Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Klon palmowy - uprawa w ogrodzie i w donicy na balkonie lub tarasie

Klon palmowy (acer palmatum) to niewielkie bardzo dekoracyjne drzewo, które możemy uprawiać w gruncie lub w dużej donicy. Jego charakterystyczne postrzępione jak u palmy liście są bardzo efektowne, zwłaszcza u odmian o purpurowym zabarwieniu. Gatunek ten wygląda atrakcyjnie od wczesnej wiosny, kiedy na drzewku pojawiają się urocze drobne kwiaty, aż do końca jesieni, ponieważ po zakończeniu lata liście klonu pięknie się przebarwiają.
Klon palmowy nie jest bardzo trudny w uprawie, ale wymaga systematycznej pielęgnacji i zabezpieczenia przed niskimi temperaturami w zimie. Drzewo rośnie bardzo wolno i naturalnie ma ładny parasolowaty lub zwisający „płaczący” pokrój. Gatunek ten z powodzeniem możemy wykorzystać również do stworzenia bonsai. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda uprawa klonu palmowego.

Klon palmowy - ciekawe odmiany

Klon palmowy Acer palmatum wywodzi się z Azji, a dokładniej z Japonii oraz Korei Południowej. Jest to niewielkich rozmiarów drzewo lub krzew o szarobrązowej korze. W naturze dorasta maksymalnie do 5 metrów wysokości, a w ogrodzie zwykle nie przekracza 3, w uprawie pojemnikowej roślina jest często jeszcze niższa. Klon palmowy tworzy szeroką koronę o parasolowatym lub lekko zwisającym kształcie. Jego gałęzie są cienkie brązowawe lub szare.

klon palmowy
Liście klonu są niezwykle dekoracyjne. Mają one od 5 do 7 głęboko wyciętych klap. U podstawowego gatunku są zielone i jesienią przebarwiają się złociście, pomarańczowo i czerwonawo. Bardzo cenione są również odmiany o liściach kolorowych przez cały sezon na przykład intensywnie purpurowych, czerwonych, czy biało- zielonych.
Kwiatostany klonu pojawiają się w kwietniu i składają się z niewielkich czerwonych 5- płatkowych kwiatów.
Owoce klonu palmowego to orzeszki z rozwartymi skrzydełkami, popularnie zwane skrzydlakami, które są czerwone lub brązowe i bardzo dekoracyjne.

Interesujące odmiany klonu palmowego to:

- Atropurpureum - jest to najczęściej uprawiana odmiana. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na swoje bardzo dekoracyjne intensywnie wiśniowe przez cały sezon liście, ale również ze względu na swoją wysoką mrozoodporność.
- Red Filigree Lance - odmiana o intensywnie czerwonych liściach,
- Bloodgood o głęboko powcinanych ciemnopurpurowych liściach,
- Dissectum Nigrum - karłowa odmiana (do 1,5 metra wysokości) o przewieszającym pokroju i brązowo- czerwonych liściach,
- Orange Dream - niezwykle piękna odmiana, której liście wiosną są pomarańczowe, a następnie zmieniają barwę na żółtą,
- Sangokaku - odmiana o zielonych liściach, które jesienią przybierają barwę żółto- brzoskwiniową. Bardzo dekoracyjne są również pędy tej odmiany w pięknym koralowym kolorze.
- Dissectum - odmiana o zwisających pędach i zielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo,
- Ornatum - ma parasolowaty kształt korony i czerwono- brązowe lub brązowo-zielone liście, przebarwiające się jesienią na intensywny czerwony kolor,
- Ukigumo o pięknych biało- zielonych nakrapianych liściach,
- Mikawa Yatsubusa - ta odmiana ma formę bardzo wolno rosnącego karłowego krzewu, który osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Jest bardzo dekoracyjny ze względu na charakterystyczne ułożenie liści. Intensywnie zielone listki wyrastają bardzo gęsto i układają się piętrowo niemalże jeden na drugim.

klon palmowy w doniczce

Klon palmowy - uprawa, pielęgnacja i wymagania

1. Stanowisko dla klona palmowego

Miejsce, w którym posadzimy roślinę lub ustawimy donicę z nią, ma kluczowe znaczenie. Klon najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. Nie lubi ani bardzo intensywnego promieniowania słonecznego przez cały dzień, ani cienia.
Powinniśmy mu także zapewnić miejsce osłonięte od wiatrów, ponieważ bardzo ich nie lubi. Najlepiej więc posadzić klon lub postawić donice z nim na przykład przy murze, czy w miejscu osłoniętym od przeciągów przez ogrodzenie lub żywopłot.

2. Podłoże

Gatunek ten lubi żyzną, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną ziemię o odczynie lekko kwaśnym, ale toleruje również podłoże obojętne i lekko zasadowe. Nie będzie natomiast dobrze rosnąć na glebach ciężkich, zbitych i bardzo mokrych.
Pamiętajmy, że większość odmian klonu palmowego nie jest całkowicie mrozoodporna, dlatego musimy zapewnić roślinom odpowiednie zabezpieczenie przed niskimi temperaturami zimą. Warto zastosować ściółkowanie podłoża wokół klonu słomą lub zabezpieczyć drzewka agrowłókniną albo jutą.

3. Podlewanie i nawożenie

Klon jest wrażliwy zarówno na przelanie, jak i na suszę. Pamiętajmy, aby regularnie podlewać rośliny, zwłaszcza w czasie upalnego lata, szczególnie jeśli rosną w pojemnikach, ponieważ w nich ziemia szybciej się nagrzewa i przesycha. Do podlewania najlepiej stosować odstaną wodę w temperaturze pokojowej. Lepiej też podlewać drzewko częściej, a mniej obficie, niż raz na kilka dni zalewać dużą ilością wody. Idealnie byłoby, gdyby gleba wokół niego była stale lekko wilgotna. Warto ściółkować podłoże wokół klonu, wówczas będzie ono wolniej przesychać.
W okresie od wiosny do połowy lata zaleca się również stosowanie nawozów do krzewów i drzew z ozdobnymi liśćmi lub nawozu naturalnego w postaci kompostu.

4. Cięcie

Klony palmowe bardzo rzadko wymagają przycinania. Gatunek ten rośnie wolno i ma naturalnie ładny kształt. Warto jedynie uszykiwać wierzchołki młodych pędów, aby ładnie się rozgałęziły, bo wtedy drzewko będzie miało zwarty gęsty pokrój.
Jeśli konieczne jest wycięcie większej gałęzi na przykład z powodu jej złamania się, wówczas pamiętajmy o zabezpieczeniu miejsca cięcia specjalnym preparatem po cięciu, aby uniknąć pojawienia się choroby grzybowej.

5. Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Klon to gatunek odporny, który raczej rzadko choruje i jest atakowany przez szkodniki. Niekiedy mogą się na nim pojawić jedynie mszyce.
Jeśli roślina rośnie w niesprzyjających warunkach lub jest źle pielęgnowana na przykład przelewana, wtedy mogą pojawić się takie choroby jak:
- mączniak prawdziwy,
- antraknoza,
- papierowa plamistość liści klonu,
- werticilioza.

Jeżeli liście na naszym drzewku zasychają i opadają w pełni sezonu, nienaturalnie się zwijają lub pojawiają się na nich jakieś plamy, to najlepiej zasięgnąć porady doświadczonego szkółkarza w punkcie sprzedaży, który poleci nam odpowiedni preparat ochrony roślin i wyjaśni jak bezpiecznie go zastosować.

Acer Palmatum

6. Rozmnażanie

Klon rozmnaża się łatwo wiosną w kwietniu i maju przez sadzonki zdrewniałe lub w pod koniec maja i w czerwcu przez sadzonki półzdrewniałe.
Klony palmowe wysiewają się również bardzo łatwo z nasion, jednak w tym przypadku bardzo często rośliny mają nieco inne zabarwienie i pokrój niż roślina mateczna. Jeżeli więc bardzo zależy nam na zachowaniu wyglądu konkretnej odmiany, to najlepiej rozmnożyć klon przez sadzonki, lub po prostu kupić gotowe drzewko w szkółce, lub dobrym centrum ogrodniczym.

Klony palmowe bardzo ładnie prezentują się w ogrodach urządzonych w stylu japońskim, ale również na rabatach w przydomowych ogródkach oraz w dużych donicach na balkonie, czy tarasie. Drzewko będzie świetnie wyglądać jako soliter na dobrze utrzymanym trawniku lub w pobliżu stawów i oczek wodnych. Są to rośliny bardzo dekoracyjne, z których możemy stworzyć ciekawe kompozycje kolorystyczne w połączeniu z krzewami oraz kwitnącymi roślinami letnimi.

roślina klon palmowy

drzewo klon palmowy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl