Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Kalocefalus Browna – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie i na tarasie

Chcesz, aby Twój taras lub ogród wyglądał niebanalnie? Wzbogać swoją letnią kompozycję roślinną o niezwykle oryginalny gatunek, jakim jest kalocefalus Browna. Nie ma drugiej rośliny rabatowej i balkonowej o tak ciekawym wyglądzie. Niewielki krzaczki kalocefalusa przypominają swoim wyglądem kłębek srebrnych mocno splątanych drucików. Ich pokryte srebrnym kutnerem pędy będą przepięknie się prezentować w towarzystwie popularnych roślin letnich o jaskrawo zabarwionych kwiatach.

Kalocefalus jest niedrogi, dosyć łatwo dostępny i prosty w uprawie. Na słonecznym stanowisku szybko się rozrasta i jest bardzo dekoracyjny. Może stanowić zarówno podstawę, jak i uzupełnienie letniej aranżacji naszego balkonu, tarasu lub ogrodu. Poznaj tajniki uprawy kalocefalusa Browna.

Kalocefalus - co to za roślina?

Kalocefalus Browna Calocephalus Brownii należący do rodziny astrowatych Asteraceae jest wywodzącym się z Australii niewielkim krzewem. W naturze osiąga on maksymalnie do 100 cm wysokości, a w uprawie jedynie do 30 cm. Rośliny są zupełnie nieodporne na mrozy, dlatego w naszym klimacie nie zimują na dworze.

Pędy rośliny są gęste, cienkie i bardzo mocno rozgałęzione. Mają one charakterystyczny kształt oraz piękny srebrzysty kolor.

Listki kalocefalusa są niewielkie, łuskowate i także mają srebrny kolor. Krzaczki wyglądają bardzo oryginalnie- sprawiają one wrażenie, jakby były zrobione z ogromnej ilości poplątanych ze sobą srebrnych drucików.

Kwiaty tego gatunku są małe, niepozorne i mają żółty kolor.

Najpopularniejsze odmiany kalocefalusa Browna to:

- Bed Head o dosyć luźnym pokroju,

- Silver Nugget, która z kolei tworzy bardzo gęste i zbite krzaczki.

Obie odmiany nadają się zarówno do uprawy ogrodowej, jak i w pojemnikach na balkonie bądź tarasie.

Kalocefalus Browna - uprawa

Kalocefalus Browna nie jest rośliną trudną w uprawie. Jego wymagania są raczej skromne. Choć będzie rosnąć także w nieco gorszych warunkach, to jednak warto zapewnić mu optymalne stanowisko i pielęgnację, ponieważ wtedy ładnie się rozrośnie i będzie bardzo dekoracyjny.

Uprawiając kalocefalusa na balkonie, tarasie czy w ogrodzie zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:

1. Stanowisko.

Kalocefalusy kochają słońce i ciepło. Gatunek ten zdecydowanie najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub bardzo słonecznym, osłoniętym od silnych wiatrów. W cieniu rośliny słabo rosną i są bardziej narażone na choroby grzybowe- w szczególności szarą pleśń.

2. Podłoże.

Kalocefalus czuje się najlepiej w umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej i niezbyt żyznej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. W przypadku roślin uprawianych w pojemnikach na balkonie lub tarasie pamiętajmy o dobrym drenażu na dnie doniczki. To bardzo ważne, ponieważ gatunek ten nie lubi zalegającej wody.

3. Podlewanie i nawożenie.

Kalocefalusy podlewamy umiarkowanie. Lepiej robić to częściej, ale mniej obficie, ponieważ rośliny bardzo źle znoszą zalanie. Są z kolei dosyć odporne na czasowy niedobór wody.

Gatunek ten nie wymaga nawożenia. Nie zaleca się podlewania go nawozami mineralnymi, ponieważ jest bardzo wrażliwy na zasolenie podłoża. Możemy jedynie odżywić rośliny 2-3 razy w sezonie rozcieńczonym nawozem naturalnym w postaci biohumusu.

4. Rozmnażanie.

Choć kalocefalus to w naturze bylina, to w uprawie balkonowej lub ogrodowej w naszym klimacie najczęściej traktowany jest jak roślina jednoroczna. Sadzonki kupujemy wiosną w centrum ogrodniczym lub kwiaciarni i uprawiamy w donicy tudzież skrzynce balkonowej aż do jesieni. Niewiele osób decyduje się na przechowanie roślin do następnego roku. Nie jest to proste, ale jeśli należycie o nie zadbamy, to z pewnością się uda. Będziemy wtedy mogli pobrać z przechowanych egzemplarzy sadzonki pędowe, ukorzenić je i posadzić nowe rośliny.

Jeżeli chcemy przechować kalocefalusy na sadzonki, pamiętajmy, by zabrać je do pomieszczenia przed nadejściem mrozów. Rośliny przechowujemy w jasnym pomieszczeniu w temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni. Podlewamy je bardzo umiarkowanie. Uważajmy, aby ich nie przelać- jest to niezwykle istotne, ponieważ gnicie korzeni i choroby grzybowe to główne przyczyny niepowodzeń przy próbach przezimowania tego gatunku.

Do jakich kompozycji roślinnych pasuje kalocefalus?

Kalocefalus to niezwykła roślina. Jego bardzo dekoracyjne srebrzyste pędy o nietypowym kształcie świetnie wyglądają w kompozycjach z:

- obficie kwitnącymi roślinami sezonowymi takimi jak petunie, surfinie, pelargonie, bidens, żeniszek, begonie,

- gatunkami o ozdobnych liściach zarówno tych kolorowych, jak i soczyście zielonych na przykład pokrzywka brazylijska lub wilec ziemniaczany,

- innymi roślinami o srebrzystych listkach jak kostrzewa sina i starzec popielaty.

Kalocefalus bardzo dobrze sprawdzi się również jako samodzielna dekoracja w ogrodzie lub na balkonie. Bardzo ładnie rośnie na słonecznych rabatach i dużych kamionkowych lub glinianych ozdobnych donicach. Możemy go również wykorzystać na skalniakach.

Zasuszone pędy kalocefalusa można również wykorzystać do suchych bukietów, wianków lub dekoracji w koszach w połączeniu z berberysem, jarzębiną, ognikiem czy dziką różą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl