Newsletter - dołącz do naszej roślinnej rodziny
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Co miesiąc losujemy kupon o wartości 500 PLN na zakupy w naszym sklepie.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

Kalia doniczkowa - Uprawa i pielęgnacja

Cantedeskia znana też jako kalla lub kalia to piękna roślina o bardzo oryginalnych kwiatach, która niegdyś występowała tylko w jednym kolorze-białym i była wykorzystywana wyłącznie jako kwiat cięty do wiązanek pogrzebowych oraz bukietów ślubnych. Obecnie znanych jest wiele odmian kalii do domowej uprawy doniczkowej. Ten piękny i bardzo elegancki gatunek dostępny jest w różnych wersjach kolorystycznych, z łatwością więc znajdziemy taką, która będzie pasować do wystroju naszego wnętrza.

Kallę możemy uprawiać zarówno na parapecie w mieszkaniu, jak i w okresie wiosenno- letnim na balkonie bądź tarasie. Choć roślina uchodzi za dosyć kapryśną i trudną w uprawie, to, jednak jeśli zapewnimy jej dobre warunki wzrostu i odpowiednią pielęgnację, pięknie się rozrośnie i będzie obficie kwitnąć. Poznaj sekrety doniczkowej uprawy kalii.

Kalia - piękna roślina doniczkowa

Kalia doniczkowa Zantedeschia jest rośliną z rodziny obrazkowatych, która w naturze występuje w Afryce. W przypadku tej egzotycznej rośliny ozdobne są zarówno liście, jak i kwiaty.

kalia

Liście mają jajowaty kształt, zaostrzony wierzchołek i intensywnie zielony kolor. Są duże- mogą osiągać nawet do 15 cm długości. W zależności od odmiany blaszka liściowa może być cała zielona lub biało nakrapiana. Roślina ma pokrój wzniesiony. Na sztywnych wysokich łodygach wyrastają kwiaty. Na jednej łodydze wyrasta tylko jeden kwiat, jednak roślina zwykle wytwarza wiele łodyg kwiatowych jednocześnie.

Typowym terminem kwitnienia kalii jest okres od jesieni do wiosny. Kwiaty mają bardzo oryginalny trąbkowaty kształt. U podstawowego gatunku są one białe, natomiast u odmian mogą mieć również barwę żółtą, łososiową, różową, pomarańczową, fioletową, czerwoną czy burgundową. Mogą one też być dwukolorowe.

Kwiaty tego gatunku są bardzo trwałe. Utrzymują się na roślinie w doskonałym stanie przez kilka tygodni. Nadają się również a kwiat cięty- w wazonie postoją nawet ponad dwa tygodnie.

Kalia jest byliną, a więc przy odpowiedniej pielęgnacji będzie ładnie rosła i ponownie zakwitała przez wiele lat.

Ta elegancka i wyrafinowana roślina doskonale pasuje do wnętrz w stylu klasycznym, ale pięknie prezentuje się również w tych minimalistycznych, industrialnych czy bardzo nowoczesnych. Kalie w stonowanych barwach będą też pięknym dopełnieniem wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim oraz ekologicznym.

Kalia- uprawa

Uprawa kalii jest dosyć wymagająca. Wynika to z tego, że jest to roślina egzotyczna. Jeśli jednak postaramy się zapewnić jej jak najlepsze warunki wzrostu, to z pewnością odwdzięczy się nam obfitym kwitnieniem i będzie zdrowo rosła przez wiele lat.

Przedstawiamy tajniki uprawy kalii doniczkowej:

Stanowisko do uprawy kalii

W uprawie kalii ważna jest zarówno temperatura, jak i nasłonecznienie. Roślina czuje się najlepiej na stanowiskach jasnych, ale bez silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego. Nie stawiajmy jej więc nigdy na parapecie okna o wystawie południowej, ponieważ będzie to skutkować poparzeniem liści rośliny.

Kalia nie lubi przegrzewania. Podczas kwitnienia roślina powinna stać w pomieszczeniu o temperaturze 18-20⁰C, natomiast w okresie spoczynku pomiędzy lutym a majem powinno to być zaledwie 13-16⁰C.

Zdecydowanie powinniśmy więc unikać stawiania doniczki z kallą w pobliżu kaloryfera. Najlepiej postawić roślinę na parapecie okna o wystawie wschodniej lub zachodniej, przy którym nie ma grzejnika (lub po prostu go nie włączajmy).

Latem w okresie od czerwca do września nasza kalla może stać na dworze na balkonie lub tarasie. Pamiętajmy jednak, aby wybrać dla niej miejsce osłonięte od silnych wiatrów oraz silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego.

Podłoże do kalii

Cantedeskia potrzebuje bardzo dobrego podłoża. Nie ma tutaj miejsca na kompromisy. W słabej bardzo lekkiej i mało zasobnej ziemi roślina po prostu nie będzie kwitła.

Trzeba jej więc zapewnić wysokiej jakości, żyzną, próchniczną i wilgotną ziemię. Idealnie sprawdzi się na przykład dobra liściowa ziemia kompostowa. Kalla lubi dosyć mokre podłoże, dlatego na dno doniczki nie powinniśmy wysypywać drenażu.

Niestety często rośliny sprzedawane są w małych doniczkach i w niezbyt dobrym podłożu, dlatego najlepiej przesadzić kallę od razu po zakupie.

Wybierzmy dla jej średniej wielkości doniczkę wykonaną z naturalnego materiału jak ceramika czy glina. Powinna ona oczywiście mieć w dnie otwory odpływowe.

Podlewanie i nawożenie kalii

W warunkach naturalnych kalla rośnie w podmokłym podłożu, dlatego ma duże wymagania wodne. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Nie dopuszczajmy do jej przesuszenia, ponieważ spowoduje to nieestetyczne zasychania końcówek liści oraz kwiatów.

Kalię podlewamy minimum raz w tygodniu. W praktyce jednak najlepiej po prostu co kilka dni sprawdzać wilgotność podłoża i w razie potrzeby nawodnić roślinę.

W okresie kwitnienia wskazane jest również delikatne zraszanie liści kalii, ale trzeba to robić bardzo ostrożnie, tak, by nie zmoczyć za bardzo kwiatów, ponieważ może to spowodować pojawienie się na nich brzydkich przebarwień.

Kalia ma nie tylko duże potrzeby wodne, ale także i pokarmowe. Roślinę musimy regularnie nawozić. Najlepiej co dwa tygodnie stosować nawóz mineralny do roślin kwitnących.

Kalia będzie się pięknie prezentować sama lub w grupach złożonych z kilku roślin tego gatunku. Bardzo oryginalnie tez wyglądają wnętrza, w których kalii towarzyszą rośliny o bujnych liściach w ciekawych kształtach takie jak paprocie, papirusy czy asparagus.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl