Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Krzewy ozdobne kwitnące na przełomie zimy i wiosny

Na przełomie zimy i wiosny pod koniec lutego i w marcu większość roślin ogrodowych jest jeszcze w stanie zimowego snu. Często jedynymi akcentami kolorystycznymi ożywającymi ogród w tym czasie są drobne kwitnące rośliny cebulowe takie jak przebiśniegi i krokusy. Są też jednak krzewy, których kwitnienie przypada właśnie na końcówkę zimy i bardzo wczesną wiosnę.

Wcześnie kwitnące gatunki krzewów są bardzo dekoracyjne, ale też łatwe w uprawie, mrozoodporne i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki nim ogród będzie tonąć w kwiatach, gdy większość flory wciąż pozostaje uśpiona. Poznaj zasady uprawy krzewów ogrodowych kwitnących wczesną wiosną.

5 najpiękniejszych gatunków krzewów kwitnących na przełomie zimy i wiosny to:

1. Jaśmin nagokwiatowy Jasminum nudiflorum

krzew ozdobny jaśmin nagokwiatowy

Ten bardzo dekoracyjny krzew jest wręcz niesamowity. Zakwita on pierwszy raz w październiku, po czym na czas pierwszych mrozów robi przerwę w kwitnieniu, aby ponownie obsypać się kwiatami już na przełomie stycznia i lutego. Kwiaty jaśminu są przepiękne. Mają one intensywnie żółty kolor i wydzielają silny przyjemny zapach. Osadzone są pojedynczo na całej długości gałązek.

Jaśmin to krzew o cienkich gęstych gałązkach dorastający do 1,5 metra wysokości i ciemnozielonych błyszczących liściach. Często wymaga podpór ze względu na dużą wiotkość pędów.

Jaśmin wonny preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie w żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

2. Kalina wonna Viburnum farreri

krzew ozdobny kalina wonna

Kalina to okazały gęsty krzew z rodziny piżmaczkowatych Adoxaceae osiągający maksymalnie 2 metry wysokości. Pędy kaliny są sztywne, wzniesione i dosyć mocno rozgałęzione.

Liście tego gatunku są duże eliptyczne lub jajowate i bardzo dekoracyjne od wiosny do jesieni. Początkowo są one zielono-czerwone, następnie ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na intensywny czerwono- brązowy kolor.

Pięknie pachnące kwiaty kaliny wonnej w pąkach są intensywnie różowe, a w pełni rozkwitu bladoróżowe lub białe. Są one zebrane licznie na szczytach pędów w luźne wiechowate kwiatostany. Z reguły pojawiają się na krzewach pod koniec lutego i w marcu, ale ciepłych latach potrafią zakwitać już nawet w styczniu.

Kalina to krzew łatwy w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i półcienistych osłoniętych od silnych wiatrów. Jest to gatunek w pełni mrozoodporny, który nie wymaga okrywania na zimę. Kalina preferuje ziemię żyzną, próchniczą, przepuszczalną o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie.

3. Leszczynowiec skąpokwiatowy Corylopsis pauciflora

krzew ozdobny leszczynowiec skąpokwiatowy

Jest to piękny rozłożysty krzew z rodziny oczarowatych Hamamelidaceae dorastający do 2 metrów wysokości. Ma on cienkie, lekko zwisające pędy oraz jajowate krótko owłosione liście przypominające wyglądem liście leszczyny. Opadają one na zimę.

Leszczynowiec kwitnie od lutego do kwietnia. Jego kwiaty są jasnożółte, mają dzwonkowaty kształt i zebrane są w krótkie kłosy zwisające ze szczytów pędów.

Krzew jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych w próchnicznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej ziemi. Nie lubi za to ziem ciężkich i bardzo mokrych oraz wapiennych.

4. Oczar pośredni Hamamelis x intermedia

krzew ozdobny Oczar pośredni

Oczar jest jednym z najpiękniejszych bardzo wcześnie kwitnących krzewów ogrodowych. Dorasta on do wysokości 4 metrów i ma piękny szeroki pokrój.

Ten należący do rodziny oczarowatych krzew ten jest ozdobny niemal przez cały sezon jesienno- zimowy. Najpierw jego liście jesienią przebarwiają się z ciemnozielonych na żółte, pomarańczowe i czerwone, a następnie już pomiędzy grudniem a marcem (w zależności od odmiany) krzewy obsypują się żółtymi lub czerwonymi kwiatami. Mają one specyficzne bardzo dekoracyjne długie cienkie płatki i pięknie delikatnie pachną.

Oczar najlepiej czuje się w zacisznym osłoniętym od silnych wiatrów miejscu, w przepuszczalnej wilgotnej glebie o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym.

Jest on dostępny w kilku odmianach różniących się kolorem kwiatów i terminem kwitnienia.

Najpiękniejsze odmiany oczaru to:

- Arnold Promis zakwitający na żółto w marcu,

- Diane o karminowoczerwonych kwiatach pojawiających się już w lutym,

- Orange Beauty o pomarańczowo- czerwonych pachnących kwiatach, które zakwitają pomiędzy grudniem a marcem,

- Pallida o jasnożółtych pachnących kwiatach, które zakwitają w okresie od grudnia do lutego.

5. Wawrzynek wilczełyko Daphne mezereum

krzew ozdobny wawrzynek wilczełyko

Ten należący do rodziny wawrzynkowatych Thymelaeaceae krzew dorasta do 1,5 metra wysokości. Nie jest on zbyt rozgałęziony, ma wąski pokrój. Młode gałązki są lekko omszone, a starsze są gładkie i mają brązowy kolor.

Liście wawrzynka są lancetowate i zaostrzone na końcach.

Kwiaty tego gatunku zazwyczaj pojawiają się w marcu, ale gdy zima jest łagodna, to często zakwitają już w lutym. Kwiaty są różowo- liliowe, rzadziej białe i przepięknie intensywnie pachną.

Ozdobne są też niewielkie czerwone owoce, które tworzą się po przekwitnięciu kwiatów. Pamiętajmy jednak, że są one silnie trujące, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać.

Wawrzynek w przeciwieństwie do poprzednich gatunków kwitnących na przełomie zimy i wiosny jest krzewem dosyć kapryśnym i wymagającym. Jego uprawa będzie wymagała od nas już nieco większego zaangażowania. Kluczem do sukcesu jest zapewnienie wawrzynkowi optymalnych warunków wzrostu. Gatunek ten preferuje świeżą, żyzną glebę o zasadowym odczynie. Najlepiej rośnie w półcieniu lub cieniu.

Wawrzynek jest wrażliwym krzewem. Bardzo źle znosi suszę, przesadzanie oraz przycinanie. Dlatego należy pamiętać o jego regularnym nawadnianiu (także zimą w bezmroźne dni), a przycinanie ograniczamy do niezbędnego minimum i wykonujemy tylko cięcia sanitarne uszkodzonych lub chorych gałązek.

Sadzonek krzewów kwitnących zima i wczesną wiosną najlepiej szukać w dobrych szkółkach roślin oraz centrach ogrodniczych. Większość gatunków można sadzić w ogrodzie w dwóch terminach- jesienią lub wiosną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl