaty doniczkowe są najpiękniejszą dekoracją domu. Wprowadzają przyjemną atmosferę, harmonię i spokój. Niestety, nie zawsze prezentują się one tak pięknie, jakbyśmy chcieli. Wówczas, najprawdopodobniej któraś z czynności pielęgnacyjnych nie jest wykonywana prawidłowo. Jeśli zauważasz, że część Twoich roślin od dłuższego czasu wygląda coraz gorzej, zwróć uwagę na poniższe kwestie. Dzięki kilku wskazówkom pielęgnacja kwiatów doniczkowych stanie się o wiele bardziej efektywna.
Światło
Można spotkać się z przekonaniem, że niektóre rośliny dobrze radzą sobie w ciemnym miejscu. Nie jest to jednak prawda, ponieważ każda roślina potrzebuje do wzrostu słońca. Część roślin lubi mocno nasłonecznione miejsca, a inne kwiaty nie powinny być ustawiane bezpośrednio na słońcu, jednak wszystkie powinny znajdować się w dobrze oświetlonych, jasnych pomieszczeniach. Jeśli jakaś roślina nie prezentuje się zdrowo, warto zwrócić uwagę, czy nie znajduje się ona w zaciemnionym kącie, bądź pod parapetem, gdzie dociera niewielka ilość światła.
Nawadnianie
Kolejną kluczową kwestią w uprawie kwiatów doniczkowych jest nawodnienie. Wiele osób, chcąc cieszyć się bujną zielenią w domu notorycznie, przelewa rośliny, co może być dla nich gorsze od lekkiego przesuszenia. Jeśli zauważamy, że jakaś roślina marnieje, warto sprawdzić w Internecie, jakie są jej wymagania odnośnie nawodnienia i ściśle je stosować. Dobrym sposobem na utrzymanie pożądanej wilgotności podłoża jest zastosowanie drenażu w postaci keramzytu oraz zwiększenie przepustowości ziemi, za pomocą piasku, żwirku, czy perlitu.
Dobra ziemia
Podłoże w doniczkach po pewnym czasie staje się dla roślin bezwartościowe. Często przypomina ono wówczas pył zamiast ziemi. Takie podłoże z dużym prawdopodobieństwem może być przyczyną złego stanu rośliny, dlatego niezwykle ważne jest regularne przesadzanie. Istotne jest również to, aby nowa ziemia miała odpowiednie parametry oraz aby przesadzanie odbywało się w określonym czasie, najlepiej w okresie wczesnej wiosny. Warto też zwrócić uwagę na rozmiar doniczki. W tym celu należy sugerować się nie tylko wielkością roślin, ale też korzeni i w miarę potrzeby podczas przesadzania zmieniać doniczkę na większą.
Nawożenie
Sekretem bujnych roślin w domu jest często dobre odżywienie. Kwiaty doniczkowe można nawozić od wiosny do jesieni, jednak na tym etapie warto zachować ostrożność, aby nie zaszkodzić roślinie zbyt częstym jej zasilaniem. Warto korzystać z informacji w Internecie dotyczących poszczególnych gatunków, zarówno w kwestii częstotliwości odżywiania, jak i rodzaju nawozu.
Pielęgnacja liści
Czyszczenie liści kwiatów doniczkowych to najczęściej pomijana czynność pielęgnacyjna. Zgromadzony na liściach kurz hamuje proces fotosyntezy, co może odzwierciedlić się w złej kondycji kwiatów. Regularne wycieranie liści roślin doniczkowych z kurzu jest niezwykle istotne, a także sprawia, że kwiaty prezentują się o wiele bardziej estetycznie.